BUITEN LAN DSCiiE BEB1G TEN. PER TELEGRAAF. Tot inspecteur van liet lager onderwas in de provincie Utrecht is be noemd de heer A. Moeuslid der tweede kamer en schoolopziener in het 21" schooldistrict van Zuidholland. Aan den ingenieur van den waterstaat 3C kl. W. Verwey Az. en aan j den opzigter van den waterstaat 4' kl. .1. Brouvvens is een onbepaald ver lof verleend met behoud van anciennetcil: voorts zijn benoemd: tot ingenieur van den waterstaat 3C kl. P. 11. Kemper, thans adspirant-ingenieur: en tot adspiranl-iugeniettr van den waterstaat, den civiel ingenieur E. R van Nes van Meerkerk. Aan den officier van gezondheid 2' kl. 1. Leon, van het 7' reg. infan terie, is, op zijn verzoek, en aan den hier te lande teruggekeerden officier van gezondheid 2' kl. bij de militaire geneeskundige dienst in Ned.-Indië II. J. Flint, wegens ligchaamsgebrekeneervol ontslag uit de militaire dienst verleend. Ook is. op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit 'slands dienst aan den Oost-lndiscben ambtenaar J. L. S. Whiltou, gewezen twee den commies bij het dep. van binneulandsch bestuur te Batavia, en aan den Oost-Indischen ambtenaar W. 11. van der Horst, gewezen adsistent- resident voor de policie te Samarang. De lsle luit. J. A. Zaal en de 2de luit. J. B. Verliey, beiden van het corps mariniers, kommanderende de detachementen mariniers, ingescheept aan boord van de. wachtschepen te Willemsoord en Hellevoetsluis. worden gesteld ter beschikking van den kommandant van genoemd corps en ver rangen respeclivelijk door de 2le luitt. bij meergemeld corps J. 11. van Ouwerkerk en G. C. Mirandolle. 11. M. de koningin vereerde gisteren avond in den Kon. iloll. schouw burg de benefice-voorstelling voor den heer Haspels, bestaande in het treur spel ile Hoovers, naar het Hoogduitsch van Friedrich von Schiller, met hare tegenwoordigheid. In de zitting van gisteren heeft de gemeenteraad zich met algemeene stemmen vereenigd met een voorstel van burg. en welh. om, onder daarbij gestelde voorwaarden, aan den predikant bij de Nederd. hervormde gemeente te Scheveningeueene oppervlakte gronds af te staan in de nabijheid van het gcmeentebadlutis, ten einde daarop te stichten eene kapel ten behoeve van protestanlsche badgasten. Voorts heeft de burgemeester, verslag doende van den uilslag der gedüne inschrijvingen, opengesteld voor een nog beschikbaar gebleven bedrag van ƒ349.000 in de eerste serie der geldleening van 1,700,000, medegedeeld dat die inschrijvingen a pari of boven pari hebben bedragen gezamenlijk 208,000 en beneden pari een bedrag van ƒ131,000 hebben opgeleverd; zoodat het totaal bedrag der inschrijvingen is geweest ƒ339,000. Burg. en weth. heb ben voorgesteld, in verband tot hel raadsbesluit van 21 Januarij 1!., de in schrijvingen a pari en daarboven te gunnen tol een bedrag van ƒ208,000 en het beschikbaar gedeelte te voegen bij de 2*" serie. Dat voorstel is, na «ene korte woordenwisseling, geamendeerd aangenomen, in dien zin, dat aan burg. cn welh. de bevoegdheid is toegekend om hetgeen tusSchen nu en 1 Maart nog mogt worden aangeboden nog aan te nemen lot een be drag van ƒ900.000. zijnde het cyler der eerste serie in de geldleening. Vervolgens in behandeling komende het voorstel van B. en W. strekkende om voor dm lijd van 5 jaren wederom de exploitatie van het gemeente badhuis voor rekening der gemeente op den bestaanden voet voort te zetten, is in de eerste plaats in beraadslaging gebragt een voorstel van drie raads leden (de heerrn de Charro. van Waning en Godon), de strekking hebbende tm. in verband lol eene verpachting, eene commissie te benoemen, die ge roepen zou zijn in het belang der gemeente de wenschelijkheid eener uiti voering van dat beginsel nader Ie onderzoeken. De voorstellers hebben dat voorstel nader gewijzigd, in dier voege, dal zij. niet overtuigd, dat de exploitatie van het badhuis van gemeentewege, zoowel in haar geheel als bjj gedeelten, is in hel belang der gemeente, voorstellen dat de raad eene commissie benoemc. om dienaangaande een* onderzoek en voorstellen aan den gemeenteraad te doen, willende overigens de voorstellers den raad geheel vrijlaten in zijne beslissing omtrent zoodanig beginsel of voorstel als te dezer zake nader mogt worden aangeboden. Gemeld gewijzigd voorstel is met groote meerderheid van stemmen aaugenotnen, waarna tol eene benoeming van de bovenbedoelde commissie van 5 leden is overgegaan. SELbl K. In eene der kolenmijnen van het district Charleroi is dezer dagen een der bakken of manden, tot het ophijschen van arbeiders bestemd, ten ge volge van het breken der kettingen, van eene hoogte van ruim 400 meters, naar beneden gestort, op een oogenblik dat zich daarin 12 gravers bevon- den. Vijf hunner hebben het leven er afgebragtmaar twee van deze heb ben ernstige wonden bekomen. De zeven overige, meerendeels knapen of jonge gezellen, zijn omgekomen. - lie lijkschouwing van Virginie Hnyvciièers, het slagtoffer van een moord te Antwerpen, heeft aangetoond dat in het ligchaam drie kogels aanwezig waren; daarenboven dragen de armen teekencn van geweld, ook zijn spo ren van slagen gevonden. De man, Victor Gerlache, blijft alle schuld ont kennen. ook toen hij bij het lijk gebragt werd, bij welke gelegenheid hij zich zeer ontroerd betoonde. Victor Gerlache heeft verklaard, ten 11 ure bet Uoffijhuis «Hofken Meir" te hebben verlaten en toen, te huis komende, het lijk van zijn vrouw aan den binnenkant der deur hangende te hebben gevonden. Te oordeelen naar de sporen van bloed is Virginie lluyveiieers vermoord op een el afstand van de plaats waar zij is gevonden. Diefstal schijnt niet de drijfveer tot de misdaad te zijn geweest. De vcrslagcne had vermogenbij testament had zij alles aan haar man vermaakt. De kogels, die men in hel ligchaam heeft o.itdckt. passen niet :i» den revolver, die het - eigendom van Gerlache is. De nationale bank te Antwerpen looft een belooning uil van 10000 fr. aan dengeue. die in handen der justitie zal overleveren Alexandre Theodore RiEard, kassier-bediende. Vrijdag 31 Januarij 1873 uit Antwerpen verdwe nen, met zich nemende een som van ongeveer 42500 fr.ten nadeele van genoemde Banken legen welken persoon het parket van Antwerpen hevel tot gevangenneming heelt uitgevaardigd, wegens diefslal en misbruik vau vertrouwen. Si S G E A LONDEN, 4 February, lu eene Zaturdag gehouden meeting ter bespreking van de bekende zaak der werklieden aan de Londensche gasfabrieken, deelde de voorzitter mede dat hij had vernomen dat de minister van binnenl. zaken de opge legde straf had verminderd tol eene gevangenisstraf van vier maanden. Nadat de meeting hare verontwaardiging had te kennen gegeven dat de minister geen antwoord noch zelfs een berigt van ontvangst had terugge zonden op de resolutiëu eener vroeger over dezelfde zaak gehouden meeting, verklaarde zij dat de verleende afslag van straf niet als voldoende was aan te merkenvermits naar haar oordeel de gevangenisstraf niet langer dan drie maanden had belmoren te duren. Ook droeg de meeting aan haar be- slurend comité op voort te gaan met zijne pogingen om wijziging te brengen in de strafwet, welke voor de arbeidende klasse onbillijk en hard was. Aan den advocaat van dr. Ilesscl, den Duitschen predikant, die. als verdacht van moord, een paar weken in de gevangenis bleef opgesloten, heeft de regering doen weten, dat zij de kosten zal dragen van dr. Hessel's verdediging en van zijn overlogt naar de plaats zijner bestemming in Bra zilië. Tevens is een inschrijving geopend lot verdere schadeloosstelling vau den zoo hard bejegenden man. Voor de schipbreukelingen vaH de Morthjleet zijn thans 5228 e inge zameld. Er bevonden zich aan boord van dien bodem 377 personen, en van deze zijn slechts 85 gered, namelijk twee gehuwde mannen, ééne ge huwde vrouw, twee kinderen, 64 ongehuwde mannen, een gehuwd matroos en negen ongehuw de; eindelijk nog de vrouw vau den kapitein. Het is ge blekendat de Murillodoor zijne aanvaring met de i\orthJlcet. weinig ol niets geleden heeft, en de gezagvoerder van dien bodem heeft derhalve voor zijne onmenschelijkc handelwijze niet eens de verontschuldiging, dat hij, door den toestand waarin zijn schip verkeerde, builen staat was de onge lukkige landverhuizers vau de Norihfleel te hulp te komen. Eene andere verontschuldiging, dat men op de Murillo niet geweten heeft dat eenige honderden menschenlevens in gevaar verkeerden, kan evenmin gelden, daar de geredde schipbreukelingen verklaren, dat liet rumoer, de verwarring en het geschrei bij de aanvaring en onmiddellijk daarna buitengewoon groot zijn geweest. FRAAKRIJ K. Het Jour». off. deelt mede: De minister van builenlandsche zaken en de ambassadeur van hare Britsche Majesteit hebben den 29s,'n Januarjj te Versailles eene verklaring onderteekendwaarbij het tarief van compen satieregten, bedoeld bij het op 5 November 1872 tusschen Frankrijk en Eu- geland gesloten verdrag van handel en scheepvaart, wordt vastgesteld. De Atenir nat. deelt mede dat eenige legitimistische afgevaardigden dezer dagen een gesprek met den heer Thiers gehad hebben en hem bij die gelegenheid te kennen gaven, dat de graaf de Ghambord vermoedelijk zich voor een tijd lang in Frankrijk' zou vestigen. De lieer Thiers antwoordde, dat, aangezien de verbanningswellen opgeheven waren, de graaf niet alleen ongehinderd kon komen, maar ook zijn verblijf kon kiezen waar hij wilde. Zijne aanwezigheid in het land zou hem persoonlijk niet onaangenamer zijndan die van de Orleansche prinsen. Doch zoo zijne tegenwoordigheid aanleiding mogt geven tot woelingen, die de gevestigde orde van zaken be dreigen, dan zou hij denzelfden maatregel op hem toepassen, als toegepast is op prins Napoleon, én zooals genomen zou worden tegen eiken preten dent, die de beslaande regering zou trachten omver te werpen. D1IITSCHLAN9. De rijkskanselier heeft hij den bondsraad een ontwerp ingezonden ter verdeeling der gelden voor de wijzigingen in het Duitsche veslingstelsel. Zoo de bondsraad zich daarmede kan vereenigen, zal Spandatt uitgebreid eir Küstrin versterkt worden, maar zullen Slellin. Minden, Erfurt, Witten berg, Coscl, Graudenz, Colberg en Stralsund ophouden verslcrkte plaatsen te zijn. De beide laatstgenoemde zullen evenwel eenige werken aan de kust en op Rugen behouden. De vestingen in Elzas-Lotharingen zijn in deze voordragt niet begrepen. Te Rerlijn zal de policicmagt aanzienlijk versterkt worden. Men zochi daartoe het noodige personeel, maar men kan liet vereischte aanlal ge schikte personen nog niet vinden. Als een bewijs vin de noodzakelijkheid dier versterking wordt o. a. in de Augsb. Allg. Zeit. medegedeeld dat dezer dagen in de hoofdstad aankwam een grondeigenaar uit de omstreken van Tilsit. Hij nam eene vigilante cn gelastte den koetsier naar het hotel te ryden, waarvan hij hem zeer duidelijk het adres opgaf. In plaats van zich te kwijten van den hem opgedragen last, begaf de koetsier zich naar eeu hem bekend dievenhol, alwaar de reiziger met «open armen" wordt ont vangen. In een oogwenk heeft men zich meesier gemaakt van diens porte feuille cn gereed geld, horologie en verdere voorwerpen van waarde, waarna hij voor zijn dapperen weerstand schromelijk mishandeld en van kleereu schier beroofd liet huis werd uilgeworpen. VERSAILLES, 4 Febrnarij. De amendementen op de wel lot regeling vau den arbeid in de fabrieken, waarbij het arbeiden gedurende een ganschen dag verboden wordt aan meisjes beneden de veertien en knapen beneden de derlien jaar, zijn door de nationale vergadering aangenomen. PARIJS, 4 February. Het Fransch-Belgisch handels!raclaat zal deze weet onderteekend worden.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2