LE1DSC1IE COURANT. DINGSDAG 18 FEBRUARIJ. ÜINNKNLAiMlSCMK BKHIGTEN. (875. N'. 41. De Courant verschijnt dagelijks, /.on- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der 1'onran'. ie per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. i 3.50 met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i 2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitechlund, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTËLN VOGL.ER Expeditie-Kantoor van Advertentieri te Hamburg Cu'oedc, Frankfort a, M.Berlijn Leipzig, Dresden BresUaj, Keulen, Stuttgart, V.'tenenPraag, Bazel, Zurich, SL OallenGenive en Lausunne Bij deze Courant wordt van den Gemeenteraad. verzonden N°. 6 blad 7) der Handelingen LEIDEN, 17 Februarij. Bij de lieden door commissarissen der stedelijke casfabriek, in een der lokalen dier fabriek, gehouden aanbesteding van verschillende werken, zijn daarvan aannemers geworden: le perceel: graaf- en grondwerk lot het ver leggen van een gedeelte singelgracht en vergrooting van liet terrein der fabriek door aanplcmping, A. Verhoog en P. Kapteyu den Bouwmeester, voor ƒ5000 2' perceel: plaatsing van eene schoeijing en cenc rasteriug. P. van Vliet, te Oudshoorn, voor ƒ2840; 3e perceel: maken van een grond- kuip voor een gashouder en afsluitput, A. Verhoog en P. liapteyn den Bouw meester, voor ƒ24800; 4e perceel: maken van een ijzeren stolp met ijzeren opstal enz., M. van der Kuyl, te Slikkerveer, voor ƒ18990; 5" perceel: leve ren van onderscheidene pijpen, syphons enz., van gegoten ijzer, Doormaal Beausar en C°., te Siand-daar-buiten, voor ƒ6125.50. Totaal der aanne mingssom ƒ57755.50. Bij de heden ten raadhuize gehouden aanbesteding van het leveren van bouwmaterialen enz., in vjjf percelen, zijn daarvan aannemers geworden: 1* perceel: rubriek A. vurenhout, Gebr. van Mannckus, boutkoopers onder Zoeterwoude, voor ƒ926.50; B, koperwijks greenen, dezelfden, voor ƒ688.75; C, Rijnsch eikenhout, Gebr. Mulder, houtkoopers onder Oegstgeest, voor ƒ236.25; D, ij pen hout, Gebr. van Hoeken, hontkoopers alhier, voor ƒ285; E, wagenschot, Gebr. van Mannekns voornoemd, voor ƒ97.75 2* perceel, spijkers en klein ijzerwerk, J. C. Bernard, winkelier in ijzerwaren alhier, voor ƒ219.35; 3e perceel, metsclmaterialenJ. C. van der Tas, metselaar alhier, voor 235.27; 4e perceel, verfwaren enz., H. C. Visser, handelaar in verfwaren alhier, voor/334.99; 5e perceel, bezems en boenders, P. Fon tein en Zoon, kooplieden alhier, voor ƒ130. Gistere., avond t:n ongeveer 9% uur heeft de persoon van J. v. T.. wonende aan de Uiterste gracht, door voorover tegen eene brandende pe troleumlamp tc vallen, ernstige brandwonden aan den bats en schouder bekomen. Hij is heden morgen naar het ziekenhuis alhier overgebragt. Naar men verneemt zoude ook hier weder misbruik van sterken drank oor zaak van dit ongeval zijn. De minister van binnenlandsche zaken beeft ter algemeene kennis ge- bragt, dat voor de dienst in het bedelaarsgeslicht Ommerschans een apo theker kan worden benoemd, tevens belast met liet pharniaceutisch labori- torium. De jaarwedde bedraagt ƒ800 met genot van vrije woning en tuin. Zij die voor deze betrekking wenschen in aanmerking te komenmoeten zich vóór 5 Maart e. k. aan het dep. van binncnl zaken aanmelden. De minister van oorlog heeft, onder dagleekcning van 7 dezer, de vol gende circulaire aan zijn ambtgenoot van binnenl. zaken gerigt: Tot dusverre was bij mijn departement als regel aangenomen, de vergun ning tot uitwijking naar Noord-Amerika slechts te verleenen aan miliciens, die hun laatste dienstjaar waren ingetreden. Het komt mij echter wcnschelijk voor om, ten opzigte van milicien-ver lofgangers, die met hun gezin naar Noord-Amerika willen uitwijken, en die. wanneer zij alleen moesten achterblijven, welligt bun middel van bestaan zouden verliezen, van de tot dusverre gevolgde gedragslijn af te wijken. Te meer nog vind ik hiertoe aanleiding, omdat een dergelijke maatregel, mijns inziens, niet kan geacht worden in strijd te zijn met de belangen van de dienst. Immers leert de ondervinding, dat zij, die in de hierbe- 3oelde omstandigheden verkeeren, meestal ook zonder toestemming hel land verlaten. De overweging toch dat zij dientengevolge als deserteur worden beschouwd, zal beu slechts zelden terughouden, daar zij geen plan hebben om naar hun vaderland terug te keeren. Een groot aantal der militiepligtige ndie als deserteur te boek staan, behoort tot deze categorie. Ik heb daarom het voornemen opgevat, om voor het vervolg de toestem ming tot landverhuizing naar Noord-Amerika niet te weigeren aan die mili cien-verlofgangers, welke uiet voor de werkelijke dienst zijn opgeroepen en die in de omstandigheden verkeeren hierboven gemeld, met dien versiande evenwel, dat van die toeslemming moet worden gebruikt gemaakt binnen den tijd van ce'ne maand na den datum tegen welken zij verstrekt is ge worden zullende zjj daarna als vervallen beschouwd worden. Ook zullen de miliciens daardoor vóór liun vertrek van gecne hunner verpligtingen ten opzigte van die militie ontheven zijn. De voorwerpen van kunst, die uit ons land naar de tentoonstelling te Weencu zullen worden gezonden, zullen van 19 lot 27 dezer te Amsterdam in Arti et Amiciliae ter bezigliging worden gesteld. Onder de leden der commissie ingesteld tot onderzoek en beantwoor ding van ecnige door den minister van binnenlandsche zaken voorgelegde vraagpunten, betredende hel peil enz. over liet Noordzeekanaal, hebben, behalve de in de vorige week vermeldennog zitting de heeren hoofdinge nieurs van den waterstaat P, Caland en H. S. J. Rose. Door burg. en weth. van Amsterdam zijn op de aanbevelingslijst voor de benoeming van een directeur-generaal der publieke werken geplaatst de heeren J. H. Henket, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft, en J. F. W. Conrad, hoofd-ingenieitr van den waterstaat in Zeeland. Te Nieuwe Diep had Donderdag 11. een matroos op een in de haven aldaar liggend fregatschip het ongeluk uit de groote mast tc vallen. De mau was oogenblikkelijk dood. In eene dezer dagen gehouden vergadering van handpapierfabrikanten le Apeldoorndie eene vereeniging onder den naam van «Marlen Orges" hebben opgerigt. met het doel om hunne algemeene belangen door onder linge bespreking te bevorderen, is het besluit genomen de prijzen van alle soorten van handpapier te verhoogen, ten gevolge van aanhoudende siijging der prijzen vau de grondstoffen en verhooging der arbeidsloonen. De wachtmeester B. vau het 2de reg. huzarengedurende de winter maanden te Bergen-op-Zoom garnizoen houdende, en die dezer dagen met eene som van ƒ460 verdween, is in Belgie gevat en gevankelijk naar'sHer- logenbosch overgebragt, om aldaar voor den krijgsraad te regt te staan. .Blijkens berigten uit Paramaribo, vau 1 Januarij, heeft de heerColago Belmonte iu de koloniale staten de aandacht gevestigd op de uitgifte vau groudeu in pacht, waarvan de rigting, welke bij het bestuur beslaat, scha delijk zou zijn en waartegen behoort gewaakt tc wordenen heeft daarop het voorstel gedaan, dat de koloniale staten, lettende op de gewiglige rege lingen die bij het naderend einde van bet staatstoezigt de toekomst der kolonie en bare instandhouding, moeten verzekeren, besluiten: den gouver neur eerbiedig te verzoeken om inlichtingen omtrent de thans plaats heb bende uitgilte van gronden, behoorende tot het domein, en de beginselen, welke deswegens bij het koloniaal bestuur voorzitten, met verder eerbiedig verzoek aan den gouverneur om de staten de gelegenheid te willen ver schaffen, deswege met het bestuur vau gedachte te kuuneu wisselen. Dit voorstel is met 5 tégen 3 stemmen aangenomen. 's GRAVENHAGE17 Februarij. *5- Tot burgemeester der gemeente Nieuwe Pekela is benoemd de heer M. A. D. Jolles, en tot burgemeester der gemeente Wanneperveen de heer A. J. Ninaber. Tot griffier bij het kantongeregt te Tiel is benoemd de heer mr. B. Iltilshoff Gz.thans griffier bij het kantongeregt te Doetinchem. Tot schoolopziener in het derde schooldistrict van Limburg is benoemd de heer mr. H. H. G. A. Coenegracht, te Sittard, in plaats van den heer d'. J. Jaegers. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's Hertogenbosch is benoemd de heer W. J. Wendel, lijdelijk leeraar aan die school. De kapitein-luit. ter zee J. D. J. van der Hegge Spies, uit O. I. terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De officier van gezondheid 3C kl. E. Edema is, op zijn verzoek, op non-activiteit gesteld. In allen eenvoud werd heden voormiddag op de begraafplaats Eik-en- Duiuen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. P. A. S. van Lim burg Brouwer. Een groot aantal vrienden en vroegere collega's stond om de groeve geschaard. Toch, het was des overledenen uitdrukkelijk Terlangea geweest zou geen woord van weemoed ovgr zijn verscheiden, geen woord van warme erkentelijkheid voor zijn bewezen vriendschap, geen enkel woord van lof bij zijn graf gesproken worden. Een woord van dank van m». P. F. Bltissé, exeeuieur-tesiamentair, aan zoovele en voorname mannen ran ver schillende rigting, hier tegenwoordig, besloot deze indrukwekkende plegtigheid.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1