Te Eerbeek heeft bij het nieuwjaarschieten een oppassend jongeling, de steun zijner moeder, door het afgaan van een pistool, onder het laden, zich twee vingers afgeschoten. Hij is aan de gevolgen daarvan overleden. Door het prov. geregtshof in Overijssel is uitspraak gedaan in de zaak van de fabriekarbeiders J. Ezendam, G. J. Menner en F. Stegehuis, Ie Al- rnelo, die te regt stonden wegens feitelijke wederspannigheid (het opruijen der menigte tot bevrijding van een tamboer der schutterij, die wegens dronkenschap in arrest was genomen). De twee eerstgenoemdcn zijn ver oordeeld lot acht maanden eenzame opsluiting; de laatstgenoemde is vrij gesproken. Te Groningen heeft eene weldadige dame, die onbekend wenschte te blijven, bij haren dood, die dezer dagen plaats had, aan en ten behoeve van dc armen der hervormden aldaar de som van ƒ10000 gelegateerd. Men meldt uit Groningen aan de M. R. C.: Herhaaldelijk is het opge merkt, dat inzonderheid in de noordelijkste provinciën des lands gevallen van dolheid onder de honden en ten gevolge van dien onder allerlei vee en ook onder de menschen, van tijd lot tijd, voorkomen. Zonder dat men de zaak kan verklaren, bestaat sedert vele jaren dat feit. Nu heeft zich even over onze grenzen, hij Nieuwe Schans, het geval voorgedaan, dat vóór ruim 14 dagen de knecht van een landbouwer in de wang werd gebeten door den Newfoundlander van zijn meester. De hond werd gelukkig toen dadelijk gedood. Plotseling brak voor eenige dagen de dolheid bij den knecht uit. met dat gevolg, dat hij binnen een paar dagen aan die vreesc- lijke ziekte bezweek. Ook in de nabijheid van deze stad zijn eenige scha pen dol geworden en afgemaakt. Hoe deze dieren de ziekte hebben beko men is nog nie,t gebleken. De Courr. de la Meuse deelt thans, geheel in tegenspraak met het geen vroeger werd gemeld, mede dat de krijgsraad te 's Hertogenbosch den kapitein cn den officier van gezondheid, die teregt stonden wegens het ge beurde met den soldaat Meuwissen, die onder een militaire wandeling be zweken isheeft vrijgesproken. De vader van den soldaat heeft tegen dit vonnis terstond hooger beroep aangeteekend bij het hoog militair geregtshof. *sGRAVENHAGE, 10 Januarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer J. Gildenhuis tot liet aannemen van het ridderkruis der orde van Karei 111, hem door den koning van Spanje geschonken. Aan den heer G. II. Blanken, gewezen pedel bij de hoogescliool te Leiden, is een pensioen verleend ten bedrage van ƒ264 'sjaars. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot kapitein 3de kl bij het 3Je reg. infanterie den len luit. J. Coster, adjudant bij het corps. De eerste kamer der slaten-generaal heeft heden hoofdstuk V (dep. van binnenl. zaken) met 29 legen 1 stem aangenomen (tegen, de heei; Messcliert van Vollenhoven). Daarna zijn de beraadslagingen over het ont werp tot het vei'leenen van een voorschot aan de Amsterdamsche kanaal maatschappij aangevangen. Dat ontwerp is daarna met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens zijn dc algemeene beschouwingen over de slaats- begrooting in haar geheel gehouden. Deze zijn in deze zitting ten einde gebragt. Morgen zijn de overige hoofdstukken aan de orde. De arrond.-regtbank alhier heeft heden den reeder te Scheveningen. M. d. N., aan de hem ten laste gelegde mishandeling schuldig verklaard en tot twee geldboeten ieder van 25 of subsidiaire gevangenisstraf van vier dagen voor iedere boete veroordeeld. Door de kiesvereeniging «Vaderland en Koning" alhier is als candidaat gesteld bij de verkiezing van een lid voor de prov. staten van Zuidholland de heer mr. W. M du Tour van Bellinchave. lid van den gemeenteraad. liet Rad. berigt mede dat dc ontdekking in de zaak van den dubbe len moord goed vordert. De laatste getuigen beweren gezien te hebben, dat de bewuste personen het huis van de verslagene zijn binnengegaan, en, na geruimen tijd er in vertoefd te hebben, er uitgekomen zijn. Van nog i grooter belang is echter de vondst, die de policie heeft gedaan. Naar men verneemt, heeft zij zich naar de woning van d. J. begeven en aldaar in den schoorsteen een doosje gevonden, waarin zich o. a. een Ooslenrijksch effect bevond, vermoedelijk van mevr. van der Kouwen afkomstig. BUITEN LAN DSC! IR BER1GTEN. KNGELAKffi. LONDEN, 15 Januarij. Het schoolbestuur van Londen heeft aan de regering voorgesteld het invoeren van den volgenden maatregel. Daar genoemd bestuur dc bevoegd heid heeft de ouders te dwingen hunne kinderen naar eene openbare school te zendentenzij aangetoond worde, dat de kinderen «voldoend" bijzonder onderwijs ontvangen, is de moeijeiijkheid echter, uil te maken welk bijzon der onderwijs al dan niet «voldoende" kan geacht worden. Oui nu alle onze kerheid dienaangaande te doen eindigen, wil het schoolbestuur alle bijzon dere scholen geplaatst zien onder toezigt van de rijks-inspecteurs, of, zoo de onderwijzers weigeren zich aan dat toezigt te onderwerpenhen Ie schrappen van de lijst als «onvoldoende." Men gelooft, dat de regering zich met dit voorstel niet zal kunnen vereenigen. - Het lijk van Napoleon is gelegd in een dubbele kist, de eerste van lood en de tweede van mahoniehout, overdekt met karmozijn fluweel en ge garneerd met wit fluweel, dragende het volgende opschrift: «Napoleon III, keizer der Franschen. gcb. te Parijs, den 20,lto April 1808, gestorven te Cambdeg-Place, Chislehurst, den 9l,l,D Januarij 1873. 11. I. P." Een vriend der keizerlijke familie heeft uit Frankrijk een zak aarde medegebragl, die in de kist is gelegd; die aarde is gedolven uit den grond van de Tuilerien, aan den voet van den particulieren trap des keizers. De Times is verzocht, bekend te maken, dat de Turksche regering pogingen doet om den schrijver te ontdekken van den verdichten brief over de Turksche financiën, die in dat blad werd opgenomen. FR AXRR K. Het door de sub-commissie opgestelde en bij de commissie-van-dertig ingediende ontwerp bevat hoofdzakelijk het volgende: «De nationale vergadering, zich voorbehoudende de constituerende magt welke haar toekomtmaar wenschende de bevoegdheden der openbare magten beter te regelen, bepaalt: Art. 1. Het eerste artikel der wet van 3! Augustus 1871 wordt aldus ge wijzigd De president der republiek houdt gemeenschap met de vergadering door middel van boodschappen, welke van de tribune door eenen minister worden voorgelezen. Desniettemin zal hij door de vergadering, wanneer hij zulks noodig oordeelt, gehoord worden, na haar bij eene boodschap het verlangen daartoe te hebhen te kennen gegeven. Eene discussie, waarin de president der republiek verlangt het woord te voerenwordt geschorst na ontvangst der boodschap van den president. De president zal den daarop volgenden dag gehoord worden, tenzij dit ten gevolge van een speciaal votum denzelfden dag geschiede. De zitting wordt opgeheven nadat hij ge sproken heeft, an de discussie wordt eerst in eene volgende zitting hervat. Art. 2. De president kondigt eene urgent verklaarde wet binnen drie dagen af. cn andere wetten biunnen eene maand. Wanneer het eene urgent ver klaarde wet geldt is hij bevoegd binnen drie dagen bij eene boodschap eene nieuwe beraadslaging te vragen. Bij andere wellen kan hij na de tweede lezing verlangen dat de derde lezing eerst na verloop van eene maand aan de orde gesteld worde. Interpellatiën kunnen alleen tot de ministers en niet tot den president der republiek gerigt worden. Art. 3. Nadat de nationale vergadering gescheiden zal zijn, zal de wet gevende magt door twee kamers uitgeoefend worden. De commissie is be last met het opstellen van een wets-ontwerp betreffende de verkiezing van afgevaardigden, en van een ontwerp betreffende de benoeming van leden der tweede kamer en hare bevoegdheid." Nadat dit voorstel in de zitting van de commissie-van-dertig was voor gelezenheeft de heer Thiers, die daarbij tegenwoordig was, zijne reeds in de sub-commissie medegedeelde zienswijze uitvoerig ontwikkeld. Hij deed vooral zijnen wensch naar onderlinge overeenstemming uitkomen, en de noodzakelijkheid eener schikking in het belang des lands en ter bevordering van de gcheele ontruiming des gebieds. Hij vereenigde zich met het ont werp, behoudens eenige bezwarenwelke hij aan de commissie onderwierp. Den termijn voor zijn veto oordeelde hij veel te kort, en stelde voor dien op vier maanden te bepalen in plaats van op ééne maand. Hij protesteerde tegen de formaliteit van eene boodschap telkens wanneer hij in de vergade ring zou wenschen te spreken, en legen de verpligting om de vergadering te verlaten na gesproken te hebben; hij verlangde voorts het regt om ter vergadering te komen, wanneer eene interpellatie behandeld werd. Hij •wenschte dat eene tweede kamer ten minste twee maanden vóór de ont binding der nationale vergadering ingesteld worde, en dat de bevoegdheid van de tegenwoordige uitvoerende magt verlengd worde tot zes weken na de ontbinding der tegenwoordige vergadering. Na de rede van den heer Thiers werd de zitting gesloten, zullende de commissie Vrijdag aanst. over het ontwerp beraadslagen. De budgetcomjnissie uit de nationale vergadering houdt zich sedert ceni- gen tijd bezig met de zoogenoemde «Compte de liquidation." De daarop voorkomende uitgaven werden ten gevolge van den oorlog gedaan of moe ten nog uit dien hoofde gedaan worden. Zij betreffen de kosten van onder houd der Duitsche bezettingstroepen, de teruggave van oorlogsrequisitien in nalura cn van oorlogsschattingen in geld, de vergoeding van de gedurende den oorlog geleden schaden en de kosten der tweede belegering van Parijs. De vergoeding der schade door de Commune te Parijs toegebragt komt daarop echter niet voor, vermits die voor rekening blijft der stad Parijs; alleen zal de staat uit die rekening de wederoprigting bekostigen van de te Parijs vernielde rijksgebouwen, de Tuileriën, de Louvre, het Palais Royal en de rijksgebouwen op den quai d'Orsay. De uitgaven dezer liquidatie, welke een totaal bedragen van 750 millioen fr.zijn in de volgende rubrie ken verdeeld: voor de door verschillende gemeenten en departementen in geld betaalde oorlogsschattingen 31 millioen; voor het herstellen der rijks gebouwen cn paleizen te Parijs 18 millioen; voor de schadevergoedingen van allerlei aard, wegens requisilien in natura en oorlogsbelastingenalsmede lot herstel van het in den oorlog onbruikbaar geworden materieel, 638 1 millioen enz. Meerendeels hebben deze uitgaven nog niet plaats gehad; alleen op rekening der laatstbedoelde som van 638 millioen is een bedrag van 100 millioen afbetaald. Bij verschillende wetten zijn tot bestrijding dezer uilgaven middelen aangewezen tot een bedrag van ongeveer 360 mil lioen. in het ontbrekende zal worden voorzien door verkoop van domein goederen, door beschikbaarstelling van het restant der 500 millioen, welke tot bestrijding der kosten van de laatste geldleening waren bestemden door beschikbare baten van vroegere diensten. De gevangennemingen te Parijs, ter zake van deelneming aan de Inter nationale. houden aan. Men zegt ook dat een paar gemeenteraadsleden te Narbonne om diezelfde reden in verzekerde bewaring zijn gesteld. Dc handel in photographische portretten van Napoleon III heeft sedert twee dagen een verbazende uitbreiding genomen. Bij een enkelen pliotograaf zijn door éen winkelier 10000 proeven besteld, die hem binnen 24 uur moeten afge leverd zijn. Dc photographiên worden voor een groot deel naar Duitsch- land gezonden. DUITSC1ILANS. Door den rijkskanselier is bij den bondsraad een wets-ontwerp inge diend betreffende de districts- en gemeentelijke vertegenwoordiging en de verkiezingen voor de gemeenteraden in Elzas-Lotharingen. Daarbij zijn de vroegere verordeningen op de zamenstelling der departementale en arrondis- scmenlsraden ten grondslag gelegd. De districts- en kreitsvertegenwoordi- gingen zullen nog in den loop van dit jaar bijeenkomen. De ontwerpen van kerkelijk-politieke strekking, door den minister van

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2