GROOTE OPRUIMING L VAM KAALTE, ((reestraat hoek Maarsmansteeg;. i 9 wegens verandering van woonplaats, van diverse Goederen, als: Zwarte LAKENSCHE VOORJAARSMANTELS, spotprijs, bij AD VER! O TIK*. 4/4 Amersfoort van af 2.75. 5/4 3.25. 5/4 Keper 4, 7/4 witte Cassa de 16 el a 3.75. 8/4 Graslinnen vau af 24 Cis. 6/4 zwaar dito 21 6/4 halflinnen 21 7/4 dito 32 üazius 29 Haarleniinerslreep van af 21 Cis. Geheel l innen in alle breedten, zeer voordeelijs;. Wille Flanel van af 29 Cts. Gekeperde Flanel, zeer voordeelig. Katoen Oogjesgoed van af 16 Cts. Halflinnen 22i 3/4Potdoekeugoed effen en gewerkt van af I I Cis. 4/4 dilo 18 Halflinnen Servetgoed groot patroon 29 Geheel Finnen dilo in alle prijzen. 7/4 fijne Dieniet van af 40 Cis. 6/4, 7/4, 8/4, 9/4 en 10/4 Mediums, spotprijs. Voorts Graslinnens, Watertwisten, Constitu tions, Patent Shirtings, Madapolams, enz. Ken groote voorraad in gewerkt, gemoest, ge streept en effen Neteldoek. Grijze gestreepte Gordijnlinnens in alle breedten voorhanden. Gordijnen-Neteldoek van af 11 Cts. Ook grijze en witte Gordijnfranjes en Euibrasses. Fakcnschc Tafelklcedende nieuwste dessins, va li af 2. Eene ruime keuze in Meubelsitscu. 7/4, 8/4, 9/4 eu 10/4 gebleekt zwaar Katoen, zeer geschikt voor Gordijnen en l akens. 8/1 geel Damast van af 80 Cts. 8/4 groen Wol Damast van af 1.60. Een groote voorraad in zwarte Ripsen, Crêpe Sloffen, Thibets, Diagonaal Stoffen, Bara thea, enz. Feiie groote partij zwarte en gekleurde Lyon- sche Zijde. Elfen grijs Zijden Populine vau af 1.20. Gestreepte 75 Cis. De nieuwste soorten effen eu gestreepte zwarte Grenadines en Barèges. Eene ruime keuze in Klcedjessloffende nieuwste kleuren. Voorts eene partij witte Heeren-Overhemden., die spotprijs worden uitverkocht. Verder alle kleuren Finten, Bloemen en Voe ren, een groote voorraad Broderies, Cein tuurlinten, die gratis gemaakt wordenZak doeken met gekleurde randjes a 120 per dozijn. sTBAATSBIRG 17 Maori. De gewezen advocaat Lapoi te, alhier, schrij ver ran het vroeger gemelde smaadschrift tegen Duilschlatid, is heden door de districts-reglbankwegens verspreiding van een oproerig geschrift en pogingen lot hoogverraad, tot 15 maanden vestingarrest veroordeeld. LONDEN. 18 Maart. Elfduizend werklieden hebben gisteren in de steen kolenmijnen üowlais den arbeid hervat. De vermindering voor de eerste week is door hen aangenomen, de tweede week zullen z(j het oude loon krijgen, en daarna zal met gemeen overleg liet loon trapsgewijze verhoogd worden. Dc werkstaking wordt nu als geëindigd aangemerkt. liet St. Patricksfeest in Ierland is zonder rustverstoring afgeloopen. LEID SCHE SCHOUWBURG. „Mathilda of een vrouwenhart", tooneelspel in 4 bedrijven door Boderich Benedix, en „Een schat van eene vrouw", blijspel met zang in 1 bedrijf. Men hoort dikwijls de opmerking maken dat het niet geraden is, een jong knap muziekmeester of leekenmeeslcr in huis te nemenwanneer men volwassen dochters bezit. Die onloochenbare waarheid blijkt uit bovenstaand tooneelspel van Roderich Benedix. Mathilda, dochter van den rijken Tannenhof, ont vangt leekenles van den schilder Berlhold Arnau, en een innige genegenheid ontstaat tusschen die twee. Ziedaar dus de geringe leekenmeester gevaar lijk voor de rijke erfdochter! Maar de schrijver heeft met zijn stuk toch iets anders bedoeld dan liet aanloonen van dit bekende axioma. Hij heeft nameljjk de voortreffelijkheid van het vrouwelijk hart willen schetsen; hij heeft willen bewijzen, dat de vrouw lot de grootste opofferingen in staat is, en dat zij, als verzoenende engel, zegenend de vleugelen uitbreidt over de tot haat en wrok geneigde mannenwereld. Zijn doel ligt opgesloten in Schillers schoone woorden: «Ehret die Frauen, sie fleciiten und weben himmlische Rosen ins Irdisclie Leben-', waarmede liet stuk sluit. In liet pen 2bedrijf is Mathilda de standvastige minnares, die den man, dien zij liefheeft, verkiest boven hare lamilic enden rijkdom, waarin zij is opgevoed. In het 3' is zij de teederc, getrouwe gade, die haar echtgenoot in zijn tegen spoed troost en versterkt, om vervolgens met hem in zijn zegepraal le dce- len; terwijl ze in liet 4' als engel der verzoening de vijandige partijen tot elkander brengt. Dit idee is schoon, maar de schrijver heeft zich aan groote overdrijving schuldis gemaakt, zoodat hij ons meer een poëtische, dan een werkelijke waarheid voor oogen stelde. In liet 1* bedrijf weigert Mathilda het huwelijksaanzoek van Falkenau, verklarende dat zij van Arnau nooit zal alzien. en daarop laat haar vader haar kiezen tusschen haar min naar en hare familie. Die handelwijze liaars vaders is zoo dom en onhan dig mogelijk. Het geëxalteerde meisje kiest natuurlijk Arnau. In liet 4' bedrjjf verschijnt haar vader, arm en hulpbehoevend. Haar echlgenoot wil van geen verzoening weten en nu besluit zij Arnau te verlaten, om haar vader le volgen. Deze passage is de zwakste van liet stuk. Zeker is zoo iets strijdig met de wet, want geen vrouw mag "haar man maar zoo naar willekeur verlaten. Het zou een mooie boel worden, als eene getrouwde vrouw evenals eene lastige dienstbode maar dadelijk zeggen kon: //Neen, dat bevalt me nietdan ga ik liever heenMaar buitendien is het niet natuurlijk dat zij Arnau. voor wien zij alles heeft opgeofferd, en aan wien zij trouw gezworen heeft, verlaat ter wille van haar vader, die zelf alle banden verscheurd heeft. Is dc kinderliefde bij haar zóó groot, dan had zjj nooit haar vader moeten verlaten. Wat samenstelling en plan zijner stukken betreft is Roderich Benedix gelukkiger geweest in zijn blijspelen dan in dit tooneelspel. Voor het overige echter bevat liet stuk veel schoons en maakt het bij een goede uitvoering een sterken indruk. De schrijver I heelt liet effect uitmuntend berekend. Het 3 bedrijf, waarin Mathilda's huiselijk leven geschetst wordt rn Arnau voor zijn schilderij den lioogsten prijs ontvangt, is inderdaad een juweel. Daar is alles eenvoudig en waar. Maar genoeg over liet stuk. De heldin van den avond was niej. Beers- mans. Had zij vroeger volgens ons oordeel in //De kinderen" minder gele genheid om te schitteren, heden was zij weder de niet recht gevierde en volleerde kunstenares die zij zich een paar jaren geleden ook in «Frou-Fron" beeft betoond. Wjj bewonderden haar vooral in het 2' bedrijf toen zjj Falkenau's aanzoek alsloeg en, tot het uiterste gedreven, Arnau verkoos. Vrij van overdrijving; in liet begin zacht, smeekeud, eindelijk krachtig en opbruisend; roerend in haar afscheid, maar vast onwrikbaar in haar be sluit. Merkwaardig was ook het lezen van de.n brief der Academie in liet 3e bcdri f. Haar spel mocht toen waarlijk wel een kunststuk lieeten, zóó fijn, zóó bestudeerd. Nevens haar mag de lieer Bouwmeester, als Arnau, genoemd worden. In liet 1* bedrijl beviel hij ons niet. maar in de boven genoemde scènes en in het slottooncel secondeerde hij haar prachtig. De lieer Beems verdient lof voor zijn spel als Tannenhof. Die acteur heeft een zonderlinge stem, die hem in ernstige rollen hindert, maar die hij blijkbaar zijn best doet te overwinnen. In het naslukje was hij als komiek in zijn eigenlijk emploi. De overige acteurs voldeden ons niet. Mw. Beems is ook voor een grootmoeder veel te jong. liet publiek gaf blijk van groote belangstelling en riep de twee hoofd personen na elk bedrijf terug. In liet naslukje, dat hier vroeger bij herhaling werd opgevoerdschitterde mej. Heilbron. Zij speelde hare viervoudige 'rol van Bosita, Spaansclie en Engelsclie vrouw en Hidalgo alleraardigst. De heer Leuaerts sprak als Wit- tenbrood weer even onduidelijk, ais een vorige keer in de //De straatjongen van Parijs." Leiden, 18 Maart 1873. VIJF E\ THIATIG-JARICiE ECHTIEKEENICING van Doctor A. VAN IPEREN en A. G. nORKEPAAL I.EDEROER. Receptie 20 Maart 1873. Bevallen van een Zoon G. VAN HOEKEN FILIPPO. Leiden, 18 Maart 1873. I Heden overleed, tot onze groote droefheid, ons eenig geliefd Kindje LENA, iii den ouderdom van ruim 9 weken. eiden, 17 Maart 1873. B. VAN BERKEL.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3