LliltLSUIi; O IJ IA1T. 187 3. \o -*£ i ZA TURD AG 29 MAART. /.le Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der ('oum. riircndeel jaars f 3.franco j 3,56 met het f erslr.g der llandeirngen rnu den Gcweenteracd 3.35franco p. 3.85. Hei rershg afzonderlijk is verkrijgbaar poor f'lM 'ijaars, binten de expeditiekosten. Afzonderlijke nirmmert der Courtj..; zijn verkrijgbaar toor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrlculidn is van 1—d regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DaitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg fssheckFrankfort a. M.Herlijn IjeipzigDresden Breslau, Keulen, StuttgartWeeuer., PraagBazel, Züi-ieh, St. Gallen, Geneve en Lausanne BlNNEMANRSGflK ftEWGTEN. LEIDEN28 Maar!. Naar wij vernemen zal lieden avond, bij gelegenheid van de feestelijke viering van het 25-jarig bestaan van de afdeeling Leiden en omstreken der llollandsclic maatschappij van landbouw en hel 25-jarig voorzitterschap van den hooglécraar dr. A. li. van der Boon Mesch, door de leden van genoemde afdeeling aan-hunnen voorzitter een souvenir worden aangeboden, bestaande in een zilveren medaille met toepasselijke inscriptie gesloten in een met zil ver gemonteerd etui. Een 63-jarig koopman in polten, pannen enz., woonachtig te Zoeier- woude, werd 11. Dingsdag in zijne schuit, waarmede hij zijne waren ver kocht, lusschcn Zoelermeer en den Leidschendamdood op zijn bed gevon den. De man was geslikt door den damp van glimmende kolen, terwijl het luik Van hel vooronder der schuit gesloten was. Bij onderzoek bleek bel dol de man reeds twee dagen overleden was. Men was niet op den inval ge komen spoediger aan boord te gaan en te onderzoeken. Be minister van binnenramischc zaken heeft aan de commissarissen des konings de volgende circulaire gerigt /'Meermalen doet zich hel geval voor, dat krankzinnigenbij toepassing van het laatste lid van art. 10 der wet van 29 Mei 1841, geheel in strijd met de bewoordingen der wet, or zoo ondoelmatige wijze voorloopig in bewaring gesteld, verpleegd en in bedwang gehouden worden, dat zij, ten gevolge van die verkeerde, soms onmenscbelijke behandeling, in verwonden eu voor hen zeer schadelijken staat in krankzinnigengestichten aankomen. »I)e wijze, op welke dit kortstondig in bewaring stellen best kan ge schieden, hangt, uit den aard der zaak, geheel af van plaatselijke omstan digheden en middelen, en van den aard der zorgen, welke het meest stroo- ken met de verschillende toestanden, in welke de lijders verkeeren op hel oogenblik als de plaatselijke besturen tot de toepassing der aangehaalde wetsbepaling worden geroepen. Daarom heeft de wetgever gemeend de wijze dier toepassing aan liet beleid der gemeentebesturen te moeten over laten. Uit de geschiedenis der wet blijkt inlusschen duidelijk, dal deze voorloopigc bewaring nimmer mag plaats hebben in de gevangenissen, het geen niet alleen op zich zelf onraadzaam is, maar ook op hel gemoed der lijdei-s slechts nadcelig zou kunnen werken. "Daar nu de ondervinding leert, dat voormeld beleid door ongenoegzame of slecht bestuurde zorg van enkele gemeentebesturen te wenschcn overlaat, zoo verzoek ik u de aandacht van die besturen in «wc provincie rp dit onder werp te vestigen en hen aan te sporen om bij voorkomende gevallen door alle beschikbare middelen te waken (egen iedere behandeling van zulke lijders, die voor deze schadelijk kan wezen, en zoowel met de wet strijdt als met de eisehen der menschelijkheid. Zoo hier of daar in eenig bijzon- ;S iemand, die iu krankzinnigen toestand een onregtmatige daad pleegt, we! nemen cetie schuldbekentenis der gemeente Haarlem, rculcndc4 pCt. 'sjaars, met eene jaarlijksche aflossing van minstens ƒ1000, aanvangende 1 Jan. 1875. Dit aanbod is door den raad onder dankbetuiging aangenomen, en burg. en well), zijn gemagtigd den heer L, P. Zocher op te dragen, een play tot aanleg van dat kind lot park, geschikt ter bebouwing met aan zienlijke villa's of woonhuizenop te maken en tot liet aangaan eener geld- lccning, groot ƒ33000, rentende 4 pCt. 'sjaars. met eene jaarlijksche aflos sing van minstens ƒ1000, aanvangende 1 Jan. 1875. Naar men uit Amsterdam aan de IV. C. meldt, heeft zich eergis teren aldaar eene schaar werklieden voor het stadhuis vertoond, tijdens er eene raadsvergadering werd gehoudenhel verlangen Ie kennen gevende den burgemeester te spreken, aan welk verlangen gehoor moet zijn gegeven. Deze zaak zou iu verband staan met liet tijdelijk sluiten der kon. fabriek van waskaarsen aldaar, waarvan de directeur meenl dat hij in de uitoeie- ning van zijn bedrijf door het gemeentebestuur bcmoeijclijkt wordt. Tusschen Hoont en Enkhuizen is de zee zóó vol haring, dal de vaart daardoor bijna belemmerd w ordt. Men kan langs strand den baring niet de handen vangen. Men verhaalt, dat een vissclier in één ophaal 30 last haring gevangen heeft, dien hij lot den prijs van/17 per last verkocht heeft. De arrend -reglbank te Zwolle heeft vonnis gewezen in een niet alle- daagsche zaak. Door H. J. Nieuwkamp te Hasselt, in hoedanigheid van voogd over de minderjarige Aaltje van Raalte, was een vordering voor de reglbank ingesteld tegen Gerril Wensink, bakker te Hasselt, lot betaling aan die minderjarige van de som van ƒ3641 als schadevergoeding, opgrond dat die minderjarige op 9 Jan. 1872 door den gedaagde, hij wien zij toen als meid in dienst was, op erbarmelijke wijze zou zijn mishandeld en ge wond. hebbende hij haar op gewelddadige wijze bij den hals gegrepen, op den grond geworpen, met een mes drie sneden loegebragt aan den hals, waardoor bepaaldelijk ook het strottenhoofd ernstig is verwond, en een dertigtal sneden over de beide handen; dat genoemde minderjarige ten ge volge dier verwonding gcruimen tijd in ernstig levensgevaar zou verkeerd hebben en daarna nog bij lange tusschenpooz.cn Iiaar stem hebben verloren dal zij dientengevolge thans voortdurend lijdende is aan stijfheid van drie vingers der regterhandaan verharding en vernaanwing der stemspleet; dat deze ongelukkige toestand volgens iiet oordeel van deskundigen blijvend voor haar geheele leven zóu zijn en zij voortdurend belet zal worden haar gewoon werk te verrigten en in haar levensonderhoud te voorzien. Deze vordering is door de wederpartij bestreden, voornamelijk op grond dat de gedaagde bij hel plegen van die daad in een slaat van krankzinnigheid ver keerde, zoodat die handeling hem niet toerekenbaar is. De reglbank heeft bij haar vonnis in deze zaak uitgemaakt, dal volgens hel burgerlijk regt der geval een bruikbare localiteit voor de kortstondige bewaring mogt ont breken, dan schijnt de voorloopige plaatsing der lijders in liet krankziuni- gen-gestichtwaarin men hen wil doen verplegen, het meest geschikte middel om aan dat bezwaar te gemoet le komen; welk middel meermalen met goed gevolg wordt gebruikt." De heer H. Oort, benoemd tot hoogleeraar in de Oostersche talen enz. aau liet athenaeum te Amsterdam, zal Maandag aanst. aldaar dic.belrekking aanvaarden met het houden eener redevoering in het gebouw voor hooger onderwijs. Het gemeentebestuur van Haarlem, bet bezit van het llazepalersveld, aan den Dreef gelegenvan veel belang achtende voor de gemeenteten einde het te kunnen bebouwen, heeft tol den eigenaar, het fonds van de predikdienst bij de Doopsgezinde gemeente, de vraag gerigt op welke voor waarden dat veld aan de gemeente zou kutiuen afgestaan worden, om het beschikbaar le stellen tot bouwterrein. Door directeuren van genoemd fonds is geantwoord dat men genegen was aan het verzoek te voldoen, indien dat land door de gemeente zal worden ingerigt tot een iraai park, geschikt ter bebouwing met aanzienlijke villa's of woonhuizen; dat echter de daarvoor te ontwerpen plannen aan hunne goedkeuring zullen moeten werden onder worpen, en dat zij, wanneer zij.zich daarmede kunnen vercenigen, beslo- len 'hebben, aan de gemeente gemeld perceel land af te staan voor de hnn toostende som van ƒ33000, en genegen zijn voor de betaling daarvan aan te degelijk lot schadevergoeding gehouden is, en dea ged. veroordeeld om aan den eischér, in zijn gezegde qualiteit, voor de minderjarige tol schade vergoeding uit le betalen de som van duizend gulden, met condemnatie in de kosten, zijnde het vonnis uilvoerbaar verklaard bij lijfsdwang. In den gemeenteraad van Kampen werd dezer dagen door den voor zitter medegedeeld dat de aannemer van den bouw eener gasfabriek aldaar dien voor de tweede maal had gestaakt en dat van hem een adres was ingeko men, waaruit blijkt dat hij zich buitenslands had begeven; de borgen waren reeds aangemaand om het werk voort te zetten, ofschoon eer. hunner tevens met den aannemer was vertrokken. Burg. en welh. werden gemagtigd om •op 7 April aanst. van dal werk eene lierbesteding te doen plaats hebben dien voor het geval dat de bergen het werk niet zonden voortzetten. Van Ameland meldt uien liet volgende: Met genoegen werd hier ver nomen dal het werk der aanhechting van dit eiland aan den vasten wal zal worden voortgezet en de aandeelhouders de hvcede helft van hel ka- pilaal daaraan zullen wagen. Men verwacht ntrdat het werk hechter dan het vorige jaar gemaakt zal worden en zoover vorderen zal, dat men, volgens de concessie, aanspraak verkrijgt op de rijks- en provinciale subsi- diënom alsdan het volgende jaar den dam voor goed te kunnen voltoorjen. Het stoomschip Prins von Oranje is in drn voormiddag van 27 Maart te Suez aangekomen en des namiddags naar Batavia vertrokken. Het stoom schip Prins Hendrik is op den avond van dien dag het kanaal ingegaau.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1