werking van de voorgestelde wijziging ten aanzien van personen, geheel ongeschikt voor de uitoefening van het ktesregt, ten einde de vrees weg te nemen voor de gevolgen van dit ontwerp. 'sGRAVENHAGE, II Maart. Tot regter in de arrond.-regtbank te Zutphen is benoemd de heer mr. Ai. baron Mackay, thans substiluut-ofTicier bij die regtbank, en tol substi tuut-officier bij die regtbank de heer mr. G. A. Nahuys,-advocaat te Utrecht. Tol bewaarder van de hypotheken, het kadaster enz. te Almelo, is benoemd de beer mr. H. P. dc Gavere, thans ontvanger te Maarsen, en tot ontvanger der registratie zijn benoemd te Onderdendam, de heer L. van Assen, thans te Waalwijk; te Viauen, de heer G. H. Peters, thans te Sittard. De heer J. G. Matlhes, magazijnmeester van wegc den handel bij het rijks-cntrepötdok te Amsterdam, is benoemd tot vierden directeur van die inrigting. Z. M. heeft goedgevonden den 2'" luit. kwartiermeester H. D. Tuynen- burg, van het 6e reg. infanterie, over te plaatsen bij het personeel der mili taire administratie van het leger in Ned. Indië. De scheepsklerk M. J. Vitringa wordt op non-activiteit gesteld, onder intrekking van zijne plaatsing aan boord van het schroefsloomschip Metalen Kruis Aan boord van dat schip wordt geplaatst de scheepsklerk M. J. itambonnet en aan boord van het stoomschip falk de scheepsklerk J. Langcreis. In de zitting van de tweede kamer van heden had de stemming over dc pensioenwet plaats. Het artikel, waarover gisteren de stemmen hadden geslaakt, werd aangenomen met 32 tegen 20 stemmen. Daarna werd de geheele wet aangenomen met 49 tegen 14 stemmen. Voorts is de beraad slaging aangevangen over de conclusie van het rapport der commissie, in wier handen waren gesteld, tot onderzoek, de stukken betreffende de nieuwe suikerregeling op Java. De he. r Moens wenschte de afkeurende conclusie aan te vullen niet den wensch der kamer dat de uitvoering der wet als nog zooveel mogelijk worde verbeterd. De heer van Kerkwijk daarentegen, mee- nende dat de uilvoering overéénkomt met de geschiedenis van de vaststel ling der wel, wilde eene conclusie van'bloote dankbetuiging voor Je gegeven inlichtingen. Dc hh. Mirandolle en van Rees verdedigden het rapport en dc conclusie en ontrieden de aanneming der beide amendementen. De heer N'ierstrasz schelste zijn standpunt tegenover het rapport, met welks conclusie hij zich vereenigde, zonder het met dc motieven eens tc zijn. - Zooals verwacht werd zijn de hh. Beukman, commissaris, ilardenbcrg en Merlz, inspecteurs van policie, die zich naar Havre hadden begeven, ten einde den aldaar in verzekerde bewaring gehouden Verlind, den derden betrokkene bij den dubbelen inoord, herwaarts over te bréngen, gisteren avond alhier aangekomen. Deze drie ambtenaren hebben Zondag ochtend ten zes ure, met hun gevangene, Havre per boot verlaten, kwamen gisteren avond te Rotterdam aan en vertrokken onmiddellijk per Hollandschen spoor weg naar den Haag, alwaar zij ten 8 ure 20 min. binnenkwamen. De ver dachte, die zwaar geboeid, in tegenwoordigheid van de beide inspecteurs, in een afzonderlijken waggon werd vervoerd, werd van den trein naar eene builen hel stationsgebouw gereedstaande vigilante gebragt en daarmede naar het huis van arrest getransporteerd. Een groote menigte had zich op het perron verzameld om Verlind van nabij op te nemen. Hel is een persoon van ruim 28-jarigrn ouderdom. Zijn bleek gelaat met blonde bakkebaarden gaf hem een droefgeestig voorkomen ofschoon hij bij het zien van zooveel nieuwsgierigen een glimlach niet kou onderdrukken. Zijne kleedilig gaf den verdachte meer hel voorkomen van een bcestendrijvcr, dan van opperman dat zijn beroep is. Hij droeg namelijk een blaauwen katoenen kiel, een donkeren broek en wollen muts en bouffant. Eindelijk zijn dan nu de drie vermoedelijke daders van den moord op mevrouw van der Kouwen en hare dienstbode achter slof en kunnen de vcrh'ooren en confrontatien geregeld plaats hebben, zoodat men l.o, en mag dat nu weldra alle duistere punten in deze za;-.k tot klaarheid zullen komen. BüITEN LANDSCilf!} BE LUG ïm EMCËLA 1». LONDEN. 10 Maart ln liet hoogerhuis is door de regering verklaard dat zij niet met zeker heid kon mededeelen wat aanleiding had gegeven tot de daad van vijand schap van de zijde van den koning van Ashantijn, ter kuste van Guinea. Men had berigt, dat de koning van Ashanljjn en de koning van Elmina zicli met een plcgtigen eed verbonden hadden de Brilsche bezittingen aan te vallen, doch zonder er de reden bij te vermelden waarom die eed was gezworen geworden. Een tweede aan den koning van liet binnenlandsche rijk toegeschreven motief waren zijne aanspraken op het bezit van Elmina, waaromtrent lord Kimberley echter mededeelde dat de regering bij het over nemen van Elmina aan den koning had tc kennen gegeven dat Engeland die aanspraken even min erkende als vroeger Nederland had gedaan, waar tegen t'e koning niet was opgekomen doch zich vergenoegd had met de toezegging eener geldelijke toelage, mits hij zorg droeg voor de veiligheid der handelswegen van hel binnenland naar dc kustlanden. Verder beweerde mén dat een verschil van zienswijze tusschen den koning van Elmina en den administrateur der Brilsche bezittingen, of dat een verschil over de heffing van zekere belastingen lot de spanning had geleid; terwijl dc laatste es, volgens den minister vermoedelijk juiste reden voor den inval gezocht moest worden bij den koning van Elmina, welke door afgezanten den koning van Ashantijn legen Engeland opstookte. De minister gaf zijne over- iiigiug te kennen dat de aanval met kracht zou worden afgeslagen. Gelijk reeds gemeld is, js de werkstaking in Zuid-Wales haar einde nabij. Die werkstaking heelt 60000 uienschen gedurende twee maanden de handen in den school, doen leggen en meer dan 30000 hunner hebben daar onder onmiddellijk geleden. Sympathie vonden zij noch bij het grOotc pu bliek, noch hij de pers, evenzoo min als indertijd de bakkers, die trachtten Londen uit te hongeren, en als de gasstokers, die de wereldstad in duister nis wilden hullen. De werkstaking in Zuid-Wales heelt de belangen van het geheele land getroffen; de steenkolenprijzen bereikten eene hoogte, welke men vroeger als eene onmogelijkheid beschouwde, en de arme klasse was niet in staat zich dit onontbeerlijke verwarmingsmiddel te ver schaffen, de werklieden in de steenkolenmijnen slaakten den arbeid, met hen 50000 werklieden in de ijzerfabrieken, en de handel in Zuid-Wales stond geheel stil. Vrijdag jl. is de klerk van den opligter der Engelsche bank verhoord; ditmaal was de zitting publiek. Uit het getuigenverhoor is weinig nieuws gebleken. A;an den eigenlijken dader is geen spoor ontdekt. Wel is nog gevangen genomen zekere Mennier, een muziekinstrumentmaker, en een zeer net gckleede jonge dame, die zich Ellen Vernon noemt, en van Belgi schen oorsprong schijnt te zijn. Beide zijn aan het station Euston in hech tenis genomen; aan goudgeld werd in hun bezit gevonden 2717 die voorondersteld worden afkomstig te zijn van de wisselvervalsching; op wel ken grond is uit het voorloopig verhoor niet gebleken. FRANKRIJ H. De budget-commissie heeft beslotenovereenkomstig het voorstel der regering, aan de vergadering voor te stellen schadeloosstellingen wegens den oorlog toe te kennen van 140 miliioen aan de stad Parijs en van 100 millioen aan de bezette departementen. Zaturdag 11. heeft er op den Monl Valérien eene vreessclijke ontplof fing plaats gehad. Men was aan hel ledigen van slecht gemaakte patronen, I tijdens den oorlog vervaardigd. Door een onvourzigtigheid ontplofte het kruid. Negen en twintig personen werden gekwetst. Gelukkig is men den brand spoedig meester geworden; ware dit niet het geval geweest, de ge volgen zouden vreeselijk zijn geweest, aangezien er een groote voorraad kruid in het fort geborgen was. SPANJE. Het geschil tusschen de regering en de cortes is tot eene gelukkige oplossing gekomen, hetgeen overal door de bevolking met groote vreugde is vernomen. In de cortes heeft de president de verklaring afgelegd aan de staatkunde der regering geenerlei hinderpalen in den weg te willen leggen en zich niet te zullen verzetten tegen de ontbinding der cortes en de bij eenroeping eener constitticrende vergadering. De president van hel uitvoe rend bewind beval eene staatkunde van verzoening tnsschen de onderschei den liberale elementen aan, en noodigde de conservative partijen met aan drang uit vertrouwen in de republiek te stellen. Op last van den in den Uarlislen-strijd zoo berucht geworden pastoor Santa Cruz is weder een jong mcnsch van Vittoriadie eene dépêche van de plaatselijke autoriteiten aan den commandant van eene kolonne regerings troepen overbragtgefusilleerd. Deze teregtstelling heeft de vrijwilligers der republiek in genoemde stad zoozeer verbitterd, dat zij wraak willen nemen op alle pastoors te Vittoriaen liet is der overheid te dier stede 1 slechts met moeite gelukt de vrijwilligers van hun voornemen af te brengen. »UIT»€HLANO. Het verzet van den aartsbisschop van Posen, ter zake van' de aan schrijving der regering omtrent het gebruik der Duitsche taal bij het gods- dienstonderrigt op de hoogere inrigtingèn van onderwijs, heeft groot opzien verwekt. De Spen. Zeit. zegt: De staatsregering zal natuurlijk op dit stuk een gepast antwoord weten le geven. Voorloopig is, volgens een telegraphiseh berigt, het Posensche dagblad, hetwelk de circulaire heeft openbaar ge maakt, in beslag genomen en verbeurd verklaard. Verdere maatregelen zul len. zoo wij hopen spoedig, volgen. De aartsbisschop zal waarschijnlijk ondervinden dat hij zich in zijnen ijver voor de Poolsche nationale partjj in eenen voor hem zeiven zeer fatalen toesland geplaatst heelt. De Nat. Zeit. oordeelt dat nog geen katholiek priester de vermetelheid gehad heeft de souvereinileilsquaestie tusschen de katholieke geestelijkheid en den staal op zoo stoute wijze op te werpen. Zelfs de ultrauiontaansche Ger- mania erkent de uittarting, welke in de handeling van den aartsbisschop gelegen is: In Tosenzegt zij. zal het eerst lot een ernstigen strijd ko men! Dit is de indruk, welken de openhaar gemaakte circulaire bij vriend en vijand le weeg-gebragt heeft. Laten wij dus afwachten wat dc regering doen zal. - De kleermakersgezellen Te Berlijn hebben weder eene bijeenkomst ge houden, om tc beraadslagen over middelen om weder vermeerdering van loon en vermindering van werk-nren te verkrijgen. Men kon het echter daaromtrent niet eens worden. Voorloopig werd aan eene commissie van 7 leden opgedragen, eene tabel te maken van het loon. den werktijd en de werkzaamheden bij dc verschillende patroons, om daaruit tc berekenen hoeveel loon en vrije tijd naar billijkheid kan worden verlangd. Daar de kleermakers bij eene werkstaking onmiddellijk knechts uil het buitenland ontbieden, werd levens besloten, aan dc kleermakersgezellcn in de voor naamste buiteulandsehe sleden eene circulaire te riglcn, om hun op het hart te drukken, in het belang der zaak alle aanbiedingen van Berlijnsche patroons van de hand te wijzen. De slaking der droschkeu-dicnsl is voorloopig geëindigd. De eigenaars dier rijtuigen zullen een nader onderzoek hunner bezwaren afwachtten; thans echter worden zij op hunne beurt bedreigd door eene werkstaking der koetsiers, die iets meer loon verlangen en verkorting van diensttijd, thans 17 uren daags, verlangen. De boekdrukkers te Leipzig. Hanover, Bronswijk. Breslau, Munehen. en in bijna alle groote sleden van Dnilschland, hebben, overeenkomstig het besluit der commissie van dc boekdrukkers-vcreeniging te Leipzig, alle werklieden, die belmoren tot hel bond van hen, die met werkstaking dreig denontslagen. Dientengevolge wordt slechts in eene drukkerij het werk voortgezet. De eigenaars van drukkerijen zonden naar die drukkerij leer lingen. wat He zetters der andere drukkerijen niet wilden toelaten.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2