Christelijke Militaire Vereeniging: OPENBARE VERGADERING Volgens liet Tad. heelt de lieer P. A. S. van Limburg Brouwer al zijne boeken, die het Oosten betreden (IndologisclieSanscritische werken, enz. enz.) vermaakt aan de koninklijke bibliotheek. BI! IT K NI, A N DSC UK I3ËK! G T E N ËIVGELAHD. LONDEN, 16 Februarij. Bij het hoogerhuis is ingediend een wets-ontwerp tol instelling van een hoog gereglshof. In het kort komt dat ontwerp neder op de verceni- ging van alle thans bestaande hooge geregtshoven, als de regtbanken van appel voor de zaken van formeel en onbeschreven regt, het hof voor de zaken van erfopvolging en echtscheiding, het adiniraliteitsgeregtshof en hét centrale hof voor de zaken van koophandel te Londen, tot e'én opperste ge- regtshof, bestaande uit een en twintig leden met inbegrip van de tegen woordige leden der aldus geamalgameerde geregtshoven en met den lord opperregter a!s voorzitter. Hel hof zou verdeeld zijn in vier kamers, over eenkomende in werkkring met de vier takken van regtspraak, waarvoor de geamalgameerde geregtshoven zijn ingesteld, doch het personeel regters zou bij afwisseling in de verschillende kamers zitting hebben. Uit de diplomatieke stukken, aan het parlement voorgelegd, is geble ken dat de centraal-Azialische quaestie thans in theorie is uit den weg ge ruimd. Rusland heeft met de door Engeland aangegeven grenslijn bereid willig genoegen genomen; het erkent de onschendbaarheid van het gebied van Shere Aliden Emir van Afghanistanook wal betreft de van dien vorst niet direct afhankelijke, doch uit een strategisch oogpunt zoo hoogst belangrijke, gewesten fiadakshan en Wakhau. In sommige ijzerfabrieken in Zuid-VVales hebben de werkliedenna met de patroons in eene schikking te zijn getreden, het werk hervat. In berigten uit New-York wordt het verbranden medegedeeld van het schip Henry Jones, waarbij 22 personen omgekomen en 432 balen katoen vernield zijn. ZWITSERLAND. Volgens berigt uit Bern heeft de regering van Tkurgau een besluit der katholieke synode, volgens hetwelk de kerkeraad het door de regering gegeven bevel om alle kerkelijke en officiële gemeenschap met der. bisschop Lacliat te staken niet mag gehoorzamen, en welk besluit aan eene volks stemming zou moeten onderworpen worden, als strijdig met de constitutie voor nietig verklaard, de bedoelde volksstemming verboden, en den kerke raad. voor het geval van verzet van zijnen kant. met eene strafregtelijke vervolging bedreigd. SPANJE. Men verzekert dat de regering het besluit heeft genomen de komst der afgevaardigden van Cuba af te wachten, om de quaestie der hervor ming op de Antilies op te lossen. De scheiding tusschen kerk en staat en de onafzetbaarheid der magistra ten wordt aangekondigd. In de cortes heeft de heer Figueras, in antwoord op eene interpella tie, verklaard, dat alle artikelen der constitutie van kracht blijven, uitge zonderd die, welke betrekking hebben op de monarchie, die voor altoos dood is. I» IITSEIILAN IF. Volgens officiële opgaven, loopende tot 31 December 1872, heeft de Aziatische cholera in dit jaar gehcerscht in 46 districten en 346 plaatsen in Gallicië; 6850 personen werden aangetast en 2173 zijn overleden. Op den genoemden datum waren in 211 plaatsen nog 1208 choleralijders onder geneeskundige behandeling. Te Pesth zijn van 18 October lot 28 Decem ber jl. 982 personen door cholera aangetast en 404 ten gevolge daarvan overleden; te Buda in denzelfden tijd 764 aangetasten en 274 dooden. De ziekte breidde zich nog steeds uit iu Gallicië, Mnravië en Hongarije, maar toch niet in hevige mate; men vreest evenwel voor nieuwen aanvoer van smetstof, aangezien de flJoscow-Gaz. een onrustbarende uitbarsting der cholera te Moskou aankondigt. Iets dergelijks schijnt ook in Hongarije plaats te hebben; de mililaire kommandantgraaf Iluyn, heeft bij circulaire aan zijne onderhoorigen doen weten, dat dc Aziatische cholera epidemisch cm niet buitengewone hevigheid in de barak-hospitalen verschenen is. OOST-INDIE. BATAVIA. 9 Januarij. Dc gouverneur-generaal heeft op verzoek van de directie der spoor- weg-maatscbappij andermaal eene commissie, bestaande uil de hh. jhr. Teding van Berkhout, Ermeling en van Hoogenstratenbenoemd, ten einde de lijn naar Buitenzorg aan een nieuw onderzoek te onderwerpen. De koorts, door sommigen »dengue-fever" genoemd, maar volgens den lieer N. P. van den Berg, bljjkens oorkonden, die eene eeuw oud zijn, toen reeds hier als «-knokkelkoorts" bekend/woedt lievig te Samarang, ofschoon cr slechts zeer weinige sterfgevallen voorkomen. Men wil welenzegt de Indiër, dat het overlijden van den heer Motké de geheele zending, aan hem opgedragen, doet vervallen en dat de overblijvende leden der commissie, zich buiten staat achtende die taak verder te vervullen, verzocht hebben de commissie te ontbinden en naar Nederland te mogen lerugkeeren. Te Padang is het berigt ontvangen van het overlijden van den lieer J. f.ramer, adsistent-resident van Ayer-Baugies. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den postmeester te Soerabaija F. W. G. Mourits. Ontslagen; eervol, de bui- tengew. subst.-griffiers bij den landraad te Madiocn mr. P. H. Junius en J. F. Phitzinger, en de gewezen pakhuism. te Probolingo J. van Duiken. Be noemd: lot assist.-resident in de resid. Soerakarla, toegevoegd aan den resi dent van dat gewest, met aanwijzing van Klatten, Boijonlali, Sragen eu Karang-Pandan respectievelijk als standplaats: W. Ligtvoet, thans assist.- resident van Demak (Samarang); J. H. C. van Dijck, thans assist.-resident van Sampam (Madura); F. A. A. Ruitenbach en mr. J. Deketh, thans con troleurs 1' kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura; tot assist.-resi dent van Demak (Samarang), de ambtenaar op non-activiteit D. Meijer, laatstelijk assist.-resident van Temanggoeng (Kadoe), onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot assist.-resident van Sampan (Madura), de ambte naar op non-activiteit II. F. van Lier, laatstelijk ascist.-resident van Lingga (Riouw), onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd: tot officier van justitie bij den raad van justitie te Amboina, de le subst.-griffier bij den raad van justitie te Batavia mr. C. Vinju; tot hoofdcommies bij het depart, van binnenl. bestuur, be ambtenaar op non-activiteit C, Lijnis Hufïenrcuter, laatstelijk hoofdcommies bij het depart, der burgerl. openb. werken; tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Buitenzorg G. Ter Marsch, laatst hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Meesler-Cornelis; tot 2l,en onderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Ban- dong, de hoofdonderw. aan de openb. school te Buitenzorg J. W. van Reeuwenlot 3(len onderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche onder- wijzers te Fort de Rock, de liulponderw. aan de openb. lagere school aldaar L. R. Karmsen; tot telegraphist 2e kl., de telegraphist 3e kl. J. K. Wiggers. Belast: met de waarneming der betrekking van hoofdonderw. aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Fort de Rock, de 2dcn onderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Ban- dong D. Gerlh van Wijk. Departement van oorlog. Verleend: een jaar verlof naar Nederland, aan den lsle° luit. der infanterie G. W. Camphuis. Departement van marine. Vergunning verleend: om te repatriëren, aan den luit. ter zee 2e kl. A. Weremeus Bunning, en aan den officier van ge- zondh. 3e kl. G. P. J. Theunissen. PEK TELEGRAAF. LONDEN, 17 Februarij. Graaf Bernstorf! heeft den nacht minder onrustig doorgebragt. De Times weêrspreekt het berigt, volgens hetwelk de president der repu bliek Peru vermoord zou zijn en men het regeringsgebouw te Lima zou hebben laten in de lucht springen. LISSABON, 15 Februarij. De ex-koningin van Spanje is ligt ongesteld cn houdt hare kamer. De rust is le Malaga hersteld zonder bloedvergieten. MARSEILLE, 16 Februarij. De uit Barcelona ontvangen brieven en dag bladen, dd. 14 Februarij, melden dat door 400 studenten een manifestatie is gedaan. Van vaandels voorzien kwamen zij op, en eischten in de eerste plaats ontruiming van het lokaal der universiteit door de troepen en vervol gens vrij en kosteloos onderw-jjs. De prefect beloofde zich tot de regering te zullen wenden. 4000 werklieden, der federale republiek toegedaan, hebben eene meeting gehouden. Zij drongen op vermindering van de werkuren en op betere ver deeling van de werkloonen aan. Deze manifestatie geschiedde op de Place de la Constitutionen dè toespraak werd in de Ratalaansche taal gehouden. Eene vrouw voerde het woord. De gebouwen waren verlicht. De bevolking was over het algemeen kalm. MADRID. 16 Februarij. Generaal Pavia is tot opperbevelhebber van het noordcrleger benoemd, ter vervanging van generaal Moriones. die naar Madrid is ontboden om de directie der cavalerie op zich te nemen. MADRID, 16 Februarij. Gisteren hebben de republikeinen eene serenade aan Castclar gebragt; een groote menigte was op de been. Castelar zeide dat de republiek bestemd is om alle Spanjaarden te vereenigenen ver maande de republikeinen tot kalmte en gematigdheid. Het volk riep: «Leve de republiek! Leve Castelar!" MADRID, 16 Februarij. Don Carlos is te Saint-Jean Luz in hctFransche departement der Neder-Pyrenëen aangekomen en heeft zich tot pretendent geproclameerd. BAZEL, 16 Februarij. Vclgcns de Baseier Nachrichten zon de lieer Mermillod gisteren ochtend het Zwitsersche grondgebied verlaten hebben. {Surge vfifftc T&faub. ONDERTROUWD: W. Laman. wedr 53 j. en F. van Putten, jd. 43 j. H. van der Zeeuw, jm. 34 j. en C. van der Reyden, jd. 30 j. D. Vermev, jm. 30 j. en J. M. van den Bosch, jd. 20 j. D. W. Vermeer, jm. 38 j en J. M. Schafer, jd. 39 j, P. J. van Iperen, wedr. 43 j. en C. llartogs, jd. 23 j. \I> V EKTKA 18 E V Heden overleed onze jongste lieveling WILLEM, na eene korte onge steldheid. Soeterwoude, bij Leiden. A. G. MULIÉ. Eenige en algemeene kennisgeving. D. W. M. MULIÉ, Mussert. De familie HUBRECHT betuigt haren dank voor de bewijzen van deel neming. ondervonden bij het overlijden van Vrouwe F. A. L. GERAERDS THESINGH HUBRECHT. der „UW KONINGRIJK KOME," op WOENSDAG 19 Februari 1873, des avonds te zeven uren, in de ZAAL Noordeinde. Sprekers: dc Pred. Jf. I». B. BKOUWEÏ5 cn S. SI. .1, DE IVrtLFF. Beschikbare plaatsen vrij.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2