BUITEN bANDSCUE BEUK) i LvN. PEK TELEGRAAF. toor wo'de, dal wil zeggen niet enkel 's ochtends cu 's middags, maar ook 's avonds voor het publiek opensta. Bedriegen wij ons niet dan gedoogt de bestaande localiteit de vestiging van zttlk eene inrigting in alle opzigten. j Men bepale namelijk, dat de panden boven zeker bedrag dadelijk op de ge wone plaats geborgen en dus ook 's avonds niet gelost kunnen worden tenzij men het voornemen daartoe vooraf aankondige. Alle andere panden blijven zeven volle dagen in het benedenlokaal, en vinden eerst daarna hunne plaats in de magazijnen boven. De weekpanden blijven dus voor de liand liggen, en de ambtenaar kan die even goed des avonds teruggeven als bij dag, op dezelfde wijze als nu de inbrenger doet. Eene dergelijke rege ling, zegt de commissie, bestaat sedert ettelijke jaren te Utrecht, en de uitkomst heeft de verwachting niet beschaamd. 's GRAVEN11AGE, 4 April. Aan den heer T. A. Knapen is eervol ontslag verleend als directeur van hel postkantoor te Weert. Aan den heer mr. J J. van Geuns is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het lste schooldistrict van Zuidholland, en als zoodanig is benoemd de heer mr. J. J. Bergsma, te 's Hage. Tot rijkstelegraafkantoorhouder en brievengaarder te IJzcndijke is be noemd de heer G. Baert, tot dusver rijkslelegraafklerk. De op non-activileitstelliug van den luit. ter zee 1' kl. 11. J. S. van der Sloot en zijne vervanging aan 's rijks werf te Willemsoord door den luit. ter zee le kt. J. M Brevet, zijn ingetrokken In de zitting van de tweede kamer van heden is het wets-onlwerp tot schorsing der aanmunting van zilveren standpenningen tol 1 Novem ber 1873 aangenomen met 55 stemmen tegen 1. Daarna had de interpellatie plaats van den heer Nierstrasz over Atchin. De minister van koloniën bevestigde de oorlogsverklaring, omdat Atchin zicli bleef wapenen en wei gerde de verlangde inlichtingen aan den regerings-commissaris te geven, ■tip de vraag om nadere inlichtingen kon de minister niet dadelijk ant woorden, wegens gebrek aan schriftelijke en wegens gemis aan volledige telegraphische bescheiden. Zoodra meer positieve, feitelijke berigten bij de regering inkomen, zou hij die door de Staatscourant ot in kamer onmid- deliyk mededeelen. De minister had, in tegenspraak met den heer Nier strasz. voldoende vertrouwen op onze militaire en maritieme krachten, terwijl ook de vreemde mogendheden met het gebeurde bekend waren en deze voldoende verklaringen hebben afgelegd. De kamer is daarna op re?es gescheiden. Van wege de 's Gravenhaagsche afdeeling der Holl. maatschappij van landbouw is heden in het gebouw der Teekenakadenne eene fraaije tentoon stelling van planten, bloemen enz. geopend. 11. M. de koningin vereerde de tentoonstelling heden namiddag met een bezoek en aan 111), werd bij hare komst een prachtige bouquet aangeboden. Op deze tentoonstelling is voor de fraaiste en doelmatigste verzameling tuingereedschappen eene zil veren en eene bronzen medaille toegekend aan de firma Valk en C', te Lochem, en voor de uitgebreidste verzameling bloempotten en aardewerk eene bronzen medaille aan den heer J. Plantfeber, te Leiden. -• De commissaris van policie Beukuian heeft zich gisteren, op verzoek van den burgemeester van Schoonhoven, naar laatstgenoemde gemeente be geven, en eene huiszoeking gedaan in de woning van zekere vrouw B.. die met haren man was aangehouden, als verdacht van voorwerpen te hebben opgegraven, die van de vermoorde mevr. van der Kouwen af komstig konden zijn. De reden tot aanhouding dezer personen bestond daarin, dat de vrouw, die in bloedverwantschap met Behagel staat, op een weg nabij Schoonhoven door twee personen is gezien, toen zij bezig was met graven onder eene brug en zij het bij het hooren van onraad on- middelijk op een loopen zette. De heer Beukman is alhier teruggekeerd, nadat hij de beide aangehoudenen, op wie men geen voorwerpen heeft kun nen vinden, in vrijheid heeft doen stellen. Onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog werd heden alhier o. a. aanbesteed: het eenjarig onderhoud van kazernegebouwen en het eenjarig onderhoud van de werkente 's Gravenhage. Voor het onderhond der kazerne-gebouwen was de minste inschrijver de heer J. van der Kamp, te Leiden, voor J5000, zijnde ƒ1450 boven de begrooting, en voor het onderhoud van de werken dezelfde, voor ƒ2600, zijnde 250 boven de begrooting. ENGELAND. LONDEN 3 April. Volgens de dagbladen heeft de regering, afwijkende van haar vroeger gekozen standpunt, haren bijval geschonken aan het wets-onlwerp van den heer Fawcett, strekkende tot het afschaffen van de kerkelijke tentamens (tests) aan Trinity College en de Universiteit van Dublin. De Times treedt in eene nadere beschouwing van de thans geeindigde werkstaking in Wales. Daaruit blijkt dat het geheele getal der buiten werk geraakte arbeiders, zoo mannen als vrouwen en kinderen, in een rond cijfer 65000 beliep, als in Glanmorganshire 34000 en in Monmouthshire 3I000. Aangaande, de verliezen, welke een gevolg van de werkstaking waren, be rekent men dat die voor den handel en de nijverheid in hel algemeen kwamen te staan op nagenoeg twee en voor de werklieden op M millioen De eerstbedoelde verliezen waren een natuurlijk gevolg van het staken der pro ductie. welke in gewone omstandigheden in de beide genoemde districten de aanzienlijke cjjfers bereikte van 107,000 ton steenkolen, 11000 ton ijzer en 1800 ton staal per week. Den prijs van het ijzer berekenende op 10 per tonen aannemende dat van de geproduceerde steenkolen twee derden in de ijzersmelterijen der districten verbruikt werden en het overige een derde in den handel werd gebragt tegen 15 sh. per ton, komt hij dus tot een verlies van 162.500 per week en dus over de elf weken, welke de werk staking duurde, reeds tol nagenoeg 1,900,000. of omstreeks 2 millioen, wan neer men de winstderving op andere punten van de mijnindustrie in reke ning neemt. De verliezen der werklieden zijn gemakkelijk te berekenen, daar de loonen bekend waren en 75000 per week bedroegenaldus over de elf weken der werkstaking, na aftrek van de loonen aan eene mijn, waar de mijnwerkers na zeven weken den arbeid hervatleden, 800,000 Daarentegen werd aan de werkstakers door de Unie's eene som van 46000 uitbetaald en ontvingen zij aan giften en inschrijvingen 5000 zoodat het geheele verlies der werklieden, en indirect voor alle neringen en handels zaken in de mijndistriclenop meer dan 750,000 kan gesteld worden. De Pall Mali Gas. deelt omtrent het vergaan van het stoomschip sftlantic het volgende berigt uil Halifax mede: //De derde stuurmande heer Brady, kwam alhier aan en rapporteerde dat de Atlantic Dingsdag ten 2 ure na middernacht op Meagher's Head, in prospect Harbour, stootte. Kapi tein Williams was te middernacht naar beneden gegaan, onderstellende dat het- vuur van Hamborough op 39 mijlen afstand was, in peiling N. N. W. Het was duister, maar het was niet mistig, liet schip stootte verschillende keeren. De kapitein en de heer Brady begaven zich in allerijl naar het dek en trachtten de booten los te kappen; zij slaagden er echter slechts in om er een buiten boord te brengenwaarin juist twee vrouwen hadden plaats genomentoen het volk er op toeschoot en de boot vulde. De stoomboot viel plotseling geheel op zij, zonk eenige minuten nadat zij aan den grond gekomen was, en sleepte de boot met allen, die er zich in bevonden, mede. Een deel van hel tuig bleef boven water, door middel waarvan, alsmede door behulp van touwen, 250 personen er in slaagden, een klip te bereiken. 750 personen bleven aan boord van het stoomschip achter; de meesten be vonden zich in de kooijen. Allen kwamen om. Geen enkele vrouwgeen enkel kind werd gered. Zij, die zich op de klip bevonden, bragten er tenaauwernood hel leven af; het water steeg zoo hoog, dat allen, die zich op de rots bevondengevaar liepen te verdrinken. Zij werden echter intijds door een visscherman gered. De eerste stuurman bleef lot hel laatste oogen- blik aan boord van liet stoomschip en verdronk, terwijl hij in het tuig zat. Schip en lading zijn totaal verloren. FK ANK H IJ K. De president der republiek heelt aan vier gendarmes van de compagnie der oostelijke Pyrencën de militaire medaille geschonkenter belooning van den door hen betoonden moed en veerkracht bij de onderdrukking van het te Rivesaltes bij de loling ontstane oproor. De gemeenteraad dier plaats heeft echter het door de gendarmerie gehouden gedrag gewraakt. OOSTENRIJK. Omtrent de Weener tentoonstelling luiden de berigten zeer gunstig. Reeds zijn vele vreemdelingen le Weenen aangekomen, waaronder in de eerste plaats de buitenlandsche commissarissen, die hunne bureaux reeds geopend hebben, met hun hulppersoneel. De zachte winter en het fraaije weder hebben den bouw zeer begunstigd, zoodat vele gedeelten reeds vóór den gestelden termijn afgewerkt zijn. De voorbereidende werkzaamheden zijn verder gevorderd dan ooit bij een vroegere tentoonstelling van dien aard heelt plaats gevonden. Vele restauratiehouders nemen maatregelen, om dui zenden vreemdelingen zonder verhooging der prijzen te bedienen. Ook voor onderkomen wordt gezorgd. Niet alleen is het getal groote hotels vermeerderd, maar een groot aantal bijzondere woningen wordt verkrijg baar gesteld, die in gewone tijden des zomers leeg staan en niet verhuurd worden. De prijzen zjjn ook niet bovenmatig hoog. Er zijn reeds tiendui zend kamers voor dat doel beschikbaar gesteld, voor 2, 4, 6 tot 10florijnen daags, dus niet duurder dan bij vroegere groote tentoonstellingen. PETERSBURG, 3 April. De chef der derde afdeeling van de keiz. kan selarij, graaf Suwalow, heeft het comité voor de aangelegenheden van Polen maatregelen voorgesteld ter verbetering van den toestand der naar Polen teruggekeerde, van hun straf ontheven, militaire bannelingen en emigranten. "ROME, 3 April. De Paus is zwaar verkouden en lijdt aan rhumaliek. Men verzekert echter, dat zijne ongesteldheid niet verontrustend is. De geneesheeren hebben hem geraden eenige dagen geen openbare audiëntie te geven. PARIJS, 3 April. Heden had de receptie van den hertog d'Aumale in de Académie plaats. De prins kwam binnen, vergezeld van de heeren Thiers en Guizot. Zij werden met toejuichingen begroet. De redevoering van den. prins werd herhaaldelijk toegejuicht, vooral de woorden: «Arm Frankrijk, grijp weêr uw gebroken degen, arbeid, schep moed!" Bij het uiteengaan der vergadering stond een groote menigte voor hel gebouwen werd Thiers begroet met den kreet: «Leve Thiers, leve de republiek!" LONDEN, 3 April. In het huis der gemeenten heeft de heer Enfield ver klaard, dat de vertoogen, tot Frankrijk gcrigt over het nadeel, voor den Engelschen handel voortvloeijende uit de vertraging, die de aanneming van het handelstractaat ondervindt, niet ten gevolge zal hcbLen dat een surtaxe op de schepen worde gelegd. LONDEN, 3 April. Lord Granville heeft in het hoogerhuis verklaard dat hij in den afgeloopen herfst vertrouwelijk door baron Reuter onderrigt was, en sedert officieel had vernomen dat de shah van Perziè aan baron Reuter concessie heeft verleend voor den aanleg van alle spoorwegen, telegraphen en kanalen in Pcrzie. VERSAILLES. 3 April. Nationale vergadering. De rede van Bérenger werd levendig toegejuicht. De heer Martel las een brief voor van den heer Grévy, waarin deze zijn besluit, ontslag te nemen als voorzitter, hand haaft en aan zijne medeleden dank betuigt. Martel gaf het leedwezen der vergadering over dit besluit te kennenen verklaarde dat zij hulde brengt aan Grévys vaderlandsliefde en onpartijdigheid. De minister Goulard zeide, dat de orde te Lyon niet bedreigd wordt. lijp zette de redenen uiteen waarom hij het ontwerp der commissie aannam. De heer Ferouillaut antwoordde te midden van gedrnisch. De vergadering besliste met 448 tegen 203 stemmendat zij zou overgaan tot de discussie over de artikelen van het ontwerp van wet tot de gemeen telijke regeling van Lyon. LUXEMBURG, 3 April. Met 21 tegen 6 stemmen heeft de kamer aange nomen het ontwerp van wet houdende goedkeuring van de oprigling van het door den Paus eenzijdig ingestelde bisdom. LEID SCHE SCHOUWBURG. „Uitgaan", oorspronkelijk tooncelspel in 4 bedrijven, door Glanor, en „Spijkers op laag water", blijspel in 1 bedrijf, naar het Fransch. Bij de voorstelling der Rotterdamsche toonecllisten op gisteren avond was de zaal stampvol; wel een verblijdend verschijnsel, want men zag daaruit dat een oorspronkelijk stuk nog aantrekkelijkheid genoeg bezit oryook bij het lengen der dagen en fraai lenteweèr, het publiek naar den schouw burg te lokken. Een oorspronkelijk stuk is bij ons een witte raaf, en nog witter wordt die raat wanneer dat stuk zoo goed is als Glanors «Uitgaan". De schrijver heeft begrepen welke eischen men aan het Blijspel doen moet. Wij zeggen: Blijspelwant met den naam van tooneelspel hebben wij geen vrede, omdat de toon van het stuk daarvoor niet ernstig genoeg, maar ge heel die der zoogenaamde haute comédie is. Wij zijn werkelijk met dit tafereel uit het dagelijksche leven zeer ingenomen, en wanneer het voor liet eerst is dat Glanor als looneelschrijver optreedt, dan hopen wij dat die welgelukte proeve de voorbode zal zijn van onvermoeide werkzaamheid op dat gebied. Waar zooveel talent aanwezig is, mag men veel goeds verwachten. Glanor heeft een sterke opmerkingsgave; hij heeft de maat schappij om zich heen. het leven in de hoogcre standen goed waargenomen en hij geeft ons zijne indrukken getrouw en aanschouwelijk weder. In den laalslen tijd heeft de pers ons meer dan vroeger met oorspronkelijke stukken

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2