afhandig te maken. Overeenkomstig het requisitoir van het 0. 11 werd Welstand schuldig verklaard aan misbruik van vertrouwen en bij verstek veroordeeld lot 2 jaren en 8 maanden gevangenisstraf, en het betalen eener geldboete van ƒ2000, subsidiair 9 maanden gevangenis. Nabij Breda is eergisteren een spoortrein, van Tilburg komende, ge derailleerd. De passagiers kwamen allen met een kleinen schok vrij en konden naar het station wandelen. Locomotief en tender zaten vrij diep in den grond. 's GRAVENHAGE20 February. Naar men verneemt heeft het 'L. M. den koning behaagd te benoemen tot officier in de orde van de Eikenkroon de heer A. Antheunis, kapitein hij den staf van de Gentsche schutterij, en tot ridders dier orde: de heeren E. Marshall, adjunct-secretaris van de kon. akademie van België; M. van Gelder, solo-violoncellist van Z. M. den koning der Nederlanden, en E. Ber ger, lid der kamer van afgevaardigden voor het groothertogdom Luxemburg. Z. >1. heeft vergunning verleend aan den generaal-majoor G. 1'. Booms, chef van den generalen stal. en aan den kapitein C. D. 11. Schneider, van dien stal, tot het dragen der versierselen, respeclivelijk van commandeur en van ridder van het Legioen van Eer, hun door den president der Fransche republiek geschonken. Tot leeraren bij 's rijks veeartsenijschool te Utrecht zijn benoemd de bli. 1. J. van der Harst, leeraar aan 'srijks lioogere burgerschool te Utrecht, en F. Th. Weitzel, veearts te Amersfoort. Door Z. M. is de 2e luit. C van Crans, van het 5e reg. infanterie, in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. lndië De officier van administratie 2e kl. H. K. J. van den Bussche is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, en benoemd tot 15IC" luit.- kwarliermeester bij het leger in Ned. lndië. Z. M. de koning zal zich den len Maart a. s., des nachts ten 4 ure, naar het Loo begeven. 11. M. de koningin, door de treurige omstandigheid van de ziekte harer stiefmoeder daartoe genoopt, heeft heden ochtend ten 8 ure per Rijn- spoor de residentie verlaten om zich naar Stuttgart te begeven. Z. K. H. prins Alexander nam even vóór het vertrek van den trein har telijk afscheid van HD. moeder, terwijl eenige leden der kou. hofhouding 11. M. uitgeleide deden. II. M. werd vergezeld door jhr. Gevaerts van Simons- haven, hofmaarschalk, mevrouw de baronnesse van Pallandl van Keppel, lioldame, en baren secretaris mr. von Weckherlin. -- De minister van binnenlandsche zaken zal Zalurdag aanst. geen gehoor vcrleenen. Eene fraaije verlichting van wege het gemeentebestuurgisteren avond langs den Vijverberg ontstoken, besloot den feestelijken dag van 'skonings verjaring op waardige wijze. De stadsvcrlichtiug bepaalde zich tot de drie lanen loopende tusschcn het geboomte van de Plaats tot het Tour- nooiveld, welke lanen met lampions verlicht waren. Aan de beide uitein den dier allées waren twee muziektempels, eveneens geïllumineerd, opgesla gen. waarin de muziekcorpsen der stedelijke schutterij en van het le reg. huzaren zich nu en dan deden hoorentot groot genoegen van de vele toe schouwers en wandelaars. De achterzijde van het ministerie van binnen], zaken prijkte met twee groote verlichte eereboogenomgeven door kleinere, waarboven de naamcijfers van Z. M. den koning en een vlaggen-tropee waren aangebragtvooral door de terugkaatsing in den Vijver voldeed deze verlichting zeer. Te midden van dien lichtglans verhief zich in het water het zoogenaamd, eilandje, dat rorndom met Chineesche lampions van verschillende kleuren was omhangen en waarop bij afwisseling Bengaalsch vuur werd afgestoken. De gasverlichting van sommige der ministeries was bij de windstilte prachtig. -- Bij de eergisteren in den Schouwburg gegeven benefïcc-voorstelling van den heer Rosier Faassen viel dien verdienstelijken acteur op nieuw eene onderscheiding ten deel. Door eene commissie uil hh. geabonneer'den en habitués werd hem, als blijk van waardeering zijner talenten, een prachtige gouden ketting en medaillon vereerd, vergezeld van een keurig bewerkt diploma, waarop de namen waren vermeld van de deelnemers aan dit hul debetoon. BUITENLANDS.CIIli DELICTEN. BELGIS. Diitgsdag is het Japansche gezantschap alhier aangekomen. De leden zijn met de meeste eerbewijzen ontvangen door eene deputatie, die ben tot de grenzen tegemoet is gereisd om hen daarna naar de hoofdstad te gelei den. In strijd met de gewoonte woonde de koningin de audiëntie bij. Des avonds gebruikten de gezanten het middagmaal in het paleis. ENftEL A W ES. LONDEN19 Februari). Uit Zanzibar wordt gemeld dat sir Bartle Frère eene bijeenkomst der inlandsclie kooplieden had belegdom over de afschaffing van den slaven handel met hen van gedachten le wisselen. De kooplieden verklaarden zich algemeen tegen die afschaffing en beweerden dat, mogt zij ooit tot stand komen, de handel van Zanzibar verwoest en de stad geruïneerd zon zijn, vermits al de Arabische kooplieden haar zouden verlaten. De sultan van Zanzibar, welke den Engelschen afgezant zeer voorkomend ontvangen had, deed zich als een warm voorstander van de afschaffing der slavernij voor, doch men hieid het er voor dat hij die overtuiging slechts voorwendde, omdat hij ie gelijk te kennen had gegeven geene schriltelijke verklaring in dien geest te willen afgeven, ten einde zijn eigen leven niet aan aanslagen van de ,.ij:!e der slavenhouders bloot le stellen. FRANKRIJK. Het Bien public meldt dat de commissie-van-dertigen vergaderd is geweest om de voorlezing van het rapport van den hertog de Broglie te hooren. In dit rapport, hetwelk, naar men zegt, met zeer veel gematig- heid is opgesteld, worden de in den boezem der commissie gehouden be raadslagingen met volkomen juistheid wedergegeven, en wordt, op enkele kleine wijzigingen in den vorm na, de tekst van het wets-ontwerp, gelijk liet in de laatste bijeenkomst door de commissie vastgesteld was, gehand haafd, De commissie beeft besloten dat zij, vóór en aleer zij overging tot de definitive vaststelling der conclusie van het rapport, den heer Tallon zou hooren, lot toelichting van zijn voorstel nopens de regeling der bevoegd heid van de verschillende staatsmagten. Het rapport is terstond medege deeld aan den beer Thiers, welke het zoo spoedig mogelijk met zijne aan merkingen zal terugzenden. Het besluit der commissie, dal bet rapport aan den heer Thiers zou worden medegedeeld en dat zij den heer Tallon nader zou hoorenwordt als een goed teeken beschouwd. Het blad voegt er bij dat het rapport der commissie waarschijnlijk den 27sltD dezer maand bij dc nationale vergadering in behandeling zal komen. L'Univers deelt het volgende mede: In de vorige week hebben drie leden van de regterzijde der vergadering eene audiëntie bij den graaf van Parijs gevraagd, om van den prins te vernemen, of hij werkelijk voorne mens was zich naar den graaf van Chambord, te Weenen, te begeven, en alzoo door eene openbare handeling de regten en het gezag van liet hoofd van het buis van Bourbon te erkennen. De graal van Parijs heeft die afge vaardigden zeer beleefd ontvangen, maar hun rondweg verklaard, dat hij niet voornemens was zich naar den graaf van Chambord te begeven. Dit antwoord schijnt sommigen nog niet geheel ontmoedigd te hebben. Door den prefect van het dep. der Haute-Garonne is bepaald dat aan alle Spanjaarden het verblijf in dat departement is' verboden, tenzij zij voorzien zijn van een behoorlijken verblijfpas. Wanneer Spaansclie onder danen, binnen 48 uren na hun aankomst in het departement, zich den ge noemden verblijfpas niet hebben aangeschaft, zullen zij in hechtenis geno men en geïnterneerd of wel uit liet land gezet worden. Dezer dagen is door een der krijgsraden weder een Parijsehe opstan deling ter dood veroordeeld wegens deelneming aan de gevanganneming en den moord der Dominicaner monniken van Arcueil (Mei 1871). De aanlei ding tot de ontdekking van dezen veroordeelde is schijnbaar hoogst toevallig geweest. Eene vrouwdie door haren huisheer ter betaling van achterstal lige huishuur'voor den regter gedaagd was, verweet dezen ter teregtzitting, dat bij in bet bezit was van de pij of den rok van een Dominicaner pater. De huisheer erkende het feit, maar zeide, dat dit klcedingstuk door den bewoner van eene der kamers van zijn pand bij zijn vertrek was achter gelaten en dat hij dal gewaad toen in zijne bewaring genomen had en het van tijd tot tijd als kamerjapon bezigde. Dc justitie stelde onmiddclijk een onderzoek in. Het bleek daaruit, dat bet bedoelde gewaad aan een der uit Arcueil weggevoerde monniken, pater Rousselintoebehoord bad, die het, op den noodlottigen marsch naar Parijs, op een den troep vergezellenden wagen geworpen had, naar liet schijnt om de viugt gemakkelijker te ma ken, die hij eenige oogenblikken later, toen het geleide door de geweer schoten van eenige soldaten tot het bieden van tegenweer genoopt werd, gelukkig volvoerde. Die pij was door zekeren Joseph Pifret. een metselaar van beroep en garde bij een der federalistische legioenenin liet bedoelde liuis van de Rue des Vinaigriers gebragt. De eigenaar van dat huis wist niet waar Pifret gebleven was. maar dc Parijsehe policie kwam hem spoe dig op het spoor; zij vond hem bij een der bazen terug, bij wien hij vroe ger bad gewerkt en na liet dempen van den opstand weder in dienst ge treden was. De instructie der zaak bewees, dat Pifret den 25t,c° Mei 1871 nog deel uitmaakte van eene batterij artillerie in het lort Bicêtre en dal bij tot het geleide der Dominicaner monniken behoord had. Het nieuwe transportschip l.a Loire is bestemd om de geregelde dienst in de wateren van Nieuw Caiedouië te verrigten. Het schip zal een buitengewone» état-major ontvangen van vijf luitenants ter zee en vijf adel borsten. Het vertrek uil Touloii, met de laatste bezending politieke ver oordeelden is op 15 April bepaald. '1. WITüiEK I. Men meldt uit Bern: Een door den landamman Auguslin Keiler, uit Aarau, opgesteld ontwerp van een nieuw dioecesaal verdrag strekt tot op- rigting van een Zwitserscli nationaal bisdom zonder medewerking vail Rome, op democratische grondslagen, met afscheiding van het staats- en het ker kelijke gebied cn met verzekering van de regten van den staat tegen ker kelijke aanmatigingen. Het ontwerp is tot voorbereidend onderzoek aan eene commissie verzonden. Bij de aankomst van bisschop M.ermillod te'Vevay werd hem door den pastoor dier plaats gastvrijheid aangeboden.. Des avonds hield de bisschop eene korte toespraak iu de kerk. Later werd eene vergadering gehouden, waarin de bisschop op nieuw protesteerde tegen de schending van wet en vrijheid in zijn persoon. O U E V S C S3 L A X ID. Door dc kamer van afgevaardigden te Berlijn zijn tot leden van de commissie van ouderzoek in zake der spoorweg-concessiën gekozen de heer Lasker. van wien bet voorstel tol bet honden van het onderzoek is uitge gaan, en de heer Köller, van de vrije conservative partij. Over de keuze van den heer Lasker had natuurlijk geen strijd plaats; zooveel te meer over de keuze van het tweede lid. De minister van financiën heeft bij den landdag ingediend eene sup plementaire begrooting, waarbij veler regtmatige eiscben zullen worden voldaan. Op deze supplementaire begrooting komen de volgende posten voor: 700,000 tb. tol verhooging der bezoldiging van de onderwijzers aan de lagere scholen; 240.000 th. dito voor de onderwijzers aan de gymnasiën; 430C0 th. tot verbetering der pensioenen van voormalige onderwijzers aan

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2