NOODHULP. Onschadelijk en doeltreffend! PEK TELEGRAAF. AD VKli TliATILV (leu assist--resident van LoJok VV. K. F. Valck Palm; aan de 2J' com- micsen by bet depart, van financiën J C. Barkmeyer en F. H. Rademactier; aan den commies op het bureau van den assisl.-residenl te Meester Cornelis f J W. Litson; aan den 2dt0 commies op het resid.-kantoor te Batavia R. A Kroese; aan den secretaris der.resid Riouw en onderhoorigheden K. W. t van der Eb; aan den controleur le kl. bij het binnenl. bestuur in de be zittingen builen Java en Madura mr. J. van Kaalhovenen aan den hoofd commies bij bet depart, van onderwijs, eercdiensl en nijverheid H. C Kal. Benoemd: tot assist.-resident van Magettan, de ambtenaar op non-activiteit W, F. K. L. de Vogel; tot griffier bij den landraad te Ngawi, de ambte naar voor de burgcrl. dienst mr. G. L. Quien; tol assist.-residentvan Ja nara, de assist.-resident van ïjeringin J. Faes: van Tjcringin, de assist.- resident van Loemadjang C. A. Vermandei; van Loemadjang, de controleur p kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura E. S. van Noorden; lot secretaris der resid. Batavia-, de ambtenaar op wachtgeld P. Ph. du Cloux. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan de kaptl. der infant. J. VV. A. Kooymans, D. Lucas en J. Arnoldy, en aan den 2d,n luit. van dal wapen J. B. Ponstijn. Vergund: op verzoek, om dadelijk naar Nederland terug te keerenaan den l>,e" luit. der infant, van het Ned. leger Th. G. Koppen, op grond dat de vijfjaren, gedurende welke hij in Iodic is gedetacheerd, eerlang zullen zijn verstreken. Departement van marine. Verleend: een tweej. verlof naar Nederland, aan den adspir.-lichtopzigter bij het havenlicht te Makassar J. L. F. Koppe. Be noemd: tot bootsman bij het marine-etablissement op Onrust, de bootsman J. J. Pas, thans met de waarneming van eerstgenoemde betrekking belast; tót 2Jeo stuurman, de 3C stuurman J. Stuur; tot adspir.-lichtopzigter, L. L. van der Scheer, thans lichtwachter le Makassar. VERSAILLES, 19 Maart. De nationale vergadering heeft hel ontwerp tot weder-invoering van den algemeenen raad van onderwijs bij de derde lezing aangenomen. Het tractaat met Duitschland is met eenparige stemmen goedgekeurd. De heer d'Ilaussonvillc verklaarde, dat de minister van binnenl. zaken hem eenige ophelderingen had gegeven ter zake van den maatregel, die op drie dagbladen te Parijs is toegepast. Daaruit mag hij de hoop putten, dat die maatregel opgeheven of verzacht zal worden. Met het oog hierop wordt de door hem en twee andere afgevaardigden aangekondigde interpellatie te dier zake ingetrokken. PARIJS, 19 Maart. Volgens eenige bladen heeft de vreugde, ontstaan door het berigt omtrent de spoedige ontruiming van ons grondgebied, in eenige plaatsen, die door de Duitschers bezet zijn, aanleiding gegeven tot wel is waar verschoonbare, maar met dit al betreurenswaardige manifesta tion. Zoo zijn eenige Pruissische officieren overhoop geloopen. De Duitsche militaire autoriteiten, te rade gaande met de omstandigheden, hebben geen maatregelen van beteugeling genomen. LONDEN, 20 Maart. Naar men verzekert zal Gladstone heden avond in hel lagerhuis mededeelen dat hij en al zijne medeleden van het kabinet hunne portefeuilles behouden. De Morning Post bevat berigten uit Mexico. Drie duizend revolutionai ren, onder bevel van Martinez, hadden Uosario ingenomen; en toen trokken de federale troepen tegen den vijand opdien zij na een langdurig gevecht, op de vlugt sloegen. Het aantal dooden en gekwetsten is zeer groot. VERSAILLES, 19 Maart. De France meldt dat, op raad van Moltke, Verdun in plaats van Belfort werd verlangd, dewijl eerstgenoemde vesting digter bij Parys ligt. Op de soire'e, gisteren door den minister de Rémusat gegeven en die zeer schitterend is geweestwas Guizol verschenen om hem geluk te wcnschen. De ratification van het tractaat van 15 Maart zullen Zaturdag a. s. te Berlijn uitgewisseld worden. BERN, 18 Maart. De regeringsraad van Bern is tol de orde van den dag overgegaan op liet verzoek van de 97 pastoors, strekkende om den regerings raad Rodenheimer in staal van beschuldiging le stellen wegens zijn te Biel gehouden voordragt over hel ultramontanismus. INGEZOIVBE1V. Naast de suidenten-societeil op de Breèstraat staat een huis, dat volgens het boven den ingang geplaatste cijfer in 1688 gebouwd is. Bij testamen taire beschikking van den ID0"1 December 1690, beschreef Cornelis Sprong dal liet kleine huis, «daer de Heilige Geest boven in de Gevel staet," ge legen naast het door hem bewoond wordende groote huis «nac syn overlyde altoos sal werden bewoont by seven oude Vrouwspersonen, synde Weduwen ofte Vrysters, ende oud boven de vyftich jaeren." Sprong's uiterste wilsbe schikking werd niet lang daarna ten uitvoer gelegd en het kleine huis, als «liet hofje van den Heiligen Geest of Cornelis Sprong's hof," een loe- vlugtsoord voor oude vrouwen. Maar het gebeurde dat de stndenten-societeit «Minerva" verhuisde van hel Rapenburg naar het groote voormalige huis van Sprong, hetgeen aanleiding gal dat de oude vrouwen, die daarnaast zoo vele jaren rust hadden'ge- Wcht en gevonden, nu onwillig hare eerzame ooren moesten leenen aan het •woest getier" en de «nachtelijke bacchanalifih" der societeits-bezoekers. Zoo heette het althans in dien tijd, doch dit was slechts ten deele het geval; ook de huizingen in het hofje lieten veel te wenschen over. Ten einde nu Be oude vrouwen lust naar rust en tevens geschikte woonvertrekken te ver- schaden, werd het Hofje van den 11. Geest in 1850 gebouwd aan het Rapen- ™g, bestaande uit veertien nette woningen, terwijl het kleine huis het eigendom werd van een particulier. In de regentenkamer hangen de door eene onbekende meesterhand geschilderde portretten van den stichter Cor- oelis Sprong, grond-vrijheer van Hoogmade, en zijne huisvrouw, die, als hot geoorloofd is deze opmerking in het voorbijgaan le maken, wel eens verdoekt mogten worden. Dit nu wal het H. Geest-hofje aangaat. Volgens het in deze Courant uit het Studenten-W'eekblad vermelde, za' bet kleine huis denkelijk aangekocht en afgebroken worden ten bate ,an de sociëteit «Minerva." Een der prachtigste geveltjes van Leiden, z«gt dat Weekblad zelf. Ziedaar nu een oordeel, dat misschien wat sterk "uitgedrukt, doch dat getuigt van waardering, van eene heuschheid jegens kunst en bouwstijl van vroeger tijd, al is het geveltje slechts in denrenais- sancé-stjjl opgetrokken. Op den top van het geveltje lagen vroeger, ter zijde van de vaas, een paar ballen, die weggenomen zijn, omdat zij gevaarlijk werden. Op de plaats waar «het klooster der Alexianen [Fratres cellitae, Cel- lebroêrs] pleeg te staan", gelijk van Mieris zegt, aan de westzijde van de Cellebroersgracht, werd in 1592 bet «Collegic van de Godgeleerdheid" (be kend onder den naam van Staten-Collegieof. minder deftig, Stalen-bak) gevestigd. Ten einde nu «dit aanmerkelijk gesticht," die «vergaderplaats van 's lands leerlingen" door een ingang kenbaar te maken en te versieren, werd er in 1626 «de graauwe hardsleene poort" gezet. Op een opengesla gen boek in het frontaal las men: scrvtamini scr1pta s. Toen brak er een tijd aan dat de Schriften daar niet meer werden onder zocht, maar het collegie plaats maakte voor de «Manége." Gedurende het aantal jaren dat de Manége bestond, waren er ai heel wat ruiters door die poort gegaan; cn als, bij geval, het paard wat hoog en de ruiter wat lang was, zoodat deze moest bukken, wel, dan schikte men zich gewillig naar omstandigheden. Men vond er iets ridderlijks, iels romantisch in, die poort uil- of binnen te rijden, ondanks hare meer verheven al komst. Daar zijn echter andere bezwaren gerezen, en om nu deze uit den weg te ruimen, moest de poort maar worden afgebroken, in drie dagen bijna was zij met leeuwen en al spoorloos verdwenen. Een bordpapieren toestel van hel theater is dikwijls niet zoo gaauw, zoo als bij verrassing weggeruimd, als deze poort. Gok zij was in den renaissance-stijl gebouwd en, ofschoon die stijl' aan sommigen mishaagt, de poort was Iraai. Hier ontsnappe aan de pen geen enkel bitter woordalleen zij in herinnering gebragt dat sedert Maart 1873 de stad een teekenachtig monument minder lelt. A. J. K. Ondertrouwd: Leiden, 20 Maart 1873. FlUNS GF.RARD MASTENBROEK en HELENA N1ZETTE TRAP. Ondertrouwd: Leiden, 20 Maart 1873. N. BOEF en J. J. VAN DER HENST. Getrouwd: M. G. A. WENN1PS, van Zutfen, en J. DUMORTIER, die tevens namens wederzydschc familie hunnen hartelijken dank betuigen voor de zoo talrijke bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Óegstgeest bij Leiden, 20 Maart. Overleden in den ouderdom van 69 jaren onze Behuwd-moeder Mevrouw de 'Weduwe IP. H. VAN DER HORN VAN DEN BOS, geboren A. M. SCHERMER. Uil aller naam. Léiden, 17 Maart 1873. IP. VV. E. H. VAN DER HORN VAN DEN BOS, Heden overleed, in den ouderdom van vier-en-veertig jaren, mijn geliefde Echtgenoot PETRUS J011ANNUS LAKEN, na voorzien te zijn van de laatste HH. Sacramenten der Kerk, mij nalatende één kind, ie jong om hel on herstelbaar verlies te beseffen. Leiden. 18 Maart 1873. Wed. F. J. LAKEN, Geeacii. Heden overleed ons jongste kindje FRANCOIS THIERRY, in den ouder dom van 5 maanden. Leiden, 20 Maart 1873. F. A. DÉE. Algemeene kennisgeving. G. J. DÉE, Oltz. Door ziekte wordt dadelijk gevraagd eene fatsoenlijke Dienstbode, P. G.. die goed kan koken cn huiswerk verrichten. Adres in persoon Lange Mare, N". 30. Meuigmalen komt mij de vraag voor: Mijnheer! kan ik uwe Watten gerust gebruiken of laten gebruiken. Zijn dezelve aan dit of dal niet schadelijk en vind ik mij derhalve verpligt, ter inlichting van de nog onbekende lijders te moeten herinneren, dat de Abshaubbin's Watten bij hare buitengewone genezende kracht in alle rhumaiischc ziekten en aandoeningen, ledemaatspijn of styfheid, benevens loomheid, huiduitslag, jeuk of andere obstruction, door zwaarbloedigheid ontstaan, overigens iu alle ziekten van anderen aard volmaakt onschadelijk zijn, zoodat men ze ten allen tjjdc zonder ccnig gevaar kan gebruiken. Zij zullen nimmer schaden, maar wel in de meeste gevallen nut aanbrengen. Zjj worden door de Doctoren zeer en door vele ernstig aanbevolen. De prijs is 30 Cts per pakje verkrijgbaar aan hel Hoofd-depól b(j A. BREETVELT Az., te Delft, en verder bij: W. A. Montagne Zoon, Leiden, L. den Ouden, Soetermeer. Maarsmansteeg. N- J- Sanders Gz.LeidenHaarlem merstraat. J. J. Beuzemaker, LeidenVischmarkt. G. Wilhelmus, Woerden. Mcj de Wed. Bosman, Gouda. F. A G. van Deth, Gouda. A. Kauling, Alphen. C B. VerheulÜudewater Wed. BoonLeidschendam. W. Ligthclm, Voorburg. A. Bots, Nieuwkoop. II. G. Pistoor, Noordwijk. E. van Mansum, Ilillegom. J. Knol, Haarlemmermeer. J. Goudkade, Boskoop. En meer bekende Dépótj.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3