HUITKiNLAiNDSCllli HGMGTISN. leden opperbevelhebbers, de lull.-generaal baron Dibbels, overleden 29 Maart 1839, en de luit-generaal baron des Tombes, overleden 18 February 1845, werden in de vestingwerken bijgezet, en 1c hunner cere de zich bij de praalgraven bevindende bastions naar de overledenen genoemd. Volgens opschrift van een dezer graftomben is het ecne cereplaals, hem door den koning geschonken, hoewel toentertijd het algemeene ide'e was, dat men hel stoffelijk overschot van den geëerden overledene niet wilde blootstellen aan de baldadigheid van in de omstreken zich bevindende Belgisch-gezinden, wat soms het geval kon zijn als de teraardebestelling op het gewone kerk hof plaats had. op een groot kwartier uurs van de stad gelegen. Door het sloopen der stadswallen en vestingwerken en het verkoopen der daaraf- komende domeingrondenwerd de heer Dégout bezitter van het terrein ach ter zijne fabrieken. Aan de niettw aangekochte gronden grenst een der graven, zoodat het niet lang zal duren, of dit praalgraf ligt naast loodsen en magazijnen, daar men reeds druk bezig is met den grond te effenen, Hel andere graf, op een gedeeltelijk geslecht bastion gelegen, ligt thans insgelijks, door hel ruimen der stadswallen, naast gronden, door den heer Lammens tol vergrooting der papierfabriek aangekocht. Daar de ligging der beide graven door de ontmanteling der vesting alle waarde verloren heelt, zoo ware hel o. i. beter en gepaster, ze op ons tegenwoordig waar lijk fraaije kerkhof over te brengen, dat met een groot tal gedenkzuilen prijkt en veel bezocht wordt. 's GRAVENI1AGE15 January. Z. M. heeft vergunning verleend aan de hh. dr. M. Denekamp, pracli- serend arts, te Rotterdam, en dr. L. H. Verwey, te 'silage, lol het dragen der versierselen van ridder der Kroonorde 4e kb, met het roode kruis op wil veld, hun door den Duitschen keizer, koning van Pruissen, geschonken: aan den heer mr. W. F. H. von Weckherlin, Ned minister-resident in Ja pan. lot het aannemen van het officiers-kruis der orde van Leopold, en aan den heer A N. Sopers, te 's Hertogenbosch, tot het dragen der versier selen van ridder dier orde, hun door den koning der Belgen geschonken, en aan den heer P. A. C. H. T. A. Werdmiiller van EIgg, burgemeester van Culcmborg, tot het dragen der versierselen van bet eerekruis 3e kl. der Hohenzollcrnsciie Huisorde, hem door den vorsl van Hohenzollern-Sigmarin- gen geschonken. Aan den heer It. Depperman is, op zijn verzoekeervol ontslag ver leend als Nederl. consul te Bahia cn als zoodanig is benoemd de heer C. Wachsmann. Aan den heer mr. F. G. van Marie is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als regter-plaatsvervanger in de arrond.-regtbank te Appingedam. Z. M. heelt goedgevonden te bevorderen lol officier van gezondheid 2kl. bij de zeemagt, den officier van gezondheid 3e kl. G. Franken, en te benoemen tot officier van gezondheid 2' kl. bij de zeemagt, den arts T. Abrahamsz; cn den 2"> luit. A. A. van Blommesteinvan het 5C reg. infan terie, in rang en ancienneteit over te plaatsen bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië. De prins cn prinses von Wiedmet hun zoontje en gevolghebben zich heden ochtend wederom naar Amsterdam begeven, ten einde aldaar eenigen tijd te verblijven. In de zitting van de eerste kamer van heden was aan de orde het hoofdstuk binnenl. zaken der slaatsbegrooling. De beraadslaging daarover is niet afgeloopen. De afdeelingen waterstaat en onderwijs gaven aanleiding tot discussie, doch zijn afgedaan. Morgen zullen de overige onderdeelen behandeld wordenalsmede liet voorstel betreffende de kanaalmaatschappij. De minister van binnenl. zaken heelt o. a. den heer Messchert van Vollenhoven geantwoord dat hij niet voornemens is eenc wijziging der onderwijswet voor te stellen in den door dal lid verlangden geest. -- In de zitting van den gemeenteraad van gisteren heeft de burgemees ter o. a. medegedeeld, dal ter meerdere verzekering der openbare rust en veiligheid in de gemeente, als gevolg van hel daartoe onlangs verleend cre- diel. 1°. is bepaald, dat alle avonden reeds van 9 ure af de klapwakers enj stille wakers, behalve de agenten van policie, alle wijken der stad zullen rondgaan; 2°. dal 24 stille wakers die ronde zullen doen; 3". dat twee hoofdagenten van policie zijn aangesteld om de nachtdienst te surveilleren; eindelijk 4-. dat binnen kort een voorstel zal worden ingediend tot gchccle reorganisatie der gemeentelijke policie. In verband tot de toenemende on veiligheid in deze gemeente was ook een adres ingekomen, daar over be schouwingen bevattende, doch hetwelk als ongeteekend, is ter zijde gesteld. Tot lecraar in de werktuigkunde, het regtlijnig teekenen en de beschrij vende meetkunde aan de hoogerc burgerschool is benoemd de heer Snijders. Aan dc orde was een voorstel van de raadsleden Eyssell c. s., ten doel hebbende om, naar aanleiding van een brief van dc kamer van koophandel, burg. en well), uit te noodigen maatregelen te nemen om, naar art. 7 der overeenkomst van 3 Mei 1844 de verücbtings-capaciteil van het. gas door deskundigen te doen constateren, en om de reglen, uit dat artikel voor de gemeente voortvloeiende, te handhaven, enz. Op het daartoe door een der leden te kennen gegeven verlangen werd besloten deze zaak in besloten vergadering te behandelen, na afloop waarvan in de heropende vergadering werd medegedt cid dat liet voorstel tot cene volgende vergadering is aan gehouden. Volgens een wel te vertrouwen gerucht, zegt liet Dbl, v. 's Gr., zou de policie in de woning van den verdachten de Jong bescheiden hebben ge vonden vermoedelijk afkomstig uil hel huis van de vermoorde mevrouw de weduwe van der Kouwen. Ook zouden zich zeer bezwarende getuigen tegen de drie verdachten hebben opgedaan, zoodat er hoe langer zoo meer zekerheid ontstaatdat de policie spoedig tot overtuiging der schuld zal komen. Dc jongeling, die jl. Zaturdag, ineen aanval van verstandsverbijstering, waaraan hij somwijlen lijdende is, de dienstbode des huizes slagen op hel hoofd loegebragt heeft, is naar eene inrigting. waar dergelijke lijders wor den verpleegd, overgebragl. De toestand van de verwonde is zoo gunstig, dal zij weldra haar werk zal kunnen hervatten. Eene vrouw, die gisteren van haar werk huiswaarts wilde keeren, had niet kunnen verwachten dat zij op haren weg nog een medgezel zou krijgen. En toch bleek dit weldra het geval te zullen zijn. want naauwe- lijks in de Frederikslraat gekomen, werd zij verrast door de geboorte van eencn welgeschapen zoon. Moeder en kind zijn, na voorloopig ten huize van een bewoner dier straal tc zijn opgenomen, later naar hare woning vervoerd. BELGIE. Te Saint-Denis Westrem is een ernstig spoorwegongeluk voorgevallen. Een passagierstrein, komende van Gent, is in botsing gekomen met een goederentrein, waardoor drie personen zijn gedood cn drie gewond. Het ongeluk is aan onachtzaamheid toe te schrijven. De correctionele reglbank te Doornik heeft insgr. Ponceau, vicaris-ge neraal der Doorniksche diocees, wegens schending van het decreet van 22 Prairial jaar XII, door het eigenmagtig begraven van het stoffelijk overschot van den bisschop Labis in de hoofdkerk van Doornikveroordeeld tot eene geldboete van 300 fr.en de vijf werklieden, die hem daarbij behulpzaam zijn geweest, ieder tol eene geldboete van 25 fr. liet openbaar ministerie had eene gevangenisstraf van minstens acht dagen èn hoogstens twee maan den geeischt. IDIIGELAIV». LONDEN, 14 Januarij. Door eeue deputatie is bij den minister van financiën aangedrongen op de afschaffing der moutbelasting. De minister gaf haar te kennen dat daaraan niet te denken viel en dat de meening, alsof de begrooting van het loopende jaar een belangrijk batig slot zou opleveren, geheel onge grond was. De dezer dagen te Merthyr Tydül gehouden meeling van mijnwerkers en ijzerwerkers heeft tot geen bevredigend resultaat geleid. De groole werkstaking in Zuid-Wales blijft voortduren. FR&KKR I.Ï K. Het Bien Public bevat de volgende mededceliiig: De regering, steeds vrijzinnig en gematigd wenschende te handelen, toont zich zeer verdraag zaam jegens alles wat den schijn kan hebben van eene hulde aan de nage dachtenis van den vorstwelke bij zijnen val van den troon het ongeluk heeft gehad van Frankrijk in zijnen val mede te slepen. Deze verdraag zaamheid kan echter niet verder worden uitgestrekt. Terwijl de meeste dagbladen zoo verstandig zijn van zich tot het aangeduide gebied te bepa len, gaan sommige heethoofden der partij verder en brengen zij eene geheel andere hulde aan een anderen persoon. Van den eersten dag af hebben zij hunne hulde aan Napoleon IV gebragt. Zoo de regering er zich niet tegen verzet heeft dat men, volgens het gebruik en nicllegenslaande twee formele vervallenverklaringen, den gewezen vorst in Frankrijk Napoleon III bleef noemen, hield zij daarbij in het ooï dal hij door eene volksstemming was gehuldigd geworden en dat de betamelijkheid en hel gebruik mede brag- ten dat men den gewezen keizer bij zijn leven dien titel bleef toekennen. Maar Napoleon IV is door geene enkele volksstemming gehuldigd; integen deel heeft de souvcreine nationale vergadering tot twee malen toe de kei zerlijke dynastie vervallen verklaard van den troon. Men kan er dus op rekenen dat. met allen eerbied voor de dankbare herinneringen en de uit drukkingen van toegenegenheid en erkentelijkheid, dc regering niets zal toelaten wat het karakter zou hebben van eene ontkenning of schendin1* der orde van zaken, welke door de wettelijke vertegenwoordigers van den volksw il gevestigd en bevestigd is. Volgens bovengenoemd blad is liet zeer wel mogelijk dat de reis van den president naar Calais in het geheel niet zal plaats hebben, vermits bij in de noodzakelijkheid is geweest dc nilnoodigingen van een aantal omliggende sleden, om bij diezelfde gelegenheid ook haar een bezoek te brengen, van de hand te wijzen. Men verzekert dat de heer Rouher, toen hij den 9de» Jannarij uit Versailles in zijne woning in de Rue d'Elysée te Parijs aankwam, waar een aantal voorname Bonaparlisten bijeen waren en waar zich ook leden van het geslacht van den overleden keizer bevonden, eene korte toespraak tot de aanwezigen heeft gerigt, die hij echter wegens zijne aandoening naau- welijks kon ten einde brengen Aan liet slot daarvan zeide hij: //Houdt tl allen overtuigd, dat de toestand onzer partij geene verandering heeft ondergaan, en dat wij dezelfde hoop kunnen blijven koesteren. Napoleon IV staat even digi. hij den troon als Napoleon .111." In het departement der Seine zijn gedurende het jaar 1872 2372 fail lissementen uitgesproken. Het grootste aantal heeft onder de wijnhande laren plaats gehad, namelijk 305. J» U I T C H L. A S D. Ingevolge besluit van den bondsraad zal den J5d,D dezer in het Duitsche rijk eene algemeene vee-lelling worden gehouden. Tevens zullen bij die Ge legenheid de noodige gegevens worden verzameld voor eene statistiek van het landbouwbedrijf, inzonderheid wat betreft de verdeeling en productie der landerijen. Onlangs ontving de Berlijnsche policie last de woonplaats van zeker dienstmeisje op te sporen en zij slaagde er in de gezochte persoon als keu keumeid bij eene officiers-familie te Colberg te vinden. Het dienstmeisje ontving daarop het berigt, dat haar broeder te New-York overleden was en een vermogen van 13 millioen dollars ha! nagelalen, waarvan haar 1 milliocn ten deel viel.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2