LEI DSC SHE €01)111 1873. N\ 36. VRIJDAG 31 JANUARIJ. BINNEN LANDSC 11K BED IGTEN. De Courant vertekent dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs net Courant is per vierendeel jaars f'S.— franco p.p. t 3.50 met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. j 3.85. tiet verslag afzonderlijk is Verkrijgbaar voor f 2.60 't jaars, buiten de espeditiekosten. Afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiên is tan 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentie!) voor OnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Hantoor van Advertentiên te Hamburg Lubeclc, Frankfort a. M.t Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, H'eenen, Praag, Bazel, Zürieh, St. Gallen, Genèvs en Lausanu- leger T LEIDEN, 30 Januarij. De Staatscourant bevat bet verslag der Commissie, belast met het afeemen van het examen van apotheker, omtrent de tweede door haar in December té Amsterdam gehouden zitting. Van de 7 candidaten, die zich aan het volledig examen onderwerpenwerden 5 toegelaten en 2 algewezen. -- D». J. Holster, predikant bij de Christel, geref. gemeente alhier, is als zoodanig beroepen te Katendrecht en Charlois. Den 6,,f* der volgende maand zal van hel koloniaal werfdepot te Har derwijk naar het Niettwcdiep vertrekken een detachement koloniale troepen ter sterkte van 125 man. waaronder 6 onderofficierenom dien dag aldaar te embarqueren aan boord van het via Suez naar Batavia bestemde stoom schip Conrad, gezagvoerder J. F. Graadt van Roggen. Ilel bevel over het detachement is opgedragen aan den kapitein der infanterie van hel 0. I. van Haaflendie van verlof naar Java terugkeert. Volgens het IV. c. d. D. heeft de directeur van het Teyler's genoot schap aan den gemeenteraad van Maastricht ƒ1000 geboden voor de ver steende schildpad (Tesselouia Hol mania), die in den Pietersberg gevonden en het eigendom der stad is. De Ned. Industrieel wijst op de volgende kleingeestigheid van 's rijks administratie: "Wij bekwamen dezer dagen kennis van de declaratie van een aannemer, die twee maanden in onderzoek bleef en toen van de reken kamer met een zoogenaamde »remarqne" terugkwam, hierin bestaande, dat de man een halve cent had uitgetrokken voor 60/100 cent, terwijl een zeker speciaal reglement moet voorschrijven dat er eerst dan een halve cent wordt vergoed als blijkt 75/100 cent verschuldigd te zijn. Wegens die nietige haarkloverij over een halve cent, meer of min, moest de aannemer twee maanden langer dan gewoonlijk wachten op de kwijting eener overigens onberispelijke schuldvordering Door den gemeenteraad van Amsterdam is in zijne gisteren gehouden zitting, met 31 tegen 2 stemmen, aangenomen de voordragt van burge meester en wethouders en den schoolopziener in het 3® district van Noord bolland, om den heer Ph. Rank Az. te ontslaan als hoofdonderwijzer aan de openbare tusschenschool L A aldaar. Gelijk men weet was deze onder wijzer door het prov. geregtshof in Noordliolland, wegens mishandeling van een leerling, reeds met eene geldboete van ƒ:00 gestraft. Door dien raad is ook besloten aan het rijk te verzoeken de oprigting eener vierde rijks kweekschool voor opleiding van kwcekelingcii en hulponderwijzers, en wel te Amsterdam. Onder de gemeente Barsingerhorn is Dingsdag II. eene groole boeren woning afgebrand. De inboedel werd grootendecls geborgen, maar hel hooi en het graan, benevens een kalf. werden een prooi der vlammen. Voor het prov. geregtshof van Utrecht werd eergisteren de zaak be handeld van den Amersfoorter slagler T.die zich van een vonnis van de regtbank te Amersfoort in appel had voorzien; genoemde slagter, aannemer van het benoodigde rundvleesch voor het garnizoen in laatstgenoemde plaats, was beschuldigd van bedriegelijk wegen ten nadeele zijner clientele. Daar dit feit als bewezen werd geacht, veroordeelde de regtbank hem tot eene gevangenisstraf van 15 dagen en 100 boete. De uitspraak is bepaald op Dingsdag aanst. Het gemeentebestuur van Almelo heelt voor de som van ƒ7500 een stuk grond, behoorende aan den heer A. F. graaf van Rechteren Limpurg en gelegen aan de allee van den huize Almelo, aangekocht, met het doel daarop eene hoogere burgerschool te bouwen. Naar men uit Sneck meldt is Dingsdag 11. de verkoop van het vleesch voortgezet. De militaire magt was op het terrein aanwezig en de orde Werd niet gestoord. Eenige der belhamels van de ongeregeldheden zijn in hechtenis genomen. Dezer dagen werd op den weg tusschen Oude Mirdum en Rijs, in Friesland, die door een bosch loopt, een man aangehouden en hem zijn geM afgevraagd, onder bedreiging van erger, daar er nog twee kameraden trtt het bosch zonden komen. De aangehoudene, die met dergelijke aanran dingen in Amerika bij ondervinding bekend was, heeft zijn aanvaller zoo danig toegetakeld, dat deze de vlagt nam, zonder dat zjjne helpers tevoor schijn kwamen. - In eene dezer dagen te Groningen gehouden vergadering van het aldaar gevestigde departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen is een brief voorgelezen van dr. G. H. van Herwet den, waarin deze, die ruim 50 jaren lid van de maatschappij is géweest, mededeelt, dat hij zich, tot zijn leedwezen, gedrongen gevoelt zijn lidmaatschap op te zeggen, omdat de maatschappij door het uitgeven van het boekje van den heer Hugenholtz, z. i.hare beginselen heeft verzaakt. Betreffende de in Limburg ontdekte steenkolenlagen meldt men van daar aan het tibl.: "Nadat de heeren Wakker en Schümmer te Beerenbosch, gemeente Kerkerade, nog door 0.088 M. steen geboord hadden, hebben zjj dezer dagen nog 0.70 M. vette steenkolen ontdekt, gelijk door den inge nieur geconstateerd is geworden. Thans is derhalve de geheele dikte van den ader (met de vroeger gevondene van 0.74 M.) 1.44 M. Daar deze ader eene dikte heeft zooals men die zelden aantreft, en het daarenboven de eerste vette kolen zijn, welke in Nederland gevonden zijn, is deze ontdek king als zeer voordeelig voor onze provincie te beschouwen. Uit de mcdedeelingcu in de algemeene vergadering van beeldende kunstenaars, kunstverzamelaars en kunsthandelaars, in het lokaal Pulchfi Studio, te 's (lage belegd door den J. G. Vogel, lid der Ned. hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling te Weencn, bljjkt, dat de Nederlandsclie kunst nog nooit onder zulke hijzonder gunstige voorwaarden heeft deel ge nomen aan eene wereldtentoonstelling als ditmaal het geval zal zijn. Dc Ned. commissie is overgelukkig geweest in hare pogingen lot het verkrijgen van eene aan de Ned. kunst toekomende eervolle plaats, hetgeen de» fe moeijelijker was, daai zij de ongunstige en op valsclie gronden sleunéndé meetting had te overwinnen, "dass die hollttndische Kunstschule nicht yiei leistete". De commissie, het vaste voornemen opgevat hebbende te breken met de, helaas! treurige gewoonte der groote mogendheden, om onder soortgelijke omstandigheden Nedetland, als kleine staat, ook als zoodanig kleine plaatsen te geven, en ons in een hoekje te dringen, waar men vege teert, doch niet leeft, liet zich natuurlijk niet door wederwaardigheden afschrikken, daar zij vast besloten had, óf eene voor Nederland eervolle plaats te verkrijgen, óf te adviseren tot onthouding, met het allergelukkigst gevolg dat zij. in plaats van 1/3 in een groote en 1/3 in eene kleine zaal, heeft verkregen eene geheele groote en bovendien eene vrjj beduidende plaats in de ccrezaal. De Ned. kunst heeft derhalve, wat plaats betreft, den rang ingenomen die haar toekomt; liet natuurlijke gevolg daarvan is, dat de commissie bij dc inwilliging van dien eiscli zich verantwoordelijk heeft gesteld lot het leveren van eene uitstekende tentoonstelling. Zal de Ned. commissie nu met beschaamde kaken moeten wederkeerenof. wal erger is, zal Nedrland nu feitelijk aan Europa bewijzen, dat men te Weenen regt heeft te beweren, dat werkelijk "die hollandische Kunstschule nichts leisiet"? De vraag is dus niet: zullen de Ned. kunstenaars goed exposeren, maar alleen dezer zal de moderne Ned. kunstschool hare uitstekence kunstwerken aan het interna tionaal banket doen aanzitten? Eene gewiglige vraag van nationaal be lang Het hoofddoel van deze vergadering was dan ookop die groote vraag te wijzen, welke evenwel onmiddellijk een tweede doet ontstaan, nl. dent: zijn de Ned. kunstenaars alleen in staat die eerste vraag naar belmoren op te lossen? Voorzeker neen. liet is om die reden, dat de Ned. hoofdcom missie niet aarzelde vrijmoedig een beroep te doen op de Ned. kunstver zamelaars en kunsthandelaars: hunne medewerking alléén kan de oplossing van deze belangrijke nationale kunstqnaestie mogeljjk maken. Nederland heeft rijke voorouders op kunstgebied te honoreeren: zal men onzen kan- stenaren daartoe de gelegenheid onthouden? Wij hebben te veel vertrouwen in de vaderlands- en kuutsiiefdc onzer landgenooteir, om daaraan te twg- felen, en kunnen dan ook aanvankelijk met groot genoegen constateren, dat het H. M. de koningin behaagd heeft een schilderjj van den heer Bisschop lot dat doel verkrijgbaar te stellen; dat verder Z. Exc. de minister van binnetilandsehe zaken eenige kunstwerken uit het Paveljocn te Haarlem tot dat doel heeft aangewezen: dat de heeren Hacke van Mijnden, Post.BorskL Lantber, Koning, Oltmans en anderen eenige hunner voortreffelijkste kunst en; en dommer» ter beschikking der heeren BosboomBles, Bisschop, Sedec eu Mauve hebben gesteld.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1