PER TELEGRAAF. Naar men verneemt heeft de douairière van Brienen een gedeelte van de fraaije collectie gevogelte, aan vvjjlen baron Frederik van Brienen, haren echtgenoot, toebehoord hebbende en in haar bezit overgegaan, aan het zoö logisch botanisch genootschap hier ter stede, waarvan de overledene een der bestuurders was, ten geschenke gegeven, terwjjl het andere gedeelte naar Antwerpen zal worden gezonden. Uit de Trekvaart, nabij de spoorwegbrug, is gisteren avond ten ruim zes ure opgehaald het lijk van een bejaard manspersoondat reeds tot ont binding was overgegaan. Uit dc op het lijk bevondene papieren bleek, dat de verdronkene een klompcnfabrikant te St. Michielsgestel (Noordbrabant) was Hij werd eerst sedert jl. Donderdag vermist. nUITENLANDSCUK UK UK'. TE.Y JSSCESi 7S D. LONDEN. 8 April. Aan de Londensche maatschappij voor kunsten is eene som van 500 ter hand gesteld, om te dienen als prijzen voor nieuwe vindingen, ten doel hebbende de besparing van brandstof in den huiselijken vuurhaard. Men hoopt daardoor het verbruik van steenkolen te doen verminderen. De maat schappij heeft nu vijf prijzen ieder van 50 en een gouden medaille uitge loofd voor den besten vuurhaard, geschikt voor een gewonen schoorsteen, bij het minste steenkolenverbruik. - De Economist zegt dat de Duitsehe regering op dit oogenblik het lot der Engelsche geldmarkt in handen heeft. Het disconto zon onmiddellijk moeten rijzen, indien Duitschland thans eene noemenswaardige opvraag van goud deed. Men gelooft, dat Duitschland daarmede zal wachten, totdat het iu deze weck verwachte goud uit Australië (1,700,000 zal aangeko men zyiimaar zij meent desniettemin, dal eene verhooging van disconto weldra onvermijdelijk zal zijn. -- Een correspondent tc Zanzibar meldt aan dt_Anny and ft'avy Gazette, dat de zending van sir Bartlc Frere beschouwd kan worden als mislukt. De sultan van dit land kan zich niet verbinden tot het afschaffen van de slavernij in zijn gebied, om dc eenvoudige reden, dat al de planters en de voornaamste inwoners geruïneerd zouden zijn, indien zij slavenarbeid moes ten ontberen. De afschaffing van de slavernij zou in Zanzibar ongeveer dezelfde uitwerking hebben, als te Manchester eene wet, die allen arbeid van kinderen in de fabrieken verbood. FRANHRIJ K. (Het officieuse Bien Public had zich in den laalslen tijd gunstiger uitgelaten dan vroeger over de verkiezing van den heer Buffet als voorzitter der nationale vergadering, en o. a. in herinnering gebragt zijne onvermoeide werkzaamheid om het geschil tusschcn den heer Thiers en de vergadering tol een goed einde te brengen. De republikeinsche bladen hebben genoemd blad daarover aangevallen, waarop het thans het volgende zegt: Wij nemen geen woord terug van belgeen wjj over de verkiezing van den heer Buffet hebben geschreven, en zijn noch van meening noch van houding veranderd. Wij bljjven van oordeel dat naar de meening van een gedeelte, zoo al niet van de geheele reglerzijdede verkiezing van den heer Buffet eene daad van vijandschap was jegens de regering en jegens den republikeinschen regerings vorm. Maar evenzeer blijven wij by onze meening dat deze berekening wel falen kan. en dat de nieuwe positie van den heer Buffet in slede van eenen aanvoerder te verschaffen aan de strijdlustige partij, haar van een zeer bekwamen medestrijder berooft. De heer Victor Hugo heeft voor de hem door de kiezers te Lyon aan geboden candidatuur bij de aanstaande verkiezing bedankt. Wel zou hij er eene eer in stellen aldaar als afgevaardigde verkozen lc worden, maar zijne komst in de kamer is op dit oogenblik nog niet raadzaam. Hij zou in de nationale vergadering niet kunnen verschijnenzonder eene volledige amnes tie te vragen; want de beperkte amnestie is even min de amnestie, als het verminkt stemregt het algemeen stemregt is. En dc tegenwoordige kamer zou die amnestie niet aannemen. De zaak eener amnestie kan niet anders dan voor eene nieuwe kamer gebragt worden. ZWITSERLAND. De regering van liet kanton Solothurn heeft aan de katholieke geeste lijken, die tegen haar in verzet zijn gekomen, de volgende boeten opgelegd: 1". de zeven geestelijken, die de verklaring te Fulenbach onderteekend, maar den vastenbriel van den bisschop niet voorgelezen hebben, ieder 25 fr. 2°. de 39 geestelijken, die de verklaring onderteekend, en den vastenbrief afgekondigd hebben, ieder 50 fr.; 3°. de 9 geestelijken, die bovendien op andere wijze legen de regering in verzet zijn gekomen, ieder 100 fr. Tevens is aan al die geestelijken bekend gemaakt, dat zij, bij verder verzet tegen de kantonnale autoriteit, krachtens de wet van 22 Dec. 1872 in hunne be diening zullen worden geschorst ol afgezet. Omtrent het beheer van het zoo veel besproken legaat van mej. Linder, deelt het regeringsorgaan van Solothurn bet volgende mede: De nalaten schap, groot 285 714 fr., is niet slechts niet gedekt, maar hel tekort is zeer aanzienlijk; ten andere zijn zeer vele stukken gesteld ten name van den heer Lachat, zoodat bij als de werkelijke crediteur daarin optreedt, hetgeen geheel in strijd is met de bepalingen, voorkomende in het testa ment der erflaatster. Bij overlijden zouden derhalve die vorderingen weder- regleljjk overgaan op dc erfgenamen des heeren Lachat. Maar er hebben iiog grooter onregelmatigheden plaats gehad; er zyn zelfs stukken, waarop de heer Durct, de kanselier van den bisschop, die volstrekt niets met de nalatenschap uitstaande had. als crediteur voorkomt. Wijders heeft men gelden uitgezetdie van den aanvang als verloren moesten worden be schouw d, en men heef! aanmerkelijke sommen renteloos voorgeschoten, of later de vastgestelde rente, schijnbaar zonder oorzaak, vee) verlaagd. Men i berekent dat minstens 5000Ö fr. verloren zijn g-egaan. SPANJE, Door den opperbevelhebber in Calalonie, den generaal Contrcras, zijn ter bestrijding der Carlislen krachtige;maatregelen genomen. Alle Carlistische dagbladen in de provincie worden opgeheven. De alcades der gemeenten moeten opgave doen van de personen die hunne woning hebben verlaten. Alle Carlistische junta's worden ontbonden, en de alcades moeten overal aan de militaire bevelhebbers mededeeling doen van de marschen van den vyand. Voorts zal van de betrekkingen der deelnemers aan den opstand eene oorlogsschatting geheven worden ten einde te voorzien in het ónder- houd van de nagelaten betrekkingen der door de Carlisten gefusilleerde vrij willigers. Deze schatting bedraagt 3 harde piasters per maand voor de be trekkingen der in de Carlistische bende strijdende opstandelingen en een ons (17 piasters) voor de betrekkingen van cabecillas, welke bezittingen hebben. De alcades zorgen, op hunne verantwoordelijkheid, voor de inning dezer oorlogsschatting, Ie rekenen van 1 April, en keeren de opbrengst uit aan de commandanten der in hunne gemeenten agerende kolonncs. Voor de grondeigenaars, welke, hunne woonplaats verlaten hebbende, door invloeden voorbeeld in het belang van den opstand werkzaam zijnbedraagt de schatting het dubbele van de door de betrekkingen der cabecillas verschuldigde. Aan de nagelaten betrekkingen der gefusilleerde vrijwilligers wordt bij voort during eene ondersteuning toegelegd van C realen per dag. DUITSCHLAND. De Kreuz-Zeit. deelt mede, dat ten gevolge van de Fransch-Duitsclie overeenkomst, betreffende de ontruiming van het Fransche grondgebied, de recruten der kavalerie-regimenten van het occupatie-leger na 1 Mei niet meer naar Frankrijk gezonden zullen worden. Bij bet Pruissische leger bestaat groot gebrek aan goede onderofficie ren. daar zoovelen na volbraglen diensttijd de dienst verlaten, hetgeen wordt toegeschreven aan de geringe bezoldiging tegenover eene lastige dienst. In de thans openbaar gemaakte memorie van toelichting bij de be grooting voor buitengewone militaire uitgaven over'1873 en 1874 wordt aangedrongen op het toestaan van middelen ter verbetering van het lot der onderofficieren. Volgens eene bijlage moesten er den ls,eo November 31934 onderofficieren zijn. Er kwamen er echter 2887 te kort en bovendien moest iu de dienst van 3407 onderofficieren worden voorzien, door man schappen van het tweede en derde dienstjaar met dc waarneming van onderofficiers-werkzaamheden te belasten. Er wordt nu voorgesteld, het tractement van een sergeant-majoor van 15 op 20 th. 'smaands te brengen en de tractemenlen der verdere onderofficieren in gelijke evenredigheid te verhoogen. Voorts ligt hel in de bedoeling, langzamerhand in de kazernes betere vertrekken voor de onderofficieren in te rigten, hun nevens de ge wone een paar fijner kleedingstukken te geven, hunne menagegelden 50pCt. te verhoogen en de gehuwden te gerroet te komen in de kosten van de opvoeding hunner zonen. De abt Rapp, de uit Straatsburg verdreven vicaris-generaal van den bisschop dier stad, had zich laatstelijk te Belfort: gevestigd om in het Fransch gebleven gedeelte van het bisdom Straatsburg zijn ambt te blijven uitoefenen. Thans is hem gelast zich ook uit het gebied te verwijderen, dat door de Pruissische troepen bezet wordt. De commissie, die te Berlijn pogingen in het werk stelt tol het bijeen brengen van gelden, ten einde werklieden, alsook personen die in bet klein een tak van industrie uitoefenen, in staat te stellen de VVeener tentoonstel ling te bezoeken, heeft medegedeeld, dat zij tot nog toe, niet zonder moeite, slechts 10,000 th. heeft kunnen bijeenbrengen. Zij had op minstens 20,000 gehoopt, ten einde twee- of driemaal meer werklieden naar Wecnen te kun nen zenden dan naar de vroegere tentoonstelling te Parijs. Zij vreest intus- schen dat dit, bij de tegenwoordige ongunstige stemming tusscben werkge vers en arbeiders, niet zal gelukken. LISSABON, 8 April. De regering heqft in de kamer medegedeeld, dat zij voorzorgsmaatregelen genomen had met het oog op de komst van revolu tionaire agenten in den lande, en op hel overzenden van geld uit den vreemde tot het bevorderen van revolutionaire doeleinden. De minister van btiitenlandsche zaken verzekerde, dat twee Spaansche revolutionaire agenten naar Oporto gereisd waren, en dat er zich twee andere te Lissabon bevon den. Voor het overige, zeide hij, wenschte de regering de meest vriend schappelijke relatiën met Spanje te blijven onderhouden. De heer Santos Öilva durfde er voor instaan, dat, zoo het oogenblik van gevaar aanbrak, al de partijen in het parlement zouden wezen als een cénig man. De dag bladen van de oppositie zoeken achter de geheele zaak eene intrigue van de regering, die daardoor tracht aan het roer te-blijven. LYON, 8 April. Op vijf na, hebben al de raadsleden hun ontslag inge diend. Men verzekert dat ook de algemeene raden van het arrondissement dit voorbeeld zullen volgen. In de stad blijft het rustig. Heden houdt de raad zijn laatste zitting. De pre.'ecl beeft geweigerd den mairc te maglk gen tot het doen aanplakken van eene proclamatie. PARIJS, 9 April. De permanente commissie was gisteren vergaderd onder presidium van den heer Buffet, en heeft besloten eiken Zatnrdag bijeen te komen. Het bureau der commissie zal aan den minister kennis geven- van de tijdsbepaling voor de zittingen, en de hoop uilen dat de regering niet zal nalaten aan de commissie den algemeenen toestand van bet land te doen kennen. Voorts is bepaald dat de leden der commissie volkomen vrij zijn wat betreft de openbaarheid aan hare werkzaamheden te geven. De heer de la Roche Jacquelin vestigde de aandacht op de vertraging der afkondi ging van de gemeentewet voor Lyon. en de voorzitter antwoordde dat de gemaakte aanmerking aan de regering zal medegedeeld worden. LISSABON. 8 April. Het officiële blad beval eene nota van de ftaliaansche regering, houdende namens koning en volk dankbetuiging aan de Porluge- sclie regering voor de wijze waarop prins Amadous, ex-koning van Spanje, ontvangen s geworden.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2