Blijkens bij de regering ontvangen berigt zijn aan de navermelde Ne- derlandsche inzenders op de internationale tentoonstelling van Pern, te Lima in 1871 gehouden, zilveren medailles loegekend, als: aan de hh. van Zuy- lekom, Levert en Cie te Amsterdam, voor likeuren; aan de lib. E. H. lvre- lage en Zoon te Haarlem, voor verzamelingen hyacinlhcn; aan de hh. Trcsling en Cie te Amsterdam, voor cliromolithographie en drukwerken in kleuren. Door de commissie voor de zaken der Waalsclie kerken is aan ds. Ré- ville, pred. te Rotterdam, op zijn verzoek, eervol emeritaat verleend tegen 1 Mei aanst. Den 7irn dezer zijn, volgens den Tijd, de hh. J. A. Alhcrdingk Tliijm en J. W. Brouwers, pr.als voorzitter en secretaris van het comité' voorde intellectuele hulde", aan Z. II. Pius IX op te dragen door de katholieke letterkundigen en kunstenaars van Nederland, in herinnering van het laat stelijk gevierde jubileum, door den internuntius ontvangen, om de boeken en kunstwerken over te brengen, tot voormeld einde bijeengebragt. De verzameling bestaat louter uit kunst- en letterwerken, in de jongst ver- j loopeu twee jaren door Nederlandsche katholieken vervaardigd en uitgegeven, en telt 43 boekdeelen. De bevolking van het tuchthuis te Leeuwarden bestond op 1 Jan. 11. uit £32 gevangenen. Het gezonken schip dat sedert eenigen tijd de scheepvaart op de Gouwe belemmerde, is thans geheel weggeruimd. De verregaande, maar al te dikwijls gepleegde baldadigheid van straat jongens heeft Zaturdag 11. te Haarlem een ongeluk van ernstigen aard ten gevolge gehad. Een paard namelijk, dal door den zoon van den kruidenier v. II. werd afgereden, werd op het Spaarne, bij de Berkenrodesieeg, door een jongen met een of ander voorwerp geraakt, waardoor het dier, anders doodmak, doorging, struikelde en op den jongeling viel, die aan het hoofd gewond en met een op twee plaatsen gebroken been bleef liggen. De onge lukkige jongeling werd opgenomen en door een paar mannen naar huis ge dragen, waar hem geneeskundige hulp werd verleend. Zijn toestand blijft zorgelijk. De schuldige is nog niet ontdekt. C.) üp Texel kwamen, naar de Amsl. C. meldt, in de vorige week twee voorname Eugelschen met een kotter aan. Hun doel is zich gedurende den winter in het noorden van ons land met de jagt te vermaken. De kotter steekt 6% voet diep en heeft, behalve deze twee heeren, een bemanning van vijf koppen, waaronder twee loodsen, een voor de Zeeuwsche stroomen en een voor de Zuiderzee, en is ruim voorzien van alle jagtgerecdschappen, waaronder twee ponten vooral de aandacht trekken. Elke der ponten is voorzien van een geweer ter lengte van 6 en 8 voel, hetwelk bij wijze van draaibas naar alle rigtingen kan worden gewend; zij zijn niet hooger dan een voet boven den waterspiegel. Een schol met zulk een geweer, waarop niet minder dan 7 Nederl. oneen hagel gaan, tusschen een massa ganzen of eenden, doet niet zelden ecu vijftigtal sneuvelen, ja zelfs werden er eens 84 tegelijk gedood. Voorwaar het wild op Texel gaat een donkere toekomst te gemoet, want niet alleen onder het waterwild, maar ook onder de hazen is gedurende de laatst verloopen herfst een verschrikkelijke slagting aange- rigt. Op deze wijze zal weldra Texel, dat voorheen zoo rijk was aan wild, niets meer voer den jagtliefhebber opleveren. Te Zwolle heelt zich dezer dagen een 13-jarig meisje, na op naam harer ouders 50 Pruissische daalders geleend te hebben, met een 7-jarig knaapje op reis begeven naar Arnhem, met het doel om verder naar Keu len te gaan. Door de policie van Zwolle is echter gewerkt dat de kin deren te Arnhem zijn aangehouden en naar Zwolle zijn teruggebragt, Aan A. van VV.huisvrouw van A. V.. te Zwolle, die den 8slcn Oct. 1872 door het prov. hof van Overijssel wegens het wegnemen van drie tur ven, des avonds uit een bewoond huis. tot 45 dagen cellulaire gevangenis was veroordeeld, is door Z. M. gehcele kwijtschelding van die straf ver leend. Volgens de Ztr. C. was genoemde straf de laagste, die de regter volgens de wet op de bewezen feiten vermogt toe te passenen alleen de koning heeft het regt gratie te vetleenen. Door den kantonreglcr Ie Rauwerd is ecne beslissing genomen in een welligl nog nooit voorgekomen quaeslie. In Aug. 1872 was te Jorwerd eene harddraverij gehouden, waartoe alleen de mededinging werd toegelaten van paarden, die, uitgezonderd driejarige, niet meer dan één prijs hadden gewonnen. Intusschen was gebleken, dat het paard van den winner, na het bereiken van den driejarigen ouderdom en vóór de mededinging te Jor werd. inderdaad meer dan één prijs had gewonnen, doch toen den winner niet toebehoorde. Wel was het paard tot de draverij toegelaten doch de directie was bij de toelating niet bekend geweest met de bedoelde omstan digheid; de toestemming was dus in dwaling gegeven. Dat de tegenwoor dige eigenaar met de onbevoegdheid van zijn paard bekend was geweest, was naglans niet gebleken, evenmin als dat hij. willens en wetens, de voorwaarden der mededinging had overtreden. De vordering van den win ner. om hem den prijs te betalen, werd dus afgewezen, maar evenzeer de tegenvordcring van de directie, om den winner te verooi'deelen tot betaling eener geldboete van 50, bij de voorwaarden op onbevoegde mededinging gesteld, leder der partijen werd veroordeeld in de kosten op zijn cisch gevallen. Onder Oostburg zijn Zondag avond, op de hofstede bewoond door de weduwe Cammaert, cenige hoopen ongedorschte granen een prooi der vlam- j men geworden. 's GR WEN11AGE 1! January. De heer J. J. Fcylbrief, klerk bij 's rijks archief met den titel van adjunci-commiesi is bevorderd tol adjunct-commies. Door den Nederl. consul te Bender-Bashir is de heer G. Mackenzie aangesteld tot zijnen vice-consul te Bender-Abbas. In de zitting van de eerste kamer van heden is de begrooting voor de staatsspoorwegen met algemeeue stemmen aangenomen. De minister heeft verklaard dat eene overeenkomst gesloten is lol verzekering van het onafhankelijk verkeer op den spoorweg Rozendaal Breda. De minister bleef bij het stelsel om nu reeds te denken aan de uitbreiding van het spoorwegnet. Spoedig zal dan ook deswege een voorstel aan de vertegen woordiging gedaan worden. De sloombooldienst tusschen Rotterdam en Fyenoord zal in Febrüarij op ecne allezins voldoende wijze geregeld en de tijdelijke toestand nog in den-loop van dit jaar beëindigd worden. Binnen zeer korten tijd zal er een nieuw reglement worden vastgesteld op de door vaart der brug te Dordrecht, alsmede een reglement en tarief op de vaart van het kanaal door Walcheren. Men verneemt, dat bij den raad van state is ingekomen een wcts-onl- werp tot het maken van een gemetseld droogdok te Vlissingen, dat ruim een millioen gulden zal kosten. In hel locaal Diligentia alhier werd gisteren door het bestuur der Schcveningsche bouwvereeniging aanbesteed: het bouwen eener eetzaal voor 300 couverts met eene woning voor den restaurateur en verder aanhooren, in gemeenschap met het bestaande hotel garni te Scheveningen, en, vooreenige veranderingen, binnen het hotel voornoemd, met den nieuwen aanbouw in verband staande. Van de vijf ingekomen billellen was het minste dat van de hh. W. Doon en J. van den Endc te 'silage, voor 49500. BUITEN LAN DSCIE HER IGTEN7~ ËNCELANI». LONDEN13 January. De Morning Post berigt dat eenige redacteurs der Fransche dagbladen Ia Rép'.iblique Frnncaise en fÉvénement voornemens zijn aanstaanden Woensdag bij de lijkplegligheid van Napoleon eene manifestatie uit te lok- keir, en dat de policie daartegen maatregelen neemt. FRANKRIJK. Vrijdag 11. is in de nationale vergadering ter tafel gebragt en ter spoe dige behandeling naar de afdeelingen verwezen een voorstel strekkende om te bepalen dat bij de verkiezingen voor de nationale vergadering voor geko zen zou gehouden worden wie bij eerste stemming de volstrekte meerderheid der uitgebragte stemmen of, zoo nietde stemmen van een vierde van het getal der ingeschreven kiezers op .zich vcreenigde; bij de herstemming zou dan de meerderheid beslissen, onverschillig hoe vele kiezers aan de stemming hadden deelgenomen. De uiterste linkerzijde verzette er zich krachtig tegen dat voorstel als spoedeischend te behandelen. Door de Agaten h'avas wordt het volgende medegedeeld: «Gisteren (Zaturdag) heeft er in eene in het hotel des Réservoirs gehouden bijeenkomst van de afgevaardigden der reglerzijde eene gedaehtenwisseling plaats gehad over de interpellatie betreffende het voorgevallene te Rome. Men heeft be sloten eene deputatie, zamengesteld uit de heeren Dupanloup, de Belcaslel, de MëVode, de Guiraud, Baragnon en Chesnelong naar den heer Thiers te zenden om zich met hem te onderhouden en van den president eenige in lichtingen over het ontslag van den heer de Bourgoing te vragenvoor dat de dag voor de interpellatie wierd bepaald. De heer Thiers heeft terstond laten weten dat hij bereid was zoodaeige inlichtingen te geven, liet Bi en Public deelt mede dat de commissie Zondag ochtend hare zamenkomst met den president heeft gehoudan. De steden Amiens, Abbeville, Duinkerken, Boulogne en Rijssel hebben den heer Thiers verzocht haar bij zijne reis naar Galais te bezoeken. De heer Barthélémy Saint llilaire heeft namens den president geantwoord, dat deze aan dit verzoek niet kan voldoen. Le Siècle zegt dat de dood van den ex-keizer Napoleon eene ware verademing voor het land is. Hel doet er weinig toe. zegt dit blad, of hij een zoon nalaat; die zwakke knaap boezemt geen de minste beduchtheid in; en mogt hij le eeniger tijd den avontuurlijken weg zijns vaders betreden, dan zou hem de voet daarop wel spoedig voor goed dwars worden gezet. De gebeurtenis van 9 Januarij heeft derhalve een der ernstige hinderpalen voor den terugkeer eener volkomen gerustheid in den lande weggenomen; wij lellen eene partij te minder in hel politieke strijdperk. ZWITSERLAND. Bij het door den staatsraad van het kanton Genève ontworpen voor stel van wet op de organisatie van de katholieke ecredienst, om aan den groolen raad van het kanton te worden voorgelegd, wordt voorgesteld de volgende bepalingen aan de volksstemming le onderwerpen: 1. Het kanton erkent en bestrijdt de kosten van de katholieke eeredienst, mits die op de volgende grondslagen zij ingerigt. 2. Alleen de door het kanton als zoodanig erkende bisschop is bevoegd in zijne dioecese de bisschoppelijke lucht en het bisschoppelijke beheer toe le passen. Hij behoelt voor de benoeming van eenen vicaris-generaal of van eenigen anderen plaatsvervanger de goedkeuring der kantonnale regering. Eene eenmaal verleende goedkeuring kan le allen tijde worden ingetrokken. 3. De katholieke parochiën van het'kanton kunnen nimmer worden inge deeld bij eene dioecese, welke ook gedeeltelijk uit met-Zwitsersche parochiën bestaat. In geen geval kan de zetel van het bisdom in het kanton Genève worden gevestigd. 4. De pastoors en de kapellaans worden benoemd en ontslagen door de katholieke ingezetenen, welke de hoedanigheid van kiezer in het kanton bezitten. 1 5. Aan beklecders van kerkelijke waardigheden is het verboden in eenige parochie van het kanton als pastoor of kapellaan werkzaam te zija. 6. De wet regelt hel getal en de grensscheiding der parochiën, de wijze van verkiezing en van ontslag der pastoors en kapellaans. Zij stelt den door hen al te leggen eed vastalsmede de regelen voor de inrigting en de administratie van de eeredienst voor zoo ver de wereldlijk aangelegenbeden j betreft. 7. In elke parochie is eene commissie voor het beheer der kerkelijke goe deren. De wet geelt daaromtrent nadere regelen.

Leydse Courant | 1873 | | pagina 2