PEK TELEGRAAF. servalive republiek. Heb ik eerst de noodzakelijke vrijheden verlangd, thans vraag ik u de noodige instellingen tot handharing van den tegenwoordigcn icestand, gelijk, ik die gevraagd heb in mijne boodschap, welke zoo vinnig is aangevallenmaar die, toegelicht, gereglvaardigd zal zijn. Het gouverne ment heeft derhalve het ontwerp aangenomen. Er is bovendien nog eene beweegreden, de eerbiedwaardigste van alle, die het daartoe noopte: de be hoefte aan overeenstemming. De president der republiek, vervolgde hij, is op een lecltijd, waarop de overtuigingen diep geworteld zijn, waarop twijfel niet meer mogelijk is. ïijue overtuiging nu is hel, dat er een wettig gouvernement moet wezen, j iteunende op de meerderheid; en om tol de overeenstemming te komen,,die een gouvernement mogelijk zal maken, ben ik tot alle offers bereid, welke j met mijne waardigheid bestaanbaar zijn. gr zijn mannendie eene overtuiging van hun gansche leven met zich omdragen; die al hun vertrouwen stellen in de monarchie, welke Frankrijk groot heeft gemaakt, en welke niet aan de republiek gelooven. Er zijn ook mannen, die dc vaste meening hebben, dat de republiek ons eenig pleglan- ber is; en ik voor mij erken, dat die overtuiging misschien de juiste is; dat de republiek de staatsvorm is, het best geschikt om de orde te verze keren. Ik hoop dat wij bij de godsdienstige verdraagzaamheid ook de staat kundige zullen voegen, liet is de wensch der regering, dat wij daartoe inllen geraken. Maar wat verwijl men haar nu? Dat zij uitvlugten zoekt, zij zich achter dubbelzinnigheden verschuilt. Gelooft gij inderdaad, e heeren, dat g(j een gouvernement voor u ziet, hetwelk zich van dub belzinnigheden bedient, om zich ettelijke dagen langer staande te houden; of een gouvernement, hetwelk eendragt in het land wil, al kan het niet allen twijfel wegnemen, niet alle bekommering uit den weg ruimen? Moe ien wij niet vasthouden aan het systeemdat men genoemd heeftwapen schorsing tusschen de partijen, het verdrag van Bordeaux? (Bijval van de reglerzijde.) Nadat de lieer Thiers vervolgens een blik had geworpen op den loop der leilen, waarvan de tegenwoordige toestand het gevolg was en waarbij bij, lot groote ergernis der regterzijde, buide bad gebragt aan zijnen vriend Jules Favre, zeidc hij: De regering, die niet voorloopig is, maar ook niet idhiitief, is zich bewust de taak vervuld te hebben, die het op zich geno men had. In mijne boodschap heb ik gezegd, dal gij het land, alvorens heengaat, instellingen moet geven, die het noodig heeft voor den goeden gang van zaken. Maar ik heb niet gezegd, dat het oogenblik is gekomen, om het land definitief te constitueren. Neen, ik heb er mij wel voor ge- i «acht u voor te stellen, de republiek voor goed te vestigen. Het komt j meer aan op hel verriglen van daden, dan op het bezigen van woorden; j meer op organiseren, dan op proclameren. Voor het overige is het mijne overtuigingdat gij volledige vrijheid hebt het constituerend gezag uit te oefenen. Een beperkt mandaat hebt gij niet ontvangen. Ik zal dus niet zeggen, dat uw mandaat op zekeren vasten datum geëindigd is Maar ieder van ineening. dat uw lastbrief dit jaar, op eenige maanden na, eindigt. Indien wij ons bij onze discussie door gemaligheid zullen laten leiden, dan zullen bij de nieuwe verkiezingen de gematigde candidalen gekozen worden. Kenmerken daartegen onze beraadslagingen zich door hevigheid, dan zullen mannen van de uiterste rigtingen in de kamer komen. Nog eens dusde regering neemt het ontwerp der commissie gaaf aan. Ik reken mij schade loos gesteld voor de offers die ik gebragt heb. En daar wij nu eenmaal een republikeinsch gouvernement hebben, zorge men dat men het land con servative instellingen geve. De republiek bestaat. (Voorloopig! riepen ledeii tan de regterzijde.) De republiek bestaat, hernam de heer Thiers; zij is liet wettige gouvernement, door u geproclameerd en den naam dragende, fa gij haar gegeven hebt. Van den maarschalk Mac Mahon wordt eerstdaags een werk verwacht, getiteld«De Chalons a Sedan." In de maand Julij aanst. zal te Darijs een internationaal congres van oriëntalisten gehouden wordenhetwelk acht dagen zal duren. De eerste vijf dagen zullen aan «Japansche studiën" het bijzondere doel der bijeen komst, gewijd zijn;'op de overige drie dagen zullen gedachtenwisselingen over de verschillende takken van het orientalisme worden gehouden. fle berigfen uit Spanje betreffende bet leger blijven zeer verontrustend liiden. De troepen in Catalonii; hebben, ofschoon zij tegenover de Carlisten slaan, hunne officieren weggejaagd. Zij willen voortaan zeiven hunne aan voerders verkiezen. Daarbij is dc desertie groot. DVIT9CI1LAND. De iXordd. Allg. Zeil. zegt: Het is mogelijk dat er onderhandelingen «ver de ontruiming van hel Fransche gebied aanslaande zijn, maar in geen geval zal vóór de afbetaling van het laatste milliard de vesting Belfort ont ruimd worden. Het centrale comité der oud-katholieken voor Noord-Duilschland heeft Ie Keulen eene vergadering gehouden. Daarin werd over de verkiezing van 'wee bisschoppen, een voor Noord- en een voor Zuid-Duilschland, gehandeld de door het congres daarvoor benoemde commissie en eene legen Zondag M Paschen bijeengeroepen vergadering zullen dienaangaande verdere definitive besluiten nemen, alsmede tot vaststelling van een reglement voorde synode, dn het geheel telt Noord-Duilschland reeds ongeveer 100 gemeenten en 'erceniüingen. Verder werd beslotendat men zich met den Armenischen Patriarch en de Armenische bisschoppen, alsmede met Zwitserland, in taainvere gemeenschap zal stellen., BERLIJN, 5 Maart. De Nordd. Allg. Zeit. spreekt over hel kon. be- s'uitvolgens hetwelk voorlaan niet meer de ministers van koophandel, Baar het geheele ministerie de aanvragen om spoorweg-concessiên moet onderzoeken. Dit besluit, zegt hel blad. is nog slechts de eerste slap op den weg naar hervorming ten opzigte der concession. Aan de rijkswetge ving zal worden opgedragen eene rijksautoriteit in het leven te roepen zamcngesteld uit leden van het openbaar bestuur en de regterlijke magt, belast met openbare behandeling van alle spoorwegaangelegenlicden. VERSAILLES, 5 Maart. In de zitting der kamer van heden wees de heer Venlaton op de noodzakelijkheid van bevrediging en trok zijn amendement op het constitutionele ontwerp in, dal aldus luidt: //De kamer handhaaft hare besluiten van 17 Februarij en 31 Augustus 1871, krachlens welke de president der republiek, onder de autoriteit der nationale Vergadering, de function van hoofd van het uitvoerend gezag uitoefent, en door de kamer gehoord wordt telkens als hij bet noodig acht en nadat de raad van minis ters gehoord is, daar de ministers verantwoordelijk zijn voor de kamer." Dit amendement werd nu door den heer Fresncau opgevat Deze gispte bet ontwerp der commissie. De heer Carayon-Latour gaf te kennen'dat het ongerijmd was den lasthebber der kamer het regt tot verdediging zijner handelingen van de tribune te ontzeggen. De beer Leblond verklaarde, uit naam zijner vrienden van de linkerzijde, dat zij eerst geneigd waren het amendement te ondersteunen, maar dat zij het thans verwerpen, omdat het onmiskenbaar gcrigt is tegen den heer Thiers. Het amendement werd hierop verworpen, zoomede een van den heer Brunei. Een ander amende ment, ingediend door den heer Raoul Duvai en strekkende om den heer Thiers geheel en al van de tribune te weren, werd insgelijks verworpen. Nadat vervolgens de hertog de Broglie het ontwerp verdedigd had. werd artikel 1 aangenomen met 389 tegen 232 stemmenook de beide eerste alinsa's van art. 2 zijn daarop goedgekeurd. Dc republikeinsche linkerzijde is voldaan over de verklaringen van den heer Thiers en zal voor het ontwerp stemmen. De heer Arago zal vooreerst zijn amendement intrekken, maar, als daartoe redenen zijn, het weer indienen bij de discuseie over de bepaling betreffende den overgang van de wetgevende en uitvoerende magt. Dc commissie voor het budget beeft goedgekeurd, dat van wege den slaat aan de stad Parijs 140 millioen vergoeding wordt gegeven voor bet verlies, enz. gedurende den oorlog. MADRID, 5 Maart. In eene bijeenkomst van 236 radicale afgevaardigden is met eenparige stemmen besloten het ontwerp der regering af te stemmen, om de zittingen der corles, met het oog op de bijeenroeping der constitue rende cortes. weldra te schorsen. Men vreest te Madrid voor eene botsing op straat, daar de republikeinen in opgewonden toestand zijn en de ontbinding der corles willen. VERSAILLES, 5 Maart. De heer Thiers was den voorgaanden nacht een weinig ongesteld. Hij heeft echter heden middag weer een ministerraad ge presideerd en heden avond was de ongesteldheid geheel en al geweken. LONDEN, 6 Maart. Gisteren werd te Croydon, ter eere van den heer Locke King, liberaal lid van het lagerhuis, een feestmaal gegeven, waaraan 500 personen, onder welke de ministers Gladstone, Lowe en Cardwcll deel namen. Gladstone sprak over de Iersche universiteitsbill en zeide o. a. dat de regering al de nuttige amendementen en zelfs die welke de wet niet zouden verbeteren, met blijdschap zal aannemen, ten einde aan erger te ontgaan. Hij voegde er bij: //Wanneer het uur voor de ontbinding van het kabinet gekomen zal zijn, zullen wij gereed zijn om af te treden, maar nutteloos willen wij onzen post niet verlaten." MADRID, 5 Maart. Men verzekert dat de regering eene kabinetsquaeslie maakt van liet voorstel tot schorsing van de zitting in afwachting van de bijeenroeping van de constituante. Naar men gelooft zal heden aan de nationale vergadering ingediend worden een voorstel waarbij goedge keurd wordt het wapenen en organiseren der inwoners van Madrid bjj wijken. Volgens de lmparcial zal de regering deze organisatie verbieden. WEENEN, 6 Maart. Door het huis van afgevaardigden is de voordragt tot hervorming van liet kiesstelsel, na de verdediging van den minister Grócholski en nadat dc Poolsche afgevaardigden de zittingszaal hadden ver laten, met 120 van de 122 stemmen aangenomen, MADRID, 5 Maart. De regering heeft in al de bureaux der corles de nederlaag geleden. Al de verkozen commissarissen zijn vijandig gestemd Vegen het ontwerp tol opheffing der zittingen. Men verzekert dat de rege ringin weerwil van hel tegenovergesteld gevoelen van de hh. Salmeron en Castelar, besloten heeft zich niet terug te trekken voor het vijandig votum der bureaux, maar af te wachten de aanbieding van het rapport tot het ont slaan of ontbinden der vergadering AD VERTEN Tl E Ondertrouwd: M. G. A. WENNIPS, van ZutphcH, en Oegstgeest bij Leiden, 6 Maart. J. DUMORTIER. Receptie 16 Maart Hotel RijnlandLeiden. Getrouwd: J. VAN HOEKEN en Leiderdorp, 6 Maart 1873. E. KWAKERNAAK. Eenige kennisgeving aan familie, vrienden en bekenden. Bevallen van een Koon M. M. STUTTERI1EIM Middelburg, 4 Maart 1873. Eenige kennisgeving. VAN 'T HOOFT. Voor de deelneming in hel verlies door het overlijden van zijnen waar den Vader ondervonden, betuigt de Ondergeteekende opregten dank. Leiden. 6 Maart 1873. - Mr. NEEB.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3