PER I E! EGK UF. VERSAILLES, II Februarij. De commissie voor de kieswet heeft besloten liaar rapport niet aan de commissie-van-dertig mede te deelen. PARIJS, 11 Februari). De heer Edgar Quinct alhier heeft zooeven een telegram van van de heeren Castelar en Figueros ontvangen, gcdagleekend van Madrid, ten 12 uur heden middag, meldende, dat de republiek heden atoad in de Spaansche hoofdstad zal geproclameerd worden. MADRID, 11 Februarij. Naar de Corresp. gelooft, zal de koning, indien hij Spanje verlaat, vergezeld worden door den heer Zorilla en nog eenige anderen. De heer Castelar. zegt het blad, zal, ingeval de republiek gepro clameerd wordt, geen enkele betrekking daaronder aanvaarden. Voorts ge looft de Corresp.dal Rivero aan het hoofd zou komen van het nieuwe kabinet. De nacht is hier zonder eenige rustverstoring voorbijgegaan. BAZEL, 11 Februarij, Naar de Basler Xachr. mededeelt, beeft de fede rale raad. heden in ecne buitengewone zitting, ten opzigte van de zaak j Mermillod besloten de pauselijke breve niet te erkennen, waarbij het kanton i Genève van het dioecese Lausanne wordt afgescheiden. De raad ontzegt aan liet Vaticaan het regt om de grenzen van deZwitsersche bisdommen vast te stellen of te wijzigen, zonder voorafgaand overleg met de belanghebbende kantons en den federalen raad. Derhalve verklaarde de raad de bedoelde breve nietig. WEENEN, 12 Februarij. De regering is reeds in het bezit van de kei zerlijke magtiging tot hel indienen van het ontwerp van wet betreffende de wijziging van hel kiesstelsel. MADRID, 11 Februarij. De ayuntiamento van Madrid heeft besloten onaf gebroken bijeen te blijven met gesloten deuren en niet uileen te gaan vóór dat de cortes een besluit genomen zullen hebben. MADRID, II Februarij. Cortes. De boodschap van koning Amadeus wordt voorgelezen. In dit document verklaart de koning //dat, ofschoon het land diep geschokt is en in een toestand van verwarring verkeert, hij be sloten had den door hem gezworen eed in acht te nemen en de constitutie te eerbiedigen, daar hij geloofde dal eerlijkheid zou te gemoet komen in hetgeen bij gemis aan ondervinding zou ontbreken. Spanje ech ter leeft in eene onophoudelijke worsteling. Indien de vijanden van Spanje vreemdelingen waren, dan zou hij niet aftreden; maar die vijanden zijn Spanjaarden. Parlijkoning zal hij niet zijn; in strijd met de wet wil hij niet handelen, en dus abdiceert hij voor zich en zijne nakomelingen." De voorzitter stelt voor dat de twee kamers eene vereenigde zitting zullen houden en de uitoefening van het souverein gezag op zich nemen. De heer Salaverria verklaart, namens zijne partij, dat deze begeert dat welliglijk ge handeld worde, en de regering zal ondersteunen welke de maatschappelijke orde en 'slands ongeschondenheid zal handhaven. Ulloa legt gelijke ver klaring af. en zegt: «het vaderland boven alles!" Deze woorden worden toegejuicht. Castelar geeft te kennen dat hij zich verheugt over de hou ding der conservatieven. De senaat verschijnt en vereenigt zich met de kamer der afgevaardigden tot één ligchaam. De voorzitter van den senaat neemt plaats naast den voorzitter der kamer, en laatstgenoemde verklaart dat: »de senaat en de cortes vereenigd de souvereine cortes zijn." De minister Martos deelt mede dat Zorilla verhinderd is te komen, dat de koning niet is terug te brengen van zijn besluit en dat het kabinet ont slag neemt. Met algemcene stemmen besluiten de souvereine cortes in 's konings troonsafstand ie berusten. De zitting duurt voort. NEW-YORK, 11 Februarij. Eene verschrikkelijke storm bij Aspinwall heeft aanmerkelijke verwoestingen veroorzaakt; schepen, pakhuizen en koop waren hebben veel schade bekomen. MADRID, 11 Februarij. De cortes hebben met 256 tegen 32 stemmen het eerste deel van het voorstel aangenomenwaarbij de republiek wordt gevestigd. Het tweede deel van het voorstel strekt om door eene andere vergadering den vorm der republiek te doen vaststellen. Voor dat het votum werd aangenomen verliet Rivero, als een gevolg van een woordentwist met Martos, den presidialen zetel en de zaal, waarna hij vervangen werd door Figuerola. De koning van Spanje moet met zijne familie Madrid ten 6 ure in den morgen hebben verlaten. INGEZONOEN. Mijnheer de Redacteur. UEd. zult mij zeer verpligten met de plaatsing van onderstaande regelen als repliek op het stukje in uw blad van Maandagvan een zich noemenden Mensclienvriendover hel zeer treurige uiteinde van H. 11., die dood ge vonden is in een schuit en wiens dood blijkbaar was een gevolg van kom mer en gebrek. Voorzeker zal ieder met ontroering dit berigt gelezen heb ben en niet het minste zij, die met H. H. in aanraking zijn geweest. De ondergeteekende acht zich verpligt een enkel woordje hierover mede te spre ken, en door deze te bewijzen dat de zich noemende mensclienvriend geheel niet op de hoogte is, en daarom zeer onverstandig heeft gehandeld door op deze wijze bij het publiek niet zoo zeer medelijden op Ie wekken als wel bedekt wijlen den heer J. C. Dobbe of zijne erfgenamen te beschuldigen, alsof zij tegenover een ouden trouwen dienstknecht onbarmhartig zouden zijn geweest. Die met een en ander bekend zijn, zullen deze beschuldiging onverdiend en onedel noemen. H. 11. dan is niet oud en grijs geworden in de dienst van wijlen den heer J. C. Dobbe, daar hjj in October 11. pas 48 jaar geworden was, zijnde zijne effectieve dienstjaren aldaar slechts tier. Gedurende die 4 jaren is H. H. meer dan eenmaal, zooals men het noemt, op den loop geweest (hier denke men niet aan iemand die zich niet goed gedraagt, maar aan iemand wiens vermogens zwak zijn), zoodat ook reeds vóór het overlijden van den heer D. zijne plaats door een ander was inge nomen. Steller dezes heelt, toen II. 11. weder te voorschijn kwam, hem ecnig werk verschaft, terwijl hem bij den heer D. werd opgedragen de koffij te branden en des Zalurdags eenig bijwerk te doen. Eenigen lijd voor het overlijden van den lieer 1). heeft hij ook, als zijnde ongehuwd, in diens huis geslapen en enkele malen gewaakt. Na het overlijden van den heer D. bleef hij datzelfde bijwerk aldaar verrigtcn en sliep hij in huis van diens weduwe niet alleen, maar genoot vele voorregten, als ontbijt, avond eten enz., terwijl hij den overigen tijd doorbragt bij den ondergeteekende. Dat hij met een en ander als ongehuwd een goed loon verdiende, begrijpt ieder, te tneer als ik hier nog bijvoeg dat hij door mijne tusschcnkomst nog bij een derde plus minus 1.50 wekelijks in zijne tusschcnurcn ver diende, zoodat zijn inkomen in dien tijd gemiddeld zeker 7 a 8 gulden is geweest. Rij het overlijden van mej. de wed. J. C. Dobbe behoorde ook hij lol de dienstbarendie van de familie eene gratificatie ontvingen. Alstoen hield zijn werk aldaar op, doch was hij den geheelen tijd bij mij werk zaam. Herhaalde malen is hij ook bij mij weggebleven, zonder dat iemand kon te weten komen wat daarvan de oorzaak was. Steeds was het mij gelukt hem terug te halen wanneer hij te vinden was, niet omdat hij voor mij onmisbaar was, maar omdat ik hem beschouwde als iemand, die dik wijls niet wist wal hij deed. Toen hij de laatste maal wegbleef, mogt ik niets anders dan zijne plaats door een ander doen vervangen. Alstoen heeft hij de gratificatie, die ik voor hem in bescherming genomen had, ontvangen en zeer waarschijnlijk bij zijn stiefvader zonder werken verteerd, waarna die man zich van hem moet afgemaakt hebben door zelf bij anderen te gaan inwonen. H. H. heeft sedert dien tijd gezworven, gebrek lijdende en slapende in schuiten en op zolders. H. H. was een wonderlijk man. Velen wilde hem lot op het laatst van het noodige voorzien, doch hij scheen zich te onttrekken. Maar ik eindig, vertrouwende voldoende inlichting gegeven te hebben. Met alle achting UEd. Dv. Dienaar, \V. B. VAN AN DEL. Burgerlijke ié-faub. Van G tot en niet 12 Februari 1S73. BEVALLEN: M. leeuwen, geb. Briltijn, Z. P. C. G. Niesten, geb. van Hug- len, D. E. du Mortier, geb. Loeber, Z. G. Flanderhyn, geb. Oudshoorn, Z. E. Smits, geb. Kramp, Z. -- J. de Woll, geb. van Heiningen, D. S. 11. Gerle- naar, geb. Lardé, Z. C. W. de Vos, geb. van der Reyden, Z. E. Maartense, geb. van Biemen, Z. J. G. Keller, geb. van der Linden, Z. M. van Izenburg, geb. Meijer, Z. E. A. Mooy, geb. Arnold, Z. M. G. Reens. geb. van Halderen, D. G. Meerburg, geb. van Reek, Z. -r- J. J. van Mastrigt, geb. Buitendijk, Z. - N. Beurze, geb. van der Veer, Z. - W. .1. de Graaf, geb. AVijling, D. N.E. Groeneveld, geb. Heisterburg, A. Ch. Huner, geb. van Dam, Z. S. G. Ouds hoorn, geb. vont Ilofe, Z. Gh. M. Ch. Mioch, geb. Grunewald, D. C. van der Laan, geb. Bey, D. A. M. E. Taverne, geb. Rerré, D. N. S. J. Dee, geb. Cloos, I). J. van der Vos, geb. Planje, I). M. Knivenhoven, geb. van Buuren, Z. II. Kroon, geb. Piepenbroek, Z. C. Noordeloos, geb. Kikkert. 11. D. Verbeek, geb. Lieman, D. - G. de Jong, geb. Turuver, D. GEHUWD: W. J. van As, jm. en H. II. vau'de Post, jd. - C. Viele. jm. en J. Kret, jd. P. L. Iloeman, jm. en 11. van Hooidonk, jd. L. de Groot. jm. en F. Stikkelorum, jd. P. H. W. Plukker, jm. en M. Langver, jd. OVERLEDENW. Haasbeek, 73 j. K. W. Ilasselbach, Z., 2d. J. Frank huizen, D„ 1 d. M. Frankhuizen, D., 2d. F. Boele, V„ 82 j. E. Cornet, D., 6 j. S. M. Brockveldt, D„ 11 j. A. G. Verwijs, Z„ 19 j. B. N. Hoef hamer. Z.,5 j. J. M. Sasse, wed". A. M. Turion, 42 j. J. S. Tierolf, Z., 3 m. L. van Raalle, 48 j. J. L. G. Kloos, Z., 3 w. K. de Wolf, 32 j. 11. Hoekman, 47j.- J. ,1. de Ril, Z., 14 d W. van der Wolf,75 j. A. Schrijver, D„ 21 m. A. Vil ders, Z„ G j. P. Wildenburg, 54 j. - A. F. Beens, D., 6 d. J. de Vroede, D., 4 m. B. J. J. Sciarone, Z., 4 m. P. Ivorpershoek, Z., 5 m. A. Schneider, D„ 8 m. II. C. Schamper. wede. 11. van Steede, 81 j. J. Dingjan, wéde. M. Wer- I ter, 73 j. R. J. Fuik, Z. 5 j. M. Mortier, V., 51 j. D. A. Pabst, I)., 5 fin. I 11. W. de la Bye, Z., 14 m. A. van Poelgeest, V., 71 j. J. Berlijn, D„ 3 m. 5 J. P. Muller, Z.. 15 j. A. van der Mijn, wed'. C. Sieenbcker.82 j. J. Filippo I 73 j. W. Holsvvilder, 2 m. A. E. Smits, R 15 m. J. Vermeulen, 53 j. IM. E. Cornet, geb. Star, Z. levenl. - M. Los, 5 in. - B. Nieuwenhnizen, Z., 5 m. G. Tegelaar, D„ 4 j. C. Niemeijer, geb. Starkenbrug, 71 j. L. Poelijoe, geb. van Ewijk, D., levenl. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de eerste helft der maand Janna rij door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen aan wie zjj geadresseerd warenop de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: mij. 11. E. Arendts, W. T. de Ridder, J. van Musschcr, J. Zitman, mej. P. M. Taverne. G. Ruigrok, mej. L. v. Leeuwen, allen te Amsterdam; C. Kaptijn te Anna Paulowna-Polder; 11. Kleiurechter, te Arn hem; 11. YV. Gornelissen, II. Spruit, beiden te Assen; YV. K. Schoondergang, te Batavia; K. Huisman, te Blokzijl; Tiessing, te Born; wed. Jansse, te Delft; 11. Smit, te 'sGravenhage; van der Linden, te Lisse; J. Jouxerd, te Bodegraven; Buchetten, N. Sierat, beiden te Leiden; J. V. Iloeve, te Mont- loorl; van Leeuwen, te Nieuwe Wetering; P. Meijer, te Oldenzaal; Buur- meester in de Westerstraat. J Hoogkamer, van Geizelen, allen te Rotter dam, Boers, te Sliedrecht; G. Boorsma, te Uskwerd; wed. v. d. Breggen. te Wetering; Zwart (2 stuks), te Wormerveer; U. W. Hoogeboom (niet vermeld).

Leydse Courant | 1873 | | pagina 3