broek, oud gezant van Nederland in Japan, wordt lieden aan bet gezant schap ten zijnen huize een diner aangeboden, terwijl door 'L. K. 11. prins Hendrik aanstaanden Donderdag een diner ter eere van de hooge vreemde- deiingen zal worden gegeven. Werd de familie van Brienen voor eenige dagen zwaar getroffen door het plotseling afsterven van den jongsten broeder, baron Frederik, de slag, die toen reeds voorzien werdis thans gevallen. Ook de oudere broeder, baron W. van Brienenoverleed heden alhier aan de gevolgen van eene sle pende ziekte. De overledene was vroeger attaché bij de Nederl. legatie te Darijs. In een in aanbouw zijnd perceel nabij het Willemspark werd Zalur- avond eene brandlucht waargenomen. Bij onderzoek vond.,men'eene hoe veelheid brandende krullen, waariusscheu lucifers brandden. Er valt niet aan te twijfelen dat hier kwaadwilligheid in het spel is geweest. De polieie doet dan ook streng onderzoek. ^TïK^LANDSCIIlh BEIilG'I IhiN. ES«ELA1ÏB. LONDEN, 3 Maart. liet lagerhuis heeft zich Vrijdag 11. bezig gehouden met eene motie van den heer Macfie, tot het benoemen eener commissie van onderzoek naar de betrekkingen tusschen de Brilsche koloniën en het moederlandwelke, na bestrijding van regeringswege, verworpen werd. De motie werd namelijk toegelicht met aan te voeren dal er maatregelen noodig waren tot bestrij ding van de in de Britsche koloniën bestaande zucht naar een onafhankelijk bestaan, en tot bevordering der landverhuizing van de overbevolking van Engeland naar de koloniën in plaats van naar vreemde landen; de regering voerde hiertegen aan dal er in het geheel geen neiging tot afscheuring in de Britsche koloniën beslaal, maar dat het telken jare voorstellen eener motie als die van den heer Maclie geen anderen dan een slechten indruk in de koloniën maken kan. Ten aanzien der landverhuizing verklaarde de ondersecretaris van het depart, van koloniën dal hem geene afdoende mid delen bekend waren om den slroom der landverhuizers naar Canada, welke kolonie de heer Macfie vooral op het oog had gehad, te leiden. Onder de aangekondigde inlerpellatiën was er eene van den heer Gold- smid, welke mededeelde dal hij aan de regering de vraag zou rigten of zij van de Amerikaansche regering de teruggave dacht te vragen van het mil- lioen hetwelk de door het scheidsgeregl te Genève als schadevergoeding aan de Vereenigde Staten toegekende som meer bedroeg dan het werkelijk beloop der door de Amerikaansche burgers ten gevolge van de ontsnapping der bekende drie kaperschepen geleden schade. De Army and Navy Gazette deelt mede dal aan het Brilsche minis terie van koloniën de tijding is ontvangen, dat aan de westkust van Afrika ernstige onlusten uitgebroken zijn. De Ashantees zonden met een groote strijdmagt in de Britsche bezittingen gevallen zijn, zoodat het eskader vaii den commodore Commerell versterking zou behoeven. Door Amerikanen zijn dezer dagen weder bedriegerijen gepleegd op eene groote schaal. Door middel van vatsche wissels, die bij de Engelsetjje bank gedisconteerd werdenis deze bank voor eene som van 200,000 jé bedrogen. De polieie doet al wat mogelijk is om de schuldigen te vatteji. Een der medepligtingen is reeds aangehouden. Te Edinburg zal een standbeeld opgerigt worden voor John lino», den stichter der Presbyteriaansche kerk in Schotland. De kosten van hqt beeld, dat op een voetstuk van graniet geplaatst wordt, zijn berekend óp 5000 reeds is voor een bedrag van 2000 ingeschreven. FE AX K H IJ K. De heer Thiers heeft bij de algemeenc beraadslagingen over het rap port der eommissie-van-dcrtig zich onthouden hel woord te voeren, hetgeen men niet verwacht had. llij heeft de zaak geheel overgelaten aan den mi nister Dufaure. Naar men zegt werd hij daartoe geleid om de eendragt met de commissie niet in de waagschaal le stellen, want deze zou, bijal dien de heer Thiers niet geheel in haren geest had gesproken, zeer zeker het ontwerp hebben ingetrokkenen dit wilde Thiers niet, omdat hij dat voorstel beschouwt als een maatregel van overgang om tot eenen beteren definitiven toestand te geraken. Er zijn er die het stilzwijgen van den heer Thiers toeschrijven aan ze kere onderdanigheid aan zijn ministerie. De meerderheid daarvan is uit de rangen der reglerzijde te voorschijn gekomen en had natuurlijk hare af spraken gemaakt, toen zij in het ministerie optrad. En thans, nu het er op aan komt. wil zij niet toegeven, zelfs aan Thiers niet, en dreigt met haar ontslag, indien hij dingen doen wil, die der regterzijde niet naar den zin zouden zijn. Het Journ. de Belfort deelt mede dat de maire van Belfort op eene openbare vergadering de geruchten eener spoedige ontruiming van die stad, welke volgens het tractaat van Versailles het laatste door de Duitsche troepen le verlaten gedeelte van Frankrijk is, bevestigd heeft. Die ontrui ming, had de maire gezegd, zou rceds binnen drie maanden plaats hebben, daar de Duitsche regering de door Frankrijk aangeboden geldelijke waar borgen voor de geheele afbetaling der oorlogsschatting had aangenomen. Het officiettse Bien Public neemt dit berigt over zonder tegenspraak. Vrijdag nacht is de Parrjsche suiker-raffinaderij in de voorstad La Villette geheel afgebrand. De schade wordt op 5 millioen fr. geschat, die echter door verzekering bij 28 verschillende maatschappijen gedekt is. Er waren gewoonlijk 850 personen in die fabriek werkzaam. SPANJE. In de eörles heeft de heer Figneras, namens den minister van oorlog, een wets-ontwerp ingediend, waarbij hij gemagtigd wordt 50 bataillons, ieder van 900 man, te vormen, en waarbij een crediet van 10 nnllioen pesetas geopend wordt ter verdere bestrijding van den Carlistischen opstand. Het regeringsblad berigt weder dal onderscheiden Carlislische benden i# Calaloniè geslagen zijn en groote verliezen geleden hebben. De Carlisten hebben gedreigd de stad Zumaya in brand te steken, als zij binnen drie dagen geen 75000 frs. ontvingen. Irun is door eene andere bende bezocht. Dorregaray heeft alle plattelandbewoners van 16 tot 40 jaar opgeroepen, om zich bij de Carlisten aan te sluiten, met bedreiging 200 frs. te zullen heffen voor ieder, die wegblijft. Perula heeft de stad Ordugna aangevallen en de vrijwilligers met verlies teruggedreven. Pampt luna verkeert nog altijd in gevaar. DVITSCHLAND. Aan den bondsraad zijn mededeelingen gedaan aangaande de uitvoe ring der wet tegen de Jezuiten. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken 1 dat in Lauenburg, het koningrijk Saksen, Wurtemberg, Baden, Mecklei). burg, het groothertogdom^ Saksen, Oldenburg, Bronswijk, de Saksische her- logdommen, Anhalt, Schwarzburg, Waldeck, Reuss, Schaumburg-Lippe, Lippe en de Hanse-Steden geene vestigingen der Jezuiten of met hen ver wante orden of congregatiën bestaan hebben. In de overige bondsstaten zijn lot uitvoering der rijkswet van 4 Julij des vorigen jaars maatregelen ten aanzien van de orde der Jezuiten genomen. In Pruissen is de opheffing der gestichten van die orde overal voltrokken. In Beijeren hebben geent met magliging van den slaat gevestigde gestichten der orde beslaan; maar feitelijk had zich in de laatste jaren te Regensburg eene vereeniging van leden dier orde gevormd. Zij is op last der Beijersche regering ontbonden, Zij bestond uit tien leden. In het groothertogdom Hessen bestond eene ne derzetting van Jezuiten le Mainz. Aan de vijf leden, waaruit zij bestond, is in Augustus 11. op last van het tlessische ministerie van binnenlandsche zaken alle verdere werkzaamheid verboden. In Elzas-Lotharingen zijn de gestichten der orde te Straatsburg, Issenheim en Metz opgeheven; echt# heeft er" geene aanleiding bestaan om buitenlandsche leden der orde uit hti land te zetten noch om aan Duitsche leden der orde het verblijf in bepaalde districten of plaatsen te verbieden ol voor le schrijven. Aan de regtskun- dige commissie van den bondsraad is opgedragen een rapport uit te bren gen in hoeverre een aantal aangewezen vereenigingen als met de Jezuiten orde verwant moeten beschouwd worden. Te Berlijn hebben op 1 Maart de droschken-koetsiers de dienst ge- staakt, uit ontevredenheid over een nieuw policie-reglement, dat op dien da; in werking zou treden, liet gemeentebestuur heeft zoo veel mogelijk maat regelen genomen 0111 in het daardoor ontstane ongerief le voorziendoor het requiréren van omnibussen, huurrijtuigen enz., ten dienste der reizigers, liet publiek is op de hand van het bestuur, omdat de bedoelde koetsiers zich al meer en meer onhandelbaar hadden getoond. Prof. Sabatier, van Straatsburg, heeft van de polieie bevel gekregen herland te verlaten, omdat hij in eene voorlezing de Duitsche vrouwen be- leedigd had. De National Ztg. klaagt, dat terwijl men vóór den oorlog ia Straatsburg gaarne Duitsche geleerden, hoorde men tegenwoordig slechts Fransche sprekers verlangtwier politieke toespelingen altijd goedkeuring verwerven. 0OSTENRIJ K. De gekroonde hoofden, die voor het meerendeel hunne komst op dt groote wereldtentoonstelling te Weenen hebben toegezegd, zijn: de Czaar van Rusland, keizer Wilhelm van Duitschland, koningin Victoria, koning Victor Emanuel, de koningen van België, Denemarken, Zweden, Grieken land, Wurtemberg, Beijeren, Saksen, de Sultan en de Schah van Perzië, dt groothertog van Baden, verder de presidenten Grant en Thiers, de president van den Zwilserschen bondsraad en de prins van Wales. Nimmer zag Weenen zulk. een groot aantal vorsten binnen zijne muren vereenigd als gedurende deze tentoonstelling zal plaats hebben. OOST-IXDIE. BATAVIA. 18 Januarij. In, een rapport van den resident van Iliouw, van 12 Jan., komen de volgende berigten voor: Op den lslc" dezer maand vonden in de Chinc- sehc wijk te Lingga ernstige ongeregeldheden plaats. Een twist tusschen eenige Chinezen, een der onlangs van Buitenzorg aangekomen sawah-arbei- ders en een matroos van den residenliekotter was daarvan de aanleidend! oorzaak. Aldra mengden zich de makkers van elk der oneenige partijen itt den strijd, die, aanvankelijk van weinig beleekenis, later in een algemeen gevecht veranderde. Een der sawah-arbeiders verloor het leven; en slechts met de grootste inspanning mogt het der polieie gelukken de strijdenden uiteen te doen gaan. Onder de Chinese,he bevolking was de spanning echter nog zoo groot, dat de adsistent-resident- het niet raadzaam oordeelde met de hem teu dienste staande policiemagt te trachten de belhamels le arresteren, vooral daar hel bleek dat de kapitein der Chinezen zelf cat werkzaam aandeel iu de beweging had genomen. Uit de houding, door de Chinezen aangenomen, mogt worden opgemaakt dat geen arrestatie zon kunnen plaats vinden zonder verzet le ontmoeten. Het hoofd van het plaat selijk bestuur ging er daarom toe over, om den bijstand van de militaire magt te Riouw in te roepen. Dientengevolge werd per gouvernements-stoo- mer Bronbeek een detaehemenL van 25 man, onder bevel van een officier, naar Lingga gedirigeerd. De militaire commandant van Riouw, die de reis mede maakte, ten einde zich persoonlijk omtrent den stand van zaken It vergewissen, keerde reeds drie dagen later met genoemd vaartuig ter hoofd- plaats terug, inct zich voerende den kapitein der Chinezen van Lingga, die, blijkens den uilslag van een voorloopig onderzoekals de hoofdaanleggcr der ongeregeldheden moet worden beschouwd en daarom in arrest is gesteld De rust was le Lingga bij de aankomst van het stoomschip Bronbeek zoo goed als hersteld; zes belhamels zijn in verzekerde bewaring genomen, j De commissie voor het Thorbecke-fonds heeft per mail aan de hoofd- commissie iu Nederland overgemaakt een bedrag van /0400, als bijdrage van ingezetenen van deze gewesten. Uit Soerabaija meldt men het volgende staaltje van fanatisme: In een

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2