- Door den minister van. financiën is bepaald dat de navolgende amble- jiaren bij de administratie der posterijen hunne function zullen uitoefenen als volgt: de commies 2' kl. A. van Walsem op het spoorwegpostkantoor Kijenoord-Antwcrpen; de commies 2e kl. C. A. Nieukerk voorloopig ten postkantore te 's Gravenhagede commies 2' kl. J. U. A. K. van Weezei ten poslkantore te Amsterdam-, de commies 2« kl. W. H. Jloll voorloopig ten postkantore te Middelburg; de commies 2' kl. VV. R. J. 1). baron Crom- melin van lleeckeren ten poslkantore te Utrecht; de commies 3'kl. D. P. M. Muller op het spoorwegpostkantoor Fijenoord-Anlw erpende commies 3e kl. 11. H. Oosting ten postkantore te 's llertogenbosch; de commies 3e kl. J. H. de Boer ten postkantore te Utrecht. In de zitting van de tweede kamer van lieden heeft de heer Moens, nadat zijne geloofsbrieven door de daartoe benoemde commissie waren onderzocht en in orde bevonden, de gevorderde eeden afgelegd en zitting genomen: Het wets ontwerp tot onteigening van percelen ten behoeve van den aanleg cener begraafplaats te Voorburg werd aangenomen; dat tot aanvulling der provinciale wet omtrent de invordering van provinciale belastingen, en waarbij parate executie was bepaald, is verworpen met 33 legen 25 stem men. Het hoofdbezwaar tegen deze voordragt was dat de wet algemeen zou zijn en niet speciaal voor de provinciale belasting in Noordbrabant. Tegen Vrijdag zijn aan de orde gesteld eenige kleine wetten en daarna de pensioen-wet voor burgerlijke ambtenaren met beslissing daardoor tevens dat de census-wet eerst na de pensioen-wet in behandeling zal komen. De minister van binnen), zaken had een nader schriftelijk antwoord nopens het eindverslag omtrent de census-wet toegezegd. De hooge raad (kamer van strafzaken) heeft in zijne heden gehouden zitting o. a. verworpen het beroep in cassatie, ingesteld door den gewezen ontvanger te Alkemade J. V., legen een arrest van het prov. geregtshof in Zuidholland, waarbij hij tot één jaar eenzame opsluiting is veroordeeld we gens bedriegelijke bankbreuk, door het als gefailleerd koopman verduisteren van inschulden en roerende goederen tot zijnen boedel behoorende. - De leden van het Japansch gezantschap, die gisteren Amsterdam be^ zochtenzijn denzelfden avond per laatslen trein van den Rijnspoorweg hier ter stede teruggekeerd. In de hoofdstad hebben zij deelgenomen aan <en diner van 19 couverts, te hunner eere door den consul den heer van der Tak gegeven. Vermits de hooge vreemdelingen gisteren het grootste gedeelte der merkwaardigheden in de hoofdstad des rijks niet konden be zoeken zullen zij zich overmorgen wederom derwaarts begeventen einde -nog een en ander in oogenschouw te nemen. Heden zullen de ambassadeurs deelnemen aan het groote diner, door den minister van buitenlandschc zaken te hunner eere te geven, en waarop ook andere autoriteiten zijn genoodigd terwijl de voorstelling in den koniuklijken Franschen schouwburg heden avond met hunne tegenwoordigheid zal worden vereerd. Z. K. H. prins Frederik heeft bij deze gelegenheid met de meestg welwillendheid HD. loge ten gebruike van de bezoekers afgestaan. Aanstaanden Woensdag is het gezantschap bij Z. K. H. prins Frederik op het huis de l^aauw ten diner genoodigd. LHJITKftLANDSCHE UKHIG 1 Ki\. RNGËLANO. t j LONDEN2 Maart De lersche bisschoppen hebben een adres aan de Iersche leden van hel parlement gezonden, waarin zjj de intrekking vorderen van de bill op het hooger onderwijs in Ierland. Op den I5dl" Februarij 11. kwam, door de onderlinge zamenwerking van ongeveer 20 Nederlandsche jongelieden, te Londen eene Vereeniging onder den naam »de Nederlandsche Vereeniging" tot stand, die nu reeds een goed aantal leden lelt; bewijs genoeg, hoezeer aan zulk eene Vereeni ging, de eerste van dien aard te Londen, behoefte bestond. Hel eerste artikel der statuten van de Vereeniging luidt: /»!!e Nederlandsche Vereeni ging stelt zich ten doel het verkeer van te Londen en omstreken verblijf- boudende Nederlanders door gezellige bijeenkomsten te bevorderen." Dezer dagen is alhier onder voorzitting van den lord mayor te Londen eene vergadering gehouden van leden van hel Anti-slavernijbond. Daarop werd een brief uit Zanzibar voorgelezen, van IR Januarij jl.waarin o. a. werd medegedeeld: Den 13d'" Januarij overhandigde Sir Rartle de missive van koningin Victoria aan den sultan. Z. II. had daarna eiken dag drukke beraadslagingen gehouden met zijn ministers en de Arabische hoofden, alle personen, die bij het voortduren van den slavenhandel belang bebbcn. In middels was de slavenhandel drukker dan ooit, en de markt overvoerd van levende koopwaar. Dit was gedeeltelijk hieraan toe te schrijven, dat de meeste Arabische planters, ten gevolge van de schade die de jongste|orkaan had aangerigt, genoodzaakt waren geweest hunne slaven Van de hand te doen. Een ellendiger schouwspel, dan de slavenmarkt te Zanzibar biedt, laat zich moeijelijk denken. De ongelukkige schepsels staan daar letterlijk van gevoel en besef beroofd, zóó verstompt zijn zij door mishandeling en tijden. Nog pas had een Arabisch vaartuig een veertigtal slaven aangebragt. Enkele daarvandie te zwak of te ziekelijk waren om het invoerregt waard te zijn, werden eenvoudig op het strand achtergelaten, om van honger te Sterven. Er was volstrekt geen overdrijving in de berekening, dat voor eiken siaaf, die te Zanzibar wordt aangevoerd, er acht of negen, gedeel telijk op den Jangen weg uit het binnenland, gedeeltelijk bjj den overlogt ter zee, het leven verliezen, - Volgens het eerst thans openbaar gemaakt verslag van de in 1871 ge houden volkstelling ifi Engeland en Wales bedroeg de bevolking toen 31,628,338 personen, tegen 29,070,932 in 1861, zijnde dus eene vermeerdering in tien jaren van 2,557.406 personen. FR11KHIJ K. In de zitting van de nationale vergadering van Zatnrdag heeft de mi-; nister Dufaure, namens de regering het woord voerende, aan die vergade ring in herinnering gebragt de wjjze waarop zij ontstaan is, en getracht het bewijs te leveren, dat het verdrag van Bordeaux niet was geschonden. De republiek was thans de wettige regeringsvormmaar er zou een da; komen, waarop de regering en de vergadering definitief den regeringsvorm zouden vaststellen. De heer Thiers heeft agn de commissie-van-dertig ver- klaard. dat het thans het oogenblik niet is om de republiek of de monarchie te proclameren. Laten wij, zeide hij, de beslissing hierover opschorten tot het grondgebied door de Pruissen is ontruimd. Voorts betoogde hij, dat art. 4 van het ontwerp der commissie de vrijheid der vergadering niet bf. lemmert. De heer Fresncatt vroeg wanneer de vergadering zich zou consti tueren. De heer Ricard verklaarde de houding van de minderheid der com missie, die de politiek der boodschap wilde toepassen. Iljj bestreed de op merkingen van Gambetla. De politiek der boodschap kon het land redden. De legitimisten en Orleanisten offeren de belangen van het land op. De heet Depeyre toonde aan, dat er aanleiding bestond om een wapenstilstand tus- schen de partijen te vragen. Hij verwierp de beschuldiging van Picard tegen de royalisten. De heer Larcy verklaarde dat de commissie altijd de overeen komst van Bordeaux heeft willen handhaven. Hij bestreed echter de,uit legging, die Ricard aan de boodschap gaf. De vergadering besliste met 499 tegen 200 stemmen, dat zy zou overgaan tot de behandeling der artikelen. Onder de bij de nationale vergadering ingekomen stukken is een wets ontwerp van den heer Chaurand, strekkende om de rust op Zondag en dt erkende feestdagen behoorlijk in acht te nemen. Hij gaat van de stelling uit. dat, aangezien de Zondagsrust een der fondamentele voorschriften is van het christendom, al wat strekken kan om het opvolgen van dit voor schrift te belemmeren of te bemoeijelijkeneene aanranding is van de vrij heid van geweten Alzoo stelt hij voor. eiken arbeid aan werken, geheel of ten deele van wege staat, gewest, gemeente of andere openbare of lief dadige inrigtingen ondernomen, Ie verbieden op Zon- en feestdagen. In alle contracten of aanbestedingen tot uilvoering dier werken zal van dit verbod uitdrukkelijk gewag worden gemaakt, doch zonder dat het weglaten var dit voorschrift aan de aannemers regt geeft op Zon- en feestdagen te laten werken. Voor spoed vereischcnde werken kan, bij een met redenen om kleed besluit van den prefect of maire, eene uilzondering op de wet wor den gemaakt, nadat aan de geestelijken in de gemeente hiervan kennis zal gegeven zijn. -- De Union deelt eene proclamatie van prins Alfonso, broeder van don Carlos medeaan het Spaansche leger gerigtwaarin hij aan alle officieren, die lot de Carlisten overloopen. verhooging in rang belooft. Het blad be weert dat de Carlisten 35000 man sterk zijn. Men verzekert dat de ministerraad den toestand van Rochefort op nieuw zal onderzoekenom een definitive beslissing te nemen. Het Biet public voegt er bijdat Rochefort naar Nieuw-Caledonié zal gezonden wor den, wanneer de geneeskundige commissie verklaart, dal de veroordeeld! de reis kan doorslaan. §PAHJ E. In een schrijven uit Madrid aan het Journ. des Déb. wordt, naar aanleiding van het gebeurde in de jongste zittingen der cortes, gezegd: De toestand is op het oogenblik als volgt: wij hebben een republikeinsch gezind ministerie van een tijdelijken aard, verkozen door eene tijdelijke monarchale nationale vergadering, eene vergadering, welke, evenals de koning, zedelijk en feitelijk heeft afstand gedaan van hare magt. De cortes zullen voorts weldra uiteengaan, en de constituante, welke den 31s,cl1 Maart zal verko zen worden, zal eene beslissing nemen, welke niemand kan voorzien. Er is iemand te Lissabon die alle reden heeft van tevredenheid dat hij zich uil deze verwarring heeft weggemaakt! ZWITSERLAND. Aan de geestelijken van het kanton Sololhurn, welke schriftelijk ver klaard hebben den beer Lachat voortdurend als bisschop te erkennen en zijne verordeningen en herderlijke brieven Ie zullen blijven afkondigen, is door den regeringsraad nogmaals een termijn van acht dagen gesteld om zich te onderwerpen. De regeringsraad heeft ten opzigte van het onder de wapenen roepen van troepen verklaard, dal bij geene tusscbenkomst van den bond verlangt, maar de rust en orde in het kanton zelf zal handhaven Door de ultramoutancn in het kanton Solothurn is aan de regering de van 2156 ondertekeningen voorziene vordering tol herziening der kantonnale constitutie ingediend. Hoewel de heer Lachat uit zijne betrekking is ontzet, heeft hij ee« vastenbrief aan de verschillende kantons van het thans vacante bisdom doei toekomen. Uit Aargau heeft men het hem gefrankeerd toegezonden, li Bazel-stad heeft de regering met 10 tegen 3 stemmen het besluit genomea, om de afkondiging van den brief te verbieden. Hiervan is officiële mede deeling gedaan aan den pastoor der hoofdkerk en daarbij tegelijkertijd uit drukkelijk gewezen op eene bepaling der strafwetvervat in art. 52, waarbij bet overtreden der verordeningen van de hooge overheid wordt gr straft met een geldboete van 2000 fr. en een gevangenisstraf van hoogstens 6 maanden. De bedoelde pastoor, de heer Just, heeft zich hiernaar gedra gen. In Solothurn heeft de geestelijkheid zich daaraan niet gestoord, maat den brief van den kansel voorgelezen en is van het protest tot bet feitelijk verzet gekomen. DIIITSCHLAND. De kamer van afgevaardigden heeft de wet tot wijziging der consti tutie thans met 248 tegen 108 stemmen definitief aangenomen. Gelijk men weet heeft de Badensche regering aan de oud-katholieke gemeente te Constanz het regt verleend om mede gebruik te maken van de Hospitaal-kerk aldaar, welke staatseigendom is; de pastoor van die kerk heeft echter geweigerd met de oud-katholieken in overleg te trede» omtrent de regeling der godsdienstoefeningen. Daarop heeft de regering* paald, dat de oud-katholieken des voor- en des namiddags hunne godsdienst

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2