187 3 DON DER D \G 6 MAART. ST ADS-RE RICHT E N. BINNE;NLAN)SCWV BKBIGTEA -«a, V'O IS<tL i\ «w* Oe Courant terse hij pt dagelijks. Zon' en feestdagen nit-jesonderd. De prijs der four:'.' i* fier vierendeel jaars 3.franco p.p. 3.50 j ■nee! hei Fcrsfa/j der Uandètifi'jen tan den den.eer.terand ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. tiet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'j jaars, buiten de exptditiekosten. Afzonderlijke Hommer* der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Adverienliën is van 1—4 regels f iedere regel meer 25 cents. Aiivertent.en vcor DuitachlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend annttenomen door IIAASENSTEIN VOGLEK Espeditie-Kantoor van Advertenticn te Hamborg fjubeckFrankfort a. M.Berlijn Leipzig, Drenten Breslau, Keulen, Stuttgart, [Veeneri, Praag, dizcl, Zurich, St. ttallenGeneve en Lausanne burgemeester en wethouders van leiden, Gezien het adres van Johannes Vehhage. meubelmaker, wonende alhier, daarbij vergunning vragende tot het doen plaatsen van eene curing in bet pakhuis in de Nonnensteeg, n". 10; Gelet op art. 4 van bet Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n'. 19); Doen te weten, dat lot het hoeren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 10(leo Maart aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien lijd in te brengen, terwijlbij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 5 Maart 1873. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 5 Maart. in de maand February zjjn binnen de gemeente Leiden geboren 134 kin deren, als: 75 zoons en 59 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling geboorte. Overleden 131 personen, als: 23 mannen, 22 vrouwen, 39 zoons en 47 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 8. Gehuwd24 paren. Naar wij vernemen is door de kiesvereeniging //Vaderland en Oranje" alhier als candidaal bij de aanstaande verkiezing van een lid van de tweede kamer der slaten-generaal gekozen de beer mr. R. J. graaf Schimmelpen- ninck, vroeger lid der tweede kamer voor dit district. Gisteren avond hield de Leidsche vereeniging tot bevordering van ge regeld schoolbezoek bare algemeene vergadering. Hoogst belangrijk waren de discussiën, naar aanleiding van het jaarlijksch verslag, omtrent den toe stand van kinderen die in fabrieken werken en de mogelijkheid om hier Ier stede scholen op te rigten voor kinderen in fabrieken werkzaam. Wan neer dit verslag in druk zal zijn verschenen, hebben wij bet voornemen, op dit belangrijk onderwerp nader de aandacht te vestigen. Het ijver en belangstelling wordl in verscheidene afdeelingen gewerkt en veel goeds gesticht. Reeds een aantal kinderendie óf de school in bet ge heel niet bezochten óf de school te vroeg verlieten, zijn weder in de gele genheid gesteld onderwijs te genieten. In plaats van de aftredende leden van het hoofdbestuur, de bh. prof. J. E. Goudsmit, dr. H. G. Hagen, H. C. Cocbergh en J. van I.ith, zijn verkozen tie hh. S. A. Andrcson, A. J. Kluppel, d«. J. Knappert en P. van Bleiswijk Ris. Door hel ministerie van flnanciën is bekend gemaakt dat op bet rijks telegraaf kanIoor te Utrecht drie adsistenten noodig zijn. Zij die daarvoor in aanmerking wenschen te komen moeten zich met een gezegeld adres aan het dep. van financiën wenden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de afd. telegraphie van genoemd departement en bij den lijn-inspectcur van den rijkstelegraaf te Utrecht. De vergadering van moderne theologen zal op 22 April en die van moderne theologen en gemeenteleden op 23 April aanst. te Amsterdam plaats hebben, Door het kiescollegie der herv. gemeente te Voorschoten en Veur is de volgende nominatie gevormd, ter voorziening in de vacature, die zal ont staan door het emeritaat van ds. J. J. Sluiter: dd. van der Kemp, te Nöord- wijkerhout; Rutgers van der LoelT Jr., te 's llecrenberg: Bruins, theol. dr. te Aarlswoud; Rooyaards, te OisterwijkBeeckman, te Sassenheim; Bax, te Delden: van Loon, te Bunnik; Ruitenschild, te Ocgstgcest. -- Te Woerden is gisteren dc eerste der zes nieuw ingestelde paarden markten gehouden. Er waren 60 paarden aan de lijn. Nabij Brielle is Zondag 11. een man verdronken in eene sloot gevon den. Met nog twee personen, allen in opgeweklcn toestand, op weg fijnde, had hij zich van zyne medgezellen afgescheiden, en is waarschijnlijk niet wetende waar hij liep in het water geraakt. De man Iaat eene zwan gere vrouw en een kind na. Naar men uil Amsterdam meldt is Zondag II. aldaar eene bijeenkomst gehouden onder voorzitterschap van prof. P. J. Veth, waarbij tegenwoordig waren de hh. P. J. Robide' van der Aa, A. R. Blommendal, Dr. J. Dornscif- fen, dr. II. F. lt. Hubrccht, M. H. Jansen, dr. C. M. Kan, M. J. Masthofl, A. van ütterloo. dr. D. J. Steyn Parvé, mr. B. H. Pekelharing, ,N. W. Pos thumus en P. II. Witkamp. In deze bijeenkomst heeft men besloten een aardrijkskundig genootschap op te rigtenterwijl aan eenigc leden uit de vergadering het ontwerpen der statuten is opgedragen, waarvan de beginselen door de vergadering werden vastgesteld. Zoodra deze commissie met haren arbeid gereed is, zullen aan verschillende personen uitnoodigingen worden gezon den tol aanvaarding van het lidmaatschap, terwijl de toetreding tot de vereeniging zoo gemakkelijk mogelijk zal gemaakt worden. De eerste bij eenkomst van het genootschap zal gehouden worden te Amsterdam. -- Wegens de opheffing der boerderij, zullen op 1 April e.k. de land bouwwerktuigen en hel vee, van Z. M. den Koning, in het park op het Loo, bij publieke veiling worden verkocht. Dooi' de arrond.-regtbauk te Sneek zijn van de vier personen, die in belrckking stonden tol de ongeregeldheden op 27 Jan. jl. aldaar voorgeval len, 3 veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 14 dagen en eene geldboete van ƒ25, 1 tot 8 dagen gevangenisstraf en eene boete van ƒ12.50. Tegen anderen wordt de instructie voortgezet. - Te Groningen is Maandag nacht op twee plaatsen brand ontslaan vooreerst in de groote sociëteit de Harmonie, waar het vuur echter door üe spoedig toegesnelde hulp van twee brandspuiten gelukkig niet veel ver woestingen heeft aangerigt; minder goed liep het al met het groote meubel magazijn van den heer Bolhuis, waar de brand zoo spoedig in hevigheid toenam, dat het geheele magazijn en de zich daarbij bevindende woning zijn uitgebrand. Van de meubelen is bijna niets gered. liet wets-voorstel van den heer van Houtenstrekkende om overmati- gen arbeid en verwaarloozing van kinderen tegen te gaan, houdt de vol gende bepalingen in Art. 1. Behalve in liet bij art. 2 omschreven geval is het verboden, kin deren beneden 12 jaren in dienst te nemen'ol te hebben. Art. 2. Burgemeester en wethouders zijn bevoegd vergunning te ver- leenen, om jongens van 10 lot 12 jaren in fabrieken ten arbeid te stellen, mils: 1°. zij niet langer dan G uren eiken werkdag en niet tussclicn 8 uur des avonds en 6 uur des morgens arbeiden2". hun minstens gedurende 3 uren eiken werkdag onderwijs worde gegevenen 3». aan alle verder aan de vergunning te verhinden voorwaarden worde voldaan. De verleende vergunning kan ten allen tijde wordeu ingetrokken. Art. 3. Wegens overtreding van art. 1 zijn aansprakelijk dë hoofden van gezinnen, en de hoofden of bestuurders der ondernemingen, in of by welke bet kind in dienst is bevonden. Heeft de indienstneming plaats gehad builen welen van de bij liet vorig lid aansprakelijk gestelden, en bewijzen deze, dat zij dc overtreding, on middellijk na daarvan kennis te hebben bekomen, hebben doen ophouden, dan wordt degene aansprakelijk gesteld, die liet kind in dienst heeft genomen. Art. 4. Overtreding van art. 1 wordt gestraft met geldboete van f3 tot 25, en gevangenisstraf van 1 tot 3 dagente zamen of afzonderlijk. Bij herhaling van overtreding binnen een jaar na eene vroegere veroordeeling wordt altijd gevangenisstraf toegepast. Art. 5. De gemeenteraden zijn bevoegd aan ouders of voogden de verplig- ting op te leggen, om, behoudens regtmatige redenen van verhindering, hunne kinderen en pupillen van het begin van hun achste tot het einde van hun twaalfde jaar voldoend onderwijs te doen genieten, en verzuim van dezen pligt strafbaar te s!ellen. Aan de volgens het vorige lid op te leggen vcrpligting wordt geacht vol daan te worden: 1". wanneer bet kind geregeld eene openbare ol bijzondere school voor lager of middelbaar onderwijs bezoekten 2". wanneer liet vol doend buis-onderwijs geniet, om zijne ontwikkeling me! die van de leer lingen der openbare school voor lager onderwys gelijken tred ie kunnen doen houden. De voorsteller zegt in zijne bij bet wets ontwerp gevoegde memorie van toelichting dal onder de maatregelen, welke, in hel belang vooral der min- gegoeden, van het staatsbestuur gevraagd worden, de zórg voor do opleiding der hinderen eene eersle plaats bekleedt

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1