LE1DSCÜE COURANT. «873. VRIJDAG 28 FEBRUARIJ. H\ W. STADS-BE RICHT El\. BINNENLaNÜSCHE BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Conranis per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. t 3.5"j niet het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. 3.85. Bet verslag afzonderlijk is ver krijt; haar voor 2.50 's jaars, buiten dn expeditiekotten. Afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cent». De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrjjk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubsck, Frankfort a. il.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Ziirich, St. Ballen, Genêve en Lautanne BURGEMEESTER ek WETHOUDERS vak LEIDEN, Gezien het adres van Hexdjuk de Ridder, smid, wonende alhier, waarbij lijj vergunning vraagt lot het plaatsen eencr kleine smidsvuring in het huis aan de Nieuwslraat, 'n°. 51; Gelet op art. 4 van het Kouinkljjk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad li". 19); Doen te welen, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der informatiëu de commodo et incommodo, door burgemeester eu Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeenteop Maandag den 3deo Maart aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leidek, 27 Februari 1873. E. RIST, Secretaris. LEIDEN, 27 Februarij. Gisteren werd op de begraafplaats aan de Groencsteeg het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den beer P. II. baron Taets van Ameroii- gen, in leven lid der tweede kamer voor dit district. Behalve de familie betrekkingen was een groot aantal vrienden van den overledene, met wie bij vroeger alhier in verschillende betrekkingen werkzaam was geweest, op die plaats aanwezig. Door den schoonzoon van den overledene werd aan allen dank betuigd voor de betoonde belangstelling. Heden was op die begraafplaats op nieuw eene groeve geopendom het lijk te ontvangen van den heer dr. E. M. Beima, in leven conservator bij 's rijks museum van natuurlijke historie alhier. Ook bij deze treurige pleg- tigheid deden amblgenooten en vrienden door hunne tegenwoordigheid blij ken van hunne hoogachting voor den man, die zich door veelzijdige kun digheden en stillen eenvoud zoozeer had onderscheiden. Prof. Rutgers bragt op welsprekende wijze cene welverdiende hulde aan de nagedachtenis van zijn ontslapen vriend. Wij vernemen dat door diakenen der Ned. herv. gemeente alhier aan de anncn dier gezindte heden en morgen eene uitdeeling van witte brood plaats heeft. Zij zagen zich daartoe in slaat gesteld door de milde gift op den 8»"° dezer ontvangen van den afgetreden rector magnificus der hoogc- school, den heer dr. Bierens de liaan, en vermeenen op die wijze aan de bedoeling van den edelen gever te beantwoorden. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: In de plaats van twee afgetreden leden van den gemeenteraad zijn als zoodanig gekozen de lib. S. Ouwehand en L. A. van Mels. In deze week zijn alhier 36 schuiten met verschcn visch aangekomen welke 60 a ƒ220 besomden. Voor den visch werden ongekend hooge prijzen besteed: tarbot 8 a ƒ10 per stuk; tongen 35 a 45 ets per stuk; schol ƒ8 a 12.50 per mand; rog 6 a ƒ8 per mand. Z. M. heeft de ligling der militie voor 1873, vastgesteld op 11000 man, waarvan 600 voor de zeemagt. Van den hoofdcursus te Hertogenboscli zullen 30 cn van dien te Maas tricht 41 onderofficieren aan het in de volgende maand tc 's Gravenhage te houden examen voor 2'° luitenant bjj het leger hier te lande en hij daL in Oost-Indië deelnemen. Het r ad. meldt nader dat het plan tot verplaatsing van het reg. gre nadiers en jagers wel een punt van overweging heeft uitgemaakt, maar dat bet weder is opgegeven. Tussclien de Nederlandsche regering en de Noordbrabantsch-Duitsche spoorwegmaatschappij, lijn BoxlelWezel, is de overeenkomst gesloten be treffende de aansluiting aan het station van den staatsspoorweg te Boxtel. Ook met de exploitatie-maatschappij moet de overeenkomst getroflen zijn betreffende het gemeenschappelijk gebruik van het station aldaar. Met de werken voor die aansluiting wordt nog deze week een aanvang gemaakt, roodat het in exploitatie brengen dezer lijn binnen zeer korten tijd kan worden tegemoet gezien. Men deelt ons mede, zegt het Ilbl., dat het schip halla Rookh heden ochtend van Calcutta naar Suriname is gezeild met 380 volwassen immi granten. Eene tweede zending per stoomboot zal spoedig volgen, en daar mede zal ook verder worden voortgegaan. Dit is de eerste vrucht van het Iractaat met Engeland; zij is vooral verkregen door de hemoeijingea der Surinaamsche bank. Tot leeraar in de Fransche taal- en letterkunde aan de hoogere bur gerschool te Goes is benoemd de heer M. G. L. van Loghem, student te Leiden, met het lot tegen den heer A. A. C. Marchal, prof. de philologieau Chateau de Mannheim. Uit Wotihrugge meldt men dat het Dingsdag 11. 50 jaar was dat de heer G. Swart onafgebroken de betrekking eerst van assessor en daarna van wethouder in die gemeente vervulde. Bij monde van den burgemeester werd hem in een daartoe gehouden raadsvergadering met dit gouden feest geluk gevvenscht. Door iiet uitsteken van vlaggen enz. gaven de gemeente- naren hunne ingenomenheid te kennen met dien dag. In 1812 vestigde hij zich aldaar als genees-, heel- en verloskundige en op den April 1817 werd hij reeds tol lid van den raad benoemd, welke betrekkingen hij onaf gebroken met zeldzame zorg waarnam. - Door den gemeenteraad van Delft zijn de bh. prof. Gugel, te Delft, en Cuyper, te Amsterdam, benoemd als deskundigen voor de bcoordeeling van het plan lot herstel van de spits op den toren der nieuwe kerk. Zij zullen zaaien een derde lid benoemen. De gemeenteraad van Dordrecht heeft Dingsdag 11. de voorstellen van burg. en welh. in zake de veemarkt aangenomenen is dienovereenkomstig als plaats waar zij zal worden gehouden, aangewezen de ruimte rondom en nabij de Nieuwkerk, terwijl een aantal premiën zijn vastgesteld. Van 1 April tot ult°, December van dit jaar zal op den dag der wekelijksche veemarkt het vervoer van runderen, kalveren, varkens en schapen aan de veren der ge meente van de betaling van veergeld vrijgesteld en op de veemarkt geen marktgeld geheven worden. De eerste veemarkt zal gehouden worden den eersten Vrijdag in de maand April a. s. De officier van justitie en de regter-commissaris uit Gorinchcm hebben te Giessendam een onderzoek ingesteld naar een aldaar plaats gehad heb benden brand in een arbeidershuisje, die spoedig door eenige emmers water gebluscht was, zoodat alleen het dak afgebrand is. Het onderzoek had ten gevolge, dat de vrouw van den bewoner naar de gevangenis te Gorinchem is overgebragt. De Arnh, C. geeft verslag van een regtsgeding, dat Maandag II. aldaar door de regtbank werd behandeld. Het gold hier namelijk een vader, die de nietig- en van onwaarde verklaring vorderde van het huwelijk zijner dochter met een jeugdig regtsgelcerde te dier stede, op grond, dat zijne toestemming daartoe, terwijl zijne dochter minderjarig was, niet was ver kregen. Mr. Tijdeman uit Amsterdamvoor den eischer optredende, zeide, dat deze voor ruim 10 jaar zijn vaderland Hanover had moeten verlaten, daar hij in staat van faillissement was verklaard en met een vervolging wegens bankroet werd bedreigd. Hij was toen naar Amerika vertrokken en zijne beide kinderen waren bij hunne grootouders te Elburg gekomen. Daar had zijne dochter kennis gemaakt met haren neef, uit de kennisma king was liefde ontstaan en de beide jongelui werden met elkadr verloofd. De vader betuigde hierover in brieven zijne goedkeuring; maar toen hem zijne officiële toestemming werd gevraagd, schreef hij die eerst te zullen geven, wanneer hem eene som van 10000 dollars in goud, d. ƒ25000 werd gegeven. De pleiter verdedigde deze handelwijze wel niet, maar deed tocli opmerkendat zijn cliënt indertijd over een groot gedeelte van zjjn vermogen ten voordeelc zijner kinderen had beschiktwaaruit waarschijn lijk de vervolging wegens bankroet tegen hem was geboren, en dat hjj thans in behoeftige omstandigheden verkeerde, terwijl zjjne dochter een rjjk hu welijk deed. De jongelieden, intusschen, stoorden zich niet aan dezen brief, die, zoo als pleiter beweerde en trachtte aan te toonen, vóór hun huwelijk moest zijn ontvangen, lieten eene acte opmaken, waarbij werd geconsta teerd, dat de woonplaats iians vaders onbekend was. en huwden, na deze overgelegd te hebben. Dit huwelijk zeide mr. Tijdeman. was nietig; de vaderlijke toestemming toch werd hier te lande vereiseht, de zoogenaamde atte van bekendheid hielp volgens de wet voor het onderwerpeiijke geval «iel en was bovendien opgemaakt door verklaringen van liedendie vaft de zaak niets wisten. Hjj concludeerde dus tot nietigverklaring van het buwe-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1