pek telegraaf!- Uit Sueek meldt men aan Je N. K. C. dat Maandag 11. ifie ander» zoo rusltge stad het tooneel is geweest van eene groote opschadriing. De oor zaak daarvan was gelegen in den verkoop van liet vleesch van de 48 koeijen afkomstig van een van longziekte verdachten stal. Die verkoop werd, be halve door koopliedenook door een massa volk bijgewoonddat door roepen, schreeuwen ol zingen het onmogelijk maakte met den verkoop voort te gaan. Men zegt, dat de reden van ontevredenheid hierin gelegen is, dat op last van den veearts de hartslag, pens, enz., begraven zijn, in plaats van die, zooals in Nijland en Heeg is geschied, weg Ie scheuken aan de armen. De burgemeesters van Wymbritseradeel en Sneck waren met de noodige policie tegenwoordig, maar het was niet mogelijk de woelende me nigte tot bedaren te brengen, waarom de verdere verkoop geschorst moest worden. De heerschende spanning maakte het zells noodzakelijk militaire magl van Leeuwarden te ontbieden, die omstreeks 9 ure verscheen en het terrein, waar de massa zich verzameld had. bezette. Tot ongeveer 12 uur waren er zatnenschoiingen. die echter uit elkander werden gedreveu. De nacht is rustig voorbijgegaan. Men meldt uit Leeuwarden: Maandag avond is per extra-trein van hier vertrokken een detachement militairen, sterk 50 man, onderkommando van den 1' luitenant H. L. Kepper, met bestemming naar Sneek, teneinde, op verzoek van den burgemeester aldaar, de ongeregeldheden te beteugelen, ontslaan wegens den verkoop van vleesch, afkomstig van vee, verdacht van longziekte. De bevolking vim de groote strafgevangenis alhier, op den 1"'» Jannarij J872 555, bestond op ultimo December van dat jaar uit 532 gevangenen, allen mannen. In 1872 werden 85 gevangenen in het huis opgenomen en hebben 103 het verlaten, waaronder 15 overledenen. In genoemd jaar zijn 610 gevangenen bij afwisseling in de gevangenis geweest. De twee luitenants, die te 's llertogenboseh wegens »bellen moeren" tol 4 5 dagen cellulaire gevangenisstraf zijn veroordeeld, hebben van Z. M. den koning voor den tijd van 15 dagen kwijtschelding van straf verkregen. Naar men uit Tilburg aan het Vad, meldt, werden in die streek her haaldelijk vrouwen aangerand door een kort dik kereltje, wiens gelaat was zwart gemaakt en die met een mes was gewapend. Enkele malen was het hem gehikt geld af te zetten. Thans is men tot de ontdekking gekomen dat dit kereltje is eene jonge vrouw, onder Oirschol woonachtig, eerst ver leden jaar gehuwd en mogder van een kind. De manskleederen vond men ouder de wieg van haar kind. Zij is. naar Eindhoven gebragl. 's GRAVENHAGE29 Janttarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer dr. II. Carslen, adjunct- inspecteur voor het geneeskundig siaatstoezigt in Zuidhollandte 'sGravcn- hagc, en aan den gepens. luit.-generaal C. T. van Meurs, tot het dragen der versierselen van de Pruissische kroonorde, voor eerslgenoemden van de 4e kl. en voor laalstger.oemden van de 3e kl.aan het herrinneringslinl met het roode kruis, hun door den Duitschen keizer, koning van Pruissen ge schonken: en aan den heer J. E. Slingervoet Ramondt. te Zwolle, lot het dragen der versierselen van ridder der orde van de Kroon van Italië, hem door den koning van Italië geschonken. Tot regter in de arrond.-regtbank te Hoorn is benoemd de heer mr. J. P. Verloren, thans griffier bij het kantongeregt te Tiel. Aan den surnumerair der posterijen J. Esser is, op zijn verzoek, ont slag verleend uit 's rijks dienst, De kapitein G. 1). Birnie, van het le rcg. vesting-artillerieis, op zjjn verzoekvoor een jaar op non-activiteit gesteld. De uitslag van de gisteren alhier gehouden verkiezing lot lid van de prov. staten van Zuidholland, ter vervanging van wijlen mr. 11. F. baron van Zuijlen van Nijevelt. is geweest als volgt: Uitgebragt werden 705 -stemmen. Van onwaarde 7. Geldig uitgebragte stemmen 098. Volstrekte meerderheid 350. Daarvan verkregen de heeren: mr. M. VV. baron du Tour vau Rcllinehave 359 en jh'. mr. K. J. de Jonge 336 stemmen, Zoodat tot lid van de prov. staten van Zuidholland is gekozen de heer nr. M. W. baron du Tour van Relliuchavc, lid van den gemeenteraad alhier. Nadat de commissaris van policie Beukman, vergezeld van de inspec teurs Hardcnberg en Mertz, gisteren ochtend vroegtijdig naar Rosendaal w:ren vertrokken, zijn deze drie ijverige ambtenaren, aan wier onvermoeide zorg in de verschrikkelijke moordgeschiedenis zóóveel le danken is, gisteren avond ten 8 ure 20 min. per liollaudscii spoor teruggekeerd, medevoerende den persoon van Behagel, verdacht van niedcpligligheid aan dien moord. Niettegenstaande een en ander zoo stil mogelijk plaats had, was er toch in een oog en 51 ik eene groote menigte op het plankier aanwezig. De verdachte liep lusschen de twee voornoemde inspecteurs; evenwel niet geboeid, maar een hunner hield voorzigtigheidshalve stevig de slip vast van het jasje van Behagel. Te oordeelen naar zijn uitzigt is hij omstreeks 40 jarenzoowel zijn uiterlijk, als gang verraden sl dadelijk dat Behagel het klcedcrmakers- hesoep heeft uitgeoefend. Hel is en persoon, klein van gestalte: hij draagt een zwarte knevel en was bij zijne aankomst in bet zwart gestoken. Aan den uitersten regtervlengcl van hel station stond een vigilante gereed, waarmede Behagel naar het buis van arrest werd overgebragt. Van daar dat men hem gedrmnde den lijd. vcrJoopen lusschen het alstappcn uit den trein en de overbrenging naar bet rijtuigduidelijk kan gadeslaan. Algemeen voedt men de boop, dat nu de tweede verdachte zicli in ver zekerde bewaring bevindt, omtrent de moordgeschiedenis spoedig iets aan bet licht zal komen. Behagel, die zich thans in hel huis van arrest alhier bevindt, is niet door de Belgische aan de Nederlanösche regering uitgeleverd, naar het sehjjnt omdat het nitleverings-tractaat met Beigifc voor uitlevering van een persoon althans een bevel lot teregtsielling eischt, welk bevel natuurlijk door de Nederlandsche regering niet kon worden gegeven alvorens baar uit de ondervraging van den verdachte vjoidoende was gebleken dat hij rnede- jjfigOg aan den m-'iord was, welke ondervraging op baar beurt weder niet kon plaats hebben alvorens de verdachte iiier was. Maar Behagel is, wegeus lamllooperijdoor de Belgische policie aangehouden, naar de Nederlandsche grenzen vervoerd en aldaar döor de Nederlandsche policiebeambten gearres teerd en vervolgens onder geleide verder herwaarts gebragt. BUITKNLANDSCIIE UKItltiTtiN. ENCELANk LONDEN. 28 January. In de zaak der aanvaring van liet Rotterdamsche stoomschip Batavier door het Egyptische oorlogschip C/iarkec/i heelt de Court of Queensber.ch beslist, dat het Egyptische vaartuig op het oogenblik der aanvaring niet kon worden aangemerkt als een Egyptisch staatsschip, zoodat ten behoeve van dit vaartuig geene uitzonderingen kunnen worden geldend gemaakt, en de eisch tot schadevergoeding voor de Engelsche regthanken den gewonen loop moet volgen F IS A X K K IJ K. In eene bijeenkomst van afgevaardigden van het linker centrum, welke ook door een paar leden van de minderheid uit de commissie van de-'igen werd bygewoond. heeft de heer Jules Favre aan deze in overwe ging gegeven een tegenontwerp op te stellen tegen het door de meerderheid dier commissie opgemaakte ontwerp, en er op aan te dringen dat dit in het rapport der commissie zou worden ingelascht. In dat voorstel zou het mandaat van den heer Thiers verlengd en de benoeming van eenen vice- president bepaald moeten worden. Wanneer de minderheid der commissie om eene of andere reden zoodanig tegenvoorstel niet mogten willen indie nen, dan verklaarde de heer Favre dat hij zelf zulks aan de nationale ver gadering doen zou bij wijze van amendement op het ontwerp van de com missie. Er werd over dit voorstel echter geene beslissing genomen. In het Memorial Diplomatique wordt het volgende medegedeeld »De regering is thans reeds in staat te berekenen omstreeks welken tijd de oorlogschatting aan Dnitschland geheel zal kunnen afgedaan zijn. Ten ge volge van de veelvuldige vervroegde stortingen is op rekening der laatste leening van drie milliarden reeds eene som van 2300 millioen ontvangen Men kan dus berekenen dat in de eerste dagen van Jtilij de gcheele som van 3 milliarden beschikbaar zal zijn. In dat geval zal de regering niet eens gebruik behoeven te maken van de bij bet traclaat bedongen bevoegd heid om voor de afbetaling van het laatste milliard aan Dnitschland waar borgen te geven; zij zal da! milliard geheel af kannen betalen, eene ope ralie, welke, met de noodige omzigligheidten einde de geldmarkt niet le verstoren, geleid wordende, tegen de maand September zal kunnen alloopen llel.Fransche grondgebied zou dus vóór den winter door de Duitsche troepen kunnen'ontruimd zijn, en deze zouden in bun land kunnen tcrugkeeren zonder dat er een enkel punt van het tractaat tussclien Frankrijk en liet Duitsche rijk te regelen of uil te voeren bleef." De geruchten omtrent eene Bourbonsehe fusie blijven stand houden. De graaf van Parijs, wil men, zal naar Weenen gaan om den graaf de Chambord te bezoeken. De hertog van Nemours zou dezer dagen de verze kering hebben gegeven dat de graaf de Chambord voor al de Orleansche prinsen de eenige koning van Frankrijk is. Van den heer Guizot wordt een nieuw werk aangekondigd; het eerste deel daarvan ziet reeds het licht. Het werk voert den titel: les Vies de quatre grands Chretiens Frangais. De figuren van het eerste deel zijn de Heilige Lodewijk en Calvijn. In het tweede deel stelt de schrijver zich voor, hel leven te schetsen van Duplessis Mornay en Vincentius de Paulo. DUITSCHDA1VJU. In liet museum le Berljjn is wederom eerie poging gedaan om eenige kunstwerken te vernielen. Gelukkig verhinderde de waakzaamheid der be dienden dat schandelijk voornemen. Een genrestuk van Baonx was met eene bijtende olie hestreken en licp derhalve gevaar vernietigd te worden doch het bestuur liet hel schilderstukje snel met spiritus wasschen, waar door het tijdig gered werd. Ofschoon natuurlijk vermoedens gekoesterd werden, is de misdadiger tot lieden niet ontdekt. Naar men uit Hamburg meldt zal de Duitsche transatlantische stoom vaartmaatschappij dezen zemer hare schepen naar New-York in de vaart brengen en tegen bet voorjaar van 1874 geregeld elke week een schip uit Hamburg en een uit New-York in zee doen gaan. In Cobtirg-Gotha is eene wet afgekondigd, waarin het bezoeken der herhalingscholen in alle gemeentenvoor alle leerlingen die de lagere school hebben verlaten en geen middelbaar onderwijs genieten, lot hun 18'jaar verpligtend wordt gesteld. Twee zendelingen van het Bazelschc zendeling-genootschap, de bh. Ramseyer en Kflhne, die vier jaren lang door den koning der Ashantijnen zijn gevangen gehouden, zijn eindelijk in vrijheid gesteld en bevinden zich, volgens berigten van de Kust van Guinea, op weg naar de kust. Uit St. Petersburg meldt men dat zich thans aldaar bevindt een ge zantschap tilt de Orenburger Kirgisen steppe, ten einde van den keizer hulp te vragen tegen de met Chiwa verbonden vijandelijke stammen, van wier strooptogten zij veel te lijden hebben. Natuurlijk trekt onder de tegen woordige omstandigheden de aanwezigheid van dit gezantschap bijzonder de aandacht tot zich, te meer daar het door de regering met buitengewone onderscheiding behandeld wordt. VERSAILLES, 23 Januarij. Volgens een gerucht heeft de heer Thiers zich niet vereenigd met de amendementen, die de heeren Broët en Ducliatel hebben voorgesteld op bel constitutionele ontwerp der sub-commissie, en die door de commissie-van-dertig gisteren zijn aangenomen. De heer Thiers zou althans daarin zoodanige veranderingen w illen gebragl zieu, dat de strekking dier amcudemeuteu aanmerkelijk gewijzigd werd.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2