1873. «V. 83, ^Séfl DINGSDAG 8 APP.IL. We Courant verschijnt dagelijks, Zon- an Feestdagen uitgezonderd. We, pry» dm Courant i» per vierendeel jaar» f'i.franco p.p. i 3.50 met hei f era.'ay der Handelingen eau den Gemeenteraad /3.3b, franco p.p./ 3.85. Het rerslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor rïM jaars, '""few de expeditiekoslenAfzonderlijke not,.mere der Courant zijn verkrijgbaar rooi 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Ad verten tien is van 14 regels iedere regel meer 25 cents. Advertentien voor DuitschlatidOoetenrijk en Zwitsertnnd woi-den nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLËH Expeditie-Kantoor van Advertensiï-i •-» Hamburg ittbékkFrankfort a. M.Berlijn Leipzig, Draden Brestau, Heulen, Stuttgart, H'eenen, Praag, Bazel, Zurich, St. (iatlen, Geneve en Lausanne STADS- DERICIIT EN. JACHT EN VISSCHERIJ. De BURGEMEESTER VAN LEIDEN brengt ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande saizoen 1873/4 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of Vischacten, of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der visscherij. dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij behoor lijk ingevuld cn onderteekendvoor den t5,lr" April dezes jaars moeten terug bezorgd zijnten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht dat blanco ver zoekschriften tot het bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrij ven van schadelijk gevogelte, het schieten van konijnen en ander schade lijk gedierte, hel visschen als het water met 'js bedekt is en het scheppen van kleinen visch als aas voor de dobbers, van heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 12 Maart 1873. v. d. BRANDELER. I3I."VNEMLA,M»S(]H8 BK! V!i\ LEIDEN, 7 April. Bij de stemming voor 26 gemagligden in het kiescollege der Nederd. herv. gemeente alhier, op 31 Maart en 1 April jl. gehouden, is gebleken, dat al de candidaten van de kiesvereeniging «Geloof en Belijdenis" met 1169 tot 1187 stemmen verkozen zijn; de candidaten van de kiesvereeniging: /'Vrij heid en Orde" hadden 260 tot 280 stêmmen. Gisteren had er in de Raamsleeg een voorval plaats, dal, hoewel ge lukkig afgeloopen een hoogst treurig gevolg had kunnen hebben. Een 5jarig jongentje trachtte een aldaar passerend rijtuig te beklimmen, ten einde in liet bakje achteraan plaats te nemen, maar schoot daarbij tussclien het rjjtuig en hei wiel, zoodal zijne positie hagchelijk was. Den koetsier, door het gillen eener vrouw opmerkzaam gemaakt, gelukte liet echter oogen- btikkelijk de paarden tot staan te brengen. liet bevrijden van den jongen kostte nog vrij wat moeite, want men moest daartoe hel wiel van hel rijtuig afnemen. Alleen het hoofd was ecnigzins gekneusd. De te 's llage gehouden bijeenkomst der provinciale inspecteurs voor bet geneeskundig staatstoczigt, gewijd aan de overweging der maatregelen van uitvoering der wet nopens de besmettelijke ziekten, is afgeloopen. In aansluiting aan de wenschen van den minister Geci'tsema, werd dooi' de inspecteurs zulk een toepassing dier wet voorbereid, welke, voor zoover dal met haar letter en geest bestaanbaar is, de lastige voorschriften alteen bij bet hcerschcn der gevaarlijkste ziekten zal doen werken. De Haagse he Nieuwsbode meldt dat tussclien Frankrijk en Engeland, bij de nadere regeling der handelsbetrekkingen tussclien die rijken, een ver schil van interpretatie is ontstaan, dal de ministers van builenlandsche zaken noch de diplomatie lot een oplossing konden brengen. De beide rege ringen hebben, in gemeen overleg en met toestemming van Z. M. den koning der Nederlanden,de hoogst vereerende taak van arbiter in dit geschil opge dragen aan den oud-minister van financiën en koloniën, den heer mr. P. P. van Bosse, die deze onderscheiding met welgevallen heeft aangenomen. Volgens het IJbl. is de heer van Bosse in deze zaak als super-arbiter gekozen, voor het geval de Fransche en Engelsche gecommitteerden zich niet kunnen verstaan. llit Batavia schrijft men o. a. aan de IV. R. C.Eene belangrijke expe ditie wordt naar Atehin-gedirigeerd. Zij zal bestaan uit p. m. 4000 man infanterie, artillerie en cavalerie, waaronder p. m. 250 officieren en 1000 barisans. Het commando is opgedragen aan den pas benoemden generaal Röhler, chef van den staf is de commandant der genie Egler van Wisse- kerke. De vice-president van den raad van Ned. Indie, de heer Nieuwen- htiyzen, gaat mede als gouv.-commissaris. De expeditie zal legen 20 Maart vertrekken. Gy begrijpt dat deze expedilie, die voor de laatste naar Boni niet onderdoet, veel sensatie verwekt. De sultan zelf moet een jong mensch zijn, doch geheel door zijn eersten minister worden geinspireerddie een geslepen man schijnt te wezen. Het U. D. deelt omtrent de expedilie nog mede, dat kommandant der artillerie is êe luit,-kotenel H. G. Bonmeester, kommandant der cavalerie ritmeester II. K. E. Perié; chef geneeskundige dienst de officier van gezond heid 1' kl. B. E. J. H. Becking; chef der administratie onder-intendant le kl. J. Hofstede; kommandant der hulptroepen luit.-kolonel K. van der lleyden. De expeditionaire troepen beslaan uit 4 veldbalaillons, waarvan 2 gewa pend met Beaumontgewercn2% batterij veldartillerie, 60 cavaleristen, 1 balaillon Maduresche hulptroepen en de noodige genie- en hospitaalsolda ten. De expeditie is krachtig en perfect georganiseerd met flinke chefs voor eiken tak van dienst. De Ned. herv. predikanten-vereeniging zal Woensdag den 30slco April 1873, des voormiddags ten 9 uur, in het gebouw voor kunsten en weten schappen, te Utrecht, haar jaarlijksche vergadering houden. Het berigt, als zoude Dikkens, vroeger conducteur bij van Gend cn Loos, en ten vorige» jare wegens diefstal veroordeeld, op 2 April in de gevangenis te Leeuwarden zijn overleden, is, volgens het Hbl., onwaar. Dikkens bevindt zich in het huis van arrest te Amsterdam. Hij leeft nog, cn is zelfs niet ziek. Door een groot aantal lioo'd- en hulponderwijzers uit hel 5d' district van Noordliolland (Haarlem en omstreken) is aan den afgetreden schoolop ziener van dat district, dr. E. van der Ven, als blijk van hoogachting, een prachtig album aangeboden, inhoudende de portretten of naamkaarten def deelhebbers. Te Sliedrecht heeft op nieuw eene poging tot brandstichting plaats gehad. Uit een spaanderschelf waren een paar bossen genomen en in de daardoor gemaakte opening vuur gelegd. Gelukkig heeft men door een tijdige ontdekking grooter onheil verijdeld. Te Zwolle zouden Donderdagmorgen vier paarden, beslemd naar Hoorn, per stoomboot naar Amsterdam worden verzonden. Een der dieren begon echter, toen men liet aan boord wilde brengen, zoodanig te springen, dat hel met de achtcrpootcn lusschen de leuning van den steiger kwamten ge volge waarvan een der poolen brak en een ander uit het lid geraakte. Het dier moest toen terstond worden afgemaakt en is door den eigenaar, die het voor ƒ375 gekocht had, aan een paardenslager voor 75 verkocht. Te Beclslerzïvaag wordt sedert 26 Maart jl. een 17-jarig dienstmeisje vermist. Men verdiept zicli in gissingen aangaande dit slil verdwijnen. De justite heeft zicli deze zaak aangetrokken en doet onderzoek. -- Van Moerdijk meldt men dal aan d\ Koeken is kennis gegeven, dat aangezien het classicaal bestuur van Breda als kerkeraad van Moerdijk heeft moeten optreden, de uit zijn midden naar Moerdijk gezonden commissie zich genoodzaakt ziel. ;n vcreeniging met den consulent, van den heer Koeken liet kerkelijk archief op te vorderen. Genoemde commissie verlangt, dat de heer Koeken onmiddellijk aan deze opvordering voldoen zal. 's GRAVE Nil AGE7 April. Aan den lieer J. M. Luytcn is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Munstergeleen, onder dankbetuiging voor de goede diensten gedurende een reeks van jaicn in die betrekking bewezen; in zijne plaats is als zoodanig benoemd de heer A. C. Hamers. Tot schoolopziener in het tweede schooldistrict van Overijssel is be noemd de lieer mr. A. van Naamen. De surnumerair der posterijen F. II. Trakranen is uit 's rijks dienst ontslagen. De functiën van chef van den generalen stal zijn voorloopig opgedra gen aan den kolonel van dien staf II. E. W. Rodi de Loo, belast met het opzigt cn het bestuur der topographischc inrigling. De luit.-kolonel K. H. van Diepeubrugge is van het 2e reg. vesting- artillerie bij het reg. veld-artillerie overgeplaatst, cn de Is luit. der artillerie op non-activiteit L. Rooseboom is weder bij hel 2l' reg. vesting-artillerie in activiteit gesteld. Dc kapitein W. P. G. Wieling, plaatselijk adjudant 1'kl. te Amster dam is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. Z. M. de koning zal heden namiddag ten ongeveer zes ure van het Loo in de residentie aankomen. De minister van oorlog zal Donderdag aansL geen gehoor verkenen. Het prov. gcreglshof in Znidholland (burg. kamer) heeft hg arrest van heden bevestigd hel vonnis der arrond.-regtbank te Dordrecht van 24 Junij 1872, waarbij is beslist dat het gemeentebestuur van Dordrecht eene on- regtmatigc daad gepleegd cn de grenzen barer bevoegdheid oversebredee

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1