LKIBSCBE 0 U E A 1875. ZATIIRIMG 8 FEBRUARIJ. tY. BINNENLANDSCIIE BEMGTEN. Oe Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs lier Courtin' is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. t 3.5AIj met hei Perslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor tl .58 jaars, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke no turners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DaitschlnndOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEH Exp3ditia-ltantoor van Advertentiën w Hamburg Lubeck, Frankfort a. Al., Berlijn ljdpzigDresden Breslau, KeulenStuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Gonèoe en Lausanne LEIDEN, 7 Februarij. De zangvereeniging «Caecilia" gaf gisteren avond in de stads-zaal eene nilvoeriiig met orchest, die druk bezocht was. Reeds meermalen waren wij in de gelegenheid de krachten en de talenten, waarover de vereeniging be schikt, te bewonderen. Ook thans werd weder een met zorg gekozen pro gramma ten gehoore gebragt. Het eerste deel van het programma werd geheel ingenomen door Haydn's Missa N". 5 in C Dur en werd met groole verdienste uitgevoerd. Vooral trokken daarbij de sopraan- en tenor-solo's de aandacht, om de uitnemende wijze waarop zij werden gezongen, terwijl ook het orchest de blijken gaf uitnemend le zijn geïnstrumenteerd. Het tweede deel van liet programma was zamcngesteld uit drie nommers, nl. Introduction en N®. 1 en 2 der «Worte des Erlösers am Kreuze", door J. Itaydn; Finale uit de Loreley van Mendelssohn Bartholdy. en Zigeunerleben, van Schumann. De verdienste van het oreliest kwam ook hier weder, in de introductie Van bet eerste nommer, in baar volle kracht uit en de sopraan zong in hel tweede nommer hare uiterst zware partij zeer verdien stelijk; ook het laatste nommer werd luide toegejuicht. Een woord van balde mag ten. slotte aan de leiding van den talentvollen directeur, den beer Taylor, niet worden onthouden, daar zeker aan zijn onvermoeid stre ven, gepaard aan zijne uitnemende leiding, het welslagen dezer opvoering en in het algemeen de welverdiende reputatie van Caeciiia te danken is. Uedeu morgen ten 9 ure is zekere II. 11. dood gevonden in een schuit, liggende in den Ouden Rijn; het lijk is onder teczigt der policie naar het Caecilia-gaslhuis overgebragt. Men schrijft ons; De wind, die nu sedert eenigen tijd uit het oosten beeft gewaaidis gunstig geweest voor den afvoer van waler naar zee. Delfland, door dien wind veel gebaat zijnde, heeft spoedig een lagen boe zemstand gekregenten gevolge waarvan de polders in de gelegenheid wor den gesteld het overtollige water uit te malen. Ook de boezem van Rijn land is langzamerhand tot 14 Rijnl. duimen onder maalpeil gedaald en daar in het hoogheemraadschap de polders ook overal het water kwijt zijn, is de overlast van waler allerwege geleden. De minister van financiën herinnert de belanghebbenden aan de in de Staatscourant van 21 December jl. geplaatste aankondiging omtrent een in de maand April aanst. le houden vergelijkend onderzoek van adspriranlen voor de betrekking van surnumerair bij liet vak der posterijen en dat zij die daaraan wenschen deel te nemen, zich vóór den Is'"1 Maart aanst. hij een op zegel geschreven request tol den minister behooren le wenden. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat door het aannemen der benoeming tot inspecteur van het lager onderwijs in de pro vincie Utrecht door den heer A. Moens de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-gencraal in het hoofdkiesdistrict Sneek moet plaats hebben, heeft bepaald dat die verkiezing zal geschieden op Diiigsdag 25 Februarij a. s.en dal, zoo eene herstemming noodig is, die zal plaats hebben op Dingsóag 11 Maart daaraanvolgende. Het bestuur der Ncderlandsche jitristcn-vereeniging heeft voor de alge- gemeene vergadering van dit jaar, welke te Utrecht zal bijeenkomen, ter behandeling gekozen de volgende onderwerpen: 1». Is het wenschelijk onze burgerlijke wetgeving aan te vullen met bepalingen omtrent stichtingen? Zoo ja, naar welke beginselen? 2®. Pandregt, preferentie en retentie in handelszaken met inbegrip van de wijzigingen, welke hieruit ook in liet burgerlijk regt zouden kunnen voortvloeijen3". Of. en in welke gevallen revisie behoort te worden toegelaten tegen vonnissen of arresten in straf zaken, die in kracht van gewijsde zijn gegaan? De directie van de Nederl. handelsmaatschappij heeft, als bijdrage voor de YVeencr tentoonstelling, een //handels-tropee doen zamcnslellen. Die tropee bevat, volgens de beschrijving van het Hbl., alleen de voortbrengselen van Indie's takken van welvaart, op zeer smaakvolle en volledige wijze ge ordend door de goede zorgen van den heer F. Walter, den ijverigen secre taris der Amst. aid. van de maatschappij lol bevordering van nijverheid. De tropee is nagenoeg geheel en al van Indische voortbrengselen vervaardigd; stpn van bamboes, dé zijslukken van pisangbladen, of boomschors, de versieringen van bindrolting en andere Indische rieisoorten. Op den top van het 12 meier hooge gevaarte zal een kolossaal verguld anker, het wapen der handelmaatschappij, verrijzen, naast de Nederl. vlag. De zes zijvlakken van hel middelgedeelte toonen de rijstplant in verschillende soor ten, tabak uit Deli. vlassoorten, veeren, enz., terwijl de wanden daarachter bekleed zijn met tapijten van gondjong, de stof, waaruit koffijzakken worden vervaardigd. Het voetstuk, bijna 10 meter in omtrek, bevat vakken, die met glas bedekt zijn en allerlei producten van Indië in allerlei soorten ten toon spreiden. Aan koffijboonen, thee, suiker, indigo, gambier, gom, specerijenenz. geen gebrek. Door de arrond. regtbank te Sneek is, naar men verneemt, wegens de jongste ongeregeldheden aldaar, regtsingang verleend a. tegen 6 personen wegens deelneming aan rebellie door een gedeeltelijk gewapende vereeniging van meer dan 20 personenmet bevel van gevangenhouding tegen 2 en van dagvaarding in persoon tegen de 4 anderenb. legen 2 personen wegens het door feitelijkheden belemmeren van de vrijheid van bieden bij eene openbare verkooping; c. tegen 2 personen wegens het inslaan van glas ruiten; terwijl eindelijk 4 personenmede wegens laatstgenoemde wanbe drijf, zijn gedagvaard ter correctionele teregtzitting van 19 Februarij aan staande. Door de raadkamer van het prov. geregtshol in Gelderland is Elbert beekman, verdacht van moord op zijn huisvrouw, le Heerde. gepleegd den 29steD November jl., met daarop gevolgde brandstichting, naar de openbare teregtzitting verwezen, en zal de behandeling dezer zaak vermoedelijk in het begin der maand Maart plaats hebben. Een 75-jarig hoofdonderwijzer in de gemeente Kollumerland, die 56 dienstjaren telt en wiens tractement tot nu toe ƒ265 bedroeg, heeft, vol gens de Asser Cour., aan den raad verzocht, dat zijn jaarwedde even hoog gesteld mogt worden als die van de hulponderwijzers. De raad heeft daarop zijn tractement op ƒ300 bepaald. De boekhandelaar Vorsterman van Oyen, te Tilburg, heeft eene aan- klagt ingediend tegen den pastoor aldaar. Die pastoor had namelijk on langs van den kansel gewaarschuwd tegen slechte boeken en de winkels, waar zulke boeken worden verkocht, vergeleken bij besmette huizen, die ter waarschuwing moesten geleekend worden. Den volgenden ochtend heeft men op de deur van den genoemden boekverkooper de woorden «besmet telijke ziekte" geschreven. Het gevolg hiervan was, dat sommige klanten, door het opschrift afgeschrikt, voorbijgingen, en de heer V. v. O. heeft, de preek voor de oorzaak houdende van den hoon, hem aangedaan, en de schade, hem berokkend, eene vervolging tegen den pastoor ingesteld. 'sGRAVENHAGE7 Februarij. Tot burgemeester der gemeente IJsselstein is benoemd de heer 0. A.G. YValland. Door Z. M. zijn benoemd: tot regter-plaatsvervanger in de arrond.- regtbank te Arnhem, jlr. mr. L. C. C. 0. M. van Nispen, advocaat aldaar; tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank le Maastricht, de heer nir. A. M. B. llanlo, thans substituut-officier van justitie bij de arrond.- regtbank te Goes; en tol substituut-officier van justitie bij de arrond.-regt bank te Goes, de heer mr. F. J. M. Jespers, thans substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Rotterdam. De ontvanger der directe belastingen en accijnscn te Dirksland c. a.. de lieer K. van Valkenburg van'de Kreke is benoemd in dezelfde qualiteit tc pverschie c. a. en de heer II. A. Essers, in die betrekking te Lilh c. a.. benoemd le Bergen c. a. en eindelijk de heer F. J. C. van Weel, in die be trekking te Lisse c. a. benoemd te Maarsen. II. li. H. prinses von Wied is heden middag ten 4 ure per Rhijnspoor uit Amsterdam alhier aangekomen. Heden heeft de hooge raad der Nederlanden, regt doende in eersten aanleg, uitspraak gedaan in de zaak van de Holldndsche jjzeren spoorweg maatschappij, gevestigd te Amsterdam, eischeresse, tegen den staat der Ne derlanden, gedaagde; in welke zaak door de cischende maatschappij van den staat was gevorderd eene schadevergoeding ten heloope van ƒ1,600,000 of een zooveel minder bedrag als de hooge raad zou oordeelen, met renten sedert den dag der dagvaarding en de kosten van het geding, en welke vordering was gegrond op beweerde schade, door de eischende maatschappij geleden Hoor de loepasselijk-verklaring van art 39 der wet van 21 Aü-

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1