liUlïïvNLANDSCIlK HEK KilEiN. PEK TKLEliBAAF. van vrijspraak. Aanslaande» Dingsdag zal liet hof in beide zaken uit spraak doen. In de gemeenteraadszitting van gisteren is o. a. het voorstel van burg. en weth. tot oprigiing cener tweede bloemenmarkt aan de Mauritskade alhier, met algeuieene stemmen aangenomen. Naar men verneemt is «Ie persoon van G. T., die zijnen oom E .alhier woonachtig, van zijne efleclen ter,waarde van 1500 had beroofd, waarvan reeds vroeger is gewag gemaakt, door de policie te Brussel aangehouden in liet bezit van bedoelde effecten. Vermoedelijk zal de uitlevering van dezen persoon ten spoedigste worden aangevraagd. K «-5 A X SS. LONDEN 11 Maart. In alle katholieke kerken le Dublin is Zondag II. een herderlijke brief voorgelezen van kardinaal Gullen, betreffende de wet over de universiteit te Dublin. Iedereen wordt daarbij opgeroepen pogingen in IteL werk le stellen om di.e wet door liet parlement le doen verwerpen. Naar aanleiding van dien brief zegt de Times, dat 1111 de regering door niets belet wordt de hand terug le trekken welke door de tegenpartij geweigerd wordt en liet ontwerp zoodanig te wijzigen dat het eene volledige regeling en bevestiging van bet neutrale hooge onderwijs wordl. F R A IV K R IJ Si. Van oflieieuse zijde wordl aan de dagbladen medegedeeld dal de voor- loopige onderhandelingen over de gcbeelc ontruiming van het Frauschc grondgebied door den heer Thiers met den heer von Arnim gevoerd worden, doch dat de officiële onderhandelingen eerst eenen aanvang zullen nemen wanneer het vierde milliard van de oorlogsschatting zal zijn afbetaald dus in Mei of Junij aanstaande. Men verzekert ons, zegt de Bon. univ., dat de onderhandelingen op de volgende grondslagen gevoerd worden: 1°. volledige afbetaling van liet vierde milliard. 2'. afgifte van wissels getrok ken op en geaccepteerd door de voornaamste bankiershuizen van Europa tot een bedrag van een milliard. Bij vervulling dezer twee voorwaarden door frankrijk zoti Duilschland de thans nog bezette vier departementen ontruimen en alleen de bezetting van Belfort doen voortduren, als waarborg voor de betaling van liet taaiste milliard. - liet Bien public komt op tegen de bewering van sommige bladen, dat de regering, door zich mei liet amendement de Belcaslel te vereenigen, eene concessie aan de ullra-conservativen zou hebben gedaan. De regering, zegt dit blad, heeft er nooit aan gedacht, het veto tol vraagstukken van coiislitutionclen aard uil te strekken. Daardoor zou het meencu in de prak tijk de magt te loochenen, die in theorie aan de vergadering is toegekend. ITAi.IB. Prins Atnadetis. herlog van Aosta, is te Genua aan land gestapt en is van daar naar Turijn vertrokken. Hij zal zich eerstdaags naar Florence begeven. OIJiTSCHLAN». In het hccrenhiiis heef; men een aanvang gemaakt met de behandeling der wel tot wijziging <!er artt. 15 en 18 der constitutie. Gelijk (e ver wachten was vond deze voordragl van verschillenden kant bestrijding. Von Bismarck trad ter barer verdeediging op. Indien het liberalismus, zeide hij! vorderingen maakle, dan was de reden daarvan gelegen in de desorganisatie der conservalive partij. Het huis had aan de regering zijne ondersleuning geweigerd en de regering in moeijelijkheden gebragt. Hel had er veel toe bijgedragen, om hem (Bismarck) uit het ministerie le verdringen, en hem zrjne stelling daarin onhoudbaar le maken. Nu ging het niet aan, de regering voor de door het huis genomen besluiten verantwoordelijk te stellen. Het geldt hier, zeide hij verder, geene kerkelijke maar eene politieke quaes- lic, een strijd om de magt tussehen koningschap en priesterdom, gelijk in overouden tijd en in dc middeneeuwen. Waren de oorlog' n tegen Oostenrijk en Frankrijk ongunstig voor ons uitgevallenwie weel welk eene verdruk king wij te semoet gegaan waren. Het pausdom is altijd eene geduchte politieke magt geweest, en heeft zich altijd de onderwerping der wereldlijke masten ten doel gesteld. De strijd van het priesterdom mei den koning, hier de strijd van den Paus met den Dnilschril keizer, heeft dezelfde strekking als ieder andere strijd. Het is hier te doen om afbakening der grenzen tussehen liet gebied van staat en kerk. Pruisscn is niet altijd als vijand der katholieke kerk behandeld Wij vonden in de bepalingen der constitutie eenen wapenstilstand, eenen morius rirrmfi met die kerk: maar die toestand was toch alleen houdbaar door erne .aanhoudende toegeeflijkheid van de zijde der regering. Ik werd in Frankrijk verrast door de bemoeijingen welke lot de vorming der partij van het centrum geleid hebben; maar ik zag ze eerst ernstiger in toen ik, uil Frankrijk teruggekeerdeene magtige partij gevormd vond en een program ma. als dat van den Mainzer bisschop, hetwelk een dualismus van de ver derfelijkste soort organiseerde, namelijk de vorming van twee constitutionele sl3len en twee parlementen, eenen geestelijken staat met zijn buitenlandse!) opperhoofd, en een wereldlijken in ons land. Moest de regering daar tegen over werkeloos blijven? 'De opzegging van den wapenstilstand, gelijk de artikelen 15 en 18 tier consiitutie dien vestigden, was een onvermijdelijke pligt. Zijn die artikelen gevaarlijk, dan vervult gij geenen conservativen pligt met die in stand te honden: de regering meent met die artikelen, welke ons overleveren aan degenen die den strijd tegen den staat als leus op hunne vaan schrijven, niet'verder le kunnen regeren. Zij vraagt de ondersteuning van het heerenhuis legen de ondermijning van het staatsgezag, en zij vertrouwt dat die ondersteuning haar door de meerderheid van het huis niet geweigerd zal worden. BERLIJN, 11 Maart. Het Japanschc gezantschap werd heden door den keizer, prins von Bismarck en andere hoogere hofbeambten aan liet keizer lijk paleis ontvangen. LONDEN, II Maart. De trans-allanlische telegraafkabel, die in 1865 ge legd werd, is gebroken. VERSAILLES, 11 Maarl. In de nationale vergadering heeft heden de heer Duvergcr art. 5 verdedigd, als slrckkende dit tot voorloopige organi satie van de republiek. Hij betoogde de noodzakelijkheid van de republiek, lie heer Blanc bestreed art. 5. De vertegenwoordiger van het algemeen slcmrcgt kan. zeide hij. zich niet leenen lot eene "besnoeijing daarvan. De tweede kamer zou hel uitgangspunt worden van de oppositie tegen de repu- h!i:k. Hij protesteerde legen de leer van den herlog de Broglie, die in hel aanlal slechts een ruwe demagogische kracht wil zien. De hertog de Broglie en zijn vrienden wilden, naar zjjn oordeel, aan de republiek slechts het uiterlijk van baar wezen geven. De heer Franelieu eisehte dat dc vergade ring zou wachten lol na de algelieele onIruiming van liet grondgebied, oni aan Frankrijk den koning te schenken dien het verlangt. Deze spreker moest tot de orde geroepen worden, doordien hij beweerde dal de heer Thiers zich opgeworpen had als de booze genius van Frankrijk. LONDEN, 12 Maart. Het lagerhuis heeft met 2«7 tegen 284 stemmen de lersche universileitsbill verworpen. De zitting is geschorst tot Donderdag. LONDEN. 12-Maarl. Het lagerhuis heeft zijne zitling geschorst op ver zoek van Gladstone, die verklaarde dat, na hel gevallen besluit, bij zijne amblgenooten moest raadplegen over de door hen te volgen gedragslijn. De üaihj Telegraph zegt dat het besluit, gisteren door het lagerhuis ge nomen, den (loodsleek geeft aan een der grootste kabinetten in Engelands geschiedenis. Er valt niet aan le twijfelen of Gladstone zal na afloop van den ministerraad zijn ontslag bij de koningin indienen, en deze zal dan llisraëli met de zamenstelling van een nieuw ministerie belasten. BERLIJN, li Maarl. De kroonprins en de kroonprinses zijn heden namid dag ten 4 ure uit Wiesbaden bier aangekomen en werden door den keizer en de keizerin, de prinsen, generaal Wrangel, graaf Roon, bijna al de ministers, den kommandant der slad, vertegenwoordigers der evangelische geestelijkheid, den opper burgemeester en den voorzitter van den gemeen teraad ontvangen. De keizerlijke ouders verwelkomden hunnen zoon met zigibare aandoening, liet aanwezige publiek jubelde. BERLIJN, 11 Maart. - Heerenbuis Na een debat vau ruim zes uren werd liet amendement van graaf Krassow met 99 tegen 02 stemmen ver worpen, en de wijziging van de artt. 15 en 18, overeenkomstig het ontwerp van de regering, aangenomen INGESflNUEN. «De mensch der toekomst. Naar het Engelsch van E. Lytton Bulwer", is een niet lijvig boek, dal bij de bh. de Breuk Smits, alhier, verschenen is. Doch heele dikke boeken bevatten dikwijls veel minder geheimzinnige dingen dan hierin vermeld worden. Ecu jong mensch wordl door een ingenieur, met wien hij kennis heeft gemaakt, uitgenoodigd de diepte eener mijn te bezoeken. In de overtuigin» dat er veel dieper nog een rijker bewaarplaats van delfstoffen zal ontdekt worden, wordt er lol liet graven van eene nieuwe schacht besloten. Zoo diep in de aarde zijnde, stuiten zij op zekeren dag op een kloof en, nadat de ingenieur eerst een kijkje heeft genomen, besluiten zij zich in die klooi te laten afzakken. Het jonge mensch heeft het geluk in den afgrond neer te dalen, doch hel louw, waaraan de ingenieur zich zou laten afdalen raakte los en de ongelukkige viel verpletterd op den afgrond neer. Daar stond nu de jongman alleen, in een vreemde wereld, in den fchoot der aarde. Maar het zag er daar beneden in hel geheel niet onpleizierig uit. Er was daar een zeer fraaije, lange weg met talloos schitterende lampen beschenen, er waren meren en stroompjes, een vreemde plantengroei, sierlijke gebouwen en hon derd andere dingen meer, die met ons, bewoners van de aardkorst, niets gemeens hadden. En daar beneden woonden ook mcnschen, geen gedroch tenmaar edele mensclien, met eene uitdrukking op het gelaal, zoo re»cl- matig als dat van de gebeeldhouwde sfinx, kalm, verstandig, geheimzimii» schoon. De kleeding van dien mensch was zeer eenvoudigdoch het voor naamste bestond uit groote vleugels, die op zijne horst waren toegeslagen en tol aan de knieën reikten. In dien staal leerde de jongman dan ook later een geheel, veel volmaakter mensclien ras, dan op onze aardkorst voorkomt, kennen. Het spreekt van zelf dat-daar dan ook de gewoonten, instellingen, neigingen en hartstogten heel anders waren dan bij ons Vol gens de oudste overleveringen hadden de eerste stamhouders van dat ras eens eene wereld bewoond hoven de oppervlakte van die, waarin hunne afstammelingen zich ophielden, en deze afstammelingen hadden de kennis der kunsten, die boven den grond in beoefening waren gebragt, medegeno men kunsten des vredes en der beschaving. Er was een tijdperk van haat en nijd, van woeste hartstogten, van oorlogvan gedurige maatschap pelijke veranderingen voorbij gegaan, toen daaraan voor goed een einde werd gemaakt door de trapsgewijze ontdekking der gebondenc krachten, verscholen in de alles doordringende vloeistof, die zij »vril" noemden. Dat vernietigende of genezende evril" bragt dc kunst van vernielen tot zuik een volmaakten staat, dat alle meerderheid in getalkrijgstucht of militaire geoefendheid niels meer beteekende. De tijd van oorlog was dus voorbij en men behoefde er geen legers meer op na le honden ook. Eerbewijzen of onderscheidingsteekenen kende men er niet. De lioogsle overheidspersoon had geen fraaijer woning of grooier inkomen dan de overigen. Politie was er niet. want het was er geen regering van geweld. Ook waren er geen advocaten van beroep, want er bestond geen magt oui de wet ten uitvoer te leggen legen een overtreder, die in zijn staf dc magt (het «vril'om zijne reslers le verdelgen bij zich droeg. Armoede is er bij dien stam even onbekend als de misdaad, de naijver, de eerzucht, het eigenbelan™. In hel Twistend Tijdperk hunner geschiedenis, dat nu lang voorbij was. was de bewering gerezen dal die mcnschen van den kikvorsch afstamden. Zoo bestend er nog het portret van den overgrootvader eens wijsgeers, waaruit bleek dal hij niet meer of minder dan een prachtig exemplaar van het geslacht Batrachiana, een reuzen kikvorsch, was geweest. Een zekere wijsgeerige schooi verdedigde later de leer dal niet de man van dezen stam afstammeling was van den kikvorsch. maar dal de kikvorsch duidelijk eene verbeterde omwikkeling van den man was. Jammer, dat die twisten in verband werden gebragt met de godsdienstige begrippen van dien tijd. Die lieden hebben een godsdienst, dat allen het geloof, dal zij belijden, voor waar houden en dat allen de voorschriften in beoefening brengen, die bet geloof bun op het hart drukt. Het schrijven en redetwisten over de eigenschappen en het wezen van een goddelijk wezen was reeds lang opge heven; want al schreven zij hunne vingers tot op liet been door, zij "zonden toch over den aard en de locstanden van een toekomstig leven, noch over de eigenschappen eu het beslaan van dat wezen iels kunnen verhelderen. Aan écu voorregt klemmen de vrouwen zich met hand en tand vast, en de wensch om dat te verkrijgen maakt misschien de geheime drijfveer uil der meeste dames, die hoven den grond voor de reglen der vrouw strijden. Zij maken aanspraak op liet regldat bij ons de mannen zich hebben aan gematigd, om bare liefde le verklaren en aanzoek te doen; met andere om niet gevrijd te worden, maar zeiven le vrijen. En toch on J- reglen en magt, die de vrouwen daardoor in den huwelijks- verkrijgen, zijn zij de beminnelijkste, inschikkelijksle en on- die ooit in de gelukkigste huishoudingen boven den woorden dauks al dc reglen en slaat zouden derdanigsle vrouwen grond zijn gezien, liet is een hunner spreuken, dal «waar eene vrouw bemint, liet haar genoegen is le gehoorzamen." De echtbreker, de losban dige, de lichtekooi zijn in dit gemeenebest onbekende verschijnselen. Aan het slot van deze geschiedenis volgt eene beschrijving, hoe de jong man niet zonder gevaar, door een meisje, dat hem beminde, gered en naar de bovenwereld, d. i. onderons, opgevoerd werd. Hierdoor werd hjj i» slaat gesteld de kennis, onder een stam iu hel binnenste der aarde opgf- daan, ons mede te deelen. Dal onze maatschappij uit dit hoek misschien

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2