leuks aas; COURANT. DINGSDAG 28 JANUARIJ. bii\NI<;M,\M>S<;HU bkiugten. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50 j mat het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'i jaars, buiten ds expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar eoor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiên voor DuitschlundOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER Expeditie-Kantoor van Advertentlën te Hamburg LuheckFrankfort a. M.Berlijn lApzigDresden Brestau, Keulen, StuttgartWeenen, Praag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Genève en Lausanne N*. as. Bij deze Courant wordt verzonden 3 blad 3) der Handelingen ran den Gemeenteraad. LEIDEN, 27 Januarij. Allerwcge werd alhier in de vorige week namens eene commissie, on- derteckcnd door zekeren Meijer, eene oproeping tot den Leidschen werkman gerigt, om op Zondag namiddag len twaalf ure. in het locaal Zomerlust, aan den stationsweg, eene openbare volksvergadering te houden Een groot aantal werklieden had Zondag middag aan die oproeping gehoor gegeven en zich in dat locaal vereeuigd, waar in een hoek der zaal eene soort van verhevenheid was opgerigt, waarop drie personen hadden plaats genomen, die bleken bestuursleden te zijn van de gemengde werkmansverecniging der Internationale, met name Meijer, voorzitter, Gerhardt en k. Ris. L'it de redevoering door deze personen lot de vergaderiug gerigt bleek, dat het doel was alhier te Leiden eene afdeeling te vormen van genoemde corpo ratie. Wat die corporatie zich ten doel stelt kan. als men afgaat op de gegeven toe lichting niet dan bij benadering worden opgegevendaar het niet wel mo gelijk was aUjjd juist den gedachtenloop der sprekers te volgen. Dit bleek, dat er in de eerste plaats ontevredenheid bestond over het lot van den werk man. Zijne inkomsten staan, zooals geconstateerd werd, niet in verhouding tot zijne eerste en onmisbaarste levensbehoeften. Daarom dus was in de eerste plaats aaneensluiting eene behoefte, opdat men gezamenlijk zoude kunnen raadplegen over maatregelen om in dien toestand te voorzien. De aansluiting tot de corporatie, waarvan genoemde commissie deel uitmaakte, met de daaraan verbonden contributie, zou dit gevolg hebben, dat men door het vormen van een kas of kapitaal in de gelegenheid zoude worden gesteld de goede zaak materiëel te steunen, voor het geval dat men, b. v. door het organiseren eener werkstaking om hoogcr loon ie verkrijgen, dèrgelijken steun noodig had. Verder zoude men er op die wijs toe kunnen komen dat voor liet loon vau ieder ambacht een minimum bepaald werd, waaron der het ieder, die lot de vereeuiging zou behooren, verboden was te wer ken. waardoor dan aan den fabriekant of werkgever de gelegenheid zou worden ontnomen om den arbeid beneden alle peil te bepalen. Maar in de eerste plaats was dus algemeene aansluiting onmisbaar. Verder bleek uit de redevoeringen, dat de maatschappij bestaat enkel uit, door en voor den werkman. Dat 's lands schatkist alleen gevuld wordt tioor bloed en zweet vau het volk. Dat er niets bestaat zonder den werkman, want dat van hem alles komen moet. Daarop waren de conclusie» gegrond dal de werkman in zijne regten wordt verkort en daarenboven neg gebrek inoel lijden in een land van overvloed Dat genot en rijkdom was diefstal aan het volk gepleegd. Kapitaal te bezitten stond vrij wel gelijk aan misdaad, omdat, zoo het al niet door diefstal verkregen was, het toch het resultaat moest zijn van den arbeid van den werkman, wien zijn loon werd onthouden. Wetten bleken door de overheden gemaakt te zijn omzedoor henzelven en hunne vrieudcu straiïeioos te kunnen ontduiken ten koste van den werkman. Vooral door den spreker Ris, uit Amsterdam, werden op dit gebied eigenaardige bijzonderheden bijgebragt. Deze las ook nog een protest voor door hem openbaar gemaakt en in druk verkrijgbaar gesteld, tegen eene oproeping, indertijd door den luit.-gencraal van Limburg Stirum gedaan, tol het vormen van weerbaar- heidscorpscii. Ook deze had een beroep gedaan op den werkman. Vólgens Ris zou de werkman niet dwaas genoeg zijn, strijdende voor liet kapi taal en rijkdommendie loch de zijne niet waren en nooit konden worden armen eu been te wagen, terwijl vrouw en kinderen kommervol achterble ven en teil slotte een pensioen, juist groot genoeg om uit te hongeren, zijn belooning zou zijn. zoo liet al niet mei een algemeen «bedankje" afliep. De rede was in zijn soort een pleidooi tegen de nationaliteit van den werk man, daar deze zich nooit zou laten verminken voor een vaderland, waar hjj, zooals hier. een dergcljjk bestaan voortsleepte. Persoonljjke grieven van Ris werden mede te berde gebragt, doch deze waren in druk verkrijgbaar gesteld in een adres van den spreker K. Ris aan den-burgemeester van Am sterdam, inhoudende «vragen en grieven." Een bittere toon tegenover wet gevers en zoogenaamden rijkdom waa in 's mans woorden niet te ontken- aen, die overigens nu en dan luide werden toegejuicht. Toen het verzoek om eene lijst te leekenen voor liet lidmaatschap der vereeniging met een beroep op den moed om daarin voor te gaan gedaan was, vroeg een toehoorder het woord, liet bleek eeu Leidseh handwerksman te zijn, zekere van Egmond, die als zijne meening te kennen gaf, dat eene dergelijke gemengde vereeniging niets goeds zoude kunnen uitwerken, daar toch de belangen van de verschillende ambachten niet dezelfde waren. Veeleer moest een gepast en gemotiveerd verzoek aan werkgevers en fabrie kanten, wanneer men op hooger loon aanspraak kon makeneene geweuschte uitwerking doen, dan een uitgaande van eene onchristelijke vereeniging als de In ternationale. Luide toejuichingen volgden daarop, totdat een gramstorig tikken met eenwerkluig.dat voor presidialen hamer diende, de stilte herstelde. Den spreker werd daarop aangemerkt dat hij niet eens zijn naam en ipialiicit ge noemd had en toen dat geschied was. werd hem gevraagd wat hij dan wel dacht van de Internationale. Hij antwoordde dat hij meende dat het eene ongepaste zaak was, die diefstal, moord en heiligschennis voorstond, daar zij met de Parijsche Commune in verband stond. (Luide toejuichingen.) Het bestuur weerlegde de bewering en zeide dat dergelijke zaken hier onmoge lijk zouden zijn (sic), daar men overtuigd mogt wezen dat daaraan door overheid en policie wel een einde zou worden gemaakt. Had spreker de vereeniging onchristelijk genoemd, niets was meer internationaal dan het geloof aan Christus hij wees op de beteekenis van hel woord, maar scheen tiet te vergeten, dat juist wat er met de Internationale is geschied de oor zaak is dat hel woord een ongunstige beteekenis heeft verkregen. Een ander Leidseh handwerksman, zekere Oostveen. verkreeg daarop het woord, en bewees dat loonsverhooging verkregen op de wijs als deze ter- eeniging wilde onmogelijk ten voordeele van den werkman zijn zoude, j Noodzakelijk moest daarvan het gevolg zijn dat het werk door duurte vef- minderdeterwijl loonsverhooging eensklaps en in het algemeen ook alle eerste behoeften in prijs zou doen stijgen, waardoor ten slotte de verhoo- ging in loon niets zou uitwerken. Ook hij was verder de mëening van van Egmond toegedaan en kon dergelijk pogen, waarvan niets te verwachten was, niet goed keuren. (Toejuiching enpiesidiaal gehamer), liet bestuurslid i Gerbardt betoogde daarop dat hij hel volkomen uiet den vorigen spreker eeus was. Ilij begreep zeer goed, dat bij algemeene loonsverhooging de werkman geen voordeel zou genieten, maar dat geld weer tot in de fijnste aderen der maatschappij wegvloejjen, doch het was eene eerste poging waarop andere zouden volgen, maar daarvoor moest eerst eeu fonds gevormd worden, en wel door algemeene toetreding tol de vereeniging door zanten- i werking. Voor hetgeen in der minne kon verkregen worden zou hij nooit raden geweld te gebruiken, daarom was hij er ook voor dat men door ver- zoek tot verbetering van toestand zou trachten te komen. Maar niet eerder zou men dat verzoek tot den werkgever moeten doen dan als men ook de kracht bezat om het desnoods te eischen met regt van den sterkste. Dus daarom spoorde hij nogmaals ieder aan tot toetreding als de panacee in zake deze sociale quaestiën. Onmiddellijk deed het presidiale werktuig zich hoorenwaarbij door den voorzitter de vergadering werd gesloten ver klaard, onder dankbetuiging voor de goede orde. Allen die wenschten toe j te tredenr werden verzocht hunnen naam te teekenen, en die daartoe niet genegen waren, te vertrekken. Ongeveer een vijftigtal personen trad tot hel lidmaatschap toe, terwijl er naar wij vernemen zeven honderd personen zijn tegenwoordig geweest. Dat bij alle ellende volgens de woordvoerders door den Nedcrlandschen werkman geleden, er altijd voor velen nog de middelen zijn, om een sigaar en een stijven borrel te bekostigen, voor anderen een goed glas hier, dat heeft de commissie zeker, ten minste wat den Leidschen werkman aan gaat, van hare verhevenheid kunnen opmerken. Bij kon. besluit van 18 Jan. ji. zijn de jaarwedden van de rijksveld wachters nader vastgesteld als volgt: voor die der eerste klasse op ƒ600; voor die der tweede klasse op ƒ500; voor die der derde klasse, voor zoover zij bij bel in werking treden van het tegenwoordig besluit eene bezoldiging genieten van 400, op ƒ450. en voor de overige tot de derde klasse be- hoorende rijksveldwachters op ƒ425; voor die, welke bijzonder belast z()n met het toezigt op de jagt en visscberij, der tweede klasse op ƒ470, der derde klasse op ƒ400. Min juist is de mededecling in sommige biaden, zegt de Stoomposi vau lieden, dal <Ie koning geweigerd zou hebben goedkeuring te verleenes

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1