LEIiMÜIIE CODBANT. 1873. WOENSDAG 12 MAART. STADS-BERICUTEN. BINNENEANBSCIIE BKRUÏSCN De Conrani verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. j>. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cenis, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.—. iedere regel meer 25 cents. Advertenties voer DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEll Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg LubechFrankfort a. Al. Berlijn Leipzig, Dresden BreslauKeulen, StuttgartWeenen, PraagBazel, Zurich, St. Ballen, Geneve en Lausanne l—T— 1 1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 11, 2e alinea, der Verordening van 4 Mei 1872, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden [Gemeenteblad n°. 10); Doen te wetendat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 3,en tot en met den 15dcn Maart e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteegop de Binnenvestgracht aan het plantsoen en op de Oude Vest, des voormiddags van hal/negen tot negen urén en des namiddags van half twee tot twee nren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER. Burgemeester. Leiden. 26 Februari 1873. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 13 Maart 1873, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1'. Benoeming van een hulponderwijzer aan de openbare lagere school n». 2 voor onvermogende!). (29) 2». Idem van een hulponderwijzer aan de openbare lagere school n". 2, voor minvermogenden. (37) 3°. Idem van een tjjdelijk lid van de Commissie belast met het ontwerpen en herzien der plaatselijke strafverordeningen. (39) 4». Idem van een tijdelijk iid der Commissie van Financien. (39) 5®. Idem van een tijdelijk lid van Gecommitteerden tot de Administratie der Vereenigde Gast- en Leprooshuizen. (39) 6°. Verzoek van Dr. Jac. Van Raalhovenom continuatie als stads heel meester. (33) 7®. Idem van M. Van Weeren, betrekkelijk de ruiling van perceelen op het Levendaal. (30 en 30') 8®. Idem van A. J. Van Mannekos, ter bekoming van gemeentegrond. (31 en 31') 9®. Idem van C. Van Itohemen en A. Westgeest, ter bekoming van grond aan de Haarlemmertrekvaart. (32 en 32') 10°. Voordracht betrekkelijk de beambten en suppoosten van het Caecilia- Gasthuis. (38) II®. Idem betrekkelijk de brandbluschmiddelen. (28 en 28') 12". Rekening der diensldoende Schutterij, dienst 1872. (36) 13°. Voordracht tot afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belas ting dienst 1872. (34) 14°. Rekening van hel Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrou wenhuis, dienst 1872. (35) Hoogste prijs. ƒ45.— 22.50 4.70 2.25 Minste prijst ƒ45.— .- 22.50 4.50 2.25 LEIDEN, 11 Maart. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed partijen van 100 hectoliters n 50 o e 10 u •v u 5 u Ten einde verspreiding der longziekte zoo veel mogelijk te beletten gedurende den aanstaanden weidetijd is het raadzaam, dat de verdachte Koppelsal zijn ze ingeënt, niet in de weide worden gebragt zoolang de termijn niet verstreken is gedurende welken zij in verdachten toestand behooren. Namens den minister van binnenlandsche zaken heeft de commis saris des konings in dit gewest dientengevolge de gemeentebesturen ver zocht, geene vergunning te verleenen tot vervoer van verdacht vee van den stal naar de weide. Volgens opgave van gedeputeerde staten van Zuidholland zijn in de gemeenten dier provincie gedurende het jaar 1872, 91 verordeningen afge kondigd tegen wier overtreding straf is bedreigd. IIcl aantal der door dat eollegie gedurende 1872 goedgekeurde keuren van waterschappen bedroeg 21. Volgens een slaat der Nederlandsche koopvaardijvloot op 31 Dec. 1872, bestond die op dat tijdstip uit 1856 schepen, groot 261184 lasten. In dat jaar waren verongelukt, gesloopt enz., volgens de ingekomen beriglen, 101 schepen, groot 11685 lasten, en bijgekomen 55 nieuwe schepen, groot 12175 lasten, In 1872 werden ingeklaard 8571 schepen, melende 2,691,293 ton nen, waarvan 2829 onder Nederlandsche vlag, benevens 498 schepen in ballast. Uitgeklaard zijn: 4960 schepen, metende 1,558,276 tonnen, waar van 1981 onder Nederlandsche vlag, benevens 4152 schepen in ballast. Door het kantongeregt te Schiedam is een grondeigenaar bij verstek veroordeeld tot ruim 30 geldboeten, ieder ad 10, en de kosten van het proces, wegens liet plegen van even zoovele policie-overlredingen bij het houwen van een aantal woningen onder de gemeenle Delfshaven. Aan burg. en wetb. van Amsterdam is een plan voor nieuwe havens en dokken in het IJ voor Amsterdam, opgemaakt door den hoofdingenieur Waldorp, aangeboden door de hh. Joan Muller, C. F. Quicn, Aug. Hendriks, F. G. Malthes en J. Waldorp. Het doel van dit plan is het maken eener geheel nieuwe havenregtslreeks met het spoorwegnet verbondenvóór den Oosterdoksdijken zulks door 2 eilanden in dat gedeelte van het IJ te ma ken, dat thans voor de scheepvaart onbruikbaar is en, al werd het ook uitgediept, toch geen veilige of genoegzame ligplaats zou aanbieden. Een houthaven wordt aan de westzijde der stad op groote schaal ingerigt; een petroleumhaven aan de overzijde van het IJ cn een droogdok aan de Vole- wijk, tevens als marinehaven. De uitvoering van het plan zou 25 mil- lioen kosten. Het bestuur van het algemeen Nederlandsch werkliedenverbond heeft aan de verschillende consumptie- en winkelvereenigingen binnen Nederland eene circulaire gezonden, waarin zij worden uitgenoodigd in den loop vah dit jaar deel te nemen aan een algemeen congres dier vereenigingen. Het doel van hel congres zal zijn eenerzijds aan de zaak der coöperatie meer populariteit te geven, anderzijds de verschillende thans bestaande of,nog op te ligten consnmplie-vereenigingen met elkaar in betrekking te brengen, waardoor zij elkaar zedelijk kunnen steunen en met raad en bijstand dienen. Door wijlen mej. G. S. Everwijn, te Nijkerk overleden, is bij testa mentaire beschikking aan de herv. diakonie te Hoevelaken vermaakt de som van ƒ500, en aan de diakonie te Nijkerk ƒ1000. Ook is nog aan laalst- gemelde diakonie, van wijlen jonkvr. II. D. van der Burch van Spierings hock, overleden te Velp. gelegateerd de som van ƒ8000. alles vrij van suc- sessieregt. Men meldt uit Leeuwarden, van den 10JeD: Gisteren is alhier op ruim 58-jarigen leeftijd overleden de heer D. Bouma Nieuwenhuis, commies-chef der 1' afdeeling ter provinciale griffie van Friesland, secretaris der kamer van koophandel alhier en secretaris der vereeniging voor volksonderwijs in Nederland. Dat met de wegruiming van het gedeelte bolwerk aan de zuidzijde dezer stad en van den daarop staande» molen c. a. spoedig zal worden aangevan gen mag als zeker worden aangenomende aanbesteding daarvan toch zal binnen ecnige dagen geschieden. In de eerste plaats zal door dezen maat regel de stad aan die zijde een meer interessant voorkomen verkrijgen, maar ook zal hierdoor voor ledige handen weder werk te bekomen zijn. -- Door den gemeenteraad van Groningen is besloten, met het oog op hel waarschijnlijk bezoek van Z. M. den koning, de kermis aldaar voor dit jaar te doen aanvangen op 30 April. De nola van antwoord op hel censusverslag is thans door den minister Geertsema aan de tweede kamer ingezonden: De regering brengt in herinnering de geschiedenis der zaak, ten bclooge dat zij de zaak, reeds vier jaren hangende, niet inogt laten rusten, en zjj begreep zich aan pligtverzuim schuldig te maken zoo zij niet trachtte deze aangelegenheid tot oplossing te brengen, geheel overeenstemmende met hare overtuiging; zij weerspreekt het vermoeden alsof de regering meende dat met deze kamer geen groote maatregelen tot stand zonden kunnen worden gebragt. Uitvoerig wederlegt zij het stelsel van sommigen om den census algemeen op een minimum van 20 te bepalen. Zij zet de gronden uiteen waarom de regeringbezwaar ziende in eene algemeene administrative enquêtewenschte dat de kamer bepaalde plinten mogt opgeven waarover dat onderzoek zon moeten loopen. De regering heeft het met deze voordragt altijd ernstig gemeend, om niet alles te doen wat tot gemeen overleg kan leiden. Zij blijft bij hare bereidverklaring in eet schriftelijk antwoord. Zij is volkomen bereid de voordragt, zoo als Zfiiigt, te verdedigen. Maar nog meer hecht z(j waarde aan de afdoening der zaak en ter bevordering van gemeen overleg verklaart rij zteh bereid, zoo de kamer verlangt een onderzoek te doen instellen omtrent de vermoetfeljjke

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1