PEK TEL EG HAAF. Toen HH. KK. HH. prins Frederik eu prins en prinses von Wied met hun zoontje zich naar de receptie ten hove begaven, maakte een gedeelte der troepen, die naar de kazernen terugkeerden, in het Voorhout front en liet de vorstelijke personen met de gewone eerbewijzen passeren. - Heden is in deze residentie in 73-jarigen ouderdom overleden de heer M. C. van Braam llouckgeestlid van den raad van stale, die in de afdee- ling voor koloniën zitting had. De overledene was ridder der Militaire Wil- lems-orde 4C klasse en der orde van den Nederl. Leeuw. IHJITKNLANDSCliK KKiUG i EtN. BKLIS1E. Bij de kamer van afgevaardigden is door den minister van financien een ontwerp ingediend, om de regering tc magtigen lol hel aangaan eener leening van 240 millioenwaarvan 180 millioen voor openbare werken, meer bepaaldelijk voor den aankoop van den Luxemburgschen spoorweg zullende de bestemming der overige (iO millioen worden geregeld bij afzon derlijke wetten. Bij een onlangs door twee studenten uit Gent gehouden tweegevecht, werd een hunner gewond. Hij is thans aan de gevolgen overleden, liet is de zoon van den Russischeu maarschalk Karkowski, slechts 25 jaren oud. K IS G SS JL A Hi LONDEN. 18 February. De dagbladen in Ierland wijden beschouwingen aan het door den heer Gladstone ingediende wets-onlwerp op de inrigting der universiteit Dublin, (icene partij neemt de onvoorwaardelijke verdediging van het wets-outwerp op zich, doch vrij algemeen schijnt men hel er voor te houden dat het, zij het ook met eenige wijzigingen in de onderdeelen, zal aangenomen wor den. De home-rule-partij keurt hel neutrale karakter der universiteit af, vooral omdat zulks groote offers van de natie vergen zal, terwijl de tegen woordig beslaande katholieke inrigtingen van honger onderwijs bestaan uit de inkomsten barer bezittingen en uit vrijwillige bijdragen. Van de conser vative zijde, waartoe de protcstantsche bevolking van Ierland bijna zonder uitzondering behoort, wordt het niet opnemen der theologische faculteit in de universiteit en het niet voorkomen van de godgeleerdheidde wiisbe- ueerte en de nieuwere geschiedenis onder de leervakken hoogclijk afgekeurd, als eene concessie der regering aan de eischen der ullramontaansche partij. Even goéd. zoo redeneert men. had men de physiologie, de staathuishoud kunde en in het kort bijna alle vakken van hooger onderwijs kunnen bui tensluiten, want de ullramontaansche partij heeft mede bezwaren tegen een met den stand der wetenschap overeenkomend onderwijs in die vakken, liet is alleen te verwachten dal de ultramontaansche partij met de nieuwe inrigting genoegen zal nemen wanneer het onderwijs gegeven wordt naar haren zin, maar dan bestond er geene reden om de drie in de wet veroor deelde vakken buiten te sluiten. Volgens deze bladen zal, zoo al niet het doel. dan toch stellig het gevolg der wet, wanneer zij aangenomen \vordt, hierin bestaan dat het geheelc hooger onderwijs in Ierland onder den ultra- montaanschen invloed wordt gebragt. Bij de overeenkomst te Merthyr-Tydvil in Zuid-Wales, tusschen de be stuurders eener maatschappij en hunne werklieden gesloten, hebben de werklieden zich bereid verklaard het werk op te vatten tegen eene verla ging met 5 pCt. van hel in December 1872 genoten loon, mits gedurende de maand Maart het in December 1872 genóten loon weder zou uitbetaald worden, en daarna tot aan den 5,I,n .lulij eene nieuwe verhooging van 5 püt. van de loonen zou plaats hebben. De regeling van hél na den 5JeD •lulij uit te betalen loon zal dan door de directeuren der maatschappij en de gemagtigden der werklieden in gemeen overleg worden vastgesteld. De Globe bevat een berigt uit Madrid, meldende dat de commissie, belast met het onderzoeken van de stoomboot Murilloverklaard heeft dat dit stoomschip de Northfleet niet in den grond heeft geloopen. De Murillo is vrijgegeven. F 11A-X-H. K IJ K. Het Jotiru. off. bevat het besluit, waarbij Duinkerken tot eene ves ting van den eersten rang wordt verklaard. Eene dezer dagen door den heer Thiers verordende mutatie onder het corps der prefecten, onder-prefecten, enz. is niet naar den zin derrepu- blikeinsche partij uitgevallen. Vooral heeft het bij haar misnoegen verwekt dat de prefect van de Beneden-Loire (Nantes), de heer Doniol, die zich indertijd aan de bedevaarten naar Lourdes vijandig getoond heelt, naar het departement van de Meurlhe en Moezel verplaatst is, gelijk men aan de repubtikeinsche zijde meent, om aan de clericalen genoegen te geven. De weduwe van den op 20 Mei 1871. door de troepen van Versailles, op de trappen van hel Pantheon gefusilleerden radicalen gedeputeerde Mil- lière heeft, nadat er bijna twee jaren sedert die executie verloopen zijn, eene regtsveryolging ingesteld tegen den kapitein Garcinadjudant van den toenmaligen minister van oorlog, op last van welken officier haar echtgenoot, zonder vorm van proces, is ter dood gebrast. Zij grondt haren ei sell tot schadeloosstelling, ten bedrage van (50,000 fr., op de door den maarschalk Mac-Mahon voor de commissie var. enquête van i8 Maart afge legde verklaring, dat "hij last had gegeven geene insurgenten te fusil leren, die niet met de wapenen in de hand gevat werden-, terwijl het, verzekert de weduwe, een feit is, dat Millière ten huize barer ouders, in de llue d'L'lm, is gearresteerd twee dagen nadat de strijd in dat stadskwar tier had opgehouden. Bovendien beweert zij, dat Millière zoomin een bur gerlijk als een militair ambt onder de Commune bekleed, noch binnen, noch buiten Parijs een werkdadig deel aan den burgeroorlog genomen, en niet opgehouden heeft gedeputeerde te zijn. iriNJE Thans is de volledige lekst bekend van de boodschap aan de corles, waarbij konipg Amadeus afstand van den troon deed; zrj was van den volgenden fnliottd - «De Spaansche natie bewees mij eene groote eer door mij tot baren koning te kiezendie eer werd door mij te meer op prijs gesteld om de moeijelijkheden eu gevaren, verbonden aan de regering over een land, dat zoo zeer verontrust was. Doch krachtig door de aan mijn geslacht eigen vastberadenheid, welke het gevaar zoekt en niet ontvliedt; vast voornemens mij alleen te rigtcn naar het belang des lands en mij te stellen boven alle partijen; besloten hebbende den aan de constituerende cortes afgelegden eed getrouw te zijn, en bereid tot de grootste offers om aan dit grootmoedig volk den vrede le verzekeren welken het zoo zeer behoeft, de vrijheid welke hel verdient en de grootheid waarop zijn verleden en de moed van zijne kinderen het aanspraak geven, meende ik dat mijne onervaren heid in regeringszaken vergoed zou worden door de eerlijkheid van mijn karakter, en dat ik eene krachtige ondersteuning in het bestrijden der ge varen en het overwinnen der moeijelijkhedenwelke ik mij niet ontveinsde, vinden zou in de sympathie van alle Spanjaarden die hun vaderland lief hadden en opregt wenschlen dat er een einde mogt konten aan de bloedige en noodelooze twisten, welke sedert jaren het land verdeelen en verscheu ren. Ik beken dat mijn goede wil mij bedrogen heeft. Ik heb thans twee volle jaren dc kroon van Spanje gedragen, en Spanje heeft niets anders beleefd dan eenen voortdurenden strijd; bet is iederen dag verder verwijderd geraakt van hel tijdperk van vrede en geluk, hetwelk ik zoo vurig wenschte le zien aanbreken. Indien de vijanden van Spanjes welzijn vreemdelingen waren geweest, zoo zou ik de eerste zijn geweest om hen te bestrijden aan hel hoofd van het leger, dat even dapper als tegen vermoeijenissen gehard is. Maar al degenen, welke met het zwaard, met de pen, met het woord het hunne bijbragten om de ongelukken der natie te bestendigen en te verergeren zijn Spanjaarden, allen roepen den dierbaren naam van het vaderland aan, allen strijden en spannen zich in voor deszelfs welzijn. Te midden van het krijgsrumoer, van het verward, verdoovend en tegenstrijdig misbaar der partijen, te midden van allerlei verschillende uitingen van de openbare meening is het onmogelijk te bepalen wie gelijk heeft. En nog veel minder mogelijk is het een geneesmiddel tegen een zoo groot euvel te vinden. Binnen de grenzen der wet heb ik het gezocht, maar ik heb het niet kunnen vinden. Wie de wet bezworen heeft, mag daarbuiten niet zoeken. Niemand zal mijn besluit toeschrijven aan zwakheid. Geen gevaar zoo dreigend zou mij er toe brengen de kroon neder te leggen, als ik meende dal ik haar tot het welzijn der Spanjaarden moest blijven dragen; mijn gemoed is niet in verwarring gebragt door het gevaar, waarin mijne edele gemalin heeft verkeerd; in dit plegtig oogenblik vcreenigt zij zich met mij in het verzoek dat men den bedrijvers van den gepleegden aanslag vergif fenis schenke. Maar ik ben innig overtuigd dat al mijne pogingen ijdel zijn en dat mijne verwachtingen niet vervuld zullen worden. Deze redenen, mijne heeren, doen mij besluiten aan de Spaansche natie door bemiddeling van u, hare wettige vertegenwoordigers, de kroon terug tc geven, welke mij 'de stem des volks heeft aangeboden. Ik doe afstand van de kroon voor mij zclven. mijne kinderen en hunne nazaten. Weest verzekerd dat ik, de kroon nederleggende, niet tevens de liefde nederleg voor het even grootmoedige als ongelukkige Spanje, en dat de eenige spijt, waarmede ik dit land verlaat, deze is dat ik aan Spanje niet al die wel daden heb kunnen verschaffen, welke mijn hart zoo vuriglijk daarvoor wenschte." Door den minister Castelar is eene circulaire gerigt aan de gezanten van Spanje in hel buitenland. Hij zegt daarin dat de vestiging der repu bliek geenszins het gevolg was van eene verrassing, maar van de ernstige overtuiging der cortes. Hij laat alle regt wedervaren aan dc regtvaardig- heid, de opregte bedoelingen en den constitutionelen zin van koning Antadeus, maar zegt dat het hem niet mogelijk was den weerzin te over winnen van eene fiere natie, welke innig aan hare onafhankelijkheid ge hecht is. Zonder eenige pressie werd de republiek aangenomen en eene regering verkozen. Deze heeft terstond na hare opireding besloten al hare krachten in te spannen, om het haar door de nationale vergadering opgedragen mandaat te vervullen en tot eiken prijs de openbare orde te handhaven. SFITSCMLAAP. De Badensche regering heelt aan de oud-kalholicken te Constantz ver gunning verleend toe het gebruik dér Augustiner kerk. Uit Karlsruhe meldt men dat de meerderheid der Jezuïlen, geboortig uit het groothertogdom Baden, naar Noord-Amerika is vertrokken, enkelen naar Zuid Amerika, (Quito) en de overigen naar België of naar Nederland. Een enkele, die slechts sedert korten tijd lot de orde behoorde, is tot den leekenstand teruggekeerd. - Door de schilders, beeldhouwers, enz., te Munchen gevestigd, is eene bijeenkomst gehouden, ter bespreking van de vraag, of men deelnemen zal aan de internationale tentoonstelling te Wcenen. Het besluit is genomen, om aan de hoofd-commissie tc Weenen dezen eisch te stellen: aan de Beijer- sche kunstenaars moet evenveel ruimte worden toegekend als aan de Fran- sche schilderschool. Wil men aan die voorwaarde niet voldoen, dan wordt door Beijcren geen enkele schilderij of ander kunstvoorwerp ter Weener- tentoonstelling ingezonden. Tevens is het besluit genomen, om, ingeval van weigering, in den aanstaanden zomer een tentoonstelling van kunstvoort brengselen te Munchen te houden, tot deelneming waaraan gansch Duitsch- land zal worden uilgenoodigd. LONDEN, 18 February. De Pall Mali Gaz. verneemt, dat de Braziliaan- sche autoriteit geen emigranten iu Brazilië zal toelaten, zoolang de enquête duurt over de behandeling die de emigranten iu Brazilië ondervinden. Een brief uit Zanzibar meld? dat dr. Livingstone Ujii beeft verlaten,

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2