LEÏBSfllli €013 1873. D1NGSDAG 25 FERRUARIJ. N*. 4?. BINNEN LA NDSGHK BK BIGT RN. IJ IT K N L A N DSC IIBE KIG TK N Do Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De grijs tier Couron' get vierendeel jaais f 3.franco p.p. .*3.59; «tel het Ferslag der Mandelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. 3.85. tiet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 'sjaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant ayn verkrijgbaar roor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f iedere regel meer 25 cents. Ajlvertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN A VöGLEli Expeditie-Kontoor van Advertentiën se Hamburg Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Brcslau, Keulen, Stuttgart, Wemen, Praag, Hazel, Ziirieh, St. GallenGenius en Lausarme LEIDEN, 24 Februarij. Heden is alhier overleden de heer dr. E. M. srijks museum van natuurlijke historie; een man. Beima. conservator bij die zich op het gebied der natuurwetenschap een zeer eervollcn naam had verworven. De voor de aanstaande wereldtentoonstelling te Weenen bestemde en sedert eenige dagen in de kunstzalen van Arti et Amicitiae te Amsterdam tentoongestelde schilderijen van hedendaagsche Nederlandsche schilders wor den zeer druk bezocht. De verzameling bestaat uit 140, gedurende de laatste jaren geschilderde, en voor een deel door II. 11. de koningin, openbare musea of particulieren tijdelijk afgestane, stukken. Volgens het bl. van Haarlemmermeer neemt de longziekte onder het rundvee aldaar toe. Sedert de laatste mededeeling, van 10 Januarij jl. zjjn 10 runderen onteigend en afgemaakt. In J872 bedroeg hel aantal we gens longziekte afgemaakte runderen 40 stuks. Den i*" Maart e. k. zal in het Nieuwediep aan boord van het stoom schip Prins van Oranje overgaan een detachement, sterk 125 onderofficieren en manschappenten einde per gemelden bodem via Suez naar Batavia te vertrekken. Met het bevel over deze troepen is belast de kapitein der O. I. artillerie A. C. H. Winte. Te Zwolle poogde Vrijdag li. een soldaat van het garnizoen een einde aan zijn leven te maken; hij had de tromp van zijn geweer reeds iu den mond gezet en zijn voet reeds aau den trekker, toen twee makkers hem nog bij tijds achterover trokkenzoodat het schol miste en de kogel door het dak vloog; de adspirant-zelfmoordenaar werd slechts aan de hand ge kwetst en viel in onmagt. Naar men verneemt had hij wegens een twist met zjjne beminde tot die wanhopige daad besloten. De gemeenteraad van Almelo heeft besloten tot de oprigting van een hoogere burgerschool, waarvan de kosten op ƒ49,000 geraamd zjjn. Er zal ook een burgeravondschool aan kunnen verbonden worden. Onder Avereest is Vrijdag morgen een paard voor een boerenwagen, op weg naar Zwolle, door het breken van het leidsel op hol gegaan. De jongen, die het paard mende, sprong van den wagen en bekwam geen let sel maar eene mede op den wagen zittende vrouwdie dit voorbeeld volgde, kwam met een hevigen val op den straatweg teregt. liet wiel ging haar over het hoofd en zij was dadelijk een lijk. Te Maastricht heelt de burgemeester, de heer II. Baat, wiens dienst tijd verstreken is, de leden van den gemeenteraad verzocht op Zondag 23 Februarjj °P het raadhuis te vergaderen, ten einde Item iu de gelegenheid te stellen van de leden afscheid te nemen. 's GRAVENHAGE24 Februarij. Tot plaatsvervangend kantonregter te Loeucn is benoemd de heer E. van Beusekom Ez.notaris aldaar. De minister van financiën en die van oorlog zullen Donderdag a. s. geen gehoor verleenen. Het Japansche gezantschap komt heden avond ten ongeveer half negen ure per Hollandsche spoor hier ter stede aan. Heden middag zijn reeds eenige leden aan het hotel Paulez afgestapt, waarboven de oranje-nationale en Japansche vlag wappert. De kindermoordenaar van Druten, die door het prov. geregtshof in Gelderland tot levenslange tuchthuisstraf is veroordeeldheeft zich te ver geefs in cassatie voorzien. De hooge raad (strafkamer) heeft bij arrest van heden het ingestelde beroep verworpen. Bij het kantongeregt alhier had heden de voortzetting der behandeling plaats van de zaak van den heer Trinquier, eersten fort-ténor aan den kon. Franschen schouwburg, en den heer Marck, directeur van dat theater. Van de drie door den gemagligde des eiscliers tol het op heden bepaalde getui genverhoor, tot staving van de bedoelde beleedigende uitdrukkingen en tot regtvaardiging van de ingestelde vordering tot schade-vergoeding, zijn slechts twee getuigen gehoord, en is van den derden door den heer de Brauw af gezien. Die getuigenwier verklaringen vertolkt werden door den heer de Boode, kwamen hoofdzakelijk hierop neder: dat werkelijk op den bedoelden avond op het tooneel gedurende de voorstelling, in het bijzijn van meerdere personen gelijk ook Dij andere gelegenheden mede in het openhaar, door den heer Marck ten opzigte van den heer Trinquier was gezegd: nnaiscet- homme la me vole, e'est un bandit" Omtrent die woorden was het ge tuigenis eenstemmig van de heeren Christian), eersten basse-taille. en Barbot, pianist componist, vader der mede aan dit tooneel verbonden contre- alt mejufvrouw Barbot. Die tweede getuige voegde er nog uitdrukkelijk bij dat de heer Marck nog aan de bovengemelde uitdrukkingen had toegevoegd: "inais je l'attends au Prophéte; c'est la ou je le ferai crouler." Na afloop van dat getuigenverhoor, waarbij o. a. op de vraag van den lieer m'. A. de i'into, gemagtigde van den heer Marck, of mej. Barbot niet is verloofd aan den heer Trinquier, door haren vader toestemmend werd geantwoord, is door den heer de Pinto verzocht dat de vérdere behandeling dezer zaak mogt worden verdaagd tot hel houden eener contrc-enquête. Daarin bewil ligd zijnde, heeft de kantonregter de voortzetting bepaald op Maandag 10 Maart a. s.des namiddags ten hall een ure. Met diep leedwezen is in de residentie de tijding ontvangen van hel overlijden van den jeugdigen algemeen bekenden baron Frederik van Brienen. Nog pas gehuwd, werd hij op zijn huwelijksreis te Brussel ongesteld en een korte, maar hevige ziekte ontrukte hem aan de maatschappij, aan wie hij nog zoovele diensten had kunnen bewijzen. Jong, rijk, lot den hoogsten adel des lands behoorende, mogt van Brienen tevens aanspraak maken op aller hoogachting en vriendschap wegens zijn minzaamheid en voorkomen heid met ieder zonder onderscheid van rang of stand en wegens zijn open karakter en ioyauteit. Met bijzondere voorliefde vvydde hij zich aan de be oefening van zoölogie en botanie, en ondernam hij daarvoor zelfs reizen naar vreemde werelddeelen. De prachtige, vreemde en inlandsche bloemen en planten, de schoone verzameling vogels en pluimgedierte op zjjn buiten plaats Carolinenburg aan den Bezuidenhoutschen weg wekten ieders aan dacht en getuigden van zijn goeden smaak. Te verwonderen was het niet dat èn het kon. zoöl. bot. genootschap èn de afdeeling der maatschappij van landbouw alhier zich beijverden den jeugdigen man lot lid van het bestuur te benoemen bij de zekerheid dat men in hem een man vond, die met al zijne krachten den bloei dier inrigtingen zou bevorderen, waarvan hij her haalde malen had blijk gegeven door zijne schenkingen aan den botan. tuin: Luitenant bij het corps kon. scherpschutters kwamen zijn vaderlandlievende gevoelens nog meer uit toen hij in 1870 bij de vrees voor oorlogsgevaar niet aarzelde als vrijwilliger; bij de huzaren in dienst te treden. De verloting van voorwerpen van kunst en smaak, die door de Neder- landsche vereeniging van weldadigheid le Brussel wordt ingerigt, belooft veel te overtredenwat men voor soortgelijke doeleinden pleegt bijeen te brengen. Met zekere spanning wordt dan ook de tentoonstelling van de verzamelde voorwerpen te gemoet gezien. ENGELAND. LONDEN23 Februarij. In het lagerhuis heeft de heer Peel inlichtingen van de regering ge vraagd omtrent de tegenwoordigheid van verschillende schepen van het Brit- sclie eskader van de Middellandsche zee te Lissabon, waaromtrent door de Spaansche regering beweerd werd, dat zulks alleen geschiedde in hel belang der Porlugesche dynastie. Uit het antwoord der regeMng bleek «jat de minister van marine door haar was uitgenoodigd een oorlogsschip te Lis sabon gereed te houden, opdat de gewezen koning van Spanje des verkiezende daarvan gebruik zou kunnen maken om naar Italië terug te keeren, en verder de noodige maatregelen te nemen voor de bescherming der belangen van de in Portugal gevestigde Engelschen, voor het geval dat zich daar de terugwerking der in Spanje voorgevallen omwenteling mogt doen gevoelen. In eene kolenmijn te Talke, in Noord-Staffordshire, heeft Dingsdag IL eene ontploffing van mijngas plaats gehadwaarbij waarschijnlijk 20 of 22 mijnwerkers zijn omgekomen. Woensdag middag waren reeds 14 lijken naar boven gebragt. FRANKRIJK. De heer de Broglie, na in de nationale vergadering het rapport van de commjssie-van-dertig te hebben voorgelezen, concludeerde lot aanneming van het ontwerp, hetwelk met veel moeite tot stand was gekomen, maar

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1