LfilDSCHE 1873. ZATERDAG 22 FEBRUARIJ. Nöfligjtesy N\ 45» Z>« Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs de 'r Cöurav' per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50 j mef Ae< Terslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. Hei verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGL.EE Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg LubeckFrankfort a. M.Berlijn LeipzigDresden BreslauKeulenStuttgartWeenenPraa iBazelZürizhSt. HallenGenève en Lwuscr.ne 'vaÖBXKjiuibmkmitö «P» BINNEN LA N1 >SCHK BKRIGTEN. LEIDEN, 21 Febrnarij. Gisteren avond werd in de Vereeniging voor Christelijke belangen, Zaal Noordeinde, eene voordragt gehouden door d®. H. J. R. G. Tbeesing, uit Rotierdam, waarbij de Leidsche koraal-vereenigïngonder leiding van den lieer K. de Jong, eenige schoone koraal-zangen ten gehoore bragt. Het onderwerp van de rede van d'. Theesing bestond in een overzigt van het Christelijk kerkgezang sedert het bestaan der hervormde kerk. Hij verge- geleek de psalmberijmingen van Datheen met die van Marnix van St. Alde- gonde. beschreef de beroeringen, die omstreeks het tweede deel der acht tiende eeuw in sommige gemeenten plaats grepen toen eene nieuwe psalm berijming bij de hervormden was aangenomen en ingevoerd, en betoogde de hooge waarde eener stichtelijke poezij op welluidende, hartverheffende en zinstrelende wijze, zooals hier door de koraal-vereeniginguitgevoerd. Tevens gaf de spreker den wensch te kennen, dal deze wijze van gods dienstige zamenkomst mede een middel mogt worden om het zich dezer dagen meer en meer verbreidende ongeloof te beperken. Eene talrijke en aandach tige menigte woonde deze lezing bij, die, afgewisseld door wetenswaardige en geestig bijeenverzamelde bijzonderheden uit de geschiedenis van het ker kelijk gezang, blijkbaar met belangstelling werd aangehoord. Heden namiddag te half twee ure overkwam den postillon met zijn postkar, terwijl hij van den trein naar de stad terugkeerde, een ongeluk, dat betrekkelijk nog gelukkig afliep. Een oud paard, bestuurd door een kind dat daarop was gezeten, liep, terwijl liet den postkar passeerde, met zijn achterdeel dwars legen een der wielen. Door den schok braken de beide trekboomen af en viel de kar voorover, terwijl de postillon met een persoon naast hem gezeten uit hel karretje duikelde. Oogenschijnlijk kwa men heiden er onverlet af. liet oude paard 'werd door den jongen ruiter zoo spoedig mogelijk, al hinkende, voortgejaagd. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat, bij V M® besluiten van 2 Fcbr. 1873, en van !6 daaraanvolgende, de toelage der studenten voor de geneeskundige dienst in de koloniën op ƒ700 'sjaars en de bezoldiging der studenten voor de geneeskundige en pharma- ceutische dienst hier te lande op ƒ500 'sjaars zijn bepaald, een en ander te rekenen met I October a. s. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal morgen aldaar eene gewone vergadering honden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft tot directeur-generaal voor publieke werken aldaar benoemd den hoofdingenieur J. W. F. Conrad, die als tweede candidaat op de voordragt stond en daarom verzocht had uiel verder in aanmerking te komen. Tot directeur-geneeskundige van het btii- tengasthuis aldaar werd benoemd dr. S. van der Horstte Utrecht. Eenige dagen geledenmeldt de Delfsche C.zon een geacht inge zeten alhier des avonds met zijne echigenoote een speelpartijtje bijwonen. Hoe hel kwam wist mevrouw niet. maar zij maakte zich ongerust, dat er in hunne afwezigheid onraad zou ontstaan. Aanleiding daartoe vond zij ook in de omstandigheiddat zij op dien dag. in den omtrek barer woning, die nog al eenzaam ligt, een paar mannen van een verdacht voor komen had zien ronddwalen. Zij deelde haar vrees aan haar echtgenoot mede en deze, ofschoon het niet geheel met haar eens zijnde, verzocht, ter geruststelling zijner ega, aan de policie. dien avond een waakzaam oog op zijn huis te willen houden. Het vermoeden van mevrouw, dat er onge- noode gasten zouden komen, bleek niet geheel ongegrond, want des avonds, •circa haff ell ure, werd de huisdeur zachlkens geopend en twee manspersonen slopen in alle stilte naar buiten. Onmiddellijk schoten twee in de nabijheid geposteerde agenten van policie toe, namen de onbekenden in arrest en kragten hen, in weerwil van hun verzet, naar het bureau van policie. Atdaar bleek alras, dat men te doen had met twee verhelden, liet waren de vrijers der dienstboden, die haar, op dien avond, over de afwezigheid fan mijnheer en mevrouw hadden trachten te troosten. Te Amsterdam is door mej. R. G. Roelofs, onlangs aldaar overleden, o- a. vermaakt ƒ2000 aan de inrigling voor spijs- en turfuitdeeling en f J0»0 agn de Nederl.-Israëlitiscbe armen geschonken. Te Amsterdam is een soikerbakkersgezel, werkzaam op eene fabriek in de Groote Rikkerstraatuil de zevende verdieping, op eene binnenplaats gevallen. Hij was onmiddellijk dood. - Uit Zwolle meldt men dat Woensdag avond door de policie aldaar een stoute diefstal werd ontdekt. Uil een in de stadsgracht liggende Keulsche aak, geladen met lijnkoeken, is 's nachts, terwijl er niemand aan boord was, het voor- en achteronder geheel leeg geplunderd. Beddegoed, meubilair enz., alles was verdwenen. De diel of dieven zijn zoo driest geweest, om, ofschoon de aak tusschen andere schepen inlaglicht aan te steken cn zich van den aanwezigen voorraad een goeden maalt jjd aan te rigten. De lading is ongemoeid gebleven. Volgens berigten van de Kaap de Goede lloop van 18 Jan. was er in den gezondheidstoestand van president Brand nog geen merkbare verbetering gekomen, ofschoon de laatste berigten eenigszins gunstiger luiden; en reeds dit weinige maakt weer de hoop levendig, dat welligt de slag, die zijn verlies voor den staat zijn zou, zal worden afgewend. 's GRAVENHAGE, 21 Februarij. Z. M. heeft goedgevondenlol belooning dergenen van de zee- en iandinagt in Nederl. Indië, die zich alsnog hebben onderscheiden gedurende hel eerste tijdvak der expeditie in Deli (noordoostkust van Sumatra), loo- pende van 14 Mei tot i 2 Julij 1872: 1". te benoemen tot ridder der 4e kl. van de Militaire Willemsorde: a van de zeemagt: den officier van gezond heid 2e kl. J. C. D. Sleendijk, en den luit. ter zee 2' kl. J. F. M. Lange; 'o. van de iandmagt: den 2"> luit. der artillerie K. A. M. van Meurs, en den sergeant der infanterie J. C. Burghard; en 2°. hij afzonderlijke dagor ders, zoo in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden; a. van de zeemagt; den luit. ter zee 2' kl. 11. J. J. Kempe; den 2' stuurman D. West- dijk; den schiemansmaat D. Christiani: den konstabel H. Braggaar, en den machinist 2e kl. H. Schaap: b. van de Iandmagt; den sergeant der ar tillerie F. S. Janssen; den sergeant-majoor M. van de Genugten; en den korporaal J. U. Gygli (beiden van de infanterie); den korporaal-hospitaal- bediemle J. lloliebrandse. en den fuselier A. Pecekolom. Aan den heer mr. van Laer is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als griffier bij het kautongeregl te Oldeberkoop. Bij 's rijks museum te Amsterdam zijn benoemd: lot eersten opzigter, ter vervanging van H. A. Klinkhamer, overleden. W. J. M. Engeiberts, thans tweede opzigter; tot tweeden opzigter. F. Molenaar, te Amsterdam. Voor het prov. geregtshof stonden heden te regt J. V., sjouwer, J. v. R., zonder beroep, en R. M.sjouwer, die onlangs bij een zilverkas- honder op de Kalvermarkt, hoek Korte Houtstraat, na het verbreken van een ruit, drie zilveren lepels, ter waarde van ƒ21, hadden weggenomen. Alle drie hadden reeds vroeger veroordeelnigen ondergaan. Zij werden, met aanneming van verzachtende omstandigheden, ieder tot 4 jaren gevangenis straf veroordeeld. In tegenwoordigheid van sommige leden van den raad van state en andere belangstellenden is heden voormiddag op de begraalplaals Eik-en- j Duinen het stoffelijk overschot van den heer A. C. van Braam Houckgeest, gepensionneerd schout-hij-nacht, lid van gemeld collegie. aan den schoot der aarde toevertrouwd. Door een der bloedverwanten werd voor de geopende groeve eenige woorden van troost gerigt tot de beide zonen van den overledene. liet alhier verwacht wordende Japansche gezantschap bestaat uit de bccrcii Iwa-ka-ra-miminisler van buitenlandsche zaken; Ivido, staatsraad; Okeubo. minister van financiën; Ito, minister van openbare werken; eu Yamachoiichi, eerste ambtenaar van het ministerie van buitenl. zaken. Secretarissen zijn Manabe Gak, Ando, Sougiwoora en Kourimoto; kassiers Fanaka en Tomilr; secretaris van het hoofd van liet gezantschap is Koenmé; geneesheer Fukni. De tolk, W. Parson, is een Franschman. Het gezantschap zal, gedurende zijn verblijf hier ter stede, in het hotel Paulez zijn intrek nemen, waar bereids onderscheidene apartementen in ge reedheid zijn gebragt. Reeds gisteren avond zijn in genoemd hotel twee secretarissen van het gezantschap afgestapt. Zij hebben heden bjj de minis ters van buitenl. en binuenl. zaken hunne opwachting gemaakt. 1ÏÏÏÏ T EN L A N DSC 11E BE BIGT EN. F X X li K 1.5 li. Hel Uien public meldt dat men zich ernstig bezighoudt met de ge-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1