BUITENLANDSC1IE BEKIGTEN. PEB TELEGRAAF. au it uvti »vv. - o ..t verleend als referendaris bij net benoemd lot commies daarbij de heer directe belastingen enz. reg. infanterie, is in rang en der infanterie van het leger in diensruieid vond. Eeuige oogeublikken later werd bij den bakker het geld ontdekt, dat de ongelukkige dochter aan hare ouders wilde brengen, 's GRAVENHAGE 7 Maart. Bij koninklijk besluit van 5 Maart is aan den heer C. J. E. graal van Bqlandt, op zijn verzoek, eervol ontslag kabinet des konings, en is voorts mr. 11. graaf van llogendorp. De lieer J. J. Blankert. thans ontvanger der te llellevoelsluis, is in die betrekking benoemd te IJsselsteyn. De 2e luit. R. O. Aitton, van hel ancienneteit overgeplaatst bij het wapen Nederl. Indië. In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen een wets ontwerp lot wijziging der wet op de nationale militie. Het ontwerp tot voorziening in de verevening van de door de algemeene rekenkamer afgewezen vorderingen van de heeren SigmondMeesman Bouwmeester en Borsius is onveranderd aangenomen, zoodat die vorderingen bekrachtigd zijn. Een amendement van den heer Heemskerk, om alleen de eerste vordering toe te staan, werd verworpen met 31 tegen 30 stemmen, liet ontwerp tot aanvulling der algemeene wet van 1822 op het punt der vervolgingen werd met algemeene stemmen aangenomen. Daarna is de discussie aangevangen over de wel betreffende de burgerlijke pensioenen. De hh. 's Jacob, van Zuylen en van Kerkwijk hebben op het wets ontwerp tot wijziging der wet betreffende de burgerlijke pensioenen en van i— j„„,i„ vurhanit Iwiuilpiide bcnalingen een amendement voorgesteld, au,die na tienjarige dienst eer vol, doch niet op eigen verzoek, ontslagen worden, ten gevolge van ophef fing hunner bediening of L-l|,„hl of minder bedraagt, een horologie te wil- het later in den avond aan Beide beschuldigden UlllWCI ji tut TT 19- - andere daarmede verband houdende bepalingen een luidende, als volgt: Burgerlijke ambtenaren, """zoek, ontslagen wor van eene nieuwe organisatie van het dienstvak waartoe zij behoorenhebben regt op pensioenindien bun geen wachtgeld wordt toegelegd, het wachtgeld wordt ingetrokken dan het pensioen waarop zij volgens hun diensttijd aanspraak hebben. Voor het prov. gereglshof stonden heden o. a. te regt: de gebroeders C. en J. B.bouwknechten onder Woubrugge, die, eenigzins opgewonden in den avond van den T'" December jl.bij. een horologiemaker Botermarkt, te Leiden, onder voorwendsel len koopeneen klokje met zich namen en een anderen horologiemaker voor ƒ2.50 verkochten erkenden, de eerste, dat hij den dielstal beeft gepleegd en de tweede, dat hij (iet gestolen voorwerp ten hunnen voordeele heeft verkocht. Adv.-generaal Maancn eischte eene veroordeeling voor beiden van 3 maanden tot de Geus. advocaat te Leiden, concludeerde iot vrijspraak, daar niet was geleverd, liet hof deed nog lieden uit en J. B ieder tot 3 maanden eanzame opsluiting, alhier gehouden vergadering van de vereeniging van en voor Nederlandsche industriëlen is besloten tot indiening van een adres aan de slalen-generaal, strekkende tot ondersteuning van het aan bangige wels-ontwerp lot wijziging van den census, doch met den wensch dat tevens de bepaling uit de 1 leden van de tweede kamer in werkelijkheid zijn vertegenwoordigers vAn het gehcele Nederlandsche volk. Met andere woorden: de vereeniging wenscht dat er een einde koine aan de miskenning van het reg/ der minderheid. De vergadering achite voorts de landverhuizing een nadeel voor de nijver heid en wijdde hare aandacht aan de haar voorgedragen middelen tot ves tiging eener markt voor eene regelmatige notering van industriële waarden. Heden ochtend ten 8 ure hebben de Japanschc gezantenhunne secre tarissen en verder gevolg de residentie verlaten. Het gezantschap werd in den hofsalon van het station ontvangen eu door Polsbroek cn van der Tak lot Beniheim uitgeleide gedaan, van waar zullen terugkeeren. Te Bentheim zal het daartoe door Z. M. den keizer van Duilsch- zijnde op de het gestolen voorwerp mr. van 5 jaren. Mr. z. i. het wettig bewijs spraak en veroordeelde C. In eene eergisteren heide heeren heden avond hier gezantschap door eene commissie, afgevaardigd, opgewacht en op Duitsch grondgebied begroet worden, ,i„ naar ger|jjn za| voort- land «ijv.u.-.,.-ra waarna men met den keizerlijken waggon de reis naar zetten. Men verneemt dat het gezantschap voor zijn vertrek aan onder scheidene achtenswaardige stadgenooten als blijk van erkentelijkheid aan zienlijke geschenken heelt aangeboden. KIV ft E i. A A I>. LONDEN G Maart. T11 hel lagerhuis is eene motie van den heer Plimsoll behandeld, strek kende om van regeringswege eene commissie te benoementen einde een onderzoek in Ie stellen naar den toestand der koopvaardijvloot en naar de misbruiken die daarbij plaats haddeninzonderheid wat betreft de onzee waardigheid der schepen de overlading enz. Een der leden stelde bij amen dement voor daartoe eene commissie uit het parlement te benoemen, met •ruimere bevoegdheid dan eene regeringscommissie zou hebben. De regering had geen bezwaar tegen deze voorstellen. De heer Plimsoll zal zich echter beraden of hij het amendement al of niet zal overnemen. -- Volgens de Times heelt het regeringsvoorstel tot hervorming van het hooger onderwijs in Ierland weinig kans om aangenomen te worden. - - Volgens berigten uit New-York heeft te New-Orleans eene bloedige botsing plaats gehad. De militie deed eene poging om een wachthuis der policie te bemagtigen, doch werd door de policie, die van geschut voorzien was, teruggeslagen met verlies van 1 doode en 10 gekwetsten. Toen de troepen aanrukten, trok de militie af. FRANK RIJ K. De onderscheidene bladen bevatten oordeelvellingen over de redevoering van den heer Thiers. De Ilépubl. frang., orgaan der uiterste linkerzijde, is daarover weinig voldaan. De heer Thiers heeft zich wel beijverd sommige onvoorzigtige en voor de ware republikeinen grievende uitdrukkingen, welke de minister van justitie jl Zaturdag gebezigd hadte verbeteren en te ver zachten, hij heeft het wel doen voorkomen als of zijne sympathien meer waren voor de linker- dan voor de regterzijde, doch in de hoofdzaken had hij iu dciizelfden geest als de minister gesproken en, even zeer als deze, hét verdrag van Bordeaux op den voorgrond gesteld. Echter erkent het blad daarnevens dat de republiek redenen heeft om den heer Thiers dank baar te zijn. De twee jaren van zijn bestuur hebben getoond dat met de republiek in Frankrijk geregeerd kan worden; zij hebben de republiek in Frankrijk geacclimateerd. Het Journ. des Déb. noemt de redevoering van den heer Thiers: »de meest duidelijke cn opregte voorstelling van den poli- tieken toestand, waarin de kracht der omstandigheden Frankrijk geplaatst heelt en handhaaft." De president heeft daarin met zoo veel woorden ge zegd dat de door hel verdrag V3n Bordeaux geschapen 'Status quo", met eenen wapenstilstand tussclien de partijen, de politiek der regering is en bluft, maar dat zy daarnevens verpligt is den bestaanden stand van zaken, de republiek, te eerbiedigen en dit doet met zoo veel goede trouw en goed gevolg dat het republikeinsche bestuur binnen 's lands algemeen erkend en gehoorzaamden door de buitenlandsche mogendheden vriendschappelijk be jegend wordt. Hel Uien public laat zich iu denzelfden geest over derede- j voering van den heer Thiers uit. Volgens dat blad heeft de president niet gesproken als een partijman, maar als een staatsman, niet als een eer- I zuchtig"politiek man, maar als een staatsburger. De president stelde wel niet, naar het voorbeeld der radicalen, de republiek boven alle wetten, I maar hij erkende haar beslaan en beloofde haar te handhaven. Ook de Siècle prijst den president. Dit blad beweert dat bij in zijne redevoering elk misverstand heeft weggenomen, en heeft aangetoond hoe het verdrag j van Bordeaux, schoon niet vooruitloopende op de loekomst, de republiek als den feilelijken regeringsvorm erkend heeft, zoodat er dus geen strijd I tussclien zijne boodschap van November en dat verdrag bestaat. Zijne ver zekering dat waarschijnlijk reeds in den loop van dit jaar hel Fransche grondgebied geheel ontruimd zal zijn, en daardoor de ontbinding der natio nale vergadering noodzakelijk zal worden, wordt door het blad met inge nomenheid vermeld. SPANJE. Naar men verzekert moeten te San Roche, nabij Gibraltar, 200 kara- biniers aan het muiten geslagen zijn en zich voor don Carlos verklaard hebben. De officieren zouden zich bij hen hebben aangesloten. De generaal Pavia, het vernielen van spoorwegstations, rails, telegraaf- bureaux, enz., willende te keer gaan, heeft bepaald, dat overal waar de Carlisten in de provinciën van zijn kommandement zich aan dergelijk vandalen-werk schuldig maken, eene kolonne zijner troepen zich onmiddel lijk ter plaatse zal begeven, cn dat de aanvoerder een rapport zal opmaken omtrent de aangerigte schade, die hersteld zal worden op kosten van de nabijgelegen gemeenten. DUITSCH LAND. Naar men verneemt is bij het bureau van de kamer van algevaardig den ingekomen een wets-ontwerp, strekkende om 2% millioen thai, be schikbaar te stellen ten behoeve van de geteisterde bevolking der Oostzee kust. Voor de provincie Sleeswijk-Holstein is daarop uitgetrokken 1,200,000 tb., 800.000 th. voor de overige kustprovinciën; terwijl millioen th. is beslemd om andere verliezen te dekken. Onlangs behelsden verscheidene dagbladen het berigt, dat een luitenant van een Oost-Pruissisch regiment infanterie een aantal rekruten mishandeld had door hun de punt van den neus met zijne sigaar te branden. Thans verneemt men. dat die officier voor een krijgsraad teregtgestaan heeft en tol langdurige vestingstraf veroordeeld is. -- De aanvallen van het in Dresden verschijnende Kath. Kirchenblalt te gen hel Diiilsche rjjk en de regeringen van sommige Duitsclie staten zijn in de Saksische tweede kamer ter sprake gebragt. en hebben aldaar aan leiding gegeven lot de volgende interpellatie, welke door den heer Ludwig tot de regering gerigt werd: 1". heeft de regering hare toeslemming tot de officiële en formele afkondiging van het dogma der onfeilbaarheid gewei gerd? 2'. Wat is de regering voornemens te doen, om de aan het minis terie van eeredienst onderworpen scholen tegen den invloed van priesters, die het leerstuk der onfeilbaarheid aangenomen hebben en aan welke het toezigt over en het godsdienslonderrigt in zulke scholen opgedragen is, I? vrijwaren? 3°. Hoe is de regering voornemens die ouders té ondersteunen, welke hunne kinderen naar katholieke scholen willen of moeten zenden, maar ze toch voor de leer der onfeilbaarheid wenschen te behoeden? Op die drie vragen gaf de minister het volgende antwoord; //Het ministerie heeft in der tijd geweigerd aan den koning voor te dragen om het placet voor formele en officiële afkondiging van het dogma der onfeilbaarheid fe verleencn; die afkondiging heeft daarom niet plaats gehad. De regering zal niet toelaten dal bij het toezigt en het godsdienslonderrigt in de katholieke scholen een uit het bedoelde leerstuk afgeleide, met het openbare regt en de constitutie strijdige invloed uitgeoefend worde. Wat de derde vraag be treft is het, bij de groole verscheidenheid der omstandigheden, niet mo gelijk een algemeen beginsel vast te stellenmaar de regering zal in voor komende gevallen alle geoorloofde middelen bezigen, om de gewetensvrijheid der ouders te beschermen." Naar men uit Petersburg meldt zal zich eene wetenschappelijke expe ditie aansluiten aan den krjjgstogt naar Chiwa, waartoe twee leden van het geograpliisch genootschap te Orenburg zijn benoemd. k no lie sin no VERSAILLES, 6 Maart. De heer Labasselièrc heeft in de nationale ver gadering een amendement voorgesteld op het tweede artikel van Let wets ontwerp der commissie-van-dertig, liet bepaalt, dat de heer Thiers slechts zal kunnen verzoeken om een nieuwe beraadslaging over urgent verklaarde wets-ontwerpenwanneer hij tijdens de discussie over dal ontwerp niet ge hoord is. De heer Grivart bestreed liet amendement en het werd met 493 tegen 149 stemmen verworpen. Een ander amendement van den hr. Labas- setière, strekkende om den tijd lusschen de aanneming en dc uitvaardiging eener wet van twee maanden tot eene maand te verkortenwerd insgelijks verworpenen hierop volgde de aanneming van art. 2 met 480 tegen 142 De lieer Beicaslcl stelt een additioneel artikel voor, houdende: dat in geen geval het schorsend veto zal kunnen worden toegepast op constitutionele wetten. Dit amendement wordt, nadat de Broglie er zich mede vereenigd heelt, aan de commissie verzonden. LONDEN, 6 Maart. De Times behelst een telegram uil Madriddd. 5 Maart, dat de commissie uit de curies, op aandrang der radicalen, voorstelt het wets-ontwerp tot schorsing van de zittingen der cortes te verwerpen, liet ministerie verkeert in crisis en zal waarschijnlijk ontslag nemen. De span ning is groot. Men vreest voor wanordelijkheden. TURIN, 6 Maart. De autoriteiten zijn onderrigtdat morgen prins Amadeiis cn zijne familie hier langs dc Mont-Cénis-Tunnel zullen aankomen. Men maakt toebereidselen om hen te ontvangen. VERSAILLES, 6 Maart. Thiers is geheel hersteld. Hij presideerde lieden den ministerraad, gaf aan vele peronen audiëntie cn zal lieden avond eene receptie bijwonen. PARIJS, 7 Maart. De commissie-van-dertig is bijeengeroepen 0111 lieden het ainendement-Belcaslel te onderzoeken. ROME, 6 Maart. Eene internationale katholieke deputatie is hier aanga-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2