bijvoegsel, hehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag HO Januarij d673, A°. dó. STADS-BERICHTEN. nationale" militie. BINNEN LAN DSGHË BERIGTËN. I BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19Jen Augustus 1861 [Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie heliooren te worden ingeschreven (zij die op den lste0 Januari hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1 N54), verplicht zijn zich daartoe hij Burgemeester en Wethouders aan te geven tu«schen den Isten en den Sisten Januari; dat hij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den rnilitieplichtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn heiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is; en dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art. 183 der meer gemelde wet, wordt gestraft met boete van f'25 tot /'lOtJ. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 3 uren op iederen werk dag, tot en met den 31slen Januari aanstaande, op welken dag het register van inschrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, t. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 18 Januari 1873. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Abraham Herman Eigeman, directeur der Naamlooze Vennootschap: de Leidsche Sajelfabriekwonende alhier, daarbij aan de Gedeputeerde Stalen der provincie Zuid-Holland vergunning verzoekende om in genoemde labriek in de Verwersslraat een stoomketel van 10 a 12 paar denkrachten, met stoompomp, te doen plaatsen; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 23s,e" Januari aanst. 'svoormiddags te elf uren zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER. Burgemeester. Leiden, 18 Januari 1873. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 18 Januarij. Van het huis van militaire detentie nabij deze stad bedroeg de .sterkte op 1" Januarij 1872 423 man (waarvan 9 in de ziekenzaal); gedurende het jaar 1872 zijn ingekomen 204 man en uitgegaan202 man, zoodat de sterkte op 1° Januarij van dit jaar bedroeg 425 man. Gedurende het jaar 1872 zijn in de ziekenzaal behandeld 434 man, waarvan 4 zijn overleden. Vrijdag den 21sten Januarij a. s. zal door het Haagsche opera-gezelschap, in den schouwburg hier te stede, de nieuwe opera «Sylvana" worden opge voerd. Het succes, waarmede de eerste opvoering te 's Hage van dit looneel- werkvooral ook als muziekale compositie, werd begroet, wettigt de voor onderstelling, dat de voorstelling van Vrijdag iets goeds te genieten zal geven, waarom wij deze in de aandacht der schouwburgbezoekers aanbevelen. Door het bestuur der Leidsche scherpschutlers-vcreeniging is aan de leden de gelegenheid aangeboden om zich kosteloos in de schermkunst te oefenen, lederen Dingsdag avond zal daarin ten negen ure1 in de Waag instructie worden gegeven. Dat bij ons te lande, vooral door volwassenen, te weinig aan ligchaamsoefening gedaan wordt, is eene erkende waarheid. De uitstekende resultaten, die in Duitschland de turn-vereenigingen opleve ren, zijn welbekend, maar vinden in'Nederland weinig navolging. In de hoop dat het onderrigt in de behandeling van wapenendoor deze verecni- ging haren leden aangeboden, nooit anders worde in praktijk gebragt dan in geval van wettige zelfverdediging en den overmoedige nooit een middel worde om zich met des te meer kracht te wreken of zijnen overmoed ster ker te koelenjuichen wij dit pogen toe als een uitstekend middel tot oefe ning van het ligchaam en tot gezonde en aangename tijdsverpoozing. Heden namiddag ten 1 ure is er brand ontstaan buiten de voormalige Heerenpoort, in een afzonderlijk staand gebouwtje, toebehoorende aan de firma Liefrinck en C°. alhier en ingerigt tot vernisstokcrij. Die brand moet ontstaan zijn door het overkoken van een ketel bij het stoken. In be trekkelijk korten tijd was men den brand meester door de werking van een brandspuit uit de gemeente Leiderdorp, waarvan er spoedig twee aan wezig waren, en niet het minst door de krachtdadige hulp, die terstond dooi de geburen werd verleend. Naar wij vernemen zou de schade p. m. 500 bedragen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 146 tot 166 volwassen personen en 52 tot 64 kinderen. De te Warmond bestaande muziekvereeniging //Harmonie van Warmond" hield gisteren avond weder eene uitvoering in het logement de Stad Rome aldaar. Het uit 16 nommers bestaande programma was rijk aan afwisse- ,j ling; daaronder waren er 5 voor piano, Ivoor zang, 1 voorcornel-a-pistons en 1 voor trombone. De uilvoering mogt algemeene voldoening verschaHen. Volgens de Arnh. C. zal bij de terugkomst der tweede kamer in Fe- bruarij denkelijk een wels-ontwerp worden aangeboden tot het leggen, op kosten van den staat, van een spoorweg van Arnhem naar Nijmegen. Het U. D. meldt dat de minister vau hinnenl. zaken het besluit heeft geteekend, dat aan de rijks-veeartsenijschool te Utrecht een //pare vaccinogène". zal worden opgerigt. De plannen daartoe zijn goedgekeurd en de aanbouw zal spoedig beginnen. Te Rotterdam is gisteren avond ten ruim acht ure achter den molen aan het Oostmolenwerf een kind gevonden van het vrouwelijk geslacht en omstreeks een jaar oud, bij zich hebbende een pak, waarin eenige kinder- kleedingstukken. Het is der policie mogen gelukken de moeder van het kind, die zich reeds in den trein van den Hollandschen spoorweg bevond om naar Leiden te gaan, op te sporen en aan te houden. Zij geeft op van Brussel te zijn gekomen, alwaar zij woonachtig is; aanvankelijk ontkende zij haar kind op de vermelde plaats te hebben nedergelegd, doch kwam later van die bekentenis terug. Eene vrouw, die bij het vinden van het kind tegenwoordig was, heeft het met voorkennis van de policie voorloopig tot zich genomen. (iV. R. C.) Te Hardinxveld heeft men Donderdag nacht bij eene weduwe ƒ500 in papier, alsmede eene zilveren tabaksdoos, waarin het bewaard werd, ge stolen. Men heeft het raam opgeschoven en het kabinet geopend, zonder dat de weduwe, die ziek te bed lager iets van heeft bemerkt. Uit Amsterdam wordt gemeld dat uit een mededeeling van de com missie van toezigt over den Hortus Botanicus aldaar is gebleken dat, door het groote aantal personen, die in het algeloopen jaar de Victoria Regia in den Horlus zijn komen bezigligen, de post //busgelden" der begrooting van genoemde inrigting eene som van ƒ769.75 boven de raming heeft opge leverd. Burg. en weth. stellen in overleg met die commissie den gemeen teraad voor, dit bedrag aan te wenden tot verbetering van de kas en het bassin, waarin de Victoria Regia gekweekt wordt. Aan den Helder ontdekten Woensdag avond eenige sloeperlieden, die zich op den zeedijk bevonden, in de rigting van de Noorderhaaks, bran dende piktonnen en flambouwen, het sein van een in nood verkeerend schip. Dadelijk gingen zij hunne makkers wekken en een oogenblik daarna staken drie vletjes met moedige sloeperlieden bemand in zee, om de schip breukelingen te gaan redden. Uithoofde van de hevige branding, die altijd bij de Haaks staat, is een togt derwaarts, vooral in den nacht, zeer ge vaarlijk, dikwijls roekeloos te achten. Met beleid bereikten zij het schip en mogten zich verheugen de bemanning, 12 koppen sterk, in hunne vlet ten op te nemen en behouden aan wal te brengenwaar zij des nachts ten 2 ure aankwamen. Het bleek toen dat het gestrande schip was de Ham burger brik Svea, kapt. Hartmann, met stukken goederen van Hamburg naar Portorico bestemd. Te Venlo is dezer dagen aan het station een spoorwachter overreden, die waarschijnlijk bij het overloopen was gestruikeld. De man was in tweeën gescheiden. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop luiden de tijdingen uit den Oranje-Vrijstaat uiteenloopende nopens den gezondheidstoestand van pre sident Brand. Volgens sommige berigten was die zoo verergerd, dat men het einde van den man spoedig voorzag; volgens anderen echter was dit overdrevenen had men geenszins de hoop op zijn herstel opgegeven. In- tusscheu heeft de heer Brand zijne kinderen, die zich aan de Kaapstad be vonden, tot zich ontboden, en zijn zij dezer dagen naar den Vrijstaat vertrokken. Er zijn van de diamantvelden berigten wegens verscheiden nieuwe be langrijke vondsten, ofschoon die van een diamant van 321 karaten nog weinig geloofd werd. 's GRAVENHAGE, 18 Januarij. Z. M. de'koning heeft benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon A. J. M. C. baron de Posson, eersten stalmeester des konings. Ook verneemt men dat tot ridders van den Gouden Leeuw van Nassau benoemd zijn jhr. H. M. C. Clifford, hofmaarschalk en L. N. baron van der Goes van Dirksland, thesaurier des konings. Aan den heer mr. D. lloessingh is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Grootegast. Tot adjunct-ijker der maten, gtwigten en weegwerktuigen zijn be noemd: 11. Brons Middel, te Delft; J. W. llascli, te Delft; dr. F. van Wage- ningen, te Dordrecht, en O. Vcnema. te Groningen. Aan den heer G. de Lang is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als visiteur der quarantaine te Hellevoelsluis; en tot visiteur der quarantaine te Veere is benoemd de heer A. A. J. Hainan. - In de gisteren avond door de eerste kamer gehouden zitting is behan deld het hoofdstuk Oorlog der staalsbegrooting. Enkele leden hadden be denkingen tegen het hooge eindcijfer. Anderen beschouwden dit als eene quaestie van vertrouwen. De minister van oorlog herhaalde wat hij in de andere kamer gezegd had omtrent de volgorde der in te dienen wetten tot verbetering der defensie. Hij twijfelt niet of al die ontwerpen zullen in 1873 of 1874 in behandeling kunnen komen. De wet op het vestingstelsel is gereed en bij den raad van ministers in behandeling geweest. Hij blijft voor een zeer geconcentreerd stelsel van verdediging en is zelfs in dit op- zigt een schrede verder gegaan dan een zijner voorgangers. Ook moest hij opmerken, dat de nu aangevraagde buitengewone gelden niet alleen strek ken voor de vestingen, maar ook voor nieuwe vuurwapenen en kazernering. Het overige strekt tot verbetering der nieuwe llollandsche waterlinie en verdere verbeteringen. Uit de vestingwet zal nader blijken, welke vestin gen in verband met de overige deleusiemiddelen zullen worden opgeheven. Daarbij zal hij tevens in hei algemeen de meeste zuinigheid betrachten en niets aanvragen, wat niet strikt noodig is. Ten slotte is het hoofdstuk aangenomen met 25 legen 2 stemmen. Daarna was aan de orde de definitive koloniale huishoudelijke begroo tingen van Suriname en Curacao voor 1873. Beiden werden met algemeene stemmen aangenomen, nadat omtrent dit laatste ontwerp de minister van koloniën in antwoord op den heer van Goltslein, die aandrong op buiten gewone maatregelen, te kennen had gegeven dat sedert den laatsten tijd

Leydse Courant | 1873 | | pagina 5