LKIP.SG 1873. VRIJDAG 7 FKBRUARIJ. Jl N*. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen -uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel taart f3.franco p.p. t 3.50 met het Ferslag der Mandelingen ran den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.56 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlenliën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentie;» voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER Espeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden BreslauKeulen, Stuttgart, tVeenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne Bij deze Courant behoort een BIJ F OEGSEL. k IIIÏN N li Ma A NI >NCHK !}H; H IGTliM LEIDEN, 6 Februarij. Den 13d(,D dezer, 's namiddags ten 2 ure, zal dr. C. P. Tiele, hoog- leeruar bjj het seminarium der remonsirauten, alhier in het groot audito rium zijn ambt aanvaarden met het houden eener pleglige redevoering. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad deelde de voor zitter mede dat het nieuwe ziekenhuis op den 209teo Jamiarij 1!. was geopend alsmede dat de gedane oproeping voor hulponderwijzers aan de scholen van minvermogenden, op eene jaarwedde van ƒ3:0, het gewenschte resultaat niet had gehad, zoodal men lot eene nieuwe oproeping, op eene jaarwedde van ƒ400 (het maximum is ƒ500), zou moeten overgaan. Overgaande tot dc aan de orde gestelde onderwerpen, werd het rapport van commissarissen der gasfabriek, betrekkelijk den openharen verkoop van cokes, zonder eenige discussie, aangenomen. Dientengevolge zal met den openbaren ver koop voortgegaan en zullen ook partijen van 5 hectoliters in veiling gebragt wor den. Het rapport van burg. en wetli.aangaande de aanschaffing eener stoombrandspuit, dat vervolgens in behandeling kwam, gaf lot discussie aanleiding. Door den voorzitter der commissie van fabricage werd, na gehouden overleg met de bevoegde autoriteiten, de aanschaffing eener stoom brandspuit aangeraden, terwijl het collegie van burg. en weth. voorstelde daartoe niet over te gaan, maar, zooals reeds bij de begrooting van dit jaar was voorgesteld, tot den aankoop van eene nieuwe gewone spuit te besluiten. Door den beer Stoffels, voorzitter der commissie van fabri cage, werd nog, tot nadere toelichting van zijn rapport, aangemerkt dat ofschoon de kosten eener stoombrandspuit 11000 zouden beloopen, daarvan moest worden afgetrokken de somdie men voor eene gewone spuit zou moeten uitgevenen dat men bij het bezit eener stoombrand spuit, bij eiken brand op een voordeel van minstens ƒ100 kan rekenen. l)e heer Buys trad in een»' bestrijding van het rapport van burg. en weth. Uat rapport toch had zijne verwondering opgewekt. Aan burg. en weth. was de zorg opgedragen voor eene behoorlijke brandbiussehing en zij dra gen daarvan de verantwoordelijkheid. Nu zij echter eene verklaring ont vangen van deskundigen dat voor de brandbiussehing eene stoombrandspuit onmisbaar is, willen zij daartoe niet overgaan. De spreker vond dit vreemd. Indien hij de verantwoordelijke persoon was, zou hij zoover niet durven gaan, want op die wijze wordt de verantwoordelijkheid zooveel te grooter. Voorts ging hij achtereenvolgens de argumenten na, in het rapport van burg. cu weth. aangevoerd, die z. i. weinig afdoende waren. Dat de erva ring zou geleerd hebben dat de bestaande bluschmiddelen voldoende waren mogt waar zijn, maar er kon morgen een brand uitbarsten, waarbij {het tegenovergestelde zou blijken. Men behoefde niet boog op te klimmen, om daarvan een voorbeeld aan te halen. In den Haag deed dc stoombrandspuit weinig dienst; dit was zooveel te gelukkiger. De stoombrandspuit had ook •Ie défant dc sa qualité". Soms was het werpen van veel water zeer na- (leelig. De stoombrandspuit geraakte dikwijls defect; dit was waar, en daarom zou het aanschaffen van twee brandspuiten beter zijn. maar ook gewone spuiten konden defect raken. Van hel goede effect der windkelels was gesproken, maar overal was gebleken dat men met de stoombrandspuit veel betere uitkomsten verkreeg dan met de beste der gewone spuiten. Wanneer men nu overging tot de aanschaffing van nog eene gewone spuit, dan zou dit z. i. zijn als zag men voor goed van de stoombrandspuit a'. Met de behoefte voor oogen moest men overgaan tot het.aanschaflen van de laatste. De heer Krantz vereenigde zicli geheel met de zienswijze van den heer Buys. Het was zjjne overtuiging dat bij zware branden de bluschmiddelen niet voldoende zijn. Dat de machine van stoombrandspuiten onklaar wordt, kan gebeuren; andere spuiten worden ook wel onklaar, bij den brand in de fabriek aan de Hcerengracht waren de meeste spuiten onklaar. De heer de Fremery bestreed de meening der vorige sprekers. Zoover hem bekend was, was er nog geene gemeente van 40000 zielen of daaromtrent, die eene stoombrandspuit had aangeschaft. Men moest niet alleen zien op de kosten van aankoop, maar ook op die van onderhoud. Bij het hard rijden naar den brand kon er alligt een pijpje breken, zoodat de machine onklaar was. Vooral lag zijn bezwaar daarin dat de sloom- brandspuit zou moeten remplaceren 4 spuiten: wanneer de stoombrandspuit onklaar werd, zon dus de helft der brandweer onbruikbaar zijn. De wijde straten en lage verdiepingen hier ter stede maakten een stoombrandspuit onnoodig. Burg. en Weth, achtten bet echter vooral gewaagd dat bij het ontstaan van brand de hellt der brandweer buiten werking zou blijven. De heer Stoffels merkte hierop aan dat nog vier groote en vier kleinere spuiten dienst konden doen indien er onverhoopt aan de machine vati de stoom brandspuit eenige leparatie moest plaats hebben, en de heer Buys was van meening dat wanneer nog geene gemeente van 40000 zielen zich eene stoom brandspuit had aangeschaft, Leiden dan wel dc eerste mogt zijn. Was er Mnb toe, zooals gezegd was, nooit meer dan ée'n perceel afgebrand, men de stoombrandspuit niet aan met h«t oog op de brandendie plaats gehad haddenmaar wel op die welke nog plaats zullen hebben. De voorzitter verklaarde dat bij burg. en weth. het bezwaar niet lag in het financiële, maar in hunne verantwoordelijkheid om de brandendie ontstaan, zoo spoedig mogelijk te blusschen. Wanneer twee stoombrand spuiten konden aangeschaft worden, dan zou het eene andere zaak zijn. Ook had de ondervinding geleerd dat bij hevige branden ook de stoom brandspuit nog te kort schiet. De heer Buys wees er vervolgens op dat men in het voorstel het aanschaffen van een stoombrandspuit had gekop peld aan dal tot opheffing der oude spuiten. De laatsten konden echter ook behouden worden. De voorzitter bragt dientenvolge in stemming het rap port van burg. en weth., strekkende om niet tot de aanschaffing eener stoombrandspuit over te gaan. Met 9 tegen 8 stemmen werd dit verworpen en dus tot de aanschaffing besloten. De voorzitter stelde vervolgens de vraag: zullen de oude spuiten nog blijven en bediend worden naar gewoonte? De heer Buys stelde toen als motie voor: burg. en weth. uit te noodigen. ten gevolge van het genomen besluit, het voorstel tot eene nieuwe organi- saiie te doen. Burg. en weth. en daarna ook de vergadering vereenigden zich met dat voorstel. Voorts werden behandeld en met algemeene stemmen goedgekeurd; be groeiing van de administratie der vereenigde gast- en leprooshuizen, voor de eerste drie maanden van 1873; voordragt betrekkelijk de tusschenschool; voordragt tot onderhandsche verpachting van de opbrengst der bruggelden voor het ophalen der Spanjaardsbrugvoordragt betrekkelijk de uitbetaling aan de gemeente Alkemade, van de toegezegde bijdrage over 1872 in de onderhoudkosten van den weg naar Alkemade; staat van af- en overschrij ving op de begrooting, dienst 1873 [kosten voor de inrigting van tijde lijke schoollokalen in het Nosocomium.]; suppletoire staat van begrootin? en slaat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1872, van het Gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Bij het onderwerp: inrigting van tijdelijke schoollokalen in het Nosoco mium vroeg de heer Veefkind wat er was van een gerucht dat van wege het rijk een onderzoek was ingesteld om te weten of het gebouw zou kun nen dienstig zijn voor infirmerie en dat daaromtrent een ongunstig rapport was uitgebragt. Ouders werden daardoor ongerust, om hunne kinderen derwaarts te zenden. De voorzitter antwoordde dat reeds 6 jaren geleden van het rijk het verzoek was ingekomen om eventueel het Nosocomium te mogen hebben voor infirmerie. Onlangs werd dergelijk verzoek weder tot het gemeentebestuur gerigt, maar men had te kennen gegeven dat man het gebouw nog tot andere einden noodig had. Het gerucht dat het onder- derzock tot een ongunstig oordeel had geleid was geheel valsch. Dc heeg Stoffels zeide dat men bezig was met de desinfectie van het gebouw; de kalk werd reeds van de muren genomen, en de beer de Fremery voegde er bij dat het geneeskundig lid van de commissie voor de bewaarscholen er geen bezwaar tegen had dat de kinderen naar dat gebouw werden overgebragL Heden morgen waagden zich vier jongens, aan het Plantsoen, op het aldaar zeer brooze ijs, waarvan het gevolg was dat zij er spoedig doorzak ten. Onmiddellijk werd hulp verleend, en men slaagde er in hen allen te redden. Van een der jongens was de toestand op dat oogenblik niet zon der zorg. Bij deze redding, die naar men ligt begrijpen kan, met levens gevaar gepaard ging, hebben zich, naar wij vernemen, de personen van H. van der Heydeu, van Zoeterwoude, en J. Pillekers bijzonder verdienstelijk gemaakt. -- Z. M. de koning heeft HD* tevredenheid betuigd aan den kapitein P. L. Berail, van het reg. vcld-artillerie, die bij gelegenheid van den brand te Breda, in November jl., door het nemen van flinke en goede maatregelen tijdens de eerste oogenblikken van dien brand, er toe heeft bijgedragen, staiicn en paarden voor een groote ramp te behoeden. Dc heer dr. Hermanides, te Geldermalsen, is benoemd tot ridder van bet Legioen van Eer, wegens de diensten door hem bewezen als lid van het Iloode Kruis, en wel als chef van de geneeskundige dienst der Ilolland- sclic ambulance te Versailles. Van goederhand vernemen wij. meldt bet Hbl,, dat aan onzen ge- achlcnstadgenoot, den heer A. Hohwü, de eervolle laak is opgedragen, om voor rekening van hel Russisch gouvernement te maken: twee sterrekundige uurwerken, beide van eerste qualiieit, welke moeten dienen voor twee nieuw op te risten sterrekundige observatoria in Rusland, onder dc hoofd leiding van den bekwamen astronoom prof. Hansen, terwijl nagenoeg ter zelfder tijd de heer llohwü eene dergelijke vereerende opdragt ontving van de Pruissische regering lot bel maken van twee soortgelijke uurwerken, voor stcrrewachten in dat rijk. onder de hoofd eiding van den grootca sterrekundige prof. Struvc. Die hooge onderscheiding beeft dc lieer tlohwtt te danken aan zijne voortreffelijke sterrekundige pendule n°. 17. in 1861 geleverd ten dienste van de sterrewacht te Leiden, welk werktuig door den grooten. voor de wetenschap te vroeg ontslapen hoogleeraar F. Kaiser, in eene brochure weinige jaren geleden is beschreven en vergeleken met den gang der meest volmaakte unrwerken in hel buitenland. De knaap, die te Capelie op den IJssel tusschen eene machine was geraakt, is, geljjk verwacht werd, overleden; ook zijn twee van de vijf I

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1