ËË1D8CBE COURANT. X. 14. 18/ O. VRIJDAG 17 JANUARIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs dst Courant t» per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. t 3.5'! met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar r oor 12.50 's jaars, buiten de expeditiekosien. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar roor 5 Cents, franco p. p. 5 Cents. De prijs der AdvertentiSn is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advcrtentiën voor flmtsch'.aridOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTËIN VOGLEIl Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg Lub eekFrankfort a. il,Berlijn Leipzig, Dresden Breslau, Keulen, Stuttgart, IVeenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne BI NNËA LAN DSCi IWiRIGTEN. LEIDEN 16 Januarij. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad, de eerste in dit jaar, bragl de voorzitter zijnen heilwensch aan de leden. Hij drukte den wetiseh uit dat dit jaar voor allen een gezegend jaar niogt zijn en dal de bemoeiingen van den raad mogten strekken tot het welzijn van allen. Ingekomen was eene missive van den heer J. van der Togt, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot kassier der stads-bank van leening; voorts eene voordragt van gecommitteerden lol de administratie der gast en leprooshuizeninhoudende eene begrooting voor die administratie voor den tijd van drie maanden, en van den lieer dr. H. G. Hamaker, een exem plaar van het door hem uitgegeven werk: //de Middeneeuwsche keurboeken van de stad Leiden." Dit laatste werd onder dankzegging aangenomen. Ook was nog ingekomen een adres van de wed. Bakker op de Haarlemmer straat, betreffende overlast, dien zij te lijden had van een harer buren. Dit stuk werd op voorstel van den voorzitter gerenvoyeerd aan burg. en weth., als niet behoorende lot de competentie van den raad. De heer Goudsmit was van meening dat hel adres ook niet behoorde tot de competentie van burg. en weth., maar wel tot die van den slrafregter. De voorzitter ant woordde hierop dat de bedoeling was er op te letten bij de herziening der policie-verordening, die voorbereid werd. De voorzitter deelde mede dat er een examen was gehouden voor de vervulling der betrekking van onderwijzer 1* kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs lc kl, voor jongens, welk examen geen bevredigenden uitslag had opgeleverd. Het had de aandacht getrok ken dat er, wat betreft die betrekking, steeds aan de school eene zoo bijzonder groote mutatie plaats had en dat men slechts met moeite daartoe geschikte personen kon krijgen. De benoemden verlieten toch meestal die betrekking om eene plaatsing aan eene school van minderen rang te aan vaarden, die maar eenigzins meer tracïcment opleverde. Men moest dus tot de conclusie komen dat liet minimum der bezoldiging, waarop de be noeming plaats had, te gering was; een en ander bleek uit een voorgelezen overzigt, door den hoofdonderwijzer der school ingediend, betreffende de veranderingen, die er sedert 1863 ten opzigle van die betrekking aan de school hadden plaats gehad. De voorzitter stelde daarom voor de benoe ming te doen op het maximum der bezoldiging, t. w. 1100en verzocht dit voorstel, als spoedvereischend. nog in deze zitting te behandelen. Na dat met algemecne stemmen daartoe was besloten, werd het voorstel van den voorzitter met algemeene stemmen aangenomen. Overgaande tot de aan de orde gestelde onderwerpenwerden benoemd tot onderwijzeressen 2Je kl. aan de openbare school voor nreer uitgebreid lager onderwijs 2de kl., voor meisjes, mevr. J. E. Werner, geb. ürechsler, alhier en mej. A. B. L, Timans, te Goes. Aan den onderwijzer 1® kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs le kl. voor jongens, J. C. Boeser, en aan den hulponderwijzer aan de openbare lagere school n°. 2 voor ouvermogenden A. W. KIooswerdop hun verzoek eervol ontslag verleend. Ook werd, ingevolge haar verzoek, eervol ontslag verleend aan mevr. de wed. G. II. Fabius, geb. Ledebocr, als besluurderesse van het II. G. of arme wees- en kinderhuis. Vervolgens werden twee supplctoire staten van begrooting, dienst 1872, goedgekeurd; op het verzoek van C. Boeke- steyn.tot het leggen ecner brug voor zijne woning nabij het Haagsche veer eene gunstige beschikking genomen; en eene voordragt lot den openbaren verkoop van boomen goedgekeurd. Aan de orde was voorts eene voordragt betrekkeiijk eene wijziging van hel reglement op het beheer en bestuur der stedelijke gasfabriek, de instruc tie van den gemeente-architect en het reglement van orde voor de vergade ringen van burg. en weth.; eene voordragt die bet gevolg was van een in de vorige zitting van den raad betreffende de werken aan de gasfabriek ge nomen besluit. Alleen de wijziging van de instructie van den gemeente architect gaf tot gcdachlenwisseling aanleiding. De bepaling dat de archi tect, wat aangaat de gcmeenle-werken opgedragen aan eene afzonderlijke commissie uit den raad, staat onder de bevelen van die commissie, kwam den heer van Heukelom bedenkelijk voor, want waar zou in deze de grens zijn; er konden door den raad heel wat commission benoemd worden, die over den architect te beschikken hadden. De betrekking van architect was in den laalsten tijd, door de uitbreiding van den werkkring, eene geheel andere geworden dan vroeger, liet was niet meer dan billijk dat dan ook aan verhooging van traciement werd gedacht. Hij zag liever dat burg. en weth. een voorstel deden waarbij deze gehecle zaak werd geregeld. De voorzitter zeide dat reeds vroeger door burg. en weth. was verklaard dat het genomen besluit noodwendig tot verhooging van het traciement van den architect moest leiden. Zij waren dan ook voornemens daartoe liet voorstel te deen. De heer Cock, lid der commissie voor de huishoudelijke verordeningen, verklaarde dat het hier alleen betrof de redactie van het artikel, alle andere beschouwingen konden er buiten blijven. Het doel was hier niet anders dan aan le geven dat de architect, wat betreft gemeente werken aan eene afzonderlijke commissie opgedragen, staat onder de be velen van die commissie. Zijns inziens namen de gemeente-werken door de verdeeling niet toe, alleen kreeg de architect eeuige meesters meer. 115 kon het burg. en weth. niet toegeven dat het genomen besluit moest leiden tot verhooging van tractement; dat kon alleen het gevolg zijn van vermeer dering van werkzaamheden. De voorzitter merkte hierop aan dat de gas fabriek sedert de benoeming van den architect afzonderlijk was gebleven; of men dit nn al of niet goed had ingezien; liet hij in het midden. De heer Hartevelt zeide dal wanneer het bleek dat de werkzaamheden van den architect in 1873 zoo zeer waren toegenomen dat verhocging van tracte ment coodig was, men daartoe het voorstel kon doen; tot hiertoe was hel nog niet gebleken. De voorzitter verklaarde dat later een dergelijk voor stel was te verwachten; waarbij de lieer de Fremery nog voegde dat de om vang van de aan de gasfabriek te verrigten werken spoedig zou blijken uit de aanbesteding. De heer Goudsmit was van meening dat al de gemeentewer ken een ondeelbaar geheel vormen, en dat als het later mogt blijken dat de werkzaamheden van den architect meerder waren geworden, men dan een ander voorstel kon doen. Bij de nu aanhangige wjjziging van het artikel werd eenvoudig bepaald dat de gemeentewerken worden beheerd, heiz|} door burg. en weth.hetzij door commission. De voorgestelde wijzigingen werden vervolgens met algemeene stemmen aangenomen, uitgezonderd die betrekkelijk het bestuur der gasfabriek, waartegen zich verklaarden de hb. du Rieti en van Puttkammer. Ten slotte werd nog toegestaan hel verzoek van C. van Cazanl, tot het bekomen in huur van een zolder in de Smidsstecgen goedgekeurd de voordragt tot het verleenen van eene toelage van ƒ100 aan den hoofdonder wijzer J. A. van Dijk, voor bewezen diensten bij het onderwjjs aan de meisjesschool voor meer uitgebreid lager onderwijs le klasse. De heer Krantz bragt, voor het sluiten der vergadering, nog in herinne ring liet bij de behandeling der begrooting door burg. en weth. beloofde, wat betreft het onderzoek over het al of niet wenschelijke van de aanschaf fing eener stoombrandspuit. De voorzitter gaf hem de verzekering dat daaraan zoo spoedig mogelijk zou voldaan worden. Bij kon. besluit van 30 October van het vorig jaar werd aan eigenaars van longziek vee de bevoegdheid verleend om het, na aangifte bij den bur gemeester en onder toezigt der policie, onverminderd hunne verpligting tot naleving der overige bepalingen van de wet van 20 Jttlij 1870, ten eigen bate te slagten. Daar de bepalingen der wet bezwaarlijk zijn toe te passen, zoolang niet wettig is geconstateerd dat de ziekte werkelijk logziekte is en sommige be palingen der wet op advies van den districts-veearls of diens plaatsvervan ger worden toegepast, waaronder vooral moeten genoemd worden het mer ken van verdacht vee en de krachtens liet aangehaald besluit door den minister van binnciil. zaken gegeven voorschriften omtrent inenting en af making van dat vee, lijdt het geen twijfel of de slagting mag niet plaats hebben dan na onderzoek van het zieke vee door den districts-veearts of. bij diens verhindering, door zijn plaatsvervanger. Daar gebleken is dat hieromtrent bij sommige gemeentebesturen verschil van gevoelen bestaatheeft de commissaris des konings bij circulaire van 11 Januarij jl.namens den minister van binnenl. zaken, nadrukkelijk de gemeentebesturen gewezen op de verpligting 0111 de voorschreven bepaling in bovenvermelden zin uit te voeren. Te Haarlem is Dingsdag avond op een stoep aan liet Spaarne het lijkje van een pas geboren kind van het vrouwelijk geslacht gevonden.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 1