PER TELEGRAAF. |X* 1ST l—-ft»; om omtrent de in Louisiana voorgevallen ongeregeldhedenwaarvan dezer dagen melding werd gemaakt. Zij hadden plaats te Colfax, in de parochie Grant; en ontsproten uit een politieken strijd om het bezit van het gebouw der gewestelijke administratie. In het begin van April hadden de republikeinen, met behulp van gewapende negers, dat gebouw aan de liberale republikeinen ontnomen. De liberalen verzamelden eene bende blanken van 150 man en trachtten zich weder in het bezit te stellen van het gebouw, hetwelk door 400 negers verdedigd werd. De verdedigers hadden eene borstwering van balen katoen opgerigt, welke door de blanke belegeraars bestormd en ver- meesterd werd, waarop de negers zich in het gebouw terugtrokken en de deuren barricadeerden. Kort daarop heschen de negers de witte vlag. maar toen de blanken parlementairen naar hen afzonden, werden deze met schoten begroet. Daarop staken de blanken het gebouw in brand en schoten de negers neder, welke zochten te ontvlugten. Een honderdtal negers werd gedood en zeer velen gewond. FRANKRIJK. Aan de Times meldt men uit Parijs dat graaf d'Harcourt, gezant van Frankrijk te Londen, eene langdurige bijeenkomst met den minister van buitenlandsche zaken heeft gehad. De heer d'Harcourt moet er ernstig op aangedrongen hebben dat er een einde werd gemaakt aan den toestand van onzekerheid, welk een gevolg is van het uitstellen der behandeling van het handelstractaaten de verzekering ontvangen hebben dat het nieuwe tractaat terstond na de hervatting van de zittingen der nationale vergade ring aan de orde zou worden gesteld. Ook uit het zuiden des lands wordt met aandrang verzocht dat deze zaak tot eene beslissing gebragt worde, opdat er een einde kome. aan de in de havens aan de Middellandsche zee heerschende onzekerheid. De heer Thiers heeft Woensdag 16 April, bij gelegenheid van zijnen 7gsten verjaardag, de gelukwenschen van meest alle Europesche souvereinen en gouvernementen ontvangen. De Pruissische generaal van Manteuffel gaf le zijner eer te Nantes een diner. De strijd over de candidatuur van de hh. de Rémusat en Barodet wordt met eene stijgende hartstogtelijkheid gevoerd. Van de vergunning om kies- vergaderingen te houden wordt druk gebruik gemaakt. Naar men uit de departementen, alwaar verkiezingen moeten plaats hebben, verneemt, hebben de republikeinsche candidatcn de meeste kans van slagen. Den 16de° April had de begrafenis plaats van den heer Dorian. Het ljjk zou te 4% uren weggedragen worden, maar reeds twee uren vooraf bevonden zich duizenden voor liet sterfhuisom den zoo geachten man de laatste eer te bewijzen. Op den weg naar de begraafplaats groeide de me nigte al meer en meer aan. De nationale vergadering was door eene depu tatie van de permanente commissie vertegenwoordigd. Bij het graf werd door de hh. Martin, Gambetta en Coquerel hel woord gevoerd. Te Parijs is dezer dagen een groot aantal personen in hechtenis ge nomen. De aanleiding daartoe moet zijn de ontdekking van een diefstal op groote schaal door geëmployeerden van den Oosterspoorweg gepleegd. DVITICHLAKD. Naar men aan de Kfiln. Zeit. meldt, heeft de Paus in de quaestie be trekkelijk het gebruik der Duitsche taal bij het godsdienst-onderrigt in de middelbare scholen van Posen partij getrokken, en wel, gelijk men kon verwachten, geheel in den geest van den aartsbisschop, in een den 24"en Maart uit, Bome gedagteekend en aan den aartsbisschop gerigt breve prijst de Paus dezen wegens zijn volhardenden tegenstand tegen deze «het fonda ment van het katholieke godsdienst-onderwijs in de provincie Posen vernie tigende verordening van het wereldlijke gezag1', en-geelt hij aan den aarts bisschop, aan zijne gezamenlijke geestelijkheid en aan het volk, aan hetwelk wegens zijne houding lof toegezwaaid wordt, den apostolischen zegen. Merkwaardig, zegt het berigt, en misschien tot verdere gevolgen leidend is ook de aanbel van dit pauselijke schrijven, waarin gezegd wordt dat de regering door het voordragen der bekende wetten den onvermijdelijken tegenstand der geestelijkheid wil uitlokken, ten einde eene reden te hebben om de katholieke godsdienst te beschuldigen en te vervolgen. Bij het katholieke gymnasium te Ostrowo hebben 4 leeraars, waarvan 3 Polen en 1 Duitscher, zich bereid verklaard om in hunne klassen het gods- dienstonderrigt overeenkomstig de verordening der-regering in de Duitsche taal te geven. Te Mannheim hebben ongeregeldheden plaats gehad, ten gevolge van het verhoogen der bierprijzen. Door de oproermakers zijn in enkele brou werijen groote vernielingen aangerigt. De militaire magt heeft de orde hersteld. Een tweetal jaren geleden vermiste een houtvester in Silezië, Böckler genaamd, zijn zesjarig dochtertje. Er waren in den omtrek Zigeuners ge zien en alles liep zamen om het vermoeden te wettigen dat het kind gesto len was. Onbeschrijfelijk was de moeite, die de ongelukkige ouders aan wendden om hel kind te ontdekken. De Oostenrijksche en Duitsche regering trokken zich de zaak aan. Leger-afdeelingen werden in de bosschen gezon den, belooningen van duizenden thalers werden toegezegd, maar geen spoor van het kind werd ontdekt. Thans wordt gemeld dat het lijk|e gevonden is in de schuur van den vader onder hooi bedolven. Waarschijnlijk is het kind spelende in de schuur in slaap gevallen en juist op den dag dat het vermist werd, 23 Junij, werd er hooi in de schuur gereden. De arbeiders hebben het kind niet gezien en zoo is het onder het hooi bedolven geraakt. 00§T-IKDIE. BATAVIA, 15 Maart. De Javasche Cour. meldt: Blijkens een telegram van den resident van Samarang, variëren in dat geheele gewest de rijstprijzeu tusschen 9 tot 12 den picol. Ten gevolge van groolen aanvoer van buitenlandsche rijst is de voorraad van dit voedingsmiddel voldoende. Er hebben zich zelfs gevallen voorgedaan, dat met rijst geladen schepen naar elders verzeilden. Ook aan aard- en peulvruchten bestond geen gebrek. Intusschen vereischt in het bijzonder de toestand van Demak en de daar aangrenzende districten der afdeeling Samarang nog voortdurend een naau wiet tend toezigt. Weder werden ƒ20000 toegestaan voor het arbeiden aan wegen en dijken in Demak. Op verschillende plaatsen zijn door achtereenvolgende overslroomingen on geveer 1385 bouws jonge padi en 220 bouws bibit vernield. Bibit is echter nog voldoende voorhanden. in Solo bestaat op verscheidene plaatsen rijstschaarschte. Uit Semboeian wordt gemeld dat aldaar, ten gevolge der mislukking van den oogst, groot gebrek bestaat aan voedingsmiddelen, zoodat de meeste inwoners slechts eenmaal per dag eten. De bevolking der hoogere streken is er nog erger aan toe, daar zij geen rijst kan bekomen en uitsluitend van boombladeren en djangong leelt; van dien treurigen toestand heeft de resident kennis be komen, niet langs den weg waarlangs hij het vernemen moet, n. 1. langs dien van het bestuur, maar van particuliere zijde, waarop hij zich ferstond naar Semboeian begeven heeft om persoonlijk den stand ran zaken te onderzoeken. Op Celebes zullen de krijgsoperatiën tegen den steeds in verzet zijnden Bonto-Bonto worden hervat. -■ Het stoomschip Phase, den 13d"1 Febr. te Singapore van Hongkong aangekomen, vertrok den volgenden dag naar Triest. Het had een aantal voorwerpen geladen, door Japan naar de Weener tentoonstelling gezonden, Aan boord bevonden zich de Japansche commissarissen voor de tentoonstelling, benevens 65 Japanners, meestal handwerklieden, die door de Japansche rege ring zijn uitgezonden om de voornaamste fabrieken in Europa te bezoeken, ten einde de nijverheid in Japan tot ontwikkeling te brengen. De knokkelkoorts blijft nog heerschen, zoowel onder de European» als onder de inlanders. WEENEN. 18 April. De Hongaarsche delegatie heeft de begrooting van gewone uilgaven ten behoeve van het Oostenrijksch-Hongaarsche leger aan genomen op een bedrag van 89,985,480, zijnde 1,830,180 gulden minderdaa door de regering was voorgesteld. MADB1D, 18 April. In de vergadering van de permanente commissie, gisteren gehouden, heeft de heer Ply Margall beloofd, dat de verkiezingen op wettige wijze zullen plaats hebben. Tevens verklaarde hij dat er geen sprake van is om de cortes bijeen te roepen. PARIJS, 19 April. Het centrale republikeinsche comité te Marseille heeft de candidatuur van den heer Lockroy goedgekeurd. Het spoorwegnet tusschen Konstantinopel en Adrianopel is voltooid. MADRID. 18 April. De Gaceta bevestigt de nederlaag van generaal Dor- regarray en van Ollo. De bende van Quico heeft den trein bij Barcelont doen ontsporen en daarbij 3000 pesetas buit gemaakt, de kas van de burger wacht; zij vernielde den telegraaf en dreigde de telegrafisten le fusilleren, zoo zij de dienst bleven voortzetten. ROME. 17 April. De Paus blijft steeds te bed, en weigert op te staan, ofschoon de geneesheeren het hem aanradenopdat de zwakte niet toeneme, De keizerin van Rusland zal den 23 dezer maand hier komen om veertien dagen te blijven. PETERSBURG, 18 April. Netschajew, die gelijk berigt is te Usthny zelf moord beging, is niet de bekende, door Zwitserland uitgeleverde, Netscha jew. Deze wordt eerst in den loop van den zomer volgens het bestaande reglement, naar Siberië overgebragt. HALIFAX, 17 April. Naar aanleiding van den uitslag van het onderzoek in zake de ramp van de Atlantic is men tot de overtuiging gekomen dat er redenen bestaan om den kapitein van het stoomschip uit zijne be trekking te ontslaan; doch in aanmerking genomen zijne pogingen om pas sagiers te redden, is hij voor den tijd van twee jaren in de uitoefening van zijne bediening geschorst geworden. NEW-YORK, 19 April. De troepen zijn Maandag tegen de Modoc-Indianen opgerukt, en hebben na een gevecht van drie dagen Lavabed bezet en de Indianen in het veld gejaagd. De cavalerie zet hen krachtig na en geeft geen kwartier. De troepen lellen vijf dooden en tien gekwetsten. De ver liezen der Indianen zijn niet bekendéen hunner opperhoofden is gedood. PRIJZEN DER OLIE. Amsterdam 18 April. Raapolie op 6 w. 42cont. 41fc. Lijnolie, op 6w. 393/t cont. 38%. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 18 en 19 April. Wintertarwe Zomer Winterrogge Zomer Gerst Chevalier Zware haver Lichte" Duivenboonen Paardenboonen Stieren Ossen Kalfkoeien Vettekoeien Varekoeien Kalveren (vette) (magere) (magere Varkens j vette Biggen ls,e qualiteit vat Boter 2"e lsle per kil 2de Turf (grauwe) dubb. I1L. Lange zwarte Ter markt waren aangebracht 550 run v nnnuuni HOEVEELHEID Laagste Hoogste 9 hectoL 12.50 13.50 7 11.50 12.50 9 8.— 8.50 7 7.— 7.50 B 5.50 6.- 10 6.50 7.- 10 V 4.50 5.— 5 3.50 4.- 5 8.— 8.50 B 7.— 7.50 stuks tr V n u 214 «190.— «315.— 15 «266.- «340.- 294 «130.— «248 72 28.— 70.- 65 4.50 11.— 594 18.50 38.50 28 29.- 42.- II U II -« U II II II 50 19.— 34.- H II 250 7.— 15.- 56. 60.-- 13200 kilog. 51.— 1.40 55. - 1.50 1.27% 1.37% 23000 0.20 leren, 137 kalveren, 653 schapen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J, C, DRABBE.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 6