BIJVOEGSEL, behonrende tot de Leidsche Courant van Maandag 2d ^4pril d#73, ft0.93 STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN, BUITENLANDSCUE BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, ter vol doening aan art. 228 der wet van 29 Juni 1851 (Slaatsblad n°. 85), dat alle pretensiën over het jaar 1872, ten laste der'gemeente, vóór of op den laatsten Juni dezes jaars moeten worden ingeleverd, en dat de vorderingen, welke niet binnen den genoemden tijd zijn ingediendvoor verjaard en ver nietigd zullen worden gehouden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 19 April 1873. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 19 April. Uit 's Hage meldt men ons dat heden avond in de Staatscourant het vol gende wordt medegedeeld. Gisteren avond werd bij het departement van koloniën het navolgende telegram van den gouverneur-generaal van Ned. Indiè ontvangen: «Volgens telegram van kolonel van Daalen, van 14 April, moskee nabij kraton met veel verlies genomen. Het weder was in de laatste dagen ongunstig. Hij vraagt koelies, doch geene troepen, tot versterking. Niettemin gaan twee balaillons en artillerie daarheen en behalve het stoom schip Timor ook nog het stoomschip Banka Tot toelichting van dit berigt diene het volgende: De kolonel van Daalen, de oudste kolonel van het Indische leger, is, blijkens de gisteren ontvangen Indische dagbladen, van een verlol naar Eu ropa in de helft van Maart per mail te Batavia teruggekomen. Het schijnt dat hij daarop terstond aan de expeditie naar Atschin is toegevoegd (mis schien was de kolonel Egter van Wissekerke ziek geworden en trad de kolo nel van Daalen in zijne plaats als chef van den staf op. Het is echter eene loutere gissing). Hij schijnt den generaal-majoor Kohier tijdelijk als opper bevelhebber der expeditie te hebben opgevolgd en als zoodanig het boven staande telegram aan den kommandant van het léger te hebben gezonden, krachtens art. 10 der instructie voor den opperbevelhebber, luidende: "Na //aankomst van de expeditionaire magt ter reede, en voorts na elke belang rijke gebeurteniszendt de opperbevelhebber telegraphische beriglcnbe- «stemd voor den kommandant van het leger en chef van hel departement //van oorlog in Ned. Indië, per stoomschip naar het naastbijgelegen tele- «graaf-stationin den regel en bij voorkeur Penang, van waar zij worden //overgeseind." Wat den aanvraag om koelies betreftkan worden medegedeelddat dade lijk na het vertrek der expeditie reeds 500 bannelingen met de noodige mandoors te Batavia zijn verzameld en gereed gehouden om als reserve voor de expeditie te dienen. Dat blijkt uit een besluit van den gouv.-gen. van 14 Maart, gister per mail ontvangen. Eergister, 17 dezer, is te Batavia aangekomen het stoomschip Prins van Oranje, dat eene mitrailleuse met de noodige ammunitie, 200.000 patronen voor achlerlaadgeweren en een detachement suppletie-troepen uit Nederland aanbrengt. Het telegram uit Indiè van den 1311"1 dezer, waarvan mededeeling werd gedaan in het 2' buitengewone bijvoegsel tot de Staatscourant van 13/14 April, bevatte het berigt dat de adelborst Zimmer was gesneuveld. Dit berigt is van regeringswege niet vroeger publiek gemaakt, omdat eerst de familie-betrekkingen van den gesneuvelden officier daarmede in kennis moesten worden gesteld. Op dezelfde wijze zal voortaan gehandeld worden. Door iemand te Rotterdam overleden, wiens naam uitdrukkelijk be geerd is onbekend te blijven, is aan het Invalidenhuis alhier gelegateerd eene som van acht cfuizend gulden in contanten, vrij van het regt van successie. Heden werd hier de 19de algemeene vergadering gehouden dervereeni- ging van Zuïdholl. onderwijzers en onderwijzeressen, om, bij overlijden, hunne weduwen, kinderen of andere erfgenamen te verzekeren eene toelage in ééns. Uit het verslag over 1872 bleek, dat de toestand der vereeniging over het algemeen gunstig mogt heeten. In dit jaar verloor de vereeniging door overlijden slechts 2 leden en 1 donateur. Een lid bedankte, een ander moest worden geroyeerd. Acht nieuwe leden traden tot de vereeniging toe, twee gingen tot hoogere klassen over. Aan de weduwen der twee overleden deelnemers werd uitgekeerd, aan den eersten 538,00 en aan den tweeden ƒ543,50. Het aantal leden en donateurs bedroeg op 1 Januari) 1873 256, en het bedrag der uitkeeringen voor de verschillende klassen ƒ539,50 ƒ485,00, ƒ429,00, f 342,00 ƒ242,00 en ƒ128,00. Bijna 35 jaren had de vereeniging nu bestaan en was aan de erfgenamen van 127 overleden deelnemers ƒ43830,35 uitbetaald, d. i. gemiddeld per lid ƒ350. Van die 127 overleden deelnemers waren achtergebleven 97 weduwen met ruim 350 kinderen, 21 waren weduwnaars die 54 kinderen nalieten, de 9 overigen waren ongehuwd. Het doel der vereeniging //Zelfhulp" en het voorkomen, dat voor onderwijzers-weduwen de publieke liefdadigheid werd ingeroepen, was over het algemeen zeer wel bereikt. Vele weduwen hadden in die uitkeering hel middel'gevonden om zich een bestaan te verschaffen en waren gelukkig geslaagd. Anderen kondendaar door gesteund, zonder tot voorschotten hun toevlugt te moeten nemen, den lijd afwachten, dat het een of ander pensioen-fonds zijn vruchtenJtegon af te werpen. Slechts van 3 was het bekend geworden, dat voor haar de publieke liefdadigheid was ingeroepen. Dit gunstige resultaat bleek uit naauwkeurige berekeningen verkregen te zijn door eene gemiddelde jaarlijk- sche contributie van 8,27, ƒ7,46, ƒ6,63, ƒ5,36, 3,93 en 2,31%. In die gegevens vond de directie aanleiding om met een ernstig woord tot deel neming aan te sporenhetwelk wij wenschen dat bij velen ingang zal vinden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende ueze week dagelijks van 101 tot 112 volwassen personen en 27 tot 40 kinderen. De commissie uit het provinciaal geregtshof in Zuidholland, lot het afnemen van het examen voor het notaris-ambt gevorderd, heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat zij tot voormeld einde zal vergaderen in net gebouw bij het hof in gebruik, op Donderdag den 29s'"1 Mei 1873, en too noodig volgende dagen; de aan haar toe te zenden stukken moeten portvrij worden geadresseerd aan den griffier van genoemd hof. Het door het tibl. medegedeelde omtrent het Invalidenhuis alhier en dat op Bronbeek wordt door het D. v. 's Gr.op grond van inlichtingen uit eene goede bron geput, ten stelligste tegengesproken. Naar wij vernemen heeft het hoofd-comité van het Roode Kruis zijne goedkeuring gehecht aan hel besluit van het comité te Rotterdam, gisteren avond genomen, om ten behoeve van de gekwetste militairen bij de expe ditie naar Atchin eene som van 10000 over te maken aan het centraal comité te Batavia. Tot gewone leden van het historisch genootschap te Utrecht zijn be noemd de heeren: dr. A. II. van den Es, te Utrecht; J. G. Frederiks, te Zulphen; mr. J. N. van Hall, te Utrecht; dr. F. J. van den Ham, te Utrecht; mr. W. Heineken, te Amsterdam; mr. J. lleydanus, te Weesp; mr. F. der Kinderen Fz., te Heemstede; A. L. Lesturgeon, te Zweelo; mr. S. Muller Fz., te Amsterdam; F. D. O. Obreen, te Rotterdam; H. G. van der Poel, te Veenendaal; dr., R. A. S. Piccardt, te Goes; dr. A. H. Raabe, te Utrecht. -- Zooals te voorzien was, meldt de IV. K. C., is in de laatste dagen de toevoer van góederen te Weenen voor de tentoonstelling zeer toegenomen. Alleen van 7 tot 13 April is een gewigt van 80 duizend centenaars aan tentoonstelling-goederen te, Weenen aangekomen, verladen in 1156 waggons. De voorwerpen uit Nederland, voor de tentoonstelling bestemd, zijn door tijdige verzending voor 4/5 gedeelte reeds te Weenen aangekomen, en met de opstelling is men zóó ver gevorderd, dat het zich laat aanzien, dat Ne derland op 1 Mei in het industrie-paleis gereed zal zijn, hetgeen zeker met de meeste landen niet het geval zijn. Te Utrecht zal Donderdag aanst. de verkooping plaats hebben van eene kunstverzameling, welker bestaan, zegt het U. D., naauwelijks hier ter stede bekend was. Wijlen de heer de Heus van Nyenrode heeft dit mu seum bijeengebragt. Moeten wij hulde brengen aan den goeden smaak, dien wijlen onze geachte stadgenoot in het bijeenbrengen van deze verzameling heeft betoond, wij zouden het hem schier tot een verwijt maken, dat zijne te groote nederigheid aan velen zijner medeburgers het aanwezig zijn van zulk eene rijke collectie in hunne nabijheid naauwelijks heeft doen vermoe den. Teregt geeft echter de heer G. J. Schouten, expert, in den fraaijen catalogus, die met keurige etsen van de voornaamste schilderijen versierd het licht zag, te kennen, dat juiste waardering, goede smaak, en liefde voor het ware schoone den verzamelaar hebben moeten leiden, om hem in staat te stellen zulk een rijkdom van kunst bijeen te brengen. Naar het krankzinnigen-gesticht te Deventer werd dezer dagen over- gebragt een doofstomme schoenmaker uit Zwolle, oud 37 jaren, die een ingebeelde liefde heeft opgevat voor een doofstom meisje te Gonda, dat hij nooit heeft gezien, doch waarvan een ander doofstomme te Zwolle hem dikwijls een en ander verhaalde. De ongelukkige was zeer woest en wei gerde alle geneesmiddelen, uit vrees van vergiftigd te worden. Men meldt uit Leeuwarden: Ten vervolge op hetgeen reeds omtrent het bezoek van Z. M. den koning alhier is medegedeeld, kan nog worden berigt, dat, na afloop der harddraverij, op Woensdag den ld4™ Mei Z. M. van wege de provincie een diner en 's avonds van wege de gemeente een concert zal worden aangeboden. Voor de examens voor het lager onderwijs, die zijn aangevangen, hebben zich 126 adspiranten aangemeld. Van 13 personen voor de acte van hoofd onderwijzer zijn slechts 4 toegelaten. Naar men verneemt moet er in de bouwstreken ten noorden van deze stad eene buitengewoon groote hoeveelheid aardappelen zijn gepoot, veel meer dan wel in vroegere jaren, ook de verbouw van cichorei en vlas blijft daar steeds toenemen. Ilet verbouwen van granen en zaden, vooral van sommige der laatstenwordt door een en ander gaandeweg minder. De tegenwoordige weersgesteldheid, hoewel gunstig voor het werken op het veld, is echter den landbouwer en ook velen anderen niet naar wenschmet verlangen wordt steeds naar een milden lenteregen uitgezien, te meer daar ook de behoefte aan drinkwater zich doet gevoelen. De prijs der boter aan de waag alhier was: 1< soort ƒ54.50, 2soort ƒ51.50 per li ton. 's GRAVENHAGE 19 April. Door Z. M. den koning is tot ridder der orde van de Eikenkroon be noemd de heer G. van Welie, oud 1" luitenant-adjudant bij de dd. schut terij te 's Gravenhage. Tot substituut-griffier bij het prov. geregtshof in Gelderland is benoemd de heer mr. A. H. Philipse, thans substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Arnhem. Aan den heer L. Hogersdijk Jr. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Ileenvliet, en aan den heer A. Lorié is vergund zijne notariële standplaats over te brengen van Kralingen naar Rotterdam. Bij de voortzetting van de examens voor de hulponderwijzer-acte op gisteren zijn 11 adspiranten afgewezen en 15 toegelaten, namelijk de hh. J.' V. Disselkoen, uit Gouda; 1). Eerland. uit Ouderkerk a/d IJssel; P. J. Themers, uit Rotterdam; C. Goedeljee, uit Leiden; F. den Hertog, uit Gouda; D. van den Hoek, A. J. Jansen, A. Krekel, L. Landsman, allen uit Rotterdam; A. de Man, II. Meijer, beiden uit BrielleA. P. J. Pruyn uit Leiden; W. Sell revel, uit Rotterdam; J. van der Weiden, uit Krimpen a/d Lek en F. M. Krijzer, uit Overschie. Voor de Fransche taal namen aan het examen deel: 11 eandidatcn, waarvan 4 zijn afgewezen, terwijl 1 zich gedurende het examen terngtrok; derhalve werden toegelaten 6, zijnde de hh. M. van Gelderen, C. van Noppen, uit Leiden; J. J. Hoffmann, L. J. L. Piat, uit den Ilaag, D. C. Oudshoorn, uit Soeterwoude, en J. O. Toet, uil Scheveningen. Eergisteren namiddag hebben er op het Malieveld op nieuw proefne mingen plaats gehad met de stoombrandspuitwaarbij tegenwoordig was eene commissie uit het gemeentebestuur van Leiden, die hare bijzondere ievredenheid betuigde over de werking van dit blusc'nmiddel. EUfGfiLAVlI. LONDEN. 18 April. Itlet jaarlijksch congres van afgevaardigden der coöperatieve genootschap pen in het yereenigd koninkrijk heeft te New-Castle een aanvang genomen. De vereenigingenwelke een verslag aan het congres hebben ingezonden, tellen gezamenlijk 262,000 leden, met een kapitaal van 2,521,000 p. st.; jaarlijks wordt door haar voor een bedrag van 8,739,000 p. st. omgezet; h 746 dezer vereenigingen hadden in het afgeloopen jaar eene overwinst van 5 800,000 p. st. De opening der internationale tentoonstelling in Kensington heeft zonder cenige plegtigheid plaats gevonden. Onder de tentoongestelde voorwerpen 4 trekken vooral die, welke op de redding van schipbreukelingen betrekking i hebbende aandacht. In berigten uit de Vereenigde Staten wordt het volgende medegedeeld

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5