PEK TELEGKAAF. letter- en iooneelkiinde nit te schrijven. Alle tooneelschrijvers en tooneelge- zelscli.ippen van Noord- en Zuid-Nederland worden tot dezen dubbelen prijs kamp uitgenoodigd lie wedstrijd voor tooiieelopvoering zal plaats hebben op '20 en 21 Julij aanslaande en de daaropvolgende Zon- en Maandagen, naar gelang der ingeschreven mededingende genootschappen. Te Brussel is den 9,le° dezer overleden de heer H. van Maasdijk, pred. bij de Vlaamsch-Evangelisehe gemeente aldaar. Dezer dagen zijn weder troepen naar Henegouwen gezonden. In de steengroeven van Ecaussines is weder eene werkstaking ontslaan, waarbij geweld wordt gepleegd legen de' werklieden die den arbeid voortzetten. Te Luik zijn dezer dagen enkele personen het slagtoffer van opligterij geworden. Een zoogenaamde directeur-generaal eener levensverzekerings maatschappij. die te Parijs was gevestigd, was gemagligd overal agenten en onder-agenten aan te stellen, tegen eene bezoldiging van minstens tfiOO fr. 'sjaars; alleen moesten zij als verzekerden bij de maatschappij bekend slaan. Voor een agent beliepen de kosten daarvan 500 fr. en voor een onder-agent 300 fr. per jaar, vooruit te betalen. Er deden zich op die voorwaarde enkele liefhebbers op, die dan ook eene geleekende aanstelling kregen, die echter, gelijk spoedig bleek, niets te beleekenen had. De directeur-generaal had zich uit de voeten gemaakt. ËNGELAN». LONDEN, 11 April. Aan een door een der hoofdambtenaren van het centraal bureau van statistiek bewerkt overzigt van de uilkomsten der jongste tienjarige volk stelling in Engeland worden de volgende opgaven ontleend. In het financiële diensl)aar 1870 -71 waren in de belasting voor bewoonde huizen in Enge land en Wales, weke geheven wordt van alle zoodanige huizen, welker wer kelijke huurwaarde 20 bedraagt, 748,719 panden aangeslagen. Hiervan hadden er 679.982 eene huurwaarde van 20 tot 100 65864 eene van 100 tot 1000 2844 eene van lOOO tol 5000 27 vielen in dekate- gorie van 5000 tot 10000 en daarboven was één pand aangeslagen naar eene huurwaarde van 13050 en één naar eene van 36350 de beide laatste gelegen in de city te Londen. De bevolking van geheel Londen, niet alleen van de city en van de daarbij behoorende Metropolitan Parliamen tary boroughs, maar van het geheele grondgebied der Metropolitan en city policicdistricten, beslaande eene oppervlakte van 441,587 acres (1787 kui.) bedroeg in 1871 3.885,641 zielen ol 450,271 meer dan in 1861. Naar dezen maatstaf van toeneming, welke ielk geringer is dan die waarnaar de bevolking in Londen in vroegere tienjarige tijdvakken toenam, zon het be volkingscijfer aldaar in het jaar 1901 boven de 5 millioen gestegen zijn. -r- Een van de matrozen, gered bij het ongeval van de NorthfleetJohn Start, werd dezer dagen veroordeeld tot vijftien maanden tuchthuisstraf. Zijn misdaad, diefstal met inbraak, werd reeds bedreven in Julij 1870. Des tijds was het der policie niet gelukt den gevangene, dien zij verdachten, te vatten. Het verzoek om onderstand voor de geredden van de Northjleet onder wier namen ook die van John Start voorkwam, was aanleiding dat de policie hare maatregelen kon nemen en den dief aanhouden. Door de regtbank te Folkestone zijn de schippers van twee Fransche visschersvaarluigen veroordeeld geworden tot een boete van 10 wegens het visschen binnen drie mijlen van de Engelsche kust. Het bleek, dat niet minder dan tien Fransche bodems binnen de gestelde grenzen vischten; twee er van werden door de kustwachters opgebragt. De booten hadden volle ladingen visch in, die de volgende week in Frankrijk een dubbele waarde zouden hebben. De boeten werden onmiddellijk betaald en de booten vrijgelaten. FRANKRIJK. liet Jourli. off. deelt mede: In de eerste dagen van Maart heeft de regering vpn haren zaakgelastigde in Japan een telegraphisch berigt ont vangen, behelzende dat de regering van den Mikado de wetten tegen de Christelijke godsdienst had buiten werking gesteld, en de in 1870 krach tens die wetten gevangen gezette Christenen in vrijheid zou stellen. Uit eene nadere depêche van den graaf de Turenne blijkt dat deze laatste maat regel thans ook een leit is. Le Soir deelt den inhoud mede van de eischen, die de Fransche rege ring gemeend heeft te moeten stellen aan den keizer van Annam, om een einde te maken aan de van daar uitgaande zamenspanningen tegen Frank- rjjks vijanden en wegens gebleken magteloosheid om de zeeroof op de kusten tegen te gaan. Die eischen bevallen, onder meer. dat Apnam zich geheel en al onder bet prolectoraat van Frankrijk zal stellen, tot bevestiging daar van eene uitgestrektheid gronds zal afstaan voor het vestigen eener Fran sche nederzetting en van een en ander de kosten zal dragen. Het is niet waarschijnlijk dal Annam deze eischen zal bewilligen; wanneer men het Journal d'Outre-mer gelooven mag, zou de gouverneur-generaal van Cochin-China in het bezit zijn van inslructièn, waarbij hem de volmagt gegeven is om in dusdanig geval het protectoraat van Frankrijk over Annam met kracht van wapenen te vestigen. De bezetting van dit keizerrijk door Frankrijk is in elk geval alleen eene vraag van tijd en van opportuniteit. SPANJE. De generaal Velarde, aan wien thans hef bevel over de troepen in Catalonië is opgedragen, beeft terstond pogingen in het werk gesteld tot herstel van de zoo diep gezonken krijgstucht. Te Reus heeft hij eene wa penschouwing gehouden over de troepen, na welker afloop hij 25 manschap pen van het bataillon van Reus en van het balaillon jagers van Madrid, welke troepen te Valls en le Falset aan het muilen waren geslagen, uit de gelederen liet komen en naar de gevangenis brengen. De bevelen van den generaal werden zonder ecnigen tegenstand ten uitvoer gelegd. Daarop rigtlc Velarde eene proclamatie tol de soldalen, vfcaariu hij verklaarde dal het herstellen van de krijgstucht zijn eerste pligt was, dat bij dien zonder eenige verschooning zou weten te vervullen, en dat hij, een geregelden vcldlogt tegen de Carlislen ondernemende, geene krachtige maatregelen zou ontzien hetzij tegen opstandelingen hetzij legen muilende soldaten. ZWITSERLAND. De regering van hel kanton Bern heelt' een jaarlijksch bedrag van 2000 fr. aangewezen ten behoeve van katholieke geestelijken, ter voorzie ning in de kosten hunner studie, mits zij studeren bij eene door de rege ring goedgekeurde inrigting. Voorts heeft zij aan het liberaal katholiek comité eene jaarlijksche toelage van 1000 fr. toegekend, als bijdrage in de kas tot de ondersteuning van verdienstelijke priesters, die wegens verwer ping der nieuwe leer zijn afgezet en zich daardoor in geldelijke verlegen heid bevinden. DIJITSCHLAND. In den Reichs-Anz. is dezer dagen eene wettelijke verordening open baar gemaakt, welke een zeer gunstigen invloed op de stemming der bevol king in Elzas-Lotharingen zal te weeg brengen. Zij strekt tot opheffing van alle wetten, krachtens welke ongelden werden geheven op de binnen vaart. Men verwacht, dat deze gunstige beschikking een zeer belangrjjken tak van nijverheid een vroeger ongekenden bloei zal doen bereiken. i Naar men verneemt zal binnen kort een Duitsch eskader naar de Mid- dellandscbe zee vertrekken, om, zoo noodig, bescherming te kunnen ver- leenen aan Duitsche onderdanen in Spanje. Sedert de muntwet bij den rijksdag is ingekomen, is er bijna geen nikkel meer te verkrijgen, daar het door speculanten zooveel mogelijk wordt opgekocht. De hertog van Brunswijk heeft een afwijzend antwoord gegeven op een bij hem ingekomen adres, waarbij werd aangedrongen op het sluiten eener militaire conventie met Pruissen. Hij acht dit voor 's lands belangen niet wenschelijk. - Uit Frankfort meldt men dat zich aldaar een hooggeplaatst Japanse! ambtenaar zal vestigen, om zich op de hoogte te houden van uitvindingen, instellingen enz. in Ziiid-Duitsclilaiidvoor zoover die voor Japan van belang en toe te passen zijn. Hij zal den titel van consul-generaal voeren en bj de Pruissische regering geaccrediteerd zijn. Naar men uit St. Petersburg meldt zou de wegens moord tot 20-jarigen dwangarbeid in Siberië veroordeelde Netschajeff zich van het leven hebben beroofd. OOSTENRIJK. De minister van oorlog overweegt thans een nieuw plan voor de ver dediging des rijks; bij aanneming zullen de kosten daarvan eene uitgaal van 80 millioen tl. vorderen. De ruimte in het tentoonstellingsgebouw te Wecnen is tusschen de verschillende nationaliteiten verdeeld als volgt: Tentoonstellincs-paleis: Oos tenrijk 14760 vierk. meiers. Hongarije 3060, Duitschland 6700. Frankrijk en Engeland ieder 6400, Rusland 3300, Italië en Turkije ieder 3000, Beigii 2650, de Vereenisde Staten 1300, China, Siam en Japan 1300, Zwitserland 1150, Zuid-Amerika 1100, Egypte en Centraal-Afrika tOOO, Nederland 900, Griekenland 850, Zweden en Noorwegen 856. Roumanië 650, Spanje 600 Portugal 500, Perzie en Centraal-Azië 350, Tunis 250 en Marocco 80 vierk meiers. Denemarken exposeert in een afzonderlijk gebouw, hetwelk eet omvang van 1600 vierk. el heeft. Machinen-gebouw: Amerika 1400 v. meter, Engeland 5300, Frankrijk 3600, Zwitserland 3000, Italië 706, België 3000, Nederland 180, Zweden en Noorwegen 350, Denemarken 200, Duitschland 10000, Oostenrijk en Hongarije 11000, Rusland 1400 v. meters. Bij gelegenheid van de tentoonstelling te Weenen zullen, van I Meie.k. af, op de groote Duitsche spoorweg-stations (ook in Kleef) de volgende bil let ten voor Weenén worden afgegeven: 1. Retotirbilletten le en 2e kl. voor alle sneltreinen,' die op de tariven zijn vermeld, dertig dagen geldig; 2. Retourbilletten 2' en 3C kl. voor alle personen-treineneveneens derlij dagen geldig: 3. Retourbilletteu 2e en 3e kl. voor extra-treinen, die eikei Maandag avond uil Keulen zullen vertrekken en eiken Zondag morgen vai Weenen naar Keulen de reis maken, veertien dagen geldig. De onder 1 enl genoemde bi letten zijn zoowel via Passau als via Munchen, die sub 3 daar ehlegen alleen via Passau geldig. PERPIGNAN, 11 April. De Carlislen hebben zich van voor Puyccrda terug getrokken, met achterlating van 300 dooden en gekwetsten. De bezetting telt 8 dooden en talrijke gekwetsten. Vijf huizen zijn afgebrand. Er zjji voorzorgen genomen tegen een hernieuwden aanval. MARSEILLE, II April. Uit Rome is hier berigt ontvangen, dat de toe stand van den Paus aanmerkelijk verbeterd is. Naar men verzekerde zoude» politieke oogmerken niet vreemd zijn aan de reis van den keizer van Rus land naar Italië. PARIJS, 11 April. De lieêr St. Mare de Girardin, vice-president der kamer, is overleden ten gevolge van een beroerte. De candidatiuir des heeren de Rémusat, als afgevaardigde voor Parjjs, zal bepaald gehandhaald worden. PERPIGNAN, 11 April. Kolonel Cabrinety. den 9dtn uit Gerona (vertrok ken, is te Puycerda aangekomen met eene sterke troepen-afdeeling en ge schut. PARIJS, tl April. De heeren Carnot, Arago, Leblond en Henri Marti» hebben heden ochtend den lieer Thiers bezocht en van 9 tot 10 ure een onderhoud met hem gehad. Deze algevaardigden eischten nadrukkelijk dat de kiezers der vier departementen, welke thans zonder vertegenwoordigers in de nationale vergadering zijn, wierden opgeroepen tegen 4 Mei a. s. Ee» besluit is niet genomen. Heden namiddag zal een tweede bijeenkomst ge houden worden. WEENEN, 12 April. De Deut. Zeit. meldt in een Berlijnsch telegram, dat graaf de Perponcher naar Londen, graaf von Balam naar Parijs en graaf von Arnim naar Rome verplaatst zullen worden. NEW-YORK, li April. Uit Zuid-Amerika is berigt ontvangen dat een ver schrikkelijke aardbeving San Salvador geteisterd heeft. Achthonderd mensclie» zijn bij deze ramp om het leven gekomen, en de waarde der geleden mate riële verliezen worden op !2 millioen doll, geschal. PENANG,.... De Hollanders hebben twee verdedigingswerken te land op de Atchinezen veroverd. Zij maken zich gereed out het paleis van den Sultan aan te tasten. Per telegraaf is van Batavia versterking gevraagd. INGEZONDEN. Bij de aanvankelijke voortzetting der pogingen om het schoone doel te' oprigting van bet standbeeld van Van der Werf te bereikenis het eene bijzonder liefelijke gedachte in dezen tijd: alle rigtingen op staalkundige» godsdienstig gebied werken eendrachtig zamen. één wensch koesterende Moge deze schoone harmonie door niets worden gestoord, en het standbeeld van den Burgci-vader als een schoone vrucht van Nederlandsche eensgezind heid binnen onze veste verrijzen! X. Te Leideu ter Boekdrukkerij ran J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 6