LËI0SU C DII ANT. 1873c W; Z.ATGRDAG 22 IIAART. .V. m De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, üe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50; met het f'erslag der handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke notnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiëu voor DuitschlondOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTKIN VOGLER Expeditia-lCantoor van Advortensiët te Hamburg LstbeckFrankfort a. Al., Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, iVeenen, Praag, Bazel, Zurich, St. CtalUnGeneve en Lausanne ST ADS-BERICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien hel adres van Johannes Fbederik Raar, meubelmaker, wonende alhier, waarhij hij vergunning vraagt lot het doen plaatsen van eene curing in zijn pakhuis in de Koddesleeg. n°. 6; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n". 19); Doeu te weten, dal tol hel hooren der eigenaars en bewoners van de naast bjjgelegene en belendende panden, ten opzichte der iiiformatiëndc cointhodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 24,,<,D Maart aanst. 'svoormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien lijd in le brengenterwijlbij ver zuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wel houders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 20 Maart 1873. E. KIST, Secretaris. BINNENLA.NiJSCilK Bi.BIGTKN. 5i LEIDEN, 21 Maart. Door den minister van binnenl. zaken is aan G. J. van Leeuwen, te Alkmaar, voor het tijdvak van Vrijdag 4 April tot en met Vrijdag 16 Mei 1873, vergunning verleend voor e-nie sloomhootdienstbestemd tot vee- vervoer, van het stoomgemaal de Lynden naar Leiden en tusschengelegen plaatsen. - In de gemeente Haarlemmermeer is Dingsdag avond 11. afgebrand de woning van M. Blijkeraan den Ringdijk, bij Hiiigsloterpolder. Woensdag ochtend is afgebrand eene woning, bewoond door twee gezinnen, staande aan den Uvvcg. Een jongentje van 7 jaren, met lucifers spelende, heelt ilien brand veroorzaakt. De inboedel van beide gezinnen is geheel vernield. Men meldt uil AmsterdamTen gevolge van het, door den inspecteur- generaal van de geneeskundige dienst der landmagt, dr. J. J. Sas, aange vraagd ontslag, zal de 1»" odic. van gez. der lu' kl. dr. A. W. van Has selt, thans aan hel hoofd van de militaire geneesk. school alhier, als inspec teur optreden en derhalve naar 'sGravenhage vertrekken. Met leedwezen zien niet alleen de milïiairc studenten deze promotie van hun chef te gc- moet, maar ook veie stadgenooten, die den heer van Hasselt tijdens zijn kortstondig verblijf alhier hebben lecren waardceren. Dc leiding van de militaire geneeskundige school zal, naar men verneemt, óf aan dr. J. H. van den Broek, l,u ollïe. van gez. der ltc kl.thans werkzaam op het bureau van den inspcct.-gencr. te 'sGravenhage, óf aan dr. H. A. Kooyker, otfic. vau gez. der I',e kl.reeds nu aan deze school verbonden, worden opge dragen. Den 2d™ April wordt in de Brakke Grond, te Amsterdam, een aanlal schilde rijen, teckcniugen enz., verkocht, waaronder van de beroemdste meesiers; men vindt er een llobbema, een J. van Oslade, een Ruysdael, een Jan Steen, een Terburgh, een W. van de Vilde, enz. Hel is de verzamelingj nagelaten door niej. 11. J. Roelofs. Eergisteren ga! eene weinig beteekeueiide zaak voor de arrond.-regt bank te Amsterdam aanleiding lot een gelukkig zeldzaam voorkomend geval. Een beklaagde vrouw, die teregt stond ter zake van het moedwillig toe brengen van slagen aan eene andere vrouw, gaf omtrent de aanleiding tol deze gebeurtenis een gansch ander verhaal dan de mishandelde als getuige -onder eede. Toen deze laatste bij hare voorstelling der zaak bleef volharden, beriep de beklaagde zich op een paar personendie zich onder het publiek bevonden. Deze bevestigden onder cede in hoofdzaak de opgaven en voor stellingen van de beklaagde. De mishandelde bleef daar tegenover hare voorstelling handhaven, niettegenstaande zij door den president en een der regters herhaaldelijk op het onwaarschijnlijke daarvan werd gewezen en ernstig aangemaand de waarheid te zeggen. Toen niets hielp werd zij, op requisitoir van den subst. officier van justitie, mr. P. Verloren van The- maat, onmiddellijk in hechtenis genomen, als verdacht van valsche getuigenis. De beklaagde vrouw, die te vergeefs om genade voor hare tegenpartij had- verzocht werd schuldig verklaard aan het toebrengen van slagen, doch op grond van verzachtende omstandigheden, tot betaling eener geldboete van slechts 50 centen veroordeeld -~ Te Sehagen is Zondag 11. eene boerenwoning een prooi der vlammen geworden. Dc inboedel, het hooi en graan, henevens vier koeijen zijn mede verbrand. De bewoner, die ziek te bed lag, had naauwelijks den tjjd hel brandend huis te verlaten. Het prov. gereglshof in Gelderland heeft uitspraak gedaan in de zaak van Beekman. Het hof heeft aangenomen dat het wettig en overtuigend was bewezen, dal hij den doodslag op zijne vrouw had gepleegd, maar het niet wettig en overtuigend bewezen geacht, dat die moord was geschied met voorbedachten rade. Ook de hem ten laste gelegde brandstichting achtte hel hof niet wettig en overtuigend bewezen, zoodat hij van die beide pun ten der beschuldiging werd vrijgesprokendoch wegens den bewezen dood slag werd veroordeeld tol tuchthuisstraf van 20 jaren. De Asser C. meldt het volgende: In den nacht vair 11 Maart jl. is de woning van J. 11. Lubbers op het Compiscuum door ingezetenen van Hebeler- Mecr, ['missen, geheel omvergehaald cu vernield op het gevaar al, dal de man, wiens woning ver van andere woningen verwijderd en alleen in het veen stond, onder de nederslortende halken en aarde bedolven werd. Ge lukkig hoorde hij bij tijds de wilde horde aankomen. Men zegt, dat bij die gelegenheid door een der bedrijvers een dubbel geladen pistool verloren is. De burgemeester vau Euimen heeft een streng onderzoek door de policie op de plaats zelve laten doen. Doch de Munslerman lacht om alles wat Hollaudsch is, want nadat hel onderzoek was algeloopen, heeft men nog in den nacht van den 13d'n Maart den geheelcn boel in brand gestoken. Het is te wenschen, ten einde de dagen van vroeger op het Compascuum niet lerugkeerendat aan dien moedwil paal en perk gesteld worde. Dezer dagen is le Sprang bij een leerhandelaar in den nacht ingebro ken. Uit een lessenaar, waarin de sleutel stak, is ontvreemd de som van ƒ1180 aan bankbillelten, munt billet ten en specie. Hel schijnt dat de dief, of dievenzeer goed met Iocalitcit en de huisselijke omstandigheden is he kend geweest. - Te Goes had Dingsdag een treurig voorval plaats. Een oppassend jongmensch, zoon eener weduwe, schrijn werkersknecht,' was aan den arbeid en wilde een ander heft aan zijn heitel bevestigen. Bij hel aftrekken van het oude heft houdt hij den beitel naar het ligchaam gekeerd. Door de hevigheid van den ruk en het plotseling losschieten van het helt dringt de beitel den jongman in hel lijf. Hij snelde nog zelf naar een in de nabijheid wonend chirurgijn, waar hij neerzeeg. De chirugijn verklaarde de wonde voor d odelijk en, daar de jongeling tol de R. K. godsdienst behoort, werd een priester ontboden en ontving hij nog in dc woning van den chirurgijn de II. Sacramenten. Vervolgens naar zijne woning vervoerdblees hjj eenige uren later, onder yselyke smarten, den laatsten adem uit. 'SGRAVENHAGE. 21 Maart. Tot burgemeester der gemeenten Hekelingen en Spijkeuisse is benoemd de heer II. dc Lint, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Willemstad. Door Z. M. zijn benoemd: tot regter-plaalsvervanger in dc arrend.- regtbank ie 's Hertogenbosch de heer m'. W. J. baron d'Aulnis de Bourouill, advocaat aldaar; tot plaatsvervangend kantonregter te IJsselstein de heer t). A. G. Walland, burgemeester dier gemeente; lot griffier bij het kanton- geregl te Doeiinchcm de lieer mr. P. Gratama, thans griffier by het kan- tongeregt le Oud-Beijcrlanden tot substituut-griffier hij de arrond.-regtbank te Groningen de heer mr. E. Fcilh, advocaat aldaar. Z. M. heeftuithoofde van langdurige dienst en gevorderden ouderdom, eervol ontslag verleend aan, den hoofdcommies hij hel dep. van marine C. Ebell en bij gemeld departement bevorderd: lot commies, de adjunct-com- miese'n A. G. van Poeteren en P. N. Jullien; lot adjunct-commies, den eer sten klerk G. F. Gravclotie en lot eersten klerk, de tweede klerken jhr. W. P. van der Goes en A. J. Kooper. Door den- Nederl. coiisilLgeneraal in Canada is de heer W. N. Wiek- wire aangesteld tot zijnen vice-consul le Halifax. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na eenige korte repliekendc algemeene beraadslaging over de~ regterlijke organisatie geslo ten en de behandeling van art. 1 aangevangen met de daarop voorgestelde amendementen van de commissie van rapporteurs en dat valt den heer van Lymtcn.' Dit laatste is het meest ingrijpend, omdat het onder de regtscol-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1