1 Sepi. 1876 te gunnen aan ilcu beer Vic lor Driessens. Een voorstel, om •te verpachting nog een jaar uil tc stellen, werd vooraf verworpen. Dingsdag nacht had Ie Opperdoes een hevige brand plaats, waardoor drie woningen in de asch werden gelegd. Het vee heeft men kunnen red den, maar de inboedels zijn verloren gegaan. Naar de oorzaak van den brand worden slechts gissingen gemaakt. Xe Arnhem is dezer dagen een drukkersgezel in hechtenis genomen, beschuldigd van bigamie. Zijne thans nog levende vrouw moet te Utrecht wonen, terwijl hij te Arnhem een tweede, of liever een derde, huwelijk heeft aangegaan, daar hij reeds eenmaal weduwnaar was. l)aar hij geen poging had aangewend om door naamsverandering ol anderzins zijn vroeger leven te verbergen, vermoedt men dal hij uit onkunde heeft gehandeld. Naar men uit Zwolle meldl, zullen met d*. Doskerpred. hij de Christ, eeref. gemeente aldaar, die te Grand Rapids, in Noord-Amerikais beroe pen, 53 ingezetenen dier gemeente derwaarts vertrekken. Te Besoyen is door de maréchaussees proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren J. K.landbouwer aldaar, die zijnen krankzinnigen vader, oud 91 jaren, in een klein kamertje opgesloten hield. Een kleine opening in een venster verschafte den ongelukkige licht en lucht. Naar men uit Maastricht meldt zou uil het bekende faillissement van het bankiershuis Math. Tielens, te Maastricht, de volgende regtszaak ont staan. Boor m'. Edm. van Wintershoven, oud lid der tweede kamer, thans advocaat, is bij de arrond.-reglbank ingediend een aanklagt wegens laster, tegen den heer mr. Leop. Nypels, fungerend rijksadvocaat, en niet lang geleden tol deken der orde van advocaten benoemd. Aanleiding tot die klagt gaf het volgende: In de maand February heeft nr. Nypels, na herhaalde oproepingen, in de Uedoutezaal tc Maastricht, om zich vercenigd een zeker getal schuldeischers van de thans getailleerde firma Math. Tie'cns. Bij die gelegenheid werd door den klerk van den heer Nypels, als rapporteur eener daarvoor benoemde commissie, een schriftelijk rapport van de handelingen der firma voorgelezen, en na de voorlezing wer den dc punten successievelijk opgenomen, herhaald en toegelicht door m'. Nypels zeiven. Meermalen werd na voorlezing aan de aanwezigen herhaald, dat, gedurende de surséance, de heer nir. van Wintershoven schuldeischer der genoemde firma zoude zijn geweest en ten volle zou zijn uitbetaald ge worden. terwijl de overige schuldeischcrs slechts 4! pCt. hunner vorderingen hebben bekomen. Ilatr zulks volgens tnr. van Wintershoven het geval niet is, heeft hjj m'. Nypels van laster aangeklaagd. 's GRAVENHAGE 10 April. Boor Z. M. is, op zijne aanvrage, pensioen verleend aan den kolonel des Tombes, kommandant van het eerste regiment huzaren. Voorts.zijn benoemd: bij den staf van hét wapen der cavalerie, tot kplonel, de luitenant kolonel Grisart. van dien staf; bij het eerste reg. huzaren, tot kolonel kom mandant, de luitenant kolonel van Toll, van het corps; tot luitenant kolonel, de majoor van der Cappellen. van het corps; tot majoor, de ritmeester van der Meulen, van hel derde reg. huzaren. Be kapitein-luit.-ter zee C. A. W. Halverhoutuit 0. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Tot leeraar in de wis- en aardrijkskunde en geschiedenis aan het gym nasium te Assen is benoemd de heer B. J. van der Ploeg. Bij de afdeeling voor de geschillen van bestuur van den raad van state werd gisteren eene zaak behandeld, die wegens hare zeldzaamheid en haar belang wèl de aandacht verdient. Zij betrof het beroep van drie landbouwers in Friesland, tegen eene uitspraak van gedeputeerde staten dier provincie van 21 February jl.waarbij is vernietigd de loting voor de natio nale militie in de gemeente Wjjmbritseradeel, voor de ligting dezes jaars, Uit het door den heer staatsraad Boot uitgebragt rapport in deze bleek o. a. dat bjj de loting voor de nationale militie in opgemelde ge meente, in het begin der maand February gehouden, zich het geval voor deed dat een der lotelingen tegen de geldigheid dier afgeloopen loting bij gedep. staten bezwaren inbragt, wegens daarbij gebeurde onregelmatig heden, zoodal dc commissaris des konings naar aanleiding dier reclame be- rigten inwon van den militie-commissaris en den burgemeester, welker bc- riglen hoofdzakelijk hierop nederkwamendattoen bij de oproeping en loting der ingeschrevenen naar alphabetische orde de beurt was gekomen aan den loteling Feenstra, een persoon is toegetreden genaamd Leenstra, die zoo gelukkig was een hoog nummer uit de bus t» trekken. Spoedig daarop werd dc vergissing ontdekt en werd Feenslra nogmaals geroepen, die een nommer trok, doch de militie-commissaris kwam toen op de ge dachte dat hel beter ware Feenstra te laten loten op de beurt, waarop nu later Leeuslra zou worden opgeroepen, wierp het door F. gelrokken num mer ongeopend weer in de bus en ging met de letters F tot L verder door totdat Leenstra aan de beurt kwammaar in diens plaats werd Feenstra tol de trekking toegelaten, die een laag uummer trok, dat hem dienslplig- tig maakte; hij reclameerde derhalve tegen de loting als onregelmatig ge houden bij gedeputeerde staten, die de loling vernietigden o. a. op grond dat de beide genoemde lotelingen geheel andere nommers hadden kunnen trekken, zoo ieder hunner op zijne beurt naar alphabetische orde hal ge trokken cn er alzoo eene verplaatsing vati nommers teweeg gebragt kan zijn geworden, welke van bepaalden invloed beeft kunnen zijn op den uitslag der loting. Maar nil zijn drie vaders, wier zonen hooge dus tot dc dienst niet ver- pligtende nummers badden getrokken, door deze vernietiging zeer te leur j gesteld cn komen daartegen op bij den koning, waarbij zich later nog 14 andere vaders of voogden van lotelingen, die bij dezelfde gelegenheid hooge i nummers trokken, aansloten, meenende dal hunne zonen benadeeld zullen kunnen worden, wanneer er eene nieuwe loling moet plaats vinden en voorts dat het besluit lot vernietiging moest drukken op dat gedeelte der loting, hetwelk begint met Feenstra, daar alle lotelingen voor Feenstra geregeld hehben gelrokken. Gedep. staten evenwel handhaafden hun besluit, vermits de wet geen» gedeeltelijke vernietiging der loling toelaat. Thans zal de koning, na den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, gehoord te hebben, in deze een besluit moeten nemen, welke beslissing met belangstelling wordt te gemoet gezien. Gisteren is in een der zalen van Biligenlia de jaarlijksche algemeenc vergadering van aandeelhouders in de naamlooze vennootschap de Brood- en Meelfabriek te 'sGravenhage gehouden. Uil het door den voorzitter mede gedeeld verslag blijkt dat de gunstige toestand van het afgeloopen jaar vooral was toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de meelfabriek het geheele jaar bijna zonder stoornis heeft doorgewerkt. Het meel werd voor namelijk door de eigen bakkerij verbruikt en ook voor een deel aan ande ren verkocht; ruim drie honderd en vijftig last tarwe werd meer vermalen dan in het vorig jaar. Het debiet van alle soorten brood bij elkander ge rekend bedroeg 3,588,666% kilogr. tegen 3,739.669% kilogr. in 1871, 3,571,357% kilogr. in 1870 en 3,281,334% kilogr. in 1869. In verband tot de graan- en meelprijzen, maar ook in vergelijking tot die in andere plaat sen, werden de broodprijzen zeer matig gesteld, vooral wanneer men daarbjj in aanmerking neemt dat bij de broodfabriek op den voorgrond wordt ge steld brood van zuivere le kwaliteit cn van goed gewigt. De balans over 1872 bedraagt in debet en credit ƒ373.431.53. Wederom kon een dividend van tien gulden per aandeel aan de deelhebbers uitgekeerd worden, terwijl daarenboven nog een deel der winst werd gereserveerd tot dekking van een gedeelte der voorgenomen uitbreiding der meelfabriek. Daar niet meer dan 884 van de vereischte 1351 aandeelcn op deze vergadering waren vertegen woordigd. kon thans niet worden beslist omtrent een voorstel van het be stuur, strekkende: 1°. om aan de exploitatie der meelfabriek meerdere uit breiding te geven, welke thans reeds voor 1/3 werkt tegen loon voor ande ren; 2". om niet 80 pCt.maar voortaan 63 pCt. van de zuivere winst over de aandeelhouders te verdeden, daarentegen 2% pCt. minder in het reserve fonds over le brengen, maar de 10 pCt. voor directeur en geemployeerden met 19% pCt. te vermeerderen. Gisteren avond had er bij de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk een bijzondere plegtigheid plaats. Het was de Voorbereiding tot het H. Avondmaal van Goeden Vrijdag, waarbij een lal van nieuwe leden werd be vestigd. onder leiding van ds. van den Broek. Daaronder bevond zich eene Javaansclie vrouw, 22 jaren oud, die geboren is uit Mohammedaansche ouders, llaar vader Kratna is reeds in 1858 overleden, maar hare moeder Ragil is. voor zoover zij weet, nog in leven. Reeds in 1871 had zij hare begeerte te kennen gegeven om Christin te worden. Toevallig was er juist een zendeling-leeraar van .lava, de heer J. Kruyt, met verlof hier te lande ert in onze stad woonachtig. Deze had aanstonds bereidwillig de taak op zich genomen om haar te onderwijzen. Na genoegzame voorbereiding legde genoemde Javaansche vrouw Kamsinah in dc vorige week hare geloofsbe lijdenis af in de Javaansche taal, in tegenwoordigheid van verschillende personen, die deze taal magtig zijn, waaronder ook eenige heeren van het hoofdbestuur van het Nederlandsch zendelinggenootschap uit Rotterdam. Gisteren avond werden baar de vragen der geloofsbelijdenis in de Javaan sche taal gedaan door den heer Kruyt; daarop knielde zij neder in het midden der gemeente en ontving door de hand van d'. van den Broek den H. Doop. D BUITENLANDSCUE BEÏtlGTEN. ENGELAND. LONDEN, 9 April. Naar aanleiding van eene dezer dagen in het lagerhuis gevoerde dis cussie over den meermalen besproken spoorweg door de vallei van den Euphraat, wordt in de Times beweerd dat de aanleg van een zoodanigen spoorweg niet van zoo overwegend belang voor Engeland is, om er zich zware offers voor te getroosten. Een ieder begrijpt, zegt dit blad, dat het voor ons wenschelijk zou zijn twee peezen op den boog te hebben, maar het Suez-kanaal is, en zal onder alle omstandigheden blijven, een betere weg dan de spoorweg door de vallei van den Euphraat; en wanneer wjj in aanmerking nemen, in welken toestand de financiën van dien beteren weg verkeeren, dan kunnen wij nagaan hoe het in dit opzigt met den minder goeden zou gaan. De aanleg van dien spoorweg zou omstreeks twee derden kosten van hetgeen aan de doorgraving der landengte van Suez werd be steed, en de opbrengst zou hoogst onbeduizend zijn. In gewone tijden zou de weg gebruikt worden voor de Indische mail en voor luttele passagiers van de eerste klasse: in buitengewone omstandigheden kan hij als een tweede weg naar Indië dienst doen. Zoo lang het Suez-kanaal voor ons open stond zou het echter verkieslijker zijn daarvan gebruik te maken, zelfs voor hel vervoeren van troepen, en wanneer hel kanaal voor ons ge sloten was, zou ook de spoorweg voor ons ontoegankelijk kunnen zijn. Om kort te gaande voorstanders van den ontworpen spoorweg door de vallei van den Euphraat overdrijven het nut van dien weg en schatten de kosten te gering. De regter Lawson te Belfast gaat, in weerwil van de dreigende, natuurlijk ongeteekende brieven, welke hij ontvangt, voort met de veroor deeling der deelnemers aan de aldaar in Augustus jl. voorgevallen ongere geldheden. Over meer dan 50 personen zijn reeds meer ol minder strenge slraflen uitgesproken. Eenige inwoners van Belfast hebben eene premie uit geloofd voor de ontdekking der schrijvers van bovenbedoefóe brieven. Het torenschip Devastation, welks deugdzaamheid, in weerwil ran de verzekeringen der regering, door velen betwijfeld wordt, zal eerstdaags een proeftogt in het kanaal doen cn, indien deze goed uitvalt, naar de lersclie kusten gezonden worden om in de onstuimiger wateren nabij de Skellags- eilaiidcn zijne laatste proeven af te leggen. Een adviesjagt zal de Deva station daarbij vergezellenmet hoofdofficieren der marine en waarschijnlijk

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2