PER TELEGHAAF. dat, gelijk hel thans luidt, zou strekken om de goede overeenstemming tnsschen de kamer en het uitvoerend gezag te bewaren, en waarvan de weldadige gevolgen zich weldra zouden openbaren. Hij werd hierop toege juicht door de beide centrums. De regter- en linkerzijde daarentegen zwe gen. De voorzitter verklaarde, dat de kamer thans den dag behoorde te bepalenwaarop de beraadslaging over de conclusie van het rapport zou be ginnen. Over drie maandenriep een lid der regterzijde. De voorzitter deelde mede, dat de rapporteur en de regering de beraadslaging Donderdag aanst. zouden wenschen geopend te zien. De vergadering heeft zich met dit verlangen vereentgd. De regterzijde is zeer ontevreden; daar zij meent dat de commissie te veel heeft toegegeven aan de wenschen van den heer Thiers. Men mag dus aan nemen dat het rapport der commissie van die zijde eene hevige bestrijding zal ondervinden. De legitimistische en clericale bladen laten mede op eene scherpe wijze van hunne teleurstelling blijken. De L'niters noemt het voorgevallene eene beschimping der natie. De Union is woedend over het verraad van de hh. de Broglie en d'Audiflret-Pasquier. Zij verwachten daar van hun loonzegt dat bladmaar tot hunne kastijding zal slechts de spot tende bijval der linkerzijde en het spottend lagchen van den heer Thiers hun deel zijn. Op hunne beurt zullen zij deerlijk om den tuin geleid worden. Epinal is thans door de Duitschers ontruimd. Men verneemt, dat de divisie van generaal Douai de oostcr-departementen zal bezettenzoodra die geheel door den vijand ontruimd zijn. In het leger is men vrij algemeen van gevoelen dat die ontruiming binnen kort plaats grijpen zal. ZWITIERLAXD. Eil Bern wordt gemeld, dat 53 katholieke geestelijken in het kanton Solothurn aan de regering schriftelijk hebben verklaard, dat zij geen ander dan bisschop Eugenius Lachat erkennen als bisschop van Bazel en dat zij mitsdien geen gevolg zullen geven aan bet regeringsbesluit, waarin hun het officieel verkeer met dien bisschop wordt verbodenzoodat zijgelijk tot nu toe. ook voortaan zullen afkondigen en openbaar maken, al wat zij van hem te dien einde ontvangen. Eenige kloosterbroeders van de orde der Capucijnen in het kanton Solothurn hadden zich in de laatste tijden herhaaldelijk beijverd om het volk tegen de regering op te ruijen. Nadat de regering hierop reeds twee maal de aandacht van den pater-gardiaan had gevestigd, zonder dat daaraan gevolg werd gegeven, heeft de regering hem thans in krachtige bewoordin gen aangemaand, aan de kloosterbroeders te Solothurn, ülten en Dornach te verbieden, op den kansel, of waar ook, politieke agitatie te verwekken. Als hij dit niet doet, of zijne waarschuwing niet baat, zal de regering weten wat zij te doen heeft. DllITSCHLAltO. Door de Prttissische regering zijn lol leden der commissie van enquête in zake de spoorweg concessiên benoemd: de geheime juslitieraad Hertz; de heer Korte, lid van het opperste geregtshof: de onderstaatssecretaris Achen- bach, en de geheime fiuanticraad Schoner. Onlangs was er te Berlijn sprake van een kamerheer des kouings, die eene aanzienlijke som naar Silezië had gezonden, ter voorziening in de kosten voor eene agitatie tegen de schoolwel. liet vermoeden dat daarmede graaf ScbafTgotsch werd bedoeld, heeft zich bevestigd. De koning had name lijk aan den opper-kamerheer, graaf Rcdern, ecu onderzoek te dier zake opgedragen en de voorloopige uitslag daarvan is, dat .graaf Schaffgotsch niet meer ten hove mag verschijnen. Men verneemt dat prins Frcderik Karei het grootste gedeelte der hem ua den jongstcu oorlog, evenals aan vele andere veldoversten, verleende dotatie besteed heelt om fondsen in te stellen ten behoeve van die regimen ten, welke in 1804, I860, 1870 cn 1871 onder zijn opperbevel gestreden hebben. Te Stuttgart hebben ongeveer 500 bakkersknechts door aanplakbillet- tcn bekend gemaakt, dat zij vermeerdering van loon en vermindering van werkuren eischen; tevens verlangen zij dat zij van den arbeid worden vrijgesteld op Zon- en hooge Feestdagen. Wanneer hun verlangen binnen drie dagen niet wordt ingewilligd, staken zij het werk. Uit Munchen meldt men het volgende betreffende de quaestie, gerezen ttisschen de Beijersche schilders, beeldhouwers enz., en de hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Weenen. Ten gevolge van de krach tige ondersleuning, welke den Beijerschen kunstenaars is verleend door de schildersvereeniging te Weenen. heeft de president der hoofdcommissie zeer spoedig het aanvankelijk door hem genomencn met zooveel klem bestreden besluitgedeeltelijk gewijzigd. Aan de Beijersche school is een gelijke «ruimte" toegestaan als aan de Fransche school bij den aanvang was toege wezen, namelijk 2400 vierkante meter oppervlakte; oorspronkelijk was aan de Beijersche school slechts 1800 vierkante nieter oppervlakte toegewezen; Met dit herstel der grief betreffende de beschikbare oppervlakte is de quaestie echter nog met beslecht. De Beijersche school vordert, en zij wordt ook hierin door de Weener schildersvereeniging ondersteund, dat zij ten aanzien van hel «licht" op gelijke lijn zal worden gesteld met de Fransche school; aan deze was het licht van den noorderkant gegund, terwijl de Beijersche hel van de zuidzijde zou ontvangen. Ook in dit opzigt zal de hoofdcom missie moeten toegevenindien zij uit Beijeren eenig voortbrengsel van de schilderschool ter tentoonstelling wenscht te ontvangen. MADRID, 23 February. Er is eene ministeriële crisis op handen. Te Madrid blijft de rust ongestoord. EÖNDEN. 24 February. Eergisteren »is eene vergadering van conserva tieven gehouden, die zich onvoorwaardelijk legen de Iersche universiteitsbill verklaarde, maar jiog niet besloot welke houding zal aangenomen worden. Waarschijnlijk zal de werkstaking in Zuid-Wales morgen ophouden, ten gevolge van eene schikking. Zestigduizend werklieden zullen den arbeid hervatten. Uit Lissabon is van gisteren berigt ontvangen dat de koning aan den Italiaanschen admiraal een banket beeft aangeboden waarbij koning Amadeus tegenwoordig is geweest, en dat het ontwerp van wet tot oproeping van de reserve door de eortes is aangenomen. Volgens de dagbladen zal de staat van zaken in Spanje zonder invloed in Portugal blijven. Beriglen uit Madrid, in de dagbladen medegedeeld, houden in dat uit de provinciën zeer ontmoedigende tijdingen ontvangen zijn. Er bestaat vrees voor een Alphonsistische demonstratie bij gelegenheid van het karnaval. PARIJS, 23 February. In de bijeenkomst der linkerzijde heeft de heer Ricard het ontwerp der commissie-van-dcrtig ondersteund, en verklaard dat Thiers geen ander aannemen, en alle er niet mede overeenstemmende voor stellen bestrijden zal. Hij constateerde de scheuring, die tusschen de reg terzijde en bet regiercentrum is ontslaan. Hij bezwoer de linkerzijde voor het ontwerp te stemmen. Zijne rede heeft een diepen indruk gemaakt, doch een besluit werd niet genomen. NEW-YORK, 23 February. Te Arecibo op Porte Ilico, is een opstand uitgebarsten, waarbij de kreet; «Den dood aan Spanje" werd gehoord. De opstand werd weldra onderdrukt en drie der oproerlingen hebben hierbjj liet leven verloren. INCtEZONliEIti. AAN JOCRISSE EN V. D. Bravo, Heeren! Dat heet nu nog eens dapper ti geweerd om het ondier in de geboorte te smoren. Doch het voorwerp van uwen spot is een drie hoofdig monster. Houwt gij het een' kop af, een tweede verheft zich. Wordt thans wellicht de welwillende, (wel wat indolente) Béatrix door uwen banbliksem verbluft, tot zwijgen gebracht, hare zusterlijke geestver wante voelt zich tot het bestrijden uwer kolossale vergissing gedrongen, zoodra zij bekomen is van hare verbazing over uwe stomme verbijstering Weet danWei-Edele Heer v. D., dat vreesselijke wezentegen wie gij zoo te velde trekt, is eene dood eenvoudige, ongeletterde, schoon zeer ontwik kelde vrouwdie het zeer betreurt dat in hare jeugd de meisjes niet moch ten leeren wat men haar in dezen tijd vergunt. Maar zij heeft gedacht, en is door dat denken tot eenheid en rust gekomen. Nu heeft zij vaak opgemerkt dat de overvoering van kundigheden onze jeugd verre afvoert van Hildehrauds kinderen, dal onze jongentjes en meisjes zich allteel vroeg mensch verbeelden te zijn, zich de kinderspelen schamen, de volwassenen beoordceleu, vaak meenen hunne ouders, ten minsten hunne moeder, in kennis te overtreffenmede te moeten doen met de groote menschen, in toilet eil e'tiquetten, in bals, diners en collations, dat door dat alles de kinderlijke eenvoud verloren, het evenwicht des geestes verbroken is, daar alles samenspant lot rerva/sching van 't bewustzijn van plicht en bestem ming. De opeenstapeling van wetenschap cn geleerdheid vervult al deu tijd, verstompt soms de hersenen, ten minsten het zedelijk gevoelwant eer zucht en vrees voor 't examen maken zich geheel van het arme schoolkind meester; het bezwijkt vaak onder het jagen en strijden, het Ilildebraiids kind wordt uitgedoofd, de vreugd verslikt! Rij die treurige ervaring on dervond zij blijdschap- toen ze nog tusschen dien drom van geleerdheid jongens ontmoette die het recht en hel medegevoel met lijdende wezens niet in zich hadden laten verdringen onder de vracht der koude weten schap en der afschuwelijke viviseclie, die. helaas! zelfs reeds tot in de middelbare scholen begint door te dringen. En zij grijpt met beide handen die gelegenheid aan,-om van uit dezen kiem, den grond te helpen leggen tot een goed werk: de demping der klove tusschen hart en hoofd, leer en leren. Die klove vertraagt onze vorming en verandert het kind in vol wassenen, de natuur- in kas-planten. Beatrix zelve heeft tot haar zestiende jaar met de jongens mecgeknik- kerd, en begroef zich toen nog met eene oudere vriendin in de poppen- kamer die met 17 kleine en groote bewoners was bevolkt. Hare jongens spelen en dartelen als de beste. Maar wanneer het gemoed eenvoudig, de geest nadenkend is gebleven, dan. Mijnheer v. D.kan vrouw en kind filosoof zijn zonder uwe beschuldiging te verdienen. Hij zoeken eenvoud en kinderlijkheid meer dan de wereld het doet die ons omringt. Wij wil len kinderen, ja menschen vormen die zich niet schamen te helpen cn te troosten, die niet blind zijn voor ellende en smart, die tijd hebben om Ie voelen en lief te hebben, en daardoor bewaard blijven tegen den bevroren atmosfeer van de positive wetenschapdie tegenwoordig ons overal om waait en versteent. Hf is het een liefelijke aanblik den kleinen drcumis al waggelend zich op dc teelten te zien staande houden, om zijne eigaar aan den uwen aan te steken; het nufje dat door de mode en het fatsoen wordt belet een on gelukkig kind o( een mishandeld dier te redden of te helpen; de jeugdige badgasten die geen oog hebben voor het treurig lot van al die, ook door hen. mishandelde cn misbruikte ezels, badpaarden, honden: de rijke kinderen die hunne bedienden bis slaven, de Goslersche kinderen die hunne slaven als dieren behandelen (al heeten thans de slaven vrij); de straat jongens die met den grootsten moedwil den liikvorsch doodtrappen of stee- nigen, de verdwaalde kal op liet onbarmhartigst jagen of verdrinken; dc staljongen die het ezel- of paarden-voeder verkoopt', het geld verdobbelt of verdrinkt, en alzoo het voedsel aan het zwoegend dier onthoudt; de wreedaard die den vilder helpt in liet levend vilien van een uitgemergeld slachtoffer: de gegoede kinderen die onverschillig het afslroopen der levende paling of het plukken der levende vogels staan aan te gapen; het meisje dat zonder tranen het nest met jongen door haren wilden broeder ziet verstoren, dat doof is voor de angslkrelen der jongen en het wanhopig getjilp der ouden; liet kind dat koelbloedig den vink met gloeiend ijzer het oog ziet uitsteken; de ouden cn de jongen die zonder afschuw de pasgebo ren kalveren zien behandelen en vervoeren, zóó als wij dat, juist in de zen tijd. dagelijks zien; de jonge lieden die met wellust luisteren naar het verhaal hoe nten de déheieusemaar overtollige palé-de-foie-gras die vóór hen staat, vervaardigt; ol die. met het genot van een Nero of een Caligula het slachten en het verminken der dieren kan aanzien, of het nog afschuwelijker bedrijf dat de wetenschap heiligt: de viviseclieMaai' waar zou ik eindigen? Ik vraag u slechts: is het liefelijk zóó onze mensch- heid, onze goddelijkheid te vermoorden? Waar blijft ons zedelijk gevoel, ons har!, onze liefde als wij ons zelveu en elkander alzoo versieenen??? Wat het plan a la Jocrisse aangaat, voor zulk een verheven idee zijn wij nog niet rijp. Wij laten dat aan een volgend geslacht over. Uwen bijval, «ire goedkeuring verwerven - en daarom ook vragen wij niet. Maar wy beroepen ons op de publieke opinie, op uwen Hildc- brand zelf! We staan niet alleen, en wenschen ten afscheid uit de hon derden stemmen voor de bescherroings-zaak nog enkele woorden aan te

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2