PES\ TELEGRAAF. A.l> VfiltTtiNTi K!t. sclien die allen en Amadetis van Spanje. Andere gekroonde hoofden kwa men door hun misdaden, door hun onverstand of hun roekeloosheid ten wl. Niet alzoo de hertog van Aosta. floor een vreemd en ongelukkig volk ten dringendste daartoe uitgenoodigd, belastte hij zich met een zware taak, van welke hij zijn best deed zich wakker en eervol te kwijten. Geen daad van tyrannie of laagheid heelt zijne regering bevlekt; zelfs geen enkele onvoorzigtigheid kan hem verweten worden. Hij faalde, ómdat de Span jaarden niet willen geregeerd worden door een vreemdeling. Zijn éénige misgreep was, dat hij ooit de souvereiniteit over zulk een volk zich liet opdragen. FKANkRIJH. Betreffende de bijeenkomst van den heer de Broglie met,' den] heer Thiers en het daarin verhandelde wordt het volgende gemeld. De rappor teur heeft de redenen opgegevenwelke de commissie geleid hadden tot de verwerping van het voorstel van den heer Dufaure; hij verklaarde dat de woorden //binnen kort" (de heer Dufaure had voorgesteld het vierde artikel van het wels-ontwerp aldus te lezenBinnen kort zullen speciale wetten worden vastgesteld op de zamenslelling en bevoegdheid der nationale vergadering, welke na de ontbinding der tegenwoordige zal optreden, enz.) de gevoeligheid van de meerderheid der commissie hadden opgewekt. De heer de Broglie voegde er bij: wij willen de republiek niet voor eeuwig, waarop de lieer Thiers antwoordde: wij daarentegen willen geene regering bij de week. Ten aanzien van den overgang van het uitvoerende gezag hebben de zamensprekingen van den president en den rapporteur nog tot geene beslissing geleid. De heer de Broglie had echter te kennen gegeven dat de commissie even zeer als de regering overtuigd was van de wensche- lijkheid der instelling eener tweede kamer en der invoering eener nieuwe kieswet, maar dat het haar toescheen dat het onderzoek dezer quaestiën nog ontijdig was, en men dat vooreerst behoorde aan te houden. Naar men uit Parijs aan de Köln. Zeil. meldt is door den minister van eeredienst en ouderwijs eene circulaire aan de bisschoppen gezonden om hun mede te declcn dat hij voornemens is het aantal der pastoors in Frank rijk te vermeerderen, dat is te zeggen een aantal vicarissen of kapellanen tot effective pastoors te benoemen. Twee bisschoppen, zegt het berigt, de aartsbisschop van Rouaan en de bisschop van Vannes, hebben tot dus ver op die circulaire geantwoord. Beiden verklaren zich tegen dien maatregel, welke volgens hen niet buiten den Paus om genomen mag worden. De ware reden zou echter zijn dat de bisschoppen, door de benoeming van effectieve pastoors, die onafzetbaar zijn, veel van hunnen invloed op de lagere geestelijkheid zouden verliezen. Zekere Harmand, gewezen bibliothecaris der,stad Troyes, beschuldigd van valschheid in geschrift en verduistering van boeken en documenten uit de boekerij en de archieven der gemeente en van het departement Aubeis tol vier jaren gevangenisstraf veroordeeld. De beschuldiging wegens valsch heid in geschrift moest opgegeven worden en Harmand werd uitsluitend veroordeeld wegens de gepleegde verduistering. D1HT§C1ILA1V19. De Reichs-Ans. bevat een keiz. besluit van 8 Febr. waarbij de bonds raad tegen 17 Febr. te Berlijn bijeengeroepen wordt. Wegens het overlijden der keizerin-weduwe van Oostenrijk zijn alle feesten aan het hof te Berlijn tot den 20'ten dezer afgezegd. Ook een bal, hetwelk in het hótel der Engelsche ambassade zou gegeven zijn, is niet doorgegaan, en wel op verzoek des keizers. Lady Russell heeft daarop het voor 600 gasten bestemde souper aan de zieken der Berlijnsche hospitalen doen toekomen. MADRID, 12 Februarij. De corfes hebben een bewind gekozen. Tot pre sident van den raad is benoemd de heer Figueras met 244 stemmen; tot minister van binnenlandsche zaken. Pi y Margall met 243; tot minister van oorlog, Cordova met 239; tot minister van justitie, N. Salmeron. met 242; tot minister van koloniën, F. Salmeron met 238; tot minister van marine Beranger met 246; tot minister van buitenlandschc zaken, Castelar met 245; tot minister van openbare werken, Becerra met 233; tot minister van finan ciën, Echegaray met 242 stemmen. De nieuw benoemde ministers nemen plaats op de ministeriële banken. De heer Figueras zeide, dat hij zijne benoeming te danken had aan de conse quentie, waarmede hij altoos zijne staatkunde verdedigd had. Indien de heer Orense hier tegenwoordig ware geweest, zou deze zeker gekozen zijn. lhj voegde er bij, dat de verkiezingen vrij moeten zijn en las telegrammen voor, waarin gemeld werd dat het overal rustig was. Ilij hoopte dat de republiek voor altijd in Spanje gevestigd zal zijn. Daardoor zal het land een regtmatigen invloed op westelijk Europa uitoefenen. Hij geloofde dat ile andere volken van het Latijnsche ras weldra Spanje zullen navolgen. De regering verzekert de integriteit van het nationale grondgebied. De zitting is daarna opgeheven. Morgen zal een nieuwe president der cortes worden benoemd. Het is te Madrid rustig en er worden toebereid selen gemaakt voor illuminatiën. PARIJS, 12 Februarij. De Ass. Nat. meldt, dat prinses Clémentine van Orleans bij den graaf van Chambord te Weenen gedineerd heeft en morgen te Parijs wordt verwacht, waar hare tegenwoordigheid van grooten invloed kan zijn op belangrijke besluiten van de Orleansche prinsen. Hetzelfde blad berigt, dat de voornaamste leden der Parijsche Commune, die zich te Londen bevonden, die stad verlaten hebben, om zich van Brus sel naar Madrid te begeven. VERSAILLES, 12 Februarij. Bij de nieuwe verkiezing van het bureau der kamer is de heer Grévy herkozen tot voorzitter met 421 stemmen. De Reeren Martel, Bcnoist d'Azy, Saint-Marc Girardin en Vitet werden tot onder-voorzitters herkozen. DUBLIN, 12 Februarij. Heden avoud is afgeloopen het hier behandelde reglsgeding tegen paler Loftus, den eerste der priesters van Galway die be schuldigd waren bij de verkiezingen door het aanjagen van schrik en vrees invloed op de kiezers uitgeoefend te hebben. De jury kon het niet eens wordenen dus ontsloeg de regtbank Loftus van alle regtsvervolging. PARIJS, 13 Februarij. Men verzekert dat de hertog de Broglie Zaturdag a. s. zijn rapport zal voorlezen aan de cominissie-van-dertig. De zaak van prins Napoleon is gisteren bij de regtbank behandeld; uit spraak over acht dagen. NAPELS. 12 Februarij. Het fregat Rotna vertrekt heden avond naar Lissabonwaar koning Amadeus is. Een ander fregat is naar Valencia gezondenom het gevolg en de goederen van den koning aan boord te nemen. MADRID, 13 Februarij. De rust blijft ongestoord, zoowel te Madrid als in de provinciën. Al de burgelijke en militaire autoriteiten in de provin ciën hebben het nieuwe bewind erkend en zich daarbij aangesloten. De nationale vergadering heeft haar bureau zamengesteld. De heer Martos is tot voorzitter gekozen, met 222 stemmen. HH. KK. Majesteiten zijn gisteren morgen ten 6 ure vertrokken. Omtrent hunne reis luiden de berigten voldoende. Aan alle stations werden zij met bijzondere betuigingen van achting en eerbied ontvangen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een plaatsje in uw veelgelezen blad over een zaak die mij zeer ter harte gaat en zeker velen die een vereeniging als Harmonie van nabij hebben leeren kennen. 'tZal waarschijnlijk aan vele leden niet bekend zijn, het verhandelde in de vergadering van 11. Zaturdag. welnu ik wil er iets van meédeelen. 'tWas namelijk een rekening-verantwoording van 1872 en het kiezen van bestuursledendie bedankt hadden en deels bij periodieke aftreding, 't Was waarlijk een prachtige vergadering, altijd voor menschen die hun fort ma ken. om anderen met de grootste insinuatiën te beleedigen. En tegen wien werden deze beleedigingen gericht? tegen een bestuur, waarvan de presi dent zeven achtereenvolgende jaren geld en moeiten over had, om het ge zelschap op die hoogte te brengen als het thans is. Hoe zal nu aanst. Za turdag de verkiezing van dien man plaats hebben? Dat vooral toch de goedgezinden, neen! beter uitgedrukt de leden, die weten welke moeijelijkheden elk bestuur heeft, die de Harmonie op prijs stellendie tot haren bloei willen medewerkendat die vooral aanstaanden Zaturdag ter vergadering komen, en door een krachtig woord diegenen tot zwijgen brengen, die zich beijverd hebben om Harmonie te doen vallen en een waardigen president te verguizen. X. Ondertrouwd: Leiden, 13 Febr. 1873. D. W. VERMEER, te Anjer (Ned.-lndië), en .1. M. SCMAFER. Getrouwd: M. SPAARGAREN, van Oegstgeesl en II. G. P. FURSTER. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden, betuigen zij, ook namens hunne familie, hunnen hartelijken dank. 's Hertogenboscii 12 Februarij 1873. Bevallen van een Dochter A. LA FEBER Leiden, 12 Februarij 1873. Eenige en algemeene kennisgeving. GREGOUIR. Overleden ons aanvallig Zoontje ALBERTUS GERRARDUS, 5 jaren oud. T. J. BOTS. Leiden, 13 Febr. 1873. H. G. BOTS, Heffthich. Eenige kennisgeving. Het Zoontje, ons den 2de0 dezer geschonken, werd ons heden weder ontnomen. II. A. J. KRÜGER. Leiden, 13 Februarij. M. A. C. KRÜGER, van Nieuwland. Aan allen, zoowel hier ter stede ais elders, die mij bij het smartelijk verlies mijns Echtgenoots zulke treffende blijken van belangstelling en deel neming gaven, betuig ik, tevens namens mijne familie en mijnen behuwd- vader, mijnen innigen dank. Wed. J. J. BRANDHOFF ISSELMAN, Leiden, 11 Februarij 1873. Landa. 1 Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen Vader en Behuwd-vader den lieer ABRAHAM PARMENTIER, betui gen wij onzen welgemeenden dank. Uit aller naam, Leiden, 13 Februari 1873. F. H. PARMENTIER.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3