LEIDSCHË 1875. WOENSDAG 5 FEBRUARIJ. Y. 4». STADS-BERICHTEN. KIN NEiVL AN I >S< )H K IIK HUi l K N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Dé prijs der Courant is pet vierendeel ja ars f'j.franco p.p, t 3.M) i „iet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijkte nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der AdvertentitSn is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Aclvertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN &VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentiën t» Aumburg Lubeck, Frankfort a, M,, Berlijn ljeipziy, Dresden Brealau, Keulen, Stuttgart, Weenen, PraagBazel, Zurich, St, Gallen, Genève en Lausanne Bij deze Courant mordi verzonden N°. 4 blad 4) der Handelingen van den Gemeenteraad. HER-IJK. BURGEMEESTER sa WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 30"™ December 1872, n". 5/1 Provinciaalblad n°. 109), houdende bepaling van de tijdstippen van den lier-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1873; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. ader wet van den 7e° April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen lier-ijken van alle reeds in gchruik zijnde matengewichtenen weegwerktuigen onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal tan den Ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-Apotheeken wel: voor wijk V', op den 5, 6, 7, 11; 12 en 13 Februari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Binnenlandsclie Zaken, van den d11™ December 1872, de letter Ein den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot jaarletter zoowel van dén ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 11 Januari 1873. v. d. BRAND HI.ERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van' Leiden noodigl bij deze krachlens art. 7, 2e alinea, der wet van'4' .fitli lll50;(Sttatsblad ir. 37), de inwoners dezer gemeente uit omzoo zij elders in1 de directe belas tingen zijn aangeslagen, daarvan róór den 15'" Februari e. k.door over legging der aanslagbiljetten ter secretarie dezer gemeente, te doen blijken, ten einde zoonoodig hun recht te bewijzen om, hij dejaariijksche herziening der lijsten van kiesbevoegden, daarop te worden geplaatst. Eu geschiedt hiervan aikondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Voorzitter voornoemd, Leiden, 4 Februari 1873. v. n. BRANDELER. Vergadering van den Gemcenteraud van Leiden, Donderdag 6 Februari 1873, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1". Rapport van Commissarissen der Gasfabriek, betrekkelijk den open baren verkoop der cokes. (11 en 11*). 2". Rapport van Burgemeester en Wethouders, aangaande de aanschaffing eencr stoombrandspuit. (13). 3". Begrooting van de Administratie der Vereenigdc Gast- en Leprooshuizen, voor de eerste drie maanden van 1873. (14). 4*. Voordracht betrekkelijk de tusschenschool. (15). 5». Voordracht tot onderhandsche verpachting van de opbrengst der brug gelden voor liet ophalen der Spanjaardsbrug. (17). 6". Voordracht betrekkelijk de uitbetaling aan de gemeente Alkemade, van de toegezegde bijdrage over 1872 in de onderboudkosten van den weg naar Alkemade. (16). 7*. Staat van af- en overschrijving op de begroolitig, dienst 1873. (18). [Kosten voor de inrichting van tijdelijke schoollokalen in het Noso- comitim.] 8'. Suppletoire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving op de begrooling, dienst 1872, van het Gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (19). LEIDEN, 4 Febrttarij. De hooggel. heer df. D. Bierens de Haan zal het rectoraat der hoogeschool overdragen aan den hoogieeraar dr. M. de Vriesop Zalurdag 8 Februarij a. s., des namiddags te één uur, met het houden eener oratie, in de groote ge hoorzaal van het akademiegebouw. - Bij besluit van 13 Dec. jl is, op het verzoekschrift van J. A. Zuur, te Leiden, d'. W. P. van Rhijn, te Leiderdorp, en K. van Wieringen, te Mij drecht, de koninklijke bewilliging verleend op het overgelegd authentiek afschrift der acte, houdende gewijzigde statuten van dé naamlooze vennoot schap »de Leidsche sfoombootdienst", thans te noemen »de Leidsche stoom bootmaatschappij de- Volharding", gevestigd te Leiden. - De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat op den lateD October van dit jaar wederom jongelieden zullen worden toegelaten om bij het garnizoetis-hospilaal te Amsterdam te worden opge leid tot olficier van gezondheid voor de dienst hier te lande en in de ko loniën, en tot militaire apothekers hier te lande. De aan te nemen jonge lieden moeten op den dag der toelating den vollen ouderdom van zeventien jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan twintig jaren. Ouders of voogden die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot officier van gezond heid hier te lande of in de koloniën of tot militairen apotheker hier te lande worden opgeleid, moeten daartoe vóór of uiterlijk op 10 Jttlij aanst. een verzoek indienen aan den inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt. De volgende plaatsen worden ter aanvulling opengesteld: voor officieren van gezondheid hier te lande 12, voor officieren van gezondheid in üost-Indië 37, en voor apothekers hier te lande 4. Verdere bijzonder heden worden door de Staatscourant medegedeeld. De provinciale staten van Zuidholland zullen nog deze maand buiten gewoon vergaderen ter benoeming van een lid van gedeputeerde staten en ter behandeling van eenige andere onderwerpen. De vereeniging van teekenonderwijzers in Nederland heeft van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden een bewjjs van belangstelling ontvangen, daar deze vorst voor een aanzienlijk aantal loten deelgenomen heeft iu de verloting van kunstwerken, welke die vereeniging op den 18deD Maart e.k., ten voordeele van het door iiaar opgerigte ondersteuiiings-fonds, zal houden. Door de Evangelische maatschappij zijn aan eenige hooggeplaatste per sonen en geleerden binnen- en buitenslands exemplaren gezonden van het Breve van Clemens NIV, waarbij, nu honderd jaren geleden, 21 Julij 1772, door dien Paus »ex certa scientia et plenitudine potestatis apostolicae" de Jezuiten-orde werd opgeheven. Evenals voor den herdruk van dezen La> tijnschen tekst, zal genoemde maatschappij ook voor eene Nedcrlandsche vertaling zorgen. Gelijk reeds is medegedeeld, meldt de IV. It. C.heeft een der in de algemeene vergadering van aandeelhouders in de stoomvaart-maatschappij "Nederland" benoemde drie directeurennamelijk de kapitein-luit. M. L. J. van Asperen. zijn ontslag als zoodanig gevraagd en is dat reeds door com missarissen aangenomen. Gemelde heer deelt in een voor aandeelhouders verkrijgbaar gestelden brief de reden mede, die hem tot het nemen van dat ontslag geleid heeft, namelijk verschil van inzigtenmet zjjne mede-directeuren, de heeren Ramann en Boissevain, en in het algemeen over het beleid der maatschappij en meer in het bijzonder over de verdeeling der werkzaamhe den. Een der hoofdpunten van verschil schijnt te zijn, dat die heerennaar het gevoelen van den heer van Asperen, het zwaartepunt van het beheer dier maatschappij meer op de beurs te Amsterdam dan aan boord van de schepen zoeken, terwijl hij daarentegen het scheepsbeheer de hoofdzaak acht, en van oordeel is. dat de man, daarmede belast, de aansprakelijke man is, als verantwoordelijk voor het materieel, de hoofdbezitting der maat schappij. Uit het medegedeelde blijkt o. a.dat de beide genoemde direc teuren het commerciële gedeelte als hoofdzaak beschouwen, eigenlijk de be noeming van een derden directeur niet noodzakelijk achien en de aanstelling van een technicus of ingenieur door en onder de commerciële directeurs, onder goedkeuring vau commissarissen, zouden verlangen. De heer van Asperen integendeel wenscht slechts één directeur, en wel een persoon ver want of verwant geweest aan het nautische vak. Hij verlangt verder een directie en expeditie-kantoor te Nieuwe Diep, zoolang van daar wordt uit gevaren; agenten te Amsterdam. Rotterdam en waar verder benoodigd; één directeur, d. i. dus een eenhoofdig bestuur, volkomen aansprakelijk, met een instructie die zijn bevoegdheid naauwketirig omschrijft, zonder zijne handelingen te belemmeren; het aannemen ran eene vaste organisatie voor het geheele personeel, met de bezoldigingen, góed te keuren door commissa rissen. op voordragt van den directeur; geen afwijking van deze regelen dan onder hunne goedkeuring, enz. Onder Sloten had dezer dagen een treurig geval van onmatigheid in het gebruik van sterken drank plaats. Een boerenarbeider was voor zfjn baas naar de bierbrouwerij geweest, en had er een groote hoeveelheid Beijersoh bier gebruikt. Op de terugreis wilde hij zich eenlgen tijd opbÓTt- den in een boerenhofstede, waar juist bruiloft werd gehmtthm. Nfldat

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1