PER TELEGRAAF. sushis 1859 uitgesproken bij kon. besluit van 4 Julij I860 op de spoorweg onderneming der eischcresse. Bij een zeer gemotiveerd arrest beeft de raad o. a. verstaan, dat, gelijk Uisschen partijen vaststaat, de staat van l Mei 1872 a!' van de aan de eiscbende maatschappij opgelegde verpligting gebruik maakt en die maatschappij door die verpligting tot kosteloos vervoer van brievenma len schade lijdt; dat die schade echter alleen bestaat sedert bet tijdstip, dat de staat van de bedoelde verpligting tot kosteloos vervoergebruik maakt, en afhangt van de wijze, waarop dat gebruik plaats heeft, zoodat de bepaling dier schade behoort te geschieden naar lijdgelang en naar de wijze van gebruik, en alzoo niet kan worden gekapitaliseerd. Alvorens regt te doen ten principale heeft de raad bevolen een onderzoek door deskundigen om- i trent het bedrag, aan jaarlijkschc vergoeding verschuldigd voor de diensten, j die de staat van de eiscbende maatschappij vordert door het vervoer van brievenmalen in bijzondere, daartoe iugerigte rijtuigen van de post-admi- nistratic en voor het vervoer in gewone rijtuigenen zijn tot dat einde be- j noemd de heeren J. 6. W. Fi nje, voorzitter van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten, te 's Graveuhage, W. Testas, lid van den raad van Com- 1 missarissen der maatschappij tol exploitatie van staatsspoorwegen, te Am- sterdam, en L. Gruel, chcl van de exploitatie hij de Ncdcrl. cenlraalspoor- weg-maalschappij te Utrecht; de eedsaflegging dier deskundigen bepaald op de tereglzittiiig van 7 Maart aanst., des voormiddags ten 11 ure; gelast, dat die deskundigen hun herigt zullen overbrengen ter griffie van den hoo- gen raad binnen den termijn van drie maanden na den dag hunner eeds aflegging en de kosten gereserveerd tol de eind-uitspraak. Naar men verneemt, -zal de heer Emile Marck, directeur van den kon. Franschen schouwburg, zich voor eenigen lijd naar het buitenland hegeven en zal hij alsdan hier tijdelijk worden vervangen door den heer Dcsfossez. uit Parijs. lil.ITKiSLaM»SCIIK HERIG KiN. K SfiEi A X B. LONDEN. C Febritarjj. De Ierschc bisschoppen hebben een herderlijk schrijven aan hunne «uderhoorigen gerigt ter uitvoering van de besluiten ecner voor eenige dagen door hen gehouden vergadering. Na zich scherp uitgelaten te hebben over de door de regeringen van Italië en Duitschland genomen maatregelen, lever! hel stuk eene critiek over de houding der Brilsche regering, vooral ten aanzien van hel volks-onderwijs. Haar wordt door de bisschoppen ten laste gelegd dal zij, enkel en alleen om den wettigen invloed der geestelijk heid op het onderwijs te weren, de godsdienst uit alle scholen, zoowel hoogere als lagere en middelbare, verbannen heeft. Ook tegen het kosle- looze onderwijs laten zij zich uit; zij verklaren daarin onder de gegeven omstandigheden niets anders te zien dan eene bespotting en eene huiche larij strekkende om aan de katholieke ouders zware belastingen op te leg gen. ten einde buitensporig hoogc jaarwedden te kunnen betalen aar, een geheel leger van inspecteurs en onderwijzers, die den last hebben ontvan gen liet katholieke geloof uit de gemoederen der kinderen uit te roeijeu. In dat schrijven wordt verder gezegd dal de bisschoppen den tijd'nog niet gekomen achten oin kennis te geven van de maatregelen, waartoe in (ie kerkvergadering te Dublin ter zake der verdediging van de kerkelijke scho len besloten is, doch dal zij hel hebben noodig geacht de geloovigen te waarschuwen. De Shipping and Merc. Gaz. beval een berigt uit Cadix, aangaande getuigenissen afgelegd door personen van de iUurit/o. Samuel Bell. passa gier, en James Goodeave, tweede machinist, die zich bevonden in dezelfde hut aan boord van den MurtHo, verklaren onder eede, dat zij aan boord van de stoomboot een geraas hebben gehoord alsol er iets ongewoons op til was; dat beiden zich onmiddellijk op dek spoedden en toen de aanvaring onmiddellijk volgde. De boot liep <4 vaart en de machines werkten reeds achteruit voor den schok, waaruit wordt verklaard dat zij een lichten schok gevoelden. Goodeave merkte daarbij op. dat het hem toescheen dat zij op een groot emigrantenschip waren ingeloopen. Beiden hoorden duide lijk geschreeuw van volk. stemmen van vrouwen en kinderen, en eene stem in liet bijzonder, die tien a twaalf malen achtereen de stoomboot toe riep bij te houden en booten uit te zetten, hetgeen beiden antwoordden te zullen doen. Duidelijk zagen zij het licht in den top van den mast van het .«chip liet schip werd aan stuurboordzijde ingeloopen en lag blijkbaar voor anker, liet uur was if'M- Goodeave trachtte den Spanjaard door teekens en roepen te beduiden dat hij de booten zou doen uitzetten. Beiden onderstelden dat dè boot om het getroffen schip zou heenloopen, en waren van schrik verplet toen zij zagen dat zij afhield. Eenige minuten later ging het schip voort met gewone vaart. De Engelsche consul te Gadix heeft de inbeslagneming van de stoom boot illurillo verlangdde kapitein bevindt zich als gevangene aan boord van een oorlogsschip. Tusschcn Bath en Bristol heeft de conducteur van een spoortrein het hoofd buiten het raampje gesloken met liet gevolg dat hij in aanraking kwam met een telegraafpaal en het hoofd in den letterlijken zin des woords van het ligchaam werd gescheiden. De prijs der steenkolen te Londen bedraagt thaps 48 sh. per ton. 5'" Ik A X ïi EI IA H. Te Parijs verwacht men weinig goeds van deN bijeenkomsten van den heer Thiers met de commissie-van-dertig. Naar men wil heerscht er in den boezem der commissie zelve verschil van gevoelen omtrent de wensche- lijkheid om nog meer aan den president toe te gevenen is liet twijfel achtig of de meerderheid die vraag ontkennend dan wel bevestigend beant- woorden zal. De in de commissie zittende afgevaardigden der uiterste reg- terzijde. met den hertog Üccazes aan het hoofd, houden vol dat de commissie aan het opgemaakte wets-ontwerp als ultimatum behoort vast te houden en dat. nu de commissie reeds op zoo vele punten heeft toegegeven, verder de lieer Thiers zal moeten zwichten. De afgevaardigden uit de middenpartijen en de weinigen uit de linkerzijde, die in de commissie zitting hebben, zijn echter meer verzoeningsgezind; vooral de heeren de liroglie en de Larey hebben te kennen gegeven dat de commissie ter vermijding van eene nood lottige crisis niet op den weg der verzoening moest blijven stilstaan. De uiterste reglerzijóe heeft zich nadrukkelijk tegen alle verdere coiicessiën uitgelatfn. De commissiedoor den prefect der Seine heiast met het opmaken der verliezen, aan de Gobelins gedurende de jongste gebeurtenissen veroorzaakt, heelt hilar verslag openhaar gemaakt. Daaruit blijkt, dal 84 kostbare tapis- seritiu, meestal kopiün naar schilderijen van Fransche meesters, verloren zijn tegaan. Dit vcriies is onherstelbaar. De stukken nekten de bewon der!.ig op van alle vreemdelingendie Parijs bezochten, en maaklen deel uit v: n hel v.Musde des Gobelins.". De komuiandaiil Giiveau, die als gouvernements-commissaris bjj den vierden Parijschen krijgsraad de function van het openbaar ministerie in de belangrijkste regtszaken, waartoe de opstand der Commune aanleiding heeft gegeven, vervuld heeft, is op eene ernstige wijze in zijne geestvermogens gekrenkt geworden. De jammeren van den oorlog, waarvan hij, als ba- taillons-chef, te Straatsburg, gedurende het beleg dier vesting, getuige was, schijnen hem reeds heftig geschokt te hebben, zoodat zijn toestand aan zijne vrienden reeds bezorgdheid had ingeboezemd. De inspanning en dc heftige gewaarwordingen, die hij in zijne betrekking van regerings-commis- saris heelt ondervonden, schijnen de aanwezige kiem in een noodlottigen graad te hebben ontwikkeld. OOiT-IKDIE. BATAVIA. 4 Januarij. Het spoorwegverkeer tusschen Batavia en Buitenzorg, tweemalen per week, is voor goederen met 1 dezer opengesteld. Wanneer de lijn voor personen-vervoer geschikt zal zijn, is onbekend, daar de lijn wel degelijk is afgekeurd met het oog op de veiligheid van personen. Er wordt ijverig aan verbetering gewerkt. Te Soerabaija blijft de epidemische koorts heerschen. Te Samarang hebben van drie-docters-djawa twee den arbeid moeten staken. Te Batavia hebben zich nog slechts zeer enkele, opzichzelfstaande gevallen voorgedaan. Uit Koedoes is berigt ontvangen van een inbraak bij den onder-collec teur, gevolgd door diefstal van gouvernemenls-geldten bedrage van/10000 a ƒ11000. De ingezetenen dier plaats vernamen die tijding in zoover met genoegen, als zij de hoop koesteren, dat, nu de dieven hunne handen uitste ken naar gouvernements-eigendomde policie eindelijk wel wakker zou worden. Volgens de Jara-B. heeft de inspecteur-generaal van financiën in 's lands pakhuizen te Samarang een inspectie gehouden. De afloop was, niet wat het beheer van den tegenwoordigen pakhuismeester, maar de ad ministratie in vorige jaren betreft, zóó ongunstig, dat de inspecteur niet nalaten kou, zijn aan verontwaardiging grenzende ontevredenheid te ken nen te geven, Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Benoemd: tot directeur der gouv. kina-ondernemin; in het regentschap Bandon?de ambtenaar K. W. van Gorkom; tot advo caat en procureur bij het hoog gcregtshof van Ned [ndië, mr. C. A. Henny. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den administrateur der tinmijnen in het district Merawang (Banka) J. P. C. Knibbe Rulofïs; aan den controleur 2C kt. bij liet binnenl. bestuur op Java eu Madura J. N. Bur- gerlioudt, en aan den ls,c" commies bij het dep. van onderwijs, eeredienst pii nijverheid L. C. A. Verhulp. Ontslagen: eervol, de 3e commies op liet resid.-kantoor te Pontianak P. J 11. Tellings; de gewezen pakhuismeester te Probolingo J. van Duiken. Benoemd: tot secretaris der resid. Soerabaija, de secretaris der resid. Madioen N. Hofstede; lot secretaris der resid. Ma- dioen, de ambtenaar op ondersland G. dc Groot, laatst assist.-resident van Sgmbas; tot letterzetter le kt. bij 's lands drukkerij J. S. F ren ij. Departement ran oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, de kapt. dei inf. J. W. E. Schadee van der Does en de luit.-kolonel der art. J. H. Bek. Hersteld: in activiteit, de 2« luit. der art. J N. Kramer. Verleend: een tweejarig naar Nederland, aan den lsleD luit. der inf. F. N. La Force. Be vorderd: bij het wapen der inf.: tot kapt., de lc luitt. F. Cochins. G. 1, Brusse, K. H. A. Ilaack van der Goes, F. J. L. Walpot en R. J. G. M. de Bruyn; tot l5,cn luit., de 2C luitt. M. Hooghwinkel. B. C. van de Sande, H. E. Munniks de Jongh, G. J. Albrecht, W. F. O. Hojel, A. G. R. Mauren- brecher en G. J. Soeterik; bij het wapen der art.: tot Ist"1 luit., de 2e luitt. J. J. Munniks de Jongh en T. K. L. Ramser; tot magazijnm. 2° kl.de magazijnm. 3e kl. D. F. Kamsma; tot magazijnm. 3C kl.de magazijnm. 4fkl. L. Richard; bij de mil. geneesk. dienst: tot officier van gezondh. le kl.de officier van gezondh. 2e kl. C. H. E. Deelken. Benoemd: tot ppzigter over den instrumentmakerswinkel en de draaijerij bij den artil.-consir.-winkel te Soerabaija, L. F. Kaulbach. Departement van marine. Benoemd: tot 1"<D machinist hij de gouv,- marinede 2e machinist bij die marine G. A. Ter Linden. MADRID, G Februarij. De corles heeft verscheidene amendementen aan genomen op het budget van liet mimslerie van buitenlandsche zaken. 0. a. zijn de gezantschappen van Spanje en België en Nederland weder op de be grooting gebragt; de bezoldiging van Spanje's vertegenwoordiger te Wcenen is voor den tijd van zes maanden, wegens de tentoonstelling, verdubbeld. LONDEN, 6 Februarij. Lagerhuis. Het adres van antwoord op de troon rede wordt voorgesteld door den heer Lyttellons en ondersteund door dei heer Stone. De heeren Disraeli en Horsman laken de regering over haar gedrag in de Alabama-quaestie. Gladstone belooft weldra de overleggin? van de correspondentie over de aangelegenheid van Middcn-Azië, en ver dedigt in het breede de politiek door de regering gevolgd met betrekking tot de scheidsregtcrlijke uitspraak te Genève. Nog andere leden voeren hel woord, en daarna wordt het adres met algemeene stemmen aangenomen. Hoogerhuis. Lord Granville zegl dat de telegrammen, opgesteld met hel doel opschudding te verwekken en in de dagbladen geplaatst over de ge beurtenissen in Midden-Azië, ten eenenmale ongegrond zijn; dat de onder handelingen mei Rusland betrekking hebben op ondergeschikte punten en regelingen, waarover reeds onderhandeld is geworden sedert lord Clarendon minister van buitenlandsche zaken was. Hel adres van antwoord op de troonrede wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. LONDEN', 6 Februarij. Onderhandelingen over een liandelstractaat tus schen Engeland en de Nederlanden zijn aangekondigd. Zij zullen gevoerd worden op de aan den grondslag der voorwaarde van de meest begunstigde naliën en der bescherming van de fabriekmerken. Bij vonnis der arrond.-regtbank te Leiden van 7 Februarij zijn de vol gende veroordeelingen uitgesproken: A. T., wegens diefstal, tot cellulaire gevangenisstraf van 6 dagen; A. C. M. v, L. wegens mishandeling lot cellu laire gevangenisstraf van 15 dagen en geldboete van ƒ8 of subsidair 1 da? cellulair; I). K., wegens verzuimde aangifte voor de nationale militie, to' geldboete van 1 of subsidiare gevangenisstraf van 1 dagJ. Z. en W. ff- wegens onbevoegd loopen over een spoorweg, ieder tot geldboete van ƒ3 of subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2