BÜ1TENLANDSCHE BERIGTEN. de rust niet verstoord is en er dus geene aanleiding bestaat tot het nemen van buitengewone maatregelen. In de zitting van heden zijn hoofdstuk IX, koloniën, en hoofdstuk X, onvoorziene uitgaven, na korte discussie, met algemeene stemmen aange nomen, zoodat thans de gehecle staatsbegrooting is afgehandeld. Aan de tweede kamer zijn aangeboden de volgende wetsontwerpen: 1". wijziging der bepalingen van bet burgerlijk wetboek over de beperkte haudligting; 2°. overbrenging van enkele bevoegdheden der arrondissements- regtbanken bij de kantonregters; 3°. aanvulling van art. 96 van het wet boek van strafvordering; en 4°. intrekking der wet van 26 Ventóse jaar IV, en van art. 471 8c, van het wetboek van. strafregt (uitroeijing van rupsennesten). Door de kiesvereeniging //de Grondwet" alhier, is jhr. mr. J. K. J. de Jonge, rijks-archivaris en commies-griffier bij de eerste kamer, candidaat gesteld voor de verkiezing van een lid der provinciale staten van Zuidholland. De bekende Isaac de Jong is tegenwoordig vrij opgeruimd, nu hij zich in het gezelschap bevindt van twee gevangenen. Hij schijnt echter niet zeer tevreden over den kost, die toch betrekkelijk zeer goed is. Vroeger hield hij zich bezig met het plakken van papieren zakjes; thans brengt hij zijn tijd door met het snijden van tabak. Naar men wil weten bestaat het plan, bij het gemeente-badhuis te Scheveniugen, tusschen de stallen en het station van de tramway-maatschappij, een protestantsche kerk te stichten, waartoe het benoodigde kapitaal, het onderhoud enz. zou worden verschaft door den heer Groen van Prinsterer en zijne vrienden. BELGIE. De staat heeft voor de regtbank te Luik een proces verloren, dat inge steld was wegens een spoorwegongeluk, waarbij de machinist Henrateau omkwam. Ofschoon de staat beweerde dat niet bewezen was dat er ver- waarloozing had plaats gehad, en dat, indien er zelfs van dien aard iets bestond, hij er niet verantwoordelijk voor was, vermits het slagtoffer zelf een van zijne bedienden was, en dat de verantwoordelijkheid van den staat, ten opzigte van rampen, zich slechts kon uitstrekken tot de reizigers, tot derde personen en niet tot bedienden, slagtoffers der onvoorzigtigheid van andere bedienden van het zelfde bestuur; kende de regtbank aan de we duwe van den machinist eene schadevergoeding toe van 10,000 fr., en voor ieder der kinderen 2000 fr., te zamen 20,000 fr. ENGËLA1ID. LONDEN17 Januarij. In eene te Leeds gehouden meeting der arbeidersvereenigingen is be sloten een verzoekschrift ten gunste der gevangene werklieden van gasfa brieken aan den minister van binnenl. zaken in te dienen. Betreffende de begrafenis-plegtigheid van Napoleon III meldt men nog dat de keiz. prins, op Cambden-Ilouse teruggekomen, aldaar een levée heeft gehouden, waarbij de benedenvertrekken spoedig door aanzienlijke imperia listen waren ingenomen, en dat hij daarna, vergezeld door de heeren van zjjns vaders hof, de lange rij van Franschen, 2000 in getal, die zich ter wederzijde van de oprijlaan geschaard hadden heeft langs gewandeld. Bij den ingang van Cambden-House wachtte den prins eene deputatie van 60 ouvriers, met de Fransche vlag. Een hunner sprak den prins kortelijk toe en eindigde met den kreet //leve Napoleon IV!", die onmiddelijk van alle kanten her haald werd. De menigte drong naar den groep van prinsen, en Napoleon IV zou letterlijk door de geestdrift van de been gedrongen zijn, indien zijn gevolg niet terstond een doortogt naar de voordeur had gebaand. Bij den eersten kreet had de prins de hand opgestoken, maar te vergeefs, en nog vijf minuten lang nadat hij Cambden-House was binnengegaan, weergalmden opgewonden kreten, als: «Leve Napoleon IV! Leve de keizerj Leve de keizerin!" en eindigde men met een hartelijk //leve Engeland!" De Times is van meening dat de imperialistische aanhang in Frankrijk niet ligt zal uitsterven, omdat de aanhangers van gevallen vorstenhuizen eene soort van menschen zijn, die de hoop niet ligt opgeven, en de imperialisten altjjd in het prestige van den Napolcontisehen naam en in de uitkomst der plebisciten bijzondere redenen zien om hoop te blijven koesteren. Daarenboven zal het belijden van het imperialisme in. Frankrijk langen tijd aan een aantal lieden een maatschappelijk voordeel bezorgen. Blijkens de thans in de Vereenigde Staten officiëel bekend gemaakte cijfers hebben bij de laatste presidentsverkiezingen 3.592.984 ingezetenen hunne stem uitgebragt op kiezers, welke voor de herkiezing van den gene raal Grant zouden stemmen; 2,833,847 op voorstanders van den heer Greeley en 33293 op voorstanders van eenen anderen candidaat, O'Connor en ande ren. Terwijl aan deze stemming in het geheel 793,326 personen meer deel namen dan in het jaar 1868, verklaarden zich thans 449,547 personen meer voor den generaal Grant dan in dat jaar. De stemming der kiezers is in alle staten der Unie thans afgeloopen, en de uitslag der verschillende stem mingen is met de bijbehoorende biljetten naar Washington opgezonden. Volgens de constitutie zal de finale stemopneming op den tweeden Woens dag van Februarij in de zitting van het congres geschieden, en alsdan de nieuwe president worden geproclameerd. De verkozene zal dan den 4den Maart den eed afleggen en zijne functiën aanvaarden. FRANKRIJK. De officieuse kennisgeving, in het Bien Public opgenomen, over de taal der Bonapartistische bladen en het gebruik van den naam van Napoleon IV, wordt door die bladen verschillend opgenomen. L'Ordre zegt tegen deze zienswijze niets te zullen inbrengen. Zijne onderwerping aan de be staande regering is opregt. Wij erkennen, zegt het blad verder, de regel matigheid van de bestaande staatsmagtenmaar deze magten behouden, gelijk de heer Thiers zelf gezegd heeft, aan het land het regt voor, zelf over zijn lot te beslissen. Wij zullen dus, wanneer het oogenblik gun stig is, voortgaan met te onderzoekeu, welke instellingen de toekomst van Frankrijk het best zullen waarborgen; maar men behoeft niet te duchten dat wij ooit tot het ondermijnen van het tegenwoordige bewind, van hoe voorloopigcn aard het ook wezen moge, zullen medewerken. Wij gevoelen te zeer de behoefte aan de openbare orde, dan dat wij er aan zouden denken die te storen. Een ander Bonapartistisch bladle Paijszet daaren tegen zijn opruijend geschrijf voort, en ziet in de bedreigingen van het Bien Public alleen het bewijs dat de regering zich zwak gevoelt, en de Bonapartistische partij voor zeer sterk houdt en vrees voor haar koestert. Le Temps en het Joum. des Déb. zijn van meening dat de heer Thiers in zijn overleg met de commissie-van-dertig al de mogelijke conces- sien heeft gedaan, en dat, wanneer het tot geen vergelijk komtdit uitslui tend zal te wijten zijn aan het hardnekkige vasthouden der commissie aan eenmaal opgevatte denkbeelden. De minister van oorlog heeft in een schrijven aan den maarschalk Mac Mahon te kennen gegeven dat de door de Bonapartistische dagbladen opgezette beweging om adressen van hulde te zenden aan den keizerlijken prins als troonsopvolger en de keizerin als regentes tijdens 's prinsen min derjarigheid in het leger niet mag worden geduld. Persoonlijke betuigingen van deelneming van de zijde der officieren, welke genegenheid gevoelen voor de voormalige regerende familie, zullen, gelijk in dien brief gezegd wordt, door de regering worden ontzien en geëerbiedigd, maar collective betuigingen van hulde komen haar voor gevaarlijk te zijn voor de krijgs tucht en de rust des lands en zullen derhalve verboden, en wanneer zij niettegenstaande dit verbod toch plaats hebben, met gestrengheid gestraft dienen te worden. De generaal Trochu, die reeds voor cenigen tijd zijn ontslag heeft ge nomen als afgevaardigde, heeft dezer dagen ook zijn ontslag uit de militaire dienst verzocht, welk verzoek hem toegestaan is. Hij keert tot het privaat leven terug. De Ome is den 15i"' van Brest naar Nieuw-Caledonië vertrokken, aan boord hebbende eenige honderden verbannen Communisten. DUITiCHLAND. Bij de kamer van afgevaardigden te Berlijn zijn thans de beraadslagin gen aangevangen over het ontwerp betreffende de opleiding en aanstelling van geestelijken. Een aantal leden is als sprekers ingeschreven. De A lig. Mil. Zeil. deelt het volgende mede. In dit jaar mag een belangrijke verandering in de organisatie van de rijksarmee le gemoet wor den gezien. Men verneemt te tlien aanzien, dat bij het ministerie van oor log aan een ontwerp op een nieuwe rijks militaire wet wordt gearbeid; men is reeds zoover met de zamenstelling daarvan gevorderd, dat met zekerheid de indiening van het ontwerp in de eerstvolgende zitting van den rijksdag zal plaats hebben. Men mag de indiening van dergelijk ontwerp met te meer zekerheid verwachten, dewijl de tijd spoedig zal zijn verstreken, ge durende welken de bepalingen op de sterkte der armee op den voet van vrede nog van kracht zijn. Daarenboven is de som, welke aan de militaire administratie voor de sterkte des legers op den voet van vrede behoort tc worden uitbetaald, per hoofd vastgesteld op 225 th.veel te gering gewor den ten gevolge van de toenemende duurte der levensmiddelen, enz. Dit bedrag moet noodzakelijk worden verhoogd, om op voegzame wijze in de behoeften der manschappen te kunnen voorzien. AKADEIHIE-NIEUWS. PllOMOTIE AAN DE LEIDSCIIE HOOGESCHOOL. Den •8lleo Januarij de heer C. F. A. van Dam, geboren te Rotterdam, in de letteren, na openbare verdediging van zijn akadcinisch proefschrift: observationes in Lexica Scguerianu. Te Leiden ter Boekdrukkerij va<l J- DRAB BE

Leydse Courant | 1873 | | pagina 6