leidsc OI) it AXT. fjm c Standbeeld voor Van der Werf. 1873. r)C VRIJDAG 25 APRIL. .v.w. De ouran: verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per tierend eel jaars ƒ3.franco p.p. /3.60> met het erslag der Handelingen ran den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. Het terslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 's jaars, hutten de expedittekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar roor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels f 1.iedere regel meer 2-5 cents. Advertentiën voor Doiuchland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door ttAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Luisde, Frankfort a. Al., Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, *Weer.en, Praag, Bazel, Zurich, St, (lallen, Genèoe en Lausanne De Commissie tot oprichting van een standbeeld voor VAN DER WERF maakt bekend, dat de opbrengst der onlangs gehouden inschrijving en collecte geweest is als volgt Door de leden der Commissie bijeengebracht523. Inschrjjving op de Inleekenlijslen2250. Schaalcollecler 1316. Te zamen 4089. Moet de Commissie hel aan den éénen kant belreuren, dal zij bij de aanzienlijke en gegoede ingezeiene» van Leiden, op enkele loffelijke uilzon deringen na. niet die medewerking heelt mogen vinden, waarop zij voor een zoo uitnemend vaderlandsch doel met volle vertrouwen rekenen mocht: aan de andere zijde kan zij niet dankbaar genoeg erkennen de algemeene en waarlijk treilende niet zelden aandoenlijke deelneming, die zij van de minder gegoede burgers onzer slad, lol zelfs in de geringe buurten, mocht ondervinden, lie opbrengst der scliaaleollecte. met die der inschrij ving vergeleken, spreekt hier duidelijker dan elke redeneering. De belangstelling, baar door zoovele sladgenooten zoo ijverig betoond, is voor de Commissie een prikkel Ie meer. om met verdubbelde inspanning te streven naar de bereiking van haar doel: het stichten van een waardig gedenkteekeu voor Leidens ontzet en voor den kloeken burgervader, aan wiens trouw cu volharding het vaderland dat ontzet in de eerste plaats te danken had. Niet weinig wordt haar moed gesterkt door de mededceling, die zij ont vangen mocht, dat het aan Z. M. den Koning, aan H. M. de Koningin en aan Z. K. II. Prins ALEXANDER der Nederlanden, haren Ecre-Voorzittcr, behaagd heeft, hare pogingen door aanzienlijke giften krachtdadig te ondersteunen. Dok van verschillende Iandgenoolen builen Leiden beginnen bijdragen in te komen, waarvan nader bericht zal worden gegeven. Door een en ander is de som, waarover de Commissie Ie beschikken lièeft, nu tot 5300 ge stegen. Ongetwijfeld zal dat bedrag door inzendingen van elders nog aan merkelijk worden verhoogd. Van haren kant zal de Commissie niets onbe proefd laten om de taak. die zij in liet belang harer medeburgers en ter eère des vaderlands vrijwillig aanvaard heeft, op de beste wijze te volbrengen. Aan allen, die nog verzuimd mochten hebben liet hunne bij te dragen, wordt het beleefde verzoek gericht hunne giften aan een van de ledeu der Commissie te wilieU inzenden. De Commissie vervult een aangenamen plicht door openlijk dank !e zeggen aan allen, die hare pogingen hebben gesteund. Inzonderheid richt zij' die dankbetuiging aan de lieeren der Gebuurten en aan die ingezetenen, die zich niet deze welwillend hebben vcreenigd, om bet beheer der inschrijving ST ADS-RER ICIITEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 24',"> October 1867: Doen te welen dat door hen. ingevolge art. 6 dier verordening, zijn be noemd tol Heer der gebuurte n". 10 of n#. 2 van wijk IV. in de plaats van den heer Johannes Veobrugge. die uit deze gebuurte verhuisd is, de lieer ISAAC JOHANNES MULDER, thans Raad dier gebuurte, en in diens plaats tot Raad tier gebuurte, de heer ANTON VAN ASPEHEN. En wordt deze door plaatsing in de eidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 23 April 1873. v. d. liRANDELERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat. blijkens bericht van liet Gemeentebestuur van Utrecht, de werkzaamheden aan de sluis in den Leidschen Rijn aan den stadsdam bij de Meem in zooverre zijn afgcioopen, dat de passage door die sluis op Vrijdag den k5slt0 April e. k. weder zal kunnen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. RRANDELER. Burgemeester. Leiden, 24 April 1873. E. KIST, Secretaris. en inzameling op zich te nemen. De krachtige medewerking van deze heeren, die zoo bereidwillig zooveel lijd en moeite voor de goede zaak ten beste haddengeeft hun aanspraak op de erkentelijkheid van allenwien de eer van Leiden ter harte gaat. Namens de Commissie: Leiden, 23 April 1873. M. DE VRIES. J. A. F. COEBERGH. BI;NNKLANI>S(IIIK HKKIG FKiY LEIDEN, 24 April. In de Staatscourant zijn opgenomen de voorwaarden van concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Leiden naar Woer den door den minister van binnenl. zaken, met magliging des konings. verleend aan de hh. J. P. de Bordes te 's Gravenhage en mr. L. A. J. W. baron Sloet te Leiden. Nabij Leiden en Woerden moet de spoorweg aan de bestaande spoorwegen aansluiten en daarmede in verbinding worden ge bragt, zoodal de wagens der onderscheidene ondernemingen ongehinderd van den eenen spoo-weg op den anderen kunnen doorloopen. De onteige ning voor den spoorweg geschiedt dadelijk voor dubbele spoorbreedte. Ecu tweede spoor moet daar worden gemaakt en in exploitatie worden gebragt, waar de minister het in hel belang van den handel en een druk verkeer noodzakelijk oordeelt. De spoorweg moet voltooid en in exploitatie gebragt zijn binnen drie jaren na den dag waarop de concessie definitief is gewor den. Rij niet-voldoening door de concessionarissen aan deze tijdsbepaling vervalt de concessie, tenzij de vertraging liet gevolg is van overmagt, bui ten schuld der concessionarissen of die vertraging veroorzaakt wordt door de gercgielijke onteigening. Tot waarborg voor het naleven der voorwaar den strekt hel waarborgkapitaaldoor de concessionarissen bij de aanvaarding der concessie gestort, ter somma van 150.000. De concessie kan alleen in baar geheel en zonder cenig voorbehoud aan eene lot dat einde op te rigten naamlooze vennootschap woiden overgedragen. Wordt het algemeen nul der onderneming met betrekking tol de onteigening niet dcor de staien- generaal erkend, dan wordt de concessie als niet geschied beschouwd, en in dat geval hel waarborgkapitaal teruggegeven. Door de directie van het postkantoor alhier zijn wij verzocht de afzen ders van briefkaarten opmerkzaam te maken op een verzuim, dat maar al te dikwerf daarbij plaats heeft, namelijk dat men vergeel daarop hel sfdres te stellen. Aan het postkantoor alhier zjjn een aantal briefkaarten voor handen, die daarvan hel bewijs opleveren. Daar zij onbesteld moeten bljjven mist de afzender zijn doel, en aan de administratie" wordt op die wijze ook onverdiend menig verwijt van achteloosheid gedaan. Om alle verzuim te voorkomen neme men in deze cc gewoonte aan steeds met het schrijven van het adres te beginnen. De inspectie voor de verlofgangers der militie te land zal alhier plaats hebben op Dingsdag 3 Jiinij, ten 9 ure; voor de overige gemeenten van het kanton Leiden op Woensdag 4 Junij. ten 10 ure. -- Gisteren avond laat is op den singel tusschcn de voormalige Rijnsburg- sclie en Mare-poorten een persoon, die zich dezer dagen als remplagant had verbonden, in liet water geraakt: betreffende de aanleiding daartoe loopen de opgaven uiteen. Hel duurde een gemimen lijd eer men de middelen bij de hand had om hem naar boven te brengen. Hoewel toen de levensvonk nog niet geheel was iiilgebliischt, is hij kort na zijne opneming in het nabij gelegen ziekenhuis overleden. Men schrijft ons: Ondanks de verwachting van eene voorbreldelooze lente, die ontslaan was ten gevolge slechts van een zaclilcn winter, is zjj gelijk te stellen met die van andere jaren en doel zij zich onder dezelfde omstandigiiedeu kennen. De strakke zonneschijn van voor eenige dagen koesterde en bet houtgewas kwam in het gebladerte. liet was warm en niettemin blies de wind uit liet noordoosten, gelijk hij tot beden steeds uit denzeffden boek blijft waaijen. De thermometer wees toen eene tempera tuur aan van gemiddeld 65°: thans teekent hij 40°, als in February. Over het algemeen vordert dan ook de groei zrer traag. Het echte malsche Weer uit bet zuiden met regen, dat de eigenlijke vruchtbaarheid aanbrengt, ont breekt. Er is eene dorheid en schrille koude in de natuur, dte zich vooral op «e pas gepóole en geplante gewassen, op bet ontloken groen doet gel.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1