frankkij k. aan liet algemeen reglement op de polders in Zeeland, door de prov. staten in hunne wintervergadering vastgesteld. De koning heeft hij besluit van 31 Dec. jl.n\ 10, alleen zjjtie beslissing verdaagd, uit overweging, dat het onderzoek van hel reglement, ook in verband met vertoogen, daar tegen ingediend van de zijde van Delgen, grondeigenaren in Zeeland, en niet de nadere inlichtingenbetreflende die vertoogen door gedep. stalen van Zeeland gegeven, tot bedenkingen heeft geleid, en het zich in dien stand der zaak laat aanzien, dat de koninklijke beslissing ten aanzien van het reglement niet kan worden genomen binnen den termijn, daarvoor bij de provinciale wet gesteld. Die vertoogen zijn een gevolg van de aanne ming van het amendement van het lid der stalen, den heer Fokker, ten gevolge waarvan het Nederlandschap wordt gevorderd in gemagtigden van stembevoegde ingelanden. De Ned. Spectator verneemt, dat in de laatste dagen een 16-lal ont werpen zijn ingezonden, als antwoorden op de uitgeschreven prijsvraag, voor een gedenkteeken ter vereeuwiging van de nagedachtenis der gesneu velden op de citadel van Antwerpen. Door den gemeenteraad van Schiedam is besloten tot verdere uitbrei ding van de Westerhaven aldaar. Het door de algemeene fcest-commissie te Alkmaar voorloopig vastge stelde programma omvat de volgende punten: 8 Oct. Opening van hel feest door klokkenspel en kanonschoten, eerste steenlegging van het op te rigten aedenkteekenhistorische en allegorische optogt, 's avonds algemeene illu minatie, herhaling van den optogt; 9 Oct. Kinderfeest van de leerlingen der openbare en bijzondere armen- en lusschenscholencavalcade van vertegen woordigers der omliggende gemeenten, 'savonds openbare muziekuitvoering in cene verlichte tent; 10 Oct. Harddraverij en misschien volksspelen, 's avonds vuurwerk. Het spreekt van zelf, dat de uitvoering van dit pro gramma en de wijze, waarop zulks zal kunnen plaatshebben, geheel afhan kelijk is van de medewerking der bewoners van Alkmaar en omstreken, en van het bedrag der geldelijke bijdragenwelke de ingezetenen daartoe aan de feest-commissie zullen willen verstrekken. Zekere J. K, houtzager, te Drunën woonachtig, maarte Waalwijk werkzaam, had Woensdag morgen zijn gewoon ontbijt genomen, bestaande in ongeveer 1% pd. brood. Tegen den middag ging hij een weddenschap aan, om 40 zoogenaamde beschuit bollen op te eten. Deze taak volbragl hij onmiddellijk. Daar hij echter nog niet verzadigd was, presenteerde men bent er nog twintig, die even als de 40 vorige hun weg naar zijn maag vonden. Hierna begaf hij zich aan zijn werk, alsof hij zijnen gewonen maaltijd gebruikt had. Naar men uit Sneek meldt zijn Vrijdag 11. aldaar 48 runderen geslagt, afkomstig van een van longziekte verdachten stal te Jutrijp. Te 1 leeg zijn insgelijks 33, te Nijland 20, en te Winschoten 18 beesten afgemaakt. 'sGRAVENHAGE, 27 Januarij. Aan den lieer J. A. van Hengst is, op zjjn verzoek, eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend kantonregter te IJssel&tein. De heer A. L. Brandt is erkend en toegelaten als consul van Dene marken te Amsterdam. Z. M. heeft goedgevonden den 1" luit. J. L. Thehoff Noels, van het wa pen der infanterie, thans op non-activiteit, op zijne aanvrage, op pensioen te stellen. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De prins en prinses von Wied zijn gisteren middag ten 2 nre nit Amsterdam in de residentie aangekomen en hebben eenige uren op het Huis de Paauw doorgebragt. Des avonds ten 8 ure hebben de vorstelijke perso nen zich naar de hoofdplaats terug begeven, daarbij door Z. U. H. prins Frederik tot aau het Rijnspoorweg-station alhier uitgeleide gedaan. Burgemeester en wethouders hebben heden ten raadhuize alhier aan besteed: het bouwen eener hoogere burgerschool. Daarvoor waren 3 in- schrjjvings-billetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer B. P. Schip pers alhier, voor 135,000. Het stoffelijk overschot van dr. J. Starck, wiens verscheiden door alle standen zoo diep wordt betreurd, werd heden voormiddag op Eik en Duinen ter aarde besteld. Behalve de familie-leden waren verscheiden collega's van den ontslapene en tal van zijne vrienden ter begraafplaats aanwezig. Voor de geopende groeve bragt een der bloedverwanten zijn loophaan als genees kundige en als mcrisch in herinnering, waarbij hij zijne bekwaamheid, ervaring en ijver, gelijk zijn opregteu wandel schetste. Gegadigden voor de directie van den Kon. Fransehen schouwburg zrjn door het gemeentebestuur verzocht om hunne aanvragen in te zenden vóór den 14''m Februarij e. k. ten stadhuize alhier, waar zij levens op franco- aanvrage het cahier de ^charges el d'avanlage" zullen kunnen bekomen. 15UITK,NIASN)ïSC 11 ft BEItlf.'im K NT tU E ij X BONDEN 2t; Januarij. De minister Gladstone heeft de leden van het lagerhuis, welke de rege ring ondersteunen uitgeuoodïgdop 6 Februarij, wanneer het parlement zijne zitting hervatten zal, op hunnen post te willen zijn ter behandeling van verschillende gewigtige onderwerpen. Jn de jongste vergadering van het Londensche schoolbestuur is de ver wachting te kennen gegeven, dat binnen een tijdsverloop van twee jaren geschikte scholen zullen geopend zjjn voor de 100,000 kinderen, die thans nog van openbaar onderwijs verstoken zijn. De financiële commissie van het bestuur was van meening, dat dit werk zou kunnen worden tot stand ge- hragt, zonder dat de belastingschuldigen in de hoofdstad meer dan 2 p. per zouden behoeven op Ie brengen. De dagbladen berigten dat het stoffelijk overschot van lord Lytton Hulwer) zal worden hijsrezet in de abdij van Westmiuster. Aanvankelijk dacht uieu. dat dit uiet zou geschieden, daar Bulwer, naar men meende, bjj zijn leven wel eens zou verklaard hebben, dat hij elders wenschte be graven te worden. In Zuid-Wales heeft zich op verschillende vergaderingen van arbeiders in de metaal- en kolenmijnen eeue groote meerderheid voor het hervatten van den arbeid verklaard. Die vergaderingen hadden echter geen officieel karakter, zoodat men daarvan weinig resultaat verwacht. Te Merthyr-Tyd- will zou eene bijeenkomst worden gehouden van arbeiders, waarop maatre gelen zullen beraamd worden tegen den afval van vele werkstakers, die bij de stemmingen in de bovenbedoelde vergaderingen aan het licht is gekomen. Naar men nader verneemt moet de Nurlhjleet, na de aanvaring, een hartverscheurend tooncel hebben opgeleverd. De meeste passagiers waren in de kooi, en kwamen dus in hun nachtgoed op hel dek. Nu volgde een vreeselijke' verwarring. Als razend vlogen mannen, vrouwen en kinderen dooreen, of verdrongen zich hij de booten. Dank zij de koelbloedigheid van kapitein Knowles, die zelf verdronk, doch wiens jonge vrouw, met wie hij pas een maand gehuwd was, gered werd, konden een paar sloepen behoorlijk in zee gelaten worden. Zóó, en met hulp van een loodskolter en een sleepbootje, die spoedig waren toegesneld, werden 97 personen op- gevischt. De overige 280, passagiers en bemanning, zijn alle verdronken. Men is ijverig bezig om het spoor te ontdekken van de stoomboot, die de Northflect in den grond boorde. Men houdt er de Murillo voor, die. nadat zij met een lading rails en andere goederen van Antwerpen naar Lissabon was vertrokkenden eigenaar en den loods te Dover aan wal zette op Woensdagsavond ten 8 lire 45 minuten. Volgens Daily News zou de eige naar van deze boot zelf van meening zijn, dat de Murillo het ongeluk heeft veroorzaakt. Het Journ. Off. bevat een besluit der regering, waarbij het minimum van de bezoldiging der hulponderwijzers gebragt wordt op 500 of 600 fr., naar gelang van de klasse waartoe zij bchooren. Onderscheidene dasbladen wijzen op het onvoldoende dezer regeling, ofschoon zij eene verbetering is. De lust om zich aan het lager onderwijs te wijdenmoet op die wijze zeer afnemen. De commissie-van-derlig heeft met 19 tegen 5 stómmen (5 leden waren afwezig) verworpen het amendement Bar I liestrekkende om den president der republiek te magtigen interpellation of voorstellen le doen of moties voor te stellen, die aanleiding kunnen geven lot eene orde van den dag, waarhij óf de buitenlandsclie óf de algemeene binnenlandsche politiek is betrokken. Vervolgens is beraadslaagd over de amendementen van de hh. Max Ricard en Delacour, om den president te magtigen het woord te voeren bij interpcllatidn. daden ten onderwerp hebbende, die de algemeene politiek van de regering, hetzij naar binnen of naar huilen, hinden, en wanneer daarover beraadslaagd is in den ministerraad en het daarop betrekkelijk ^icsluit gecontrasigneerd is door den vice-president van den raad. Er werd daaromtrent nog geen besluit genomen. La France toont zich weinig ingenomen met de wijze van werken der commissie. Als men hare beraadslagingen leest, zegt zij, kan men er waarlijk niet trotsch op wezen Franschman te zijn. Niet fconder een pijn lijk gevoel vraagt men zich af. of helderheid heeft opgehouden een kenmerk te zijn onzer taal. en of de geest van constitulionalisme, die ons zoo bij zonder eigen scheen, ons op eenmaal verlaten heeft. Het ergste is dat het volk alle geduld verliest. De behoefte om te leven is zijne hoogste wet, en uit dat oogpunt is het gehaspel der commissie allernoodlotligst voor de veerkracht der natie. Het Journ. off. meldt dat. op 1 November jl. liet aantal der in de strafkolonie Nienw-Caledonie ontscheepte gedeporteerden meer dan 1500 beliep. De rapporten omtrent den geest, die onder de communistische ver oordeelden heerschte, luidden gunstig; het meerendeel hnniier gaf het ver langen naar arbeid te kennen. Betreffende de ontvlugiing van drie gevangenen uit den kerker des Chantiers te Versailles deelt de Figaro de volgende bijzonderheden mede. De vlugtelingen, waarvan de eene kok der gevangenen was, moeien medc- pligligen hebben gehad. Zij zijn er toch in geslaagd een gang te graven van zeven meter, zonder dat iemand er iets van merkte. De arbeid kan niet minder dan 14 dagen hebben geduurd, al is het waar, dat de aard van het terrein (zand) de werkzaamheden zeer vergemakkelijkte. De loop graaf, gereed zijnde, gaf toegang tot een dusgenaamde //chemin de ronde." Langs dezen weg en een klein muurtje overklauterende, kwamen de vlug- telingen in den tuin van een booiukvvceker. waar zij van kleeding veran derden. Hoe zij kleederen wisteTi te krijgen, is lot dusver niet opgehelderd. De schildwachten in den chemin de ronde moeten voor een krijgsraad ver schijnen. ir i t s c is i- a w a. In de kamer van afgevaardigden heeft prins von Bismarck bij de be raadslaging over de begrooting van het dep. van hnitenlandsche zaken zich uitgelaten over de jongste ministeriele verandering. Hij verklaarde dat zjjn lust tot den arbeid grooter was dan de sterkte zijner gezondheid. Het werd onmogelijk voor hem als minister-president de verantwoordelijkheid voor alle maatregelen der regering te dragen. De rigling van het I'ruis- sische ministerie was niet veranderd. Een rijkskanselier, die geen Pruis was, hield hij niet voor mogelijk. Met nadruk sprak hij over de eenheid van Pruissen en het rijk, welke eenheid ligt in den keizer-koning. Er had geen verschil plaats gevonden tusschen hem en de overige ministers. Na aanhoudenden aandrang nam von Roon, in wien hij het grootste vertrou wen heeft, het praesidium in het ministerie over. Een ministerie uit de meerderheid is niet mogelijk, waar geen aaneengesloten meerderheid be staal. In Pruissen is slechts een koninklijk ministerie mogelijk, dat, over eenkomstig de gouvernementele neiging van den monarch, met de partijen raedegaai.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2