PER TELEGRAAF. ant M. C. B Je Grout, van liel corps; bij hei 6' regiment, tot luit.-kolonel L majoor P. M, Netselier, van het le regiment; bij het 7e regiment, i»t kapitein 3e klasse den len luit.-adjudant tl. Vermeulen van het 15 regi- t en den 1" luitenant G. J. P. D. Muller, van het corps; bij het 8e regi ment, tot kapitein 3e klasse, den len klit-adjudant M. J. W. van Vlierden van het le reo hij het intructie-bataillon; tot le™ luitenant den 2en luit. S, Lantinga van het corps. De 1® luit. de Groof, van het 2Je reg. infanterie, is op non-activiteit gesteld. HU- MM. de koning en de koningin zullen zich aanstaanden Dingsdag, te namiddags ten half twee ure, met een extra-trein van de Holl. spoor- wegtnaatschappij naar Amsterdam begeventen einde hun jaarlijksch bezoek le brengen, liet verblijf in de hoofdstad zal tot den 28rn April duren. Het kon. kabinet van schilderijen zal, van Maandag den 2l6tcn dezer alyoor eenige dagen gesloten zijn. Zaturdag 11. had alhier de gewone algemeene vergadering plaats van liet kon. institHut voor de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië. In de plaats van de aftredende, niet-herkiesbare bestuurders, de hh. Bachiene, dr Demontier, prof. Iloffmann, werden gekozen de hh. A. D. van der Gon fiétscber, P. 1- B. C. Robidé van der Aa en dr. G. Schlegel. Voor de provinciale examens voor het lager onderwijs in Zuidholland hebben zich 400 adspiranten aangemeld. BUITFiNLAi\DSC11«EliIG i m BELGIË. De werkstaking in de mijnen van Ecaussines is bijna geëindigd. Nog- tans hebben er ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Eenige werklieden, die naar Duitschland zouden gaan, doch aan wie men hun livrei niet vóór den 15dt0 April wilde ter hand stellen, hadden zich vereenigd en hieven de kreten aan: dood aan de gendarmes! en wierpen daarbij met steenen. Zij werden gesommeerd om uit elkander le gaan, waarop wederom een steen- reen volgde. De gendarmerie deed vervolgens eene charge, waarop ieder een een goed heenkomen zocht. Twee beihamels zijn in hechtenis genomen. In eene steenkolenmijn te Ressaix, in Henegouwen, is, ten gevolge van het breken der kettingen van een der hijsch-bakken, weder een onge luk voorgevallen, waarbij negen werklieden het leven verloren hebben. Zeven hunner waren vaders van huisgezinnen. De ramp schijnt een gevolg le zijn geweest van een verzuim of eene vergissing van den machinist. EVGELA X 1». LONDEN. 15 April. Ten opzigte der door sir Bartle Frère te Zanzibar verkregen uitkom sten loopen de berigten zeer uiteen. Terwijl in enkele dagbladen wordt medegedeeld dat de zending als mislukt te beschouwen is, bevatten andere berigten, waaruit op le maken is dat de Rritsche afgezant niet ontevreden is met°de aanvankelijk verkregen resultaten. De tegenwerking, welke hij van de zijde van den sultan van Zanzibar ondervond, sproot vooral voort uit diens vermoeden dat de zending niet slechts de uitroeijing van den slaven- haudel, maar ook de opheffing van de slavernij in des sultans gebied ten doel had, hoewel bij een in 1845 gesloten tractaat Engeland zich uitdruk kelijk verbonden had die instelling, als zijnde eene zaak van bloot inwen- digen aardte zullen eerbiedigen. ilct hoofd der Mormonen, de bekende Brigham Young, heeft in de New-York Herald, een brief geplaatst, waarin hij mededeelt dal hij. thans 72 jaren oud zijnde, behoefte gevoelt aan rust. Zijne betrekking tot de kerk der Mormonen zal niet gewijzigd of verbroken worden, maar hij is voornemens eene kolonie le gaan slichten in Arizona, in hel land der Apachen, overtuigd dat, wanneer het den Mormonen gelukt zich te doen begrijpen, door hen een heilzame invloed zal worden geoefend op de wilde bevolking. Hij hoopt de Apachen te helpen bij den bouw van een spoorweg en verwacht dal verscheidene Mormonen hem zullen helpen zijn plan te verwezenlijken en zijn voorbeeld zullen volgen. FRANKKIJ K. Met vergunning der militaire overheid le Parijs zullen aldaar gedu rende het verkiezingstijdperk openbare kiezersvergaderingen mogen worden gehouden. Het Mém. dipl. berigt ten stelligste, dat de regering er niet aan denkt, baar protectoraat over het rijk van Annam uit te breiden. Dezer dagen is veel gesproken over eene poging tot ontvlugten, die voor drie weken ongeveer door de staatkundige gevangenen van het fort St. Martin-de-Ré, waar ook Rocheforl zich bevindt, zou zijn aangewend. Terwijl de Liberté verzekert, dat Rochefort de ziel der zamenzwering was en het complot ontdekt werd een uur voor dat het zou uitbreken, wordt van andere zijde, welke beweert goed ingelicht te wezen, gemeld, dat er slechts een poging tot opstand is gedaan. De kommandant van het fort liet de kanonnen laden en ze op de muitelingen rigten. Dit werkte. Alles keerde tot zijn gewone rust terug en de zaak had geen verdere gevolgen. DUITSC1I L AND. Omtrent de afzetting van den burgemeester van Straatsburg meldt de Augsb. Allg. Zeit.: De heer Laulh verklaarde zich bij de optie in October van het vorige jaar voor de Duilschc nationaliteit; maar nam desniettegen staande met een blijkbare ostentatie elke gelegenheid te baat om zijne Franschgezindheid aan den dag te leggen en ontzag zich niet om herhaal delijk in gesprekken met de hoogste ambtenaren van het gewest ronduit te verklaren dat hij alleen in Straatsburg was gebleven in de lioop dat de Franschen spoedig aldaar zouden terugkeeren. Indien de heer Laulh met deze verklaring zijn ontslag genomen had dan zou men zijnen slap hebben kunnen goedkeuren en hem hoogachting kunnen schenken; maar desniet tegenstaande zijne betrekking te behouden en te verklaren dat hij op den post zou blijven waarop het vertrouwen zijner medeburgers hem geplaatst had, dat was le veel vergen van de lankmoedigheid der Duitsche regering. De districts-president von Ernsthausen heeft den chef der policie Ruck voorloopig met de waarneming der funcliën van burgemeester belast. Volgens de Nat. Zeit. heeft de «Elzasser Liga" een nieuw middel be dacht, om den haat tegen Duitschland en de Duitschers bij de bevolking te doen ontwaken en aan te wakkeren. In vele dorpen ontvangt men thans brieven, zoo het heet, van militiens, die bij het Duitsche leger dienen. In bedoelde brieven worden hevige klaglen aangeheven over de verregaande mishandelingen, waaraan de militiens zijn blootgesteld. In elk dier brieven wordt ten slotte de dringende raad gegeven, om zoo spoedig mogelijk het land te ruimen en zich naar Frankrijk te begeven. Die brieven worden kort na de ontvangst aan de hoofddeur der kerk en ook wel aan het raad huis aangeplakt. Het gebrek aan woningen te Berlijn is in den laatsten tijd veel ver minderd. Het aantal dergenen, die in het den l!,t» April begonnen kwar taal nog gecne woning hebben kunnen vinden, is 2/3 minder dan drie maanden geleden. Gebrek aan huisvesting daarentegen, zegt een Berlijn- sche correspondent der Köln. Zat., bestaat op dit oogenblik alleen voor zieken. De typhus heerscht in de hoofdstad in hevige male, zoodat de hos pitalen te k ein zijn om alle lijders te kunnen opnemen. Uil Muncben verneemt uien verontrustende berigten omtrent den toe stand van den heer von Liebig. Hij is lijdende aan eene ontsteking der longen. PETERSBURG. 15 April. Volgens berigten uit Khiwa heeft de Khan eenige zijner raadslieden ter dood doen brengen en anderen doen gevangen nemen. Ook wordt gemeld, dat hij de in gevangenschap gehouden Russen aan het Russisch Orenburger detachement heeft teruggezonden. Bij keiz. ukase is het bestuur der policie gereorganiseerd. Generaal Trepofï is tot directeur van policie benoemd. BERLIJN, 15 Apail. Volgens de Kreuzzeit. zal de Schach van Perzië den 5'" Junij alhier aankomen. STRAATSBURG, 15 April. Een 25-tal leden van den gemeenteraad hebben legen de afzetting van den burgemeester Laulh geprotesteerdzoomede tegen het besluit, waarbij aan den directeur van policie Back als regerings-com- missaris tijdelijk de betrekking van burgemeester is opgedragen, een besluit dal genomen is op grond der wet van 24 Februarij 1872. In het protest wordt gezegd, dat de heer I.auth slechts in een private bijeenkomst en als particulier heeft te kennen gegeven, dat hij alleen in de hoop op de terng- komst der Franschen in het land is gebleven. De wettigheid van zijne afzet ting wordt alzoo betwijfeld. Verder wordt gezegd, dat de heer Back niet de voorwaarden in ziel: vereenigd, om het voorzitterschap van den gemeen teraad waar te nemen. De regering heeft, ten gevolge van dat protest, op grond van art. 13 der wet van 1855, den gemeenteraad voor twee maanden geschorst, en deu directeur van policie Back belast met het waarnemen der funcliën van den gemeenteraad. MUNCHEN, 15 April. De toestand van prof. Liebig, die sedert, korten lijd ernstig ziek is, is gevaarlijk geworden. KONSTANTINOPEL15 April. Mehemed Rtishdi pacha is benoemd tot groot-vizier. Sandik-pacha vervangt Mehemed Rushdi als minister van financiën. NEW-YORK, 15 April. De New-York Herald berigt, dat de troepen rp Portorico in opstand geraakt zijn, dat er te Havana hulp gevraagd is en dat van daar twee sloombooten naar Portorico zijn gezonden. De spinnerijen van Dwight in Massasuchetts zijn verbrand met 4500 balen katoen. De schade wordt op 750,000 dollars geschat. ROME, 15 April. De Paus verliet gisteren gedurende twee uren zijn bed en ontving eenige prelaten. Hij neemt in beterschap tóe, ofschoon de pijn in de lendenen niet verminderd is. PARIJS, 15 April. De heer Dorian, oud-minister van openbare werken, is overleden. De heer Dupouy is candidaat gesteld door de republiekeincn in het depar tement der Gironde. LISSABON, 15 April. Uit nadere berigten omtrent de schipbreuk van de stoomboot Combie blijkt, dat er hulp uit Bahia gezonden werd, dat alle passagiers gered zijn, maar dat de lading verloren is. LONDEN, 16 April. De Times verneemt uit Parijs, dat Engelsche, Fran- sche, Belgische en Ncderlandsche vertegenwoordigers der suikerraffineerdcrij, te Parijs zullen bijeenkomen om zich te verslaan over de producten van ruwe suiker. Men verwacht een bevredigend resultaat. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongcregt le Leiden den 7<ltn April 1873. 3 wegens het pleijcn met centen op de openbare straat. 2 wegens het werpen van vuilnis in gemeente-wateren. 2 wegens het rijden met ongemuilbande honden. 1 wegens het ter markt brengen van visch op een andere plaats dan daartoe is aangewezen. 1 wegens het ongedekt dragen van vuur op de straat. 1 wegens het maken van nachtelijk burengerucht. 2 wegens het baggeren in den Rijnzonder toestemming van hel Hoog heemraadschap van Rijnland. 2 wegens het zitten, bij hel rijden, op een kar, bespannen met onge muilbande honden. fiurgcrltjfcc .Slaub. Van IO tot en met 16 April 1873. BEVALLEN: S. Fles, geb. van Biemen, D. - W. H. de Goeje, geb. Leembrug gen, D. C. M. Nieuwenburg, geb. Meerleveld, Z. A. J. Bavelaar, geb. Selier, P. G. Heus, geb. Verbeek, D. M. E. Spaanderman, geb. Dozy, D. A. R. II. van Dissel, geb. Krebs, Z. A. J. A. van üishoeck, geb. van Driel, J. w' van der Drift. geb. van der Linden, Z. - E. 0 Jonk, geb. van Ojjen, D. M. P. Straver, geb. Maas, D. J. G. Jardin, geb. Ilassclbach. D. - M Plattcel, geb. Si mons, Z. - II. de Vos, geb. l'Ecluse, Z G. Stakenburg, geb. Piekel, Z. J. Galjaard, geb. van der Wilk, D. J. M. Felix, geb. Boucher, D. J. Bekooy, geb. de la Rie, Z. S. Engels, geb. Schrender, D. P. S. Broekveldt, geb. Bink. - J. II. Bremmer, geb Essing, J. Keerewcer, geb. Vork. D. M. J. van Hoven, geb. Pauw, Z. -- E. Brugmans, geb. lvleinhans, D. E. Batteljee, geb. van Hou ten, Z. - T. Zaalberg, geb. Nieuwenhuyze, Z. - S. Arkeveld, geb. de Haay, D. C. J. Duindam, geb. Steenbergen, D. N. M. Aalbersberg. geb. Hemerik, Z. E. van der Blom. geb. Neuteboora, D. J. L. van der Koelen, geb. Verhoeven Z. J. van der Zeeuw, geb. van Helden, D. W. Fontein, geb. den Houter, D. - 0. M. T. Coebergh, geb. Schermer, 1). E. Spierenburg, geb. Loebcr. Z. J. van der Blij, geb. Steenbergen, Z. - A. B. Cras, geb. 'I llarl, D. 0. J. A. Brummel- kamp, geb. Toorens, Z. U. van der Keur, geb. van der Lelie, D. A. Petri, geb. Schutte, GEHUWD: P. Mieloo, jm, en J. van Erkcl, jd. A. J. van Vliet. jm. en M. J. J. Boom, jd. J. Dielen, )in. en J. de Boer, jd. H. van Berkel, jm. en J. Maartense, ,|d. A. Marks, jm. en C. E. Wolters, jd. G. J. van Dorp: jm. en J. M. G. Wijn beek, jd. J. Brevee. jm. en II. F. Vogelezang. jd. OVERLEDEN: A. Schipper. Z., 17 j. W. Kromhout, wedc. W. C.Smit,83j.— 0. G. Segaar, Z„ 6 m. J. W. van Steenbergen, D.14 m - J. A. de Calavon, Z„ 2 j. P. J. Lateneer, Z 8 m. N. van Rnoijen, 67 j M. C. Gijzenv. D. 4 m. B. Cossaar, wede. J. Werner, 87 j. - J. A. Olivier, Z.. 7 j. M. van derLof,29j. -- A. M. Beijer, geb. Sysl,49j. - J. Eratis, 82 j. - F. van Helden, Z.. 14 d. C. E Braxhoven. 6 m. J. Koster, 38 j. J. A. Wagemans, Z.. 7 m. P. Sand- vliet, 65 j. T. Lelieveld, D., 11 m.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3