LEIDSCHE COURANT. 1875. N°. 17. DINGSDAG '21 JANUARIJ. STADS-BER1CIITEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 j met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant^ zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor OnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEB Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St, Gallen, Genève en Lauianne II ER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet besluit van Gedepuieerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 30«teo December 1872, n°. 5/1 Provinciaalblad n°. 109), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1873: Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. o, der wet van den 7e° April 1869 Staatsblad tv'. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde matengewichten en weegwerktuigen onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den Ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-Apotheeken wel: voor wijk II, op den 21 en 22 Januari, télken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 nren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 4llen December 1872, de letter Ein den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot jaarletler zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plant- sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 11 Januari 1873. v. d. BRANDEI,ER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat iugevolge art. 2 der verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de hondeniedere houder van een ol meer hondendie aan de belasting onderhevig zijnverplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31!le0 Januari bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljetdat bedoelde invullingsbiljetlen voor hel dienstjaar 1873 van heden af kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgcineester. Leiden, 21 December 1872. E. KIST, Secretaris. mNNEiNLANDsan; UKRIGTEN. LEIDEN, 20 Januarij. De heer E. C. Segers, pred. bij de Waalsche; gemeente te Groningen, heelt het beroep naar de Ned. herv. gemeente alhier aangenomen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van lager school- en van huisonderwijs voor de eerste maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag 16 April aanst. en volgende dagen; dat zij, die een dezer examens wenscheu af te leggen, zich uiterlijk vóór 26 Maart bevorens bëhooren aan te melden bij den schoolopziener van het district, waarin zij wonen of, van buiten 'slands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de aCte, die zij verlangen, en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte, terwijl de dag en plaats van het exameti hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. Door den minister van financiën is vastgesteld de 281'" staatsloterij. Die loterij bestaat uit 20000 lolen, 10000 prijzen en 2 pretniën. De collectie wordt geopend op Maandag 10 Februarij en gesloten op Zaturdag 22 Fé- bruarij. De trekking der eerste klasse neemt een aanvang op 10 Maart, en de laatste 100 nommers worden getrokken op Zaturdag 31 Mei. De minister van marine heeft ter kennis gebragt van belanghebbenden dat, ten gevolge der ontvangen berigten, dat zicli geene gevallen van gele koorts te Paramaribo meer hebben voorgedaan, en de gezondheidstoestand aldaar zeer gunstig is. dc quarantaine-maatregelen, voor de schepen, welke sedert den 6dM December 1872 uit de kolonie Suriname zijn vertrokken, worden opgeheven. Door de Twentsche vereeniging tot bevordering van nijverheid en han del is een adres aan de regering gerigt, houdende klagten over de zeer be lemmerende formaliteiten, die bij verzending van goederen per stoomschepen «aar Batavia aldaar schijnen te moeten vervuld worden, wanneer die goe deren verder voor Soerabaija bestemd zijn, alsook wegens het gemis aan ruimte aan den Boom te Batavia, welk een en ander veroorzaakt dat, ter wijl de verzending van Nieuwediep naar Batavia in 38 dagen geschiedt, nog eene maand lijd noodig is eer de goederen te Soerabaija ontscheept worden, waardoor de voordeden, aan de versnelde communicatie verbonden, tamelijk illusoir worden. De heer C. P. Tiele, pred. bij de remonstrantsche gemeente te Rotter dam, benoemd lot hoogleeraar bij het seminarie der remonstrantsche broe derschap, heeft gisteren van zijne gemeente afscheid genomen met eene leerrede, naar aanleiding van I Thess. V, vs. 19. Te Papendrecht verkeerde dezer dagen een der inwoners in den stel- ligen waan dat men het op inbraak bij hem toelegde. Naar buiten gegaan moet hij zelfs zich verbeeld hebben, dat zijn vermoeden waar was en in zijne drift op het bedreigende voorwerp gevuurd hebben. Later is echter het misverstand gebleken; de schaduw van een onschuldig voorwerp schijnt aanleiding tot ongerustheid en daden van tegenweer gegeven te hebben. Te IJsselstein zou Vrijdag avond door het muziekcorps der Utrechische schutterij een concert worden gegeven. Reeds had zich een talrijk publiek in het socieleits-lokaal verzameld, toen dc tijding ontvangen werd. dat een der rijtuigen, waarin een twaalftal artistcn gezeten was, in het water was geraakt en bijna allen min of meer ernstig gekneusd of verwond waren. Het concert kon geen voortgang hebben. Het V. U. meldt omtrent dit voorval: Hetzij door onvoorzigtigheid van 4en voerman, hetzij door andere oorzaken, raakte een dezer rijluigen van den weg af, reed een tamelijk eind door het gras tot op den kant van het water, en kantelde daar om, zoodat hel geheele geslotcu rijtuig met de wielen omhoog in de rivier lag. Dat het benaauwd was onder de over elkander buitelende kunstenaars, kan men begrijpen: spoedig hadden echter, dezen met een vioolkist, anderen met hunne handen, de ramen van de por tieren stuk geslagen, en kwamen allen, met behulp van de in het tweede rijlnig zittenden, aan land. Maar'aan de overzijde der rivier was op ver ren afstand geen woning te zien en geen hulp te bekomen, ofschoon die zeer noodig was, daar 6 van de 10 in het rijtuig zittenden verschillende meer of minder gevaarlijke wonden aan de handen hadden bekomen met het openslaan van de portieren en het grijpen aan de scherven, ten einde zich uit het rijtuig te werken. Doornat en bibberend van de koude, stond men daar. Er was niets anders op. dan de naaste boerenwoning op te zoeken, waar de bewoners met alle liefde deden wat zij konden, om althans wat te helpen. Er werd een groot vuur aangelegden een chirur gijn uit IJsselstein, inmiddels geroepen, verschafte de eerste noodige hulp. Men meldt uit Haarlem: Donderdag avond vervoegde zich bij den heer G, leeraar der hoogere burgerschool, een fatsoenlijk gekleed burgerman, zich noemende met den naam eencr te Zutphen wonende, er aan dien lieer welbekende, familie. Hij verzocht, dat deze hem geld zou geven voor lo gies, en ten einde te kunnen telegraferen om verder reisgeld. De heer G. ging met hem naar het telegraafkantoor, alwaar de onbekende op den aangenomen naam een telegram aanbood, inhoudende het verzoek aan zijn broeder te Ziitpheuom eene zekere som gelds poste-resianle te willen over zenden, welk telegram door den heer G. betaald werd. Weder op straat gekomen, werd hij al spoedig meer dringend in zijn verzoek om logies, ja cischte. dat hem daartoe het noodige geld zou worden gegeven. De heer G. beloofde, dat hij het hem zon bezorgen en noemde den heer v. L. (een der inspecteurs van policie)bij wien hij naar een goed adres wilde infor meren. Op het hooren van dien naam maakte de onbekende regtsomkeert, maar de heer G., thans overtuigd, dat hij met een opligter te doen had, zette hem na. en achterhaalde hem met behulp van een paar militairen. Op het paliciebureau aangekomen, werd hij terstond herkend door een ander ingezetene dezer gemeente, wien hij een uur te voren voor 30 ets had opgeligt. voorgevende dat hij moest telegraferen om reisgeld, daar hjj als pasbenoemd gemeente-veldwachter te Limmen. naar die gemeente op weg was. Blijkens door dien persoon kort na 's mans vertrek ingewonnen informatie, was toen aan hel telegraafkantoor geen zoodanig persoon ge weest. Hij bleek uit Rotlerdam afkomstig te zijn en werd in hel bezit gevonden van twee kwarljes, genoeg om hem een bescheiden nachtverblijf te bezorgen, hetwelk hij thans met kost en inwoning gratis geniet. (IV. B.C.) Een der postschuiten, wegens reparatie der stoombootje tegenwoordig het veer van Texel naar den Helder waarnemende, overkwam Woensdag nacht een niet alledaagsch avontuur, waaraan echtèr een paar menschen- le tns het behoud te danken hadden. Te midden der door den feilen wind

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1