LEIDSCHE COURANT. 1873. MAANDAG 10 FEBRUARIJ. N°. 34. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTENlT De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.50,- met het Verslag der handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Hei verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor Tan Advertentiën w Hamburg Lubeck Frankfort a. M., Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, WeenenPraag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Genhve en Lausanne Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leiden noodigt bij deze krachtens art. 7, 2e alinea, der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad n° 37), de inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij elders in de directe belas tingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15,n Februari e. k.door over legging der aanslagbiljetten ter secretarie dezer gemeente, te doen blijken, ten einde zoo noodig hun recht te bewijzen om. bij dejaarlijksche herziening der ljjsten van kiesbevoegdendaarop te worden geplaatst. En geschiedt hiervan aikondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Voorzitter voornoemd, Leiden, 4 Februari 1873. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 8 Februarij. Heden legde de hoogleeraar Bierens de Haan de waardigheid van rector magnificus der Leidsche hoogeschool neder met eene redevoering over de lot gevallen dier instelling gedurende het afgeloopen jaar (de iis, quae Aca- demiae Lug du no-Batavae hoe anno aut laeta aut tristia acciderunt De spreker bragt hierbij hulde aan de nagedachtenis van Thorbecke, die in vroegere jaren, en inzonderheid aan de nagedachtenis van Kaiser, die tot zjjn overlijden een sieraad der hoogeschool was. Voordat de heer Bierens de Haan het rectoraat aan den heer de Vries overdroeg, las de secretaris van den academischen senaat, de hoogleeraar Scholten, de beoordeelingen der faculteiten betreffende de op eenige prijsvragen ingekomen verhandelin gen, en reikte de eerstgenoemde, met vereerende toespraken, de toegekende eereblijken uit, t. w. eene gouden medaille aan de heeren A. Benthem Gz., M. Treub, beiden phil. nat. cand. aan de Leidsche hoogeschool, C. N. Wijbrands, student aan het seminarie der doopsgezinden en aan het Amsterdamsche athenaeumM. Th. Houtsmatheol. cand. aan de Leidsche hoogeschoolen C. H. Kuhn Lz.med. cand. aan het athenaeum te Amsterdam, eene zilve ren medaille aan den heer B. C. J. Loder, juris cand. aan het Amsterdam sche athenaenmen een loffelijk getuigschrift aan den heer D. P. D. Fabius juris cand. aan de Leidsche hoogeschool. - Naar wij met genoegen vernemen heeft het bestuur der vereeniging //Sempre Crescendo" mej. A. Schulz-Lessig, pianiste alhier, een sierlijk ge schenk aangeboden, als bewijs van hulde aan hare talenten en tot eene herinnering aan hare belangelooze medewerking op het concert van 28 Januarij jl. Het is voor de vele vereerders der toonkunst in onze stad een verblijdend verschijnsel, dat Sempre ook nu weder getoond heeft ware verdiensten op prijs te stellen; immers door deze kunstliefde der leden wordt hun steeds het vooruitzigt geopend op degelijk muzikaal genot. En dat Sempre altijd veel te genieten gaf, zullen vele inwoners van Leiden met ons volmondig beatnen. Bij ieder onzer staat Sempre hoog aangeschreven. Maar Sempre staat als muziekgezelschap alleen, geheel alleen tegenover de vele muziek liefhebbers in onze stad. Daarom is het zeer te; bejammeren dat ook van de zijde dezer laatslcn geene pogingen worden aangewend om eene dergelijke vereeniging in het leven te roepenwaardoor het bezoeken van concerten in den geest van Sempre meer binnen ieders bereik zou vallen; doch daartoe schijnt geene sympathie te bestaan. Hopen wij evenwel op de toekomst. Door het optreden van mej. Schulz zijn wij overtuigd geworden, dat bij voorkomende gelegenheden eene degelijke solo-pianiste in Leiden niet ontbreekt. Allen die het concert van den 28,lt° Januarij jl. bijwoonden, zullen haar hebben leeren kennen als eene vaardige pianisteaan een elas- tischen aanslag eene degelijke opvatting parende. Haar geacheveerd spel in Bach's praeludium, waar zij het fuga-thema zelfs bij de moeijelijksle passages goed deed uitkomen, de schoone vertolking van Mendelssohn's concert en zijn Spinnlied, dat een juweeltje van uitvoering was men wist waarlijk niet wat het meeste te bewonderen. Het is bijna overbodig te zeggen, dat wij, na zulk een avond, haar nog dikwijls wenschen te hooren. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 158 tot 183 volwassen personen en 62 tot 80 kinderen. De Katwijksche visschersvloot is heden met eene vrij goede, doch zeer ongelijke vangst binnengeloopenomdat het gure weder en de harde wind het niet mogelijk maakten langer in zee te verblijven. Om dezelfde oorzaak zijn de visschers te Scheveningen niet uitgezeild of spoedig teruggekeerd, ten gevolge waarvan te Katwijk voor Scheveningen nog al visch is gekocht. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie te Amsterdam, zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Den ]9d,n Januarij jl. is te Anna-Paulowna, door den landbouwer J. D. S.aan het station bezorgd een brief verzegeld met 5 lakken en gea dresseerd aan den koopman L. d. P. te Tiel, welke brief door den station chef per spoortrein is verzonden en den 20"*n Januarij daar aan het adres is bezorgd, als wanneer bij opening daaruit is vermist: 1 bankbillet groot 25, gemerkt V, n°. 2910. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. In den avond van 20 Januarij jl., is te Winterswijk in de brievenbus ge daan een brief, geadresseerd aan den heer H, te Amsterdam, inhoudende 1 bankbillet van ƒ25, geleekend A. S. n°. 4702, Amsterdam, 3 Februarij 1872, alsmede 1 aan postzegels. Volgens op 30 Januarij jl. ontvangen berigt is deze brief niet aan het adres bezorgd. De burgemeester van Win terswijk verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. Te Bergen-op-Zoom is uitgegeven een gulden met de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1847, welk stuk door het muntcollegie is verklaard te zijn valsch en vervaardigd naar eene echte rijksmuntspecie. Toen vóór een paar jaren bij de restauratie der choorbanken in de Groote- of St. Bavo-kerk te Haarlem boven de banken der kanunniken wapens te voorschijn kwamen, werd de aandacht van vele archaeologen bezig gehouden met de vraag, van wie die blasoenen mogten zijn. Op die vraag is thans het antwoord gegeven door de heeren J. Alberdingk Thijm, mr. II. Gerlings Cz. en mr. A. J. Enschedé, in eene door hen zamengestelde en dezer dagen aan eenige oudheidkundigen rondgedeelde //beschrijving der wapens in de Groote- of St. Bavo-kerk te Haarlem", waarin eene verklaring van al die wapens is opgenomeu. HC.) Amsterdam's tweede departement der maatschappij tot Nut van 't Alge meen heeft zich verklaard tegen de uitgave, van wege de maatschappij!, van //Schetsen en tafereelengodsdienstig leesboek voor school en huis." Dat departement zegt o. a.: Buiten eenigen twijfel is de taak moeijelijk, ja! schier onmogelijk, om voor de openbare school, waar het geven van onderwijs in de godsdienst door de wet is uitgesloten en den onderwijzer voorgeschreven wordt zich ie onthouden van iets te leeren, te doen of te laten, wat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de godsdienstige begrippen van andereneen godsdienstig leesboek te schrijvendat aan de verpliglingenbij de wet bepaald, voldoet. Een poging, door het hoofdbe stuur der maatschappij tot Nut van 't Algemeen voorgesteld en door de Alge- mecne vergadering goedgekeurd, om dit bezwaar te overwinnen, is met dank baarheid door ieder, die het met de school wel meent, aangenomen, terwijl de keuze van een schrijver, aan wien deze taak is opgedragen, gelukkig mag genoemd worden. Bij het ontvangen echter der //schetsen en tafereelen, godsdienstig leesboek voor school en huis", uitgegeven door de maatschappij, heeft het departement zich de vraag gesteld, of dit werkje aan de ver- eischlen, door de wet op het onderwijs aangewezen, voldoet, en of het in overeenstemming is met de algemeene strekking der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. Tot zijn leedwezen moet hel departement verklarendat het zoowel de eene als de andere vraag ontkennend moet beantwoorden. Om deze redenen stelt het departement voor, dat de algemeene vergadering besluite: //dat aan de eerste reeks der //schetsen en tafereelen. godsdienstig leesboek voor school en huis", geen tweede van wege de maatschappij worde toegevoegd." Te Utrecht had dezer dagen in een der volkrijkste buurten een brui loft plaats; terwijl de genoodigden zich op de dolste wijs vermaakten, kre gen de jonggehuwden zulk een ernstigen twist, dat de jonge man, indien hij niet door de gasten ware tegengehoudenzijne jeugdige echtgenoote een messteek zou hebben toegebragt. De bruiloft was na dit voorval oogcnblik- kelijk geëindigd. Zie verder het Bijvoegsel.)

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1