BIJVOEGSEL, bchoorende lol de Leidschc Courant van Vrijdag 7 Februarij <iS73% lf°. 32. BUITEINLANDSCUE BEIUGTKN. Saai' men nit Well meldl zjjn aldaar vijf personen, die zich op het jjt gewaagd hadden, verdronken. Door de arrond.-regtbank te Almelo zijn op de aanbevelingslijst voor regler in die regtbank geplaatst de hh. mr. A. vau Laer, kantonregter ie Heiden: nir. E. Star Busmann. snbst.-gritfier bij de arrond.-regtbank te Gro ningen. en mr. R. D. Baart de la Faille, kantonregter te liauwerd. Men meldt uit Leeuwarden: Z. K. H. prins Alexander heelt aan de jjsclub Friso. te Sneek, van welke club Z. I\. H. beschermheer is. twee prachtige geschenken aangeboden, nl. een gouden anker-horologie en een kristallen fruitschaal op zilveren voet. om te dienen als prijzen bij even tueel te houden hardrijderijen op schaatsen. Het brooze ijs heelt, naar men verneemt, weder een offer gecischt. In het vaarwater (ie Wijmerts. tusschen Heeg en IJ 1stis een persoon uit het naburige Gaastmeer, die zich op hel ijs waagde, er door gezakt en verdronken. Te Kessel. nabjj Venlo, had Dingsdag 11. een treurig voorval plaats. Be schipper van Dijct. zijn zoon en de daglooner G. Arts. bezig kiezel uit de Maas in een schip te laden, hadden liet ongeluk bij een hevig storm weder met dat schip om te slaan, met het gevolg, dat èn de daglooner Arts èn de zoon van den schipper in de golven omkwamen. De schipper werd door den daglooner van de Velde, die zich met gevaar voor zjjn eigen leven te water begaf, gered. 'sGRAVENHAGE, 6 Februarij. Tot inspecteur der registratie en domeinen van de 2klasse bij het i depart, van financiën is benoemd de heer C. W. Heufke, thans inspecteur 3« kl. bij dat departement. Voorts zijn benoemd: tot inspecteur der regis tratie en domeinen van de le klasse, de heer G. E. Termaat, thans 2® klasse; tot idem van de 2' klasse, de heer A. K. Dancels van Wijkhuyze, thans 3® klasse: tot idem van de 3® klasse, de heer T. H. Kok, thans ontvanger der registratie te Onderdendam. De minister van oorlog heeft goedgevonden: a. te benoemen, o. a.lot kapitein 2' kl. den kapitein 3® kl. J. 11. Burghgraaf, van het 4reg. infan terie; en tot ritmeester 2® kl. den ritmeester 3® kl. B. J. Couvée. van het 1* reg. huzaren: en tot adjudant den 1® luitenant H. T. Lubach. van liet 4® reg. infanterie; b. op non-acliviteil le stellen, op de daartoe door hen gedane aanvrage, den kapitein N. II. Nierslrasz. van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs en den 1' luitenant P. van Evk, van het 4' reg. infan terie, beiden in afwachting van nadere beschikking, en den 1" luitenant P. A. Numausvan het 1® reg. vesting-artillerievoor den tijd van één jaar; c. in active dienst te herstellen: bij bet 5® reg. infanterie, den 1® luit. op non-activiteit H. W. van der Mey, van het wapen der infanterie; d. weder bij het leger hier le lande in le deelenbij hel 1® reg. infanterie, den kapitein jhr. A. F. C. Meijer en den I® luit, H. 0. Smalleubacli, beiden gedetacheerd geweest bij het leger in Ned.-lndië. De Scheveningsclie visschcr C. V. is door de arrond.-regtbank alhier bij vonuis van lieden schuldig verklaard aan liet vertragen en afbreken eener godsdienstoefening en belecdiging met woorden van den leeraar, en veroordeeld lot 14 dagen gevangenisstraf en twee boeten ieder van ƒ8. EKGELANU. LONDËN5 Februarij. Volgens een door het Daily IVews medegedeeld berigt uit Weenen zou Rusland aan Engeland voorstellen, na de regeling der grenzen van Afghanistan een tractaat te sluiten, waarbij ecne demarcatielijn in Gentraal- Azië formeel erkend w orden en Rusland zich verbinden, zou om zijne troe pen uit Chiwa terug te doen kecren drie maanden nadat het doel der ex peditie bereikt zal zijn. Aan het lagerhuis zal in de aanstaande zitting van wege de commissie voor openbare werken in de hoofdstad de goedkeuring worden gevraagd voor het aankoopeu van Northumberland-House, een der oudste en schoonste adellijke paleizen in het hart van Londen. Door liet wegruimen van dat gebouw wil men cene verbinding aanbrengen tusschen Charing-cross en het Trafalgar-square. De vorige hertog van Northumberland was echter niet te bewegen zijn paleis te verkoopén, maar de tegenwoordige hertog heeft zich daartoe, voor eene som van 500,000 bereid verklaard. lil brieven van Engelsche veldarbeiders, welke na de groote werksta king in April van het vorige jaar in Warwickshire, door de beloften van emigratie-agenten der Braziliaansche regering uitgelokt, naar Brazilië waren uitgewekenworden aanhoudende klagten aangeheven over het lot, dat hun iu dat land te beurt viel. De emigranten klagen dat het leven in Brazilië bjjna driemaal duurder is dan in Engeland, cu dat de Braziliaansche rege ring gecne enkele der beloften nakomt, waarmede men zoo gul was toeu het er op aan kwam om hen over te halen naar dat keizerrijk de wijk te nemen. De berekening der schade door den brand van de militaire akademie Ie Woolwich beloopt 100,000 Een groot aantal voorwerpen zijn voor altijd verloren, zooals schilderijen en andere voorwerpen van kunst, waar onder een menigte zaken, waarvan de waarde meer in hun oorsprong en in de overlevering dan wel in hun werkelijke waarde was gelegen. Niets was geassureerd, noch de inboedel noch hel gebouw. De brand is waar schijnlijk ontstaan door te groote verhitting van den verwarmingtoestcl. De directeur eener-Music-hall in Soulhwark heeft het niet zeer kiesche denkbeeld opgevat de geredde matrozen van de Northjleet op zijn tooneel te kijk te stellen, en werkelijk heelt hij daarmede zeer goede zaken gedaan. De werkstaking in Zuid-Wales staat nog op hetzelfde standpunt, liet gebrek onder de arbeiders is groot, ofschoon het niet aan ondersteuning, zelfs van de zijde van enkele patroons, ontbreekt. Men hoopt steeds op eene spoedige oplossing der crisis. Te Quebec, in Canada, is het paleis van justitie, met al de koloniale archiven en registers, waaronder vele stukken van historische waarde, een prooi der vlammen geworden. -- Te Madras is op 8 Januarij 11. bij gelegenheid van een godsdienstig feest het verhemelte, waaronder een aantal afgodsbeelden, naast den tem pel, waarin zij te huis behoorden, waren ten toon gesteld, in brand ge raakt. Een 26-tal personen namenom aan het gedrang te ontkomenin «ene kleine pagoda de wjjk, en sloten de deur daarvan, ten einde den aan drang vau builen te verhinderen. Van deze werden, toen de brand weldra gebluscht was, slechts vijf in leven gevonden. De overige waren door de» rook gestikt. FR ANKRM K. Blijkens de meer uitvoerige berigten omtrent de bijeenkomst Maandag 11. door den heer Thiers en de commissie-van-dertig gehouden, gaf Thiers ten aanzien van het geheele wets-ontwerp zijn leedwezen te kennen, dat daarin de zaak. aan welke vóór al het andere behoefte bestond om de rege ring te versterken, de instelling eener tweede kamer, op den achtergrond geschoven werd en daarentegen de veel minder belangrijke vraag van de deelneming van den president der republiek aan de discussiën der vergadering vooral de aandacht der commissie geboeid scheen te hebben. Ook op de regeling dier deelneming had hij eenige aanmerkingen: vooreerst achtte hij het wenschelijk dat op den regelvolgens welken de boodschappen van den president door de ministers worden voorgelezen, eene nitzondering wierd gemaakt voor de boodschap tot opening eener zitting der vergadering, welke de president, indien hij zulks verkoos, zelf behoorde te kunnen voorlezen. Verder opperde hij bezwaren tegen de bepaling dat eene dis cussie. waaraan de president deel nam, geschorst wordt zoodra hij gehoord -wasom eerst den volgenden dag hervat te worden. Deze bepalingvoerde hij aan, zou altoos het verlies van eenen dag, en zeer dikwijls van meer dagen lot gevolg hebben. Wanneer men bij voorbeeld in cene discussie over finantiële onderwerpen, nadat de president was gehoord, zijne redeneringen met onjuiste cijfers bestreed, dan zou natuurlijk de president onmiddellijk bij eene nieuwe boodschap te kennen geven dat bij wenschte te antwoorden. Volgens het wets-ontwerp zou de discussie terstond geschorst, de president op nieuw gehoord en de discussie daarna op nieuw geschorst moeten worden; en hetzelfde zou zoo lang gebeuren als men de vertoogen van den president bestreed. Hij gaf daarom in overweging te bepalen dat de zitting zou wor den opgeheven, wanneer, niet alleen de president gesproken had, maar ook de discussie over het betrokken onderwerp was gesloten. Hij verklaarde zich ook tegen de beperking van zijn regt om eene nadere behandeling van een aangenomen wets-ontwerp te vragen tot die wettenaan 'de discussie waarover hÜ geen deel had genomen. Die beperking kwam hem niet wenschelijk voor, vermits hij oordeelde dat de president, ook wanneer hij er niet in geslaagd was bij de behandeling eener wet de vergadering va» dwaling te overtuigen, de bevoegdheid behoorde te hebben haar in de ge legenheid te stellen na rijper beraad hare dwaling in te zien en daarop terug te komen. Verder wenschte hij den termijn, binnen welken de door den president aangevraagde nadere behandeling van een eenmaal aangenomen wets-ontwerp zou moeten plaats hebben, en welken het ontwerp op eene maand vaststelde, tot twee maanden verlengd te zien. Ik hecht niet, zeide de heer Thiers, aan de bewoordingen, waarin ik n enkele veranderingen in het wets-ontwerp heb voorgesteldmaarden inhoud acht ik onvermijdelijk noodig. Ik kan mij niet verlagen tot eene soort van politieke stroopop. Wanneer ik behoorde tot een dier roemruchtige geslach ten welke zooveel tot Fraukrijks wording hebben bijgedragenzou ik mij met cene lijdende rol kunnen tevreden stellen en mij ontheven beschouwen van alle verantwóórdelijkheid voor den algemeenen gang der regering. Maar ik ben niets meer dan een eenvoudig burgerman, op wien men de oogen geslagen heeft wegens zjjne werkzaamheid en politieke ondervinding. Een maal veraulwoordelijk zijnde voor het beleid der regering, mag ik niet be rusten in eeneu maatregel, welke mij het regt van spreken over quaestiën van algemeene politiek onthoudt. Wanneer ik niet anders te doen had dan mijne bezoldiging le verleren in een te mijner beschikking gesteld lands- gebonwzonder het regt le hebben mijn oordeel uit te spreken over de grootste belangen mijns lands, dan zou ik het gezag voor een nietswaardig goed achten. De Mon. de la Meurthe et des Fosges wil weten, dal het Duitscbe garnizoen, ten gevolge van eene vervroegde betaling van het vierde milliard, de stad Epinal in de maand April zal verlaten. De jury van het departement der Aube zal dezer dagen uitspraak moeten doen in de zaak van den bibliothecaris der stad Troyes, Harmant, beschuldigd van verduistering van allerlei zeldzame boekenwaaraan de boekerij van Troyes zeer rijk moet zijn, mitsgaders van gewigtige stukken nil de archiven der gemeente, van het departement, enz. Volgens le Droit bepaalt zich het aantal crediet-instellingen, waar tegen geregtelijke vervolgingen zijn ingesteld, tot vier. DII1TICHLAND. Bij de derde lezing is de wet tot; wijziging der artikelen] 15' en 18 der grondwet, door de kamer van afgevaardigden te Berlijn, met 245 tegen 1 i0 stemmen aangenomen. In de wet betreffende het vestingstelsel wordt ten aanzien van Keu len bepaald dat na den voorgenomen aanleg van gedetacheerde forten rondom Keulen cene uitbreiding van den vestingwal zal plaats yinden, die om mili taire redenen wel is waar niet noodig is, maar in het belang der stad dringend gewenscht wordt. Voor die uitbreiding worden evenwel geene gelden aangevraagd, omdat de verkoop der door de slechting van den be- staanden wal vrijkomende gronden de kosten zullen dekken. Omtrent den aanleg der forten deelt de Köln. Zeit. mededat 3 groote forten elk voor 600,000 thaler. 9 kleinere elk voor 450.000 thaler, 7 groote batterijen elk voor 120,000 thaler en 7 kleinere elk voor 60000 thaler gebouwd zullen worden. Met de kosten voor het aanschaffen van geschut enz. zal die aan leg in het geheel ruim 9 millioen thaler kosten. De stad zal dan bij een eventueel beleg door de vijandelijke kogels niet bereikt kunnen worden zoolang geen der forten veroverd is. Het Journ. de St. Pét. meldt dat grootvorst Alexis den 13den November te Yokohama is aangekomen en er tot den 28"®° dier maand vertoefde. Onder de feesten, die gedurende dat tijdsverloop gegeven zijn, hebben behoord: eene groote revue over de troepen, die door den Mikado met den groot vorst iu een open rijtuig is bijgewoond, en groote manoeuvres der Ja- pansche f!o:ille, die door den Mikado en zijnen gast op de Svetlanohet stoomschip van den Russischen prins, zijn bijgewoond, aan boord waarvan den Japanschen keizer en zijnen ministers een dejeuner is aangeboden. De keizer heeft zelfs zijnen doorluchtigen gast aan de keizerin voorgesteld, iets dat zonder voorbeeld is. AKADElHIE-ariEIWI. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Den 6d«n Februarij de heer G. A. Cau, geboren te Zierikzee, in de regte», met stellingen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. G, DRABBE.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5