parodie genoemd worden. Overigens was liet (e betreuren Jat de voorsteller niet door de uilvoering van een ol' ander wel gekozen muziekstuk, waartoe hjj zeker volkomen in staat is. eenige variatie bragt in de grappige en soms geestig uitgevoerde nommers van zjjn programma. Op 31 Maart zal aan het depart, van binnenl. zaken te 'sGravenhage ecne bijeenkomst plaats hebben van de geneeskundige inspecteurs, waarin zullen worden behandeld onderscheidene puntendie met de aanslaande invoering van de wet ter beteugeling van besmettelijke ziekten in verband staan. riet XIIH Ned. taal- en letterkundig congres zal dit jaar te Antwer pen worden gehouden van 18—20 Augustus. De inzending van punten van behandeling moet vóór 1" Junjj geschieden bjj den algemeenen secretaris, den heer J. de Geyter, te Antwerpen. Tijdens het congres hebben feesten en de driedaagsche tentoonstelling van beeldende kunstwerken plaats. Uit het gisteren bjj de tweede kamer ingekomen verslag van hetmunt- collcgie nopens de muntwerkzaamheden over hel jaar 1872, blijkt dat het nominale bedrag der aangemuute speciën, zelfs zonder bijberekening der ge slagen negoliepenningenhet cijler van ruim 33% millioen gulden heeft be reikt, een cijfer dat slechts eenmaal te voren, in 1858, is overtroffen. Deze buitengewone werkzaamheid, welke geacht kan worden ongeveer te verte genwoordigen wat 's rijks munt met krachtsinspanning in zilveren en kope ren specién op een jaar zonder bezwaar bij magte is te leverenis een ge volg geweest van eene tijdelijke behoelte der bank aan circulerend medium, voortgekomen uit den wensch naar eene betere verhouding tusschcn haren voor raad aan baren en dien aan gemunte speciën, liet muntcollegie onderzoekt de vraag of Nederland op den duur den zilveren standaard zou kunnen behouden. Hel collegie was aanvankelijk van oordeel, dat hel tijdstip tot eene gron dige oplossing der quaestie nog niet gekomen was, maar na de gebeurte nissen in andere groote landen meent zjj, dat ook hier te lande eene spoe dige beslissing te wachten staat en dat eene onmiddellijke invoering van gouden standpenningen noodzakelijk kan worden, waarbij de medewerking van de Nederl. bank wenscheljjk zal wezen. Te Rotterdam is gisteren avond een tentwageH, bespannen met een paard en waarin 2 personen gezeten waren, aan de Sehiekade in het water geraakt, vermoedelijk doordien het paard schrikte van hel geluid van het üelftschc stoombootje. Een der in het rjjtuig aanwezige personen heeft zich, door intijds er uit te springen, gered, terwijl de ander, een persoon van 23 jaar oud. kort daarna, evenals het paard, levenloos uit het water is gehaald. Te Haarlem heeft zich ecne vcreenigjng van handwerkslieden gevormd, welke zich ten doel stelt, door het wekelijks bijeenbrengen van spaarpen ningen eene som geld te verkrijgen voor het aankoopen van grond en het bouwen daarop van arbeiderswoningen. Reeds bedraagt het aantal van hen, die zich tot dit doel bijeenvoegden, vijf en dertig persoqen, die door het wekelijks inbren.cn van 25 cents elk hun doel zullen trachten te bereiken. Te Schooien, meldt de IJ. C., had Zaturdag avondop advies van den districls-veerarts, de onteigening plaats van een aan hondsdolheid lijdend rund. Treffend voor de aanschouwers waren de oogenblikken van razernij, waarin dit schoone en krachtvolle dier verkeerde, totdat de bijl een einde maakte aan het verschrikkelijk schouwspel. Ongeschikt voor den handel, is het dier in zijn geheel op behoorlijke diepte begravenna alvorens met de noodige hoeveelheid petroleum te zjjn overgoten. Door het kiescoliegie der Ned. Iierv. gemeente te Amsterdam is, ter vervulling der nog bestaande vacature van predikant bij die gemeente, de volgende nominatie gevormd: de flarlogh, te Rotterdam; van Son, te Nij megen, en Gerth van Wijk, te Rampen. Het V. meldt omtrent den toestand van den nog altijd in 's rijks hospitaal verpleegden kanonnier M. van den Akker dat deze zoo gunstig is, dat, wanneer zjjue kunstarmen gereed zijn, hij het'hospitaal zal kun nen verlaten om met het hem verleende pensioenbenevens de voor hem ontvangen giften, zich een positie iu het maatschappelijke te verzekeren. Een schilderstukje van Frans Hals, dat nog geen twee weken geleden lusschen kooplieden voor 15 verkocht was, is Vrijd3g jl. door den kooper te Utrecht aan een kunstliefhebber overgedaan voor/2500. Naar men uit 's Hertogenbosch meldt is de wachtmeester van het 2J' reg. huzaren, die onlangs uit Rergen-op-Zoom deserteerde, medenemende eene som van ƒ500, die hij voor den luitenant detachementscommandant moest gaan halen, voor het front van het garnizoen te 'sBosch afgestraft, dat wil zeggen, dat hem in het openbaar, door den krijgsraad, zijn vonnis is voorgelezen, waarbij hjj tot drie jaren kruiwagensiraf en vervallen verklaring van den militairen stand is veroordeeld. Uit dat vonnis blijkt, dat de veroordeelde, na ontvang der gelden, een borrel is gaan drinken, van dal geld verteringen maakte en met de rest deserteerde. Dat zijn lui tenant detachemeiitscomuiandant hem nareisde, en hem. zonder mandaat of hooger bevel, met behulp der policie te Antwerpen aanhielddat hij van de ƒ530 nog ƒ350 overhad en laatstgemelde som aan zijn luitenant overgaf; dat hem uitzigt op straffeloosheid was gegeven in zooverre krijgsraadszaken aanging, indien hij naar Bergen-op-Zooin wilde terugkeeren; dat hij dan in zijn rang als wachtmeester zou kunnen blijven voortdienen en hem korting op zijn tractement zoo worden gedaantotdat de verteerde gelden betaald waren, dat hij daarop naar Nederland is teruggekeerd, doch, te Roosendaal aangekomen. onmiddellijk door de marechaussee daar is gearresteerd en later voor den krijgsraad gebragt, welke hem veroordeeld heeft. 'sGRAVENHAGE, 25 Maart. Tot burgemeester der gemeente Zoetcrwonde is benoemd de lieer m'. A. It. Rraiidt; - Tot tijdelijk Iceraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht is benoemd de lieer J. C. Costerns. en tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoo gere burgerschool le Tilburg de heer J. Cardinaaf, in de plaats van den lieer I). .1. Korlrweg, aan vvien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. De scheepsklerk W A. le Rutte is bevorderd tot officier van admini stratie 3« kl. Heden middag heeft H. M. de koningin in gehoor ontvangen mevr. Liua Schneider, van Keulen, die zich verdienstelijk heelt gemaakt door het doen kennen van de Nederlandsche letterkunde in Duilschland. In de afdeelingen van de tweede kamer zjjn heden vóór den aanvang der openbare zitting onderscheidene wets-ontwerpen onderzocht. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen over hel ontwerp eener regterljjke organisatie voortgezet. Naar men verneemt zou de tweede kamer, ua nog eenige dagen met de behandeling der regterlijke organisatie voortgegaan te zijn, de debatten voorloopig schorsen en inmiddels eenige spoedvereischende zaken afdoen, als de ontwerpen tot aankoop van de spoorwegen RoosendaalHollandsch Diep en Roosendaal - Breda met de daarbij in verband staande aanvulling en verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1873; het amor tisatie-ontwerp, en voorts de wijziging der muntwet. De kamer zou dan na Paschen terugkeeren om de behandeling der regterlijke organisatie voort le zetten. Ten overslaan van eene commissie uil gedep. staten van ZuidhoUand werd gisteren in een der localen van het provinciaal bestuur overgegaan tot de uilloting van aandeelen in drie provinciale geldleeningenten behoeve van de droogmaking der plassen iu Schieland beoosten Rotterdam, als van: 50 aandeelen van de leening groot l,000,000eerste serie, rentende 4% pCt.; 25 aandeelen van de leening groot /400.000; en 25 aandeelen van de leening groot ƒ300,000, beiden rentende 5 pCt. De uitgelote obligation, waarvan de aflossing den l,l,n Julij en volgende dagen zal geschieden ten kantore van den arrondissements-betaalmeester te 'sGravenhage, of van de Rotterdamsche bank le Rotterdam, zjjn de volgende: o. van de leening groot 1,000,000de n°'. 205, 60, 146, 2l2, 293,206, 271, 136, 281, 213, 171, 82, 9. 51, 210. 227, 128, 236, 286, 204, 232, 155, 167, 284, 122, 201, 230, 222, 61, 125. 27, 108, 168, 41, 183, 133, 10, 242, 5, 98, 131111151 137, 31. 13, 179, 251, 196 en 30. 5. van de leening groot ƒ400,000. de n°'. 276 316, 124 248, 160, 154. 230, 139, 126, 13, 387. 228, 258, 2, 100, 166, 65, 125, 182, 197. 311, 317, 356. II en 117. En c. van de leeniug groot ƒ300,000. de u". 232, 146 202 61, 225 209, 93, 275, 180, 03, 16, 62, 297, 291, 208. 74, 112, 40, 200, 104, 272, 34, 147, 41 en 244. Aan het ministerie van marine werd heden aanbesteed, ten behoeve Van de directiên der marine te Amsterdam, Willemsoord en Hellevoetsluis o. a. de levering van: 1. graattw doek; 2. karl- en zeildoek; 3. idem: 4. idetn: 4a. ligt zeildoek: 5. vlagdoek. Minste inschrijvers waren de heeren: voor 1. A. van IJzeren, voor 10192.50; 2. P. H. K. Sypesteyn, 20469.75; 3. D. van Leyden en zoon ƒ20008.50; 4. Plantjjdt ƒ20233.95; 4a. K. Sijpe- steyn jr., ƒ3297.75; 5. van Hartrop en Zonen ƒ4910. Van wege het centraalbestuur van hel algemeen Nederlandsch werklie denverbond was eergisteren middag in de Hoogduitsche schouwburg-zaal eene vergadering belegd, tegen 5 cents entree voor ieder toegankelijk, met het doel de toetreding te verkrjjgen van de hier ter stede bestaande vakvereni gingen tot dien bond. Door de vier afgevaardigden werden achtervolgens toespraken gehouden en doel en strekking der vereeniging bekend gemaakt. Medewerking was er noodig van alle verenigingen in haar geheel, enkele personen werden niet als leden aangenomen, om door eene contributie van een halven cent per lid en per week van iedere vereeniging een eigen orgaan op le rigten, ten einde de belangen van de werklieden te bespreken en eene volledige statistiek op te maken van de lootten, die in de verschillende plaat sen en vakken worden verdiend. Slechis een zeer klein gelal personen was aanwezig, dat, toen er over verschillcnee punten discussie onlslond, lang zamerhand tot een 20-tal verminderde. Ten drie ure sloot de predident de vergadering met het verzoek aan de aanwezigen om, zoo zij bestuurders of leden van vakvereenigingett moglen zijn, het medegedeelde in de vergaderin gen Ier sprake te brengen, en niogl meu zich willen aansluitendaarvan kennis le geven. Ten slotte werden de statuien van het Anti-Zoudagsarbeid- verhond gratis uitgereikt en hel verzoek gedaan lot teekening van eene petitie om aan le dringen op regeling van den arbeid van kinderen. Een man, in dienst bij de gemeente-reiniging hier ter stede, is heden morgen een noodlottig ongeval overkomen. Met zijne kar naar de aschslaal rijdende, is het daarvoor gespannen paard op de Lijnbaan zoodanig aan bet steigeren geraakt, dat de voerman het geraden achtte van den wagen af te springen, maar hjj bleef ongelukkig in zijn sprong met één been in de leid sels hangen en werd door het steeds voorthollende paard tnedegeslingcrd. Daarbij kwam nog, dat het wiel over zijn ligchaam ging, ten gevolge waarvan hij eene zware kneuzing- aan zijn arm en zijde heeft bekomen. Hel paard tot slaan gebragt zijnde, is de verwonde door de zorg van eenige toegesnelde vrouwen naar zijne woning vervoerd. HU I TluN l,Ai\ DSCIIK BUR!GTK.\ BEL. «IE. Uit Oslende nieidt men dat de bemanning der visscherssioep loot- zorg, van A. Debnf, met groot levensgevaar de manschappen van een zin kend vaartuig heeft gered. Op den 19Jr» Maart bevond zich Debnf met zjjnc sloep op de hoogte van Orfordness, 16 Duilsche mjjlcn van de kusi, teen hij ten 8 ttre 'smorgens een schip iu het gezigt kreeg, dat noodseinen gaf. Hij liet oniniddelljjk zijne sloep te water, waarin Iwce mannen plaats namen. Het gevaar was groot, want er waaide eén storm uit het noord oosten. De| sloep danste als een notendop op de onstuimige baren. Geluk- kislijk konden de twèe onverschrokken 'lieden het in nood verkeerende schip bereiken, en de zes koppen, waaruit dé bemanning bestond, aas réien gewiss™ dood onttrekken. De schipbreukelingen liooren toe aan de

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2